Pre Maxa (Jamie Foxx) už je jeho dvanásťročná práca losangeleského taxikára absolútnou rutinou. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ich tváre, mihajúce sa v spätnom zrkadle, si pamätá sotva do okamihu, kedy za sebou zabuchnú dvere. Ale na klienta z dnešnej noci, nájomného zabijaka Vincenta (Tom Cruise), tak skoro nezabudne. Vplyvný drogový kartel sa má objaviť pred federálnym súdom a tak je treba eliminovať piatich korunných svedkov. Všetci sa vyskytujú v Los Angeles, a tak Vincent nastupuje do Maxovho taxíka, berie si ho ako rukojemníka a pre dvojicu sa začína rušná noc. Ak Max nebude spolupracovať, skončí s guľkou v hlave. Ak bude spolupracovať, stane sa komplicom. Keď sa po prvých komplikáciách stane žlté auto cieľom jednotiek L.A.P.D. a F.B.I., prežitie nesúrodej dvojice je nečakane závislé na jednom od druhého. (oficiálny text distribútora)

MoiJe

Tolko som o tom pocula, az som si to pozrela. Coze to tam malo byt take super? Strih a Foxx? Hm, ani jedno mi nevadil(-o), ale ze by oslnilo? Zdaleka nie. Ale ocenujem aspon snahu. ()

murakamigirl

Tento akčný thriller má viac myšlienok ako mnohé rádoby inteligentné snímky či ako politici denne prázdnych slov/ lží, sakra NIEČO, nemyslíte? Ale v klídku tentokrát budem myslieť aj za vás, inak to totiž nejde! ___________ Koza obmedzená, no nevseugerujem si, že nič "orgastickejšie" ako Neľútostný súboj mi Mann nemôže namiešať?! What the..... éé... what a difference a day makes!!! :-) .....Pretože toto je sakra klenot, pretože som kruci nebola na stopro čerstvá :-( a pretože netuším, kedy sa k tomu dostanem znovu: bez výčitiek čistý rez a mínus 2h z môjho spánku a projekcia č.2 (zajtra, keď toto čítate som už po:)). Ľudia, nemôžem sa dočkať, bude 4 alebo bude 5*? Ad: Bude 5, bez reflexií, posledných takmer 40 minút (!!!)..... 4* a ten hriech by som zo seba už nezmyla! ___________ "Milióny galaxií so stovkami miliónov hviezd a jedna malá bodka. To sme my. Stratení vo vesmíre." Sakra klenot! ()

Terva

Ocenění : Oscar '04 - nominace: vedlejší herec (J. Foxx), střih Zlaté glóby - nominace: vedlejší herec (J. Foxx) BAFTA - kamera; nominace: střih, vedlejší herec (J. Foxx), původní scénář, zvuk, cena Davida Leana za režii FF Benátky - Future Film Festival Digital Award Black Reel Awards - vedlejší herec (J. Foxx) Los Angeles Film Critics Association Awards - kamera National Board of Review - režie Satellite Awards - střih, zvuk Washington DC Area Film Critics Association Awards - vedlejší herec (J. Foxx) Scénář : Michael Mann, Frank Darabont a Stuart Beattie. Kamera : Dion Beebe, Paul Cameron. Hudba : James Newton Howard a Antonio Pinto - Ocenění 2005 - ASCAP Film and Television Music Awards - vítěz. ..........Hrají : Tom Cruise ( Vincent ) a Jamie Foxx jako Max. Film má spoustu chyb, jak to tak u oceněných filmů bývá. Tak snad jen jedna ukázka - Jak to že když Vincent vypojil telefon i proud naprosto v celém domě, tak výtah fungoval a světla na schodišti taky......... CITÁT - Nemůžu vám dělat řidiče, zatímco budete zabíjet lidi. To není moje práce! ()

moviesfan

No co k tomu dodat. Mrazivý thriller, který má dva výborné herce, není k zahození. Naopak. Je to film na jedničku. Co se týče dějové linie, nemám výtku. Příběh je opravdu dobře natočený a má notnou dávku napětí. Takže maximální spokojenost. ()

JohnCZ

Vcelku klasický akční thriller, který nijak zvlášť nepřekvapí, ale určitě zaujme zručnou režií a dobrými hereckými výkony. Zejména Cruise v roli zabijáka přímo září a přitom je to pro něj úplně atypická role. Palec nahoru určitě za skvělý výběr hudby. ()

Blofeld

Docela chytrý a výtečně zpracovaný thriller. Co se týče konce: aby byl "typicky hollywoodský", jak tvrdíte, muselo by vybuchnout metro. Já si ničeho takového nevšiml. K DVD: fajn výbava, v českých titulcích jedna roztomilá chybička: "Roger!" (do vysílačky) neznamená "Tady Roger!" To mi připomnělo slavnou osobní omluvu generála Attorneyho ze Skály... To Marius: Myslím, že zrovna tohle slečnu prokurátorku už moc netrápilo. ()

villon17

Přišlo mi to trochu na způsob Telefonní budky, jenomže v taxíku. Děj byl sice strhující, zajímavý, napínavý a prostě všechno, co by se dalo vychvalovat, ale očekávala jsem lepší zápletku a rozuzlení. To bohužel stačilo na ubrání hvězdičky. ()

corpsy

Hlavne po hereckej stránke podarený thriller, ktorý sa dostáva do deja hneď od prvej sekundy. Skvelá ukážka Mannovho režisérskeho talentu. ()

Marek1991

Tak troška vás môže v živote nakopnúť, môže vám povedať to, čo tušíte, ale nič s tým nerobíte. Prekvapujúco sa mi viac páčili tie menej akčné scény, časom to aj nudilo, podľa mňa to hlavné sa dalo povedať za kratšiu dobu. ()

Falcor

Mannovo další vyjímečné akční dílko (dokonce i ten Cruise s kamennou tváří zde vypadá dost drsně a jako dobrý herec), výtečný herecký výkon J. Foxxe, skvělý střih, kamera, hudba, absence rádoby vtipných odlehčujících průpovídek, jedna výborná přestřelka, celkové syrové vyznění..., ale HEAT, s jeho navíc psychologickým prokreslením postav a bezchybným dějem, to není... proto jen 4 a půl *. ()

Torision

Jak to tak vypadá, tak práce taxikáře nemusí bejt jednotvárná nuda, stačí jenom narazit na ty spráný zákazníky. :) Takhle má napínavej thriller vypadat! Cruise jako záporák boží, v životě bych nečekal, že bych mu takovouhle roli sežral i s navijákem, to samý platí i o Foxxovi. Nedá se rozhodně říct, že by film měl extra složitou zápletku, ale zato je natočenej zatraceně umě a napínavě a já se u něj i na potřetí skvěle pobavil. "Proboha, tys ho zabil!!!!!" - "Já ho nezabil, vystřelil jsem po něm. Zabila ho kulka a pád z okna." ()

Hem.m

A nyní se vyskytla otázka: Coby by jste udělali vy? Nechali by jste se lhostejně vláčet po městě a tak pomáhali zabíjet lidi vrahovi? A nebo by vám váš život byl hned ze začátku ukradený a pokusily by jste se klást maximální odpor, i kdyby jste měli umřít? A nebo by jste se jen tak snažili o pomoc sebe sama? Inu zapřemýšlel jsem si a došel k názoru, že bych kladl klidně maximální odpor, pokud by mě trefil kulkou do hlavy, protože do nohy a nebo někam jinam by mě to určitě bolelo, takže doteď sám nevím. Samozřejmě film je celý doprovázený skvělou hudbou, která mi sedla a tak jsem si to ještě více užil. A abych řekl pravdu, tak Vincenta jsem chápal a bylo mi ho líto. Já bych asi konec předělal jinak a bylo by to dílo epochálního rozměru. Sice to se teď nekoná, ale i tak moc povedené. PS: Spoiler: Já bych Toma zabil hned, jak mu ustřelil kus ucha. Pokud bych nedostal morální dilema a neprostřelil bych mu jen ruce a nohy, protože by mi ho bylo líto.. ()

DDT

Naprosto ukázkový hollywoodský průměr. Dost zajímavý nápad, slušná atmosféra první půlky filmu, semtam zajímavý herecký výkon (tím nemyslím Cruise), efektní akce a pak.... Druhá půlka si to šine od jakžtakž snesitelné nevěrohodnosti až k úplným blábolům, vrcholícím trapnou závěrečnou "katarzí". Takže první polovina za čtyři, druhá za dvě. ()

Marsik

DVD 14 (CZ) - Bez dlouhých proslovů...tohle je jeden z nejlepších thrillerů vůbec, kde navíc pánové Cruise a Foxx předvádějí doslova koncert. Jejich rozhovory neskutečně vtahují a diváku nedají na 2 hodiny vydechnout. Pořád se něco děje, ostatně režisér Mann je tímto známý, že jeho filmy mají minimum hluchých míst. Hudba a kamera zde jasně dominují. Navíc díky nečekaně povedenému CZ dabingu (kde Toma neobvykle mluví pan Beneš, ale jde mu to skvěle) má fanoušek možnost si vychutnat každý detail. Příjemné osvěžení přinášejí také herci jako Mark Ruffalo, Jada Pinkett, Berry Shabaka nebo Javier Bardem, byť nedostávají tolik prostoru. Až na samotný závěr, kde obyčejný taxikář oddělá profesionálního zabijáka (jak americké), to bylo bez chyby. Okolo vánoc roku 2004, kdy jsem Collateral viděl prvně v kině, jsem měl okamžitě jasno o 100 procentech. Dnes zejména díky finiši pár procentíček ubírám. Nicméně si pořád stojím za tím, že je to pecka. 84% (with J.) // (14.3.2016) NOVA CINEMA HD - Stále pecka film. 85% ()

curunir

,,TY SI HO ZABIL?" ,,NIE, JA SOM HO STRELIL. ZABILI HO GUĽKY A PÁD." __ ,,Collateral" je vo všeobecnosti známy a uznávaný thriller s veľmi dobre napísaným scenárom, ktorý mi roky pravidelne unikal a zavše som z neho videl iba niekoľko momentov. Netradičným sa javí oscarová nominácia pre Jamie Foxxa ako herca vo vedľajšej úlohe, keďže je ešte dominantnejší než Tom Cruise. V ten rok dostal zároveň dostal pozlátenú sošku za ,,Raya", takže mu to môže byť jedno. V prípade českého znenia je však prekvapivé, že Cruisa miesto tradičného Gustava Bubníka dabuje Vladislav Beneš, dvorný dabér Pierca Brosnana, preto sa mi občas zdalo, akoby Foxxa celý čas riadila zlovestná podoba Jamesa Bonda s povolením zabíjať. Veľké vášne však vzbudzuje ,,novátorská" tvorba, ktorou Mann svoje dielo spracoval. Digitálna kamera je strašná, priam rušivá. Pôsobí veľmi lacno, takmer ako videofilm, na veľké plátno sa jednoznačne nehodí a siahodlhý rad jej ocenení mi ostáva záhadou. Rozumiem snahe o vytvorenie realistickej atmosféry, z môjho pohľadu to však nevyšlo. Pamätné momenty s kojotom alebo prestrelku v bare spomenuli predo mnou už iní užívatelia, preto iba dodám, že záverečná scéna v metre mi svojím pojatím pripomenula mix ,,Terminátora" (v podobe Cruisa) a ,,Predátora 2" (v podobe prostredia) a vo svojej vyhrotenosti narúša dovtedajšia snahu o autentickosť deja. S chválou i pripomienkami veľmi poctivé 4*. (26 342. hodnotenie, 859. komentár k filmu) ()

bloom

Tento naprosto superrrrrrr thriller mi připomenul nejen serál 24 hodin, ale (podobně jako Válka policajtů) i zlaté časy francozské kriminálky. Geniální Michael Mann nezapře inspiraci geniálním Jeanem-Pierrem Melvillem. ()

schizmo

Můžete mi někdo povědět, o čem tenhle film byl, krom toho, že šedý vlk zavzpomínal na řád otrokářský s tím, že širé moře vystřídalo LA a Amistad byl nahrazen taxíkem? Dokoukat tuhle věc mě stálo asi ž pokusů... ()

zdepapepa

Jedna noc, jeden taxík, jeden zákazník. Zkuste vykreslit stejně kvalitní drama vy na tak malém prostoru. Panu Mannovi se to povedlo na jedničku. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (viac)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (viac)