Jim Stark je meste nový, jeho rodina sa musela presťahovať kvôli problémom, ktoré mal v ich predchádzajúcom mieste bydliska. Dúfa, že v novom domove nájde lásku a pochopenie, ktorých sa mu nedostáva od jeho vlastnej  stredostavovskej rodiny. Na policajnej stanici, kde ho dovezú kvôli opitosti na verejnosti sa zoznámi s Judy a Platom - dvoma mladými ľuďmi, ktorí majú podobné problémy ako on... (STV)

jane1106

Ano, James Dean byl ohromný talent, ale nemohu si pomoct, tohle v mých očích už poněkud zavál čas. Kromě toho, postava Judy mi absolutně nesedla. ()

Mr. Sandman

Nejzajímavější bývá VŽDYCKY ten rebel jež nemá žádnou jasně definovatelnou příčinu. Všichni ti takzvaní rebelové s příčinnou jsou vlastně jenom neupřímní pozéři. ()

edie sedgwic

Prva polovica filmu sa mi zdala ovela prepracovanejsia ako druha, kde sa udalosti zvrtnu na nekonecnu a nudnu nahanacku a superhrdinsky koniec. James Dean zil prilis kratko na to, aby ukazal vsetky svoje herecne kvality, povedzme vsak, ze som mu ulohu nespratneho tinedzera zhlta. ()

Saur.us

Poválečná Amerika a produkt 40. let = středoškolská mládež = znuděná, rozmazlená, rebelující. A zde klasická schémata, Jim = hezoun a potížista, syn podpantofláka a sraba; Judy = kráska, hledající lásku, které se ji u svého otce nedostává a Platón = labilní syn z neúplné rodiny, osamocený, hledající novou rodinu. A tahle trojice tvoří hlavní součást jednoho z nejslavnějších teenagerovských filmů všech dob. A opodstatněně nejslavnějšího. O Jamesu Deanovi toho bylo řečeno všude dost a já se konečně dočkal toho, nechat se okouzlit jeho neuvěřitelně živým hereckým projevem, na tu dobu velice nekonvenčním a hlavně jeho charismatem. ()

Blackhawks

Velmi dlouho jsem na tenhle film chystal a konečně jsem ho viděl. Musím říct že mé očekávání bylo všelijaké. Dlouho jsem neviděl žádnou velkou klasiku a navíc tohle je zatím první film s Jamesem Deanem, který jsem viděl. Bylo to velmi milé překvapení, film se mi moc líbil. Závod v autech na útesu ve stylu kdo první vyskočí je srab, byl fakt skvělý. Och ta představa, když jsem koukal na tu scénu na útesu a uvědomil si, že Dean se zabil při strašné autonehodě, byla mrazivá. Bohužel, nebylo mu dopřáno víc času..kdo ví čeho bychom se v jeho podání dočkali.. ale tohle si můžeme říct i u Heath Ledgera a stejně se to nikdy nedovíme... ()

Kvítek

Rebel mi tak nějak (ne)padl do noty. Není třeba okolků. Už v roce 1955 jsme všichni toužili po bezpodmínečné lásce a pochopení rodičů a toužíme po nich i v roce 2017. Pokud nám chybí, pereme se více či méně se životem. Podobnost čistě nenáhodná. Rebel na mě až moc vyhrocený a rebelující, i když ...vím proč. ()

Vesecký

V padesátých letech byl asi hollywoodský film na vrcholu. Ta doba byla k tomu jako zrozená, protože se sešli výteční herci a režiséři. James Dean toho mohl natočit mnohem víc a prokázat svůj talent, takhle ho budeme znát z několika klasický hfilmovýchrolí, k nimž bezesporu Rebel bez příčiny patří. Chlapec, který se chce v novém prostředí zařadit mezi místní vrstevníky, to nemá snadné a tahle snaha nakonec vede k velké tragédii, přestože závěr filmu je klasický americký - vítězí perně vybojovaná láska. Natalie Woodová byla krásná holka. ()

TETŘEF

Už je to okolo 55 let..u tohoto filmu možná zestárně zadní projekce a špiaté podprsenky...jinak je to pořád výborná věc s opravdu "ledgerovským" Deanem...nebo "deanovským" Ledgerem? ()

Rokle

Mám za sebou prvního Jamese Deana. A nemůžu se nevyjádřit jak k jeho herectví, tak k filmu samotnému. Popisované mistrovství mladého rebela mi nepřišlo nijak zvlášť světoborné. Naopak, nevěřil jsem mu jeho vzpouru společnosti, ani lásku k mladé dívce Judy (za co ta oscarová nominace?). Rebel bez příčiny ohromně zestárl. Jsou snímky, které mají výpovědní hodnotu i desítky let po svém vzniku, tady ta vzpoura mládí je přílišně idealistická a nefungující. Každá postava je vlastně v zásadě hodná, jen je potřeba ji dát trochu prostoru, aby to ukázala (ironie). ()

Hapretor

Velmi nudné. Jediné "pozitivum" je, že dnešní filmy o teen pablbech mají co kopírovat. James Dean vypadá nepochybně jako frajer, ale ne jako 16-letý student. S úsměvem na tváři jsem sledoval pokus zfilmovat výjimečné problémy teen hovad, z nichž ti nejrozervanější, byli nejzazobanější a rodiče jim spíš vycházeli vstříc. Být v jejich pozici, taky bych určitě vyšiloval. Dialogy jsou další kámen úrazu. A James Dean mi nepřišel jako pan "Herec". Tvářit se nasraně a sem tam kecnout nějakej plk o nepochopení a samotě, není žádný extra herecký výkon. Navíc v útesovém souboji prohrál. Vyskočil dříve. Toto mě fakt nebavilo. ()

Akana

Může to být i tou časovou bariérou, ale mnohá z těch dramat (mám na mysli hlavně ty rodinné scény) mi připadaly jako bouře ve sklenici vody. James Dean byl frajer a naprosto chápu fascinaci jeho osobou, která přetrvává dodneška. Zrovna tak jsem ochotný souhlasit s pasováním filmu na generační výpověď a najdou se tu i opravdu působivá místa. Ale množství hollywoodských klišé a zmíněná přefouknutost některých konfliktních situací mě od vyššího hodnocení zrazuje. Vrstva prachu na téhle archivní klasice už je příliš tlustá. 70% ()

Ivua

Chápem, že film má svoje roky a bol vlastne určený pre úplne iné publikum, ale i tak mi tam pár vecí proste vôbec nejde do hlavy bez ohľadu na to, aký starý ten film je. (Spoiler) Niekto umrie - nik to nerieši, asi 2 dni po smrti dotyčného má hlavná postava novú lásku, ktorú vrúcne miluje a hlavne, rebela som tam ja osobne teda veľmi nevidela. Ale na druhú stranu, James Dean tam mal proste niečo do seba, taký ten zvláštny typ charizmy alebo čohosi, čo človeka zaujme už od začiatku a aj napriek nie príliš zaujímavému deju sa to asi oplatí vidieť. :) ()

RedDuck

Těžko si představit méně důvěryhodné natočení filmu s danou tématikou. Evidentně dospělí muži hrají puberťáky a zřejmě všechny třídy jsou pouličním gangem. Téměř žádný příběh, postavy zde nejsou dostatečně představené a povětšinou se chovají scénu od scény náhodně. No jo, puberťáci, řeknete si, ale předchozí výtka se týká i dospělých. Dramatické scény filmu vyloženě škodí, aby vznikly musí postavy jednat iracionálně. To všechno korunují neuvěřitelně špatné herecké výkony, jediného koho lze s výhradami pochválit je Sal Mineo, který snad také jako jediný měl být regulérní blázen a má odpovídající věk. V jiných filmech často nedostatky bublají pod povrchem, tady si však si navzájem hází klacky pod nohy a umocňují se. Film si lze trochu užít ve scénách otevřených interpretaci, což je většinou když James Dean tupě zírá do prázdna. To ostatní snad jedině při interpretaci vlastní. Například že je to všechno jen hrdinův opilecký sen na policejní stanici. ()

Heavyman

Rozcapený haranti z 50.let si vylévají svoje depky závodama alà "rychle a zběsile" nebo s pistolkou v ruce a brečí jak jsou nepochopení a osamělí... možná, kdyby se všichni nechovali jako šulini, bylo by i líp. ()

JimiH

James Dean a Natalie Wood podávají v nadčasovém dramatu o dospívání skvělý herecký výkon. Klasika, která si zaslouží nosit titul klasiky. ()

ex.it

Samotný film mi nepřijde nijak významný, ale James Dean odehrává neuvěřitelný výkon. To, jak se dokázal tento herec do každé z rolí vžít, mi do očí ve všech třech filmech s ním vhání slzy. Smekám. ()

candy_daze

I když mám Jamese Deana radši v "East of Eden", tenhle snímek mi přijde celkově o trochu lepší. Nemá cenu tady vypisovat všechny Deanovy herecké kvality (Já jsem v tomhle expert, to mi teda věřte). Stačí prostě říct, že je to na tu dobu poměrně novátorský film (co se tedy myšlenky týče, režijně to zas taková extra bomba nebyla). A nikdo mi stejně nevymluví, že skoro celý film stojí hlavně na Deanovi, který předvedl dokonale procítěný [pro dnešního diváka možná trochu teatrální (ale co v 50. letech teatrální nebylo?)] výkon. Sal Mineo byl taky super. Chápu, že dnes už takové filmy baví málokoho, ale pro mě je to srdeční záležitost. A nic nedokáže změnit fakt, že je to už kultovní snímek ()

Režijní legenda ožívá

Režijní legenda ožívá

10.01.2006

Od konce 40. až do poloviny 70. let vedl režisér Nicholas Ray dlouhotrvající válku s hollywoodským průmyslem, kterému neseděla nejenom jeho forma vyprávění, ale i styl života, jemuž vévodily alkohol… (viac)