Mima Kirigoe je členkou oblíbené hudební skupiny CHAM!. Dobře rozjetou kariéru se rozhodne opustit a stát se herečkou, ale některým jejím fanouškům se tato životní změna nelíbí. Faxem jí přijde zpráva, která ji nazývá zrádcem. Na internetu Mima objeví stránku, kde je do detailu popisován její každodenní život. Má stále větší pocit, že ji někdo sleduje. Mladá herečka se chce dostat na vrchol co nejdříve, proto si zahraje znásilněnou dívku a nafotí lechtivé snímky... (Fabienne)

junxi91

Docela mrazivé japonské anime bez rozmazaných intimních partií. Mima je nejprve členkou popového tria, ale následně se dá na herectví, a to se nelíbí někomu, kdo na tehdy neznámém internetu vytvoří odkaz na její pokojík. Celé to pak začíná být záhadné, producenti a režiséři jsou brutálně vražděni, a jeden neví, zda je to součást natáčení filmů s Mima, nebo se to děje ve skutečnosti. Má hlava vyhulená to moc nedokázala rozpoznat, takže jsem to tak úplně nepobral. ()

GTS_PUNK

Keď Mima Kirigoe ukončí kariéru ako idol speváčka, rozhodne sa vstúpiť do sveta televízie a filmu. Čoskoro sa okolo nej však začnú diať zvláštne veci, ktoré naberaním na intenzite naznačujú, že trpí disociatívnou poruchou osobnosti. Príbeh psychologického thrilleru z roku 1997, vďaka ktorému sa režisér Satoshi Kon ľahko vyrovná najväčším tvorivým esám žánru, je však oveľa vrstevnatejším a komplikovanejším, než sa na prvý pohľad môže zdať. Už od samého začiatku divákovi dobre zamotáva hlavu, pričom s pribúdajúcimi minútami na seba nabaľuje nové, často nečakané a prekvapivé skutočnosti. Tie príbeh ešte viac komplikujú (v pozitívnom slova zmysle) a diváka mätú rovnako ako hlavnú postavu Mimy, ktorá postupne prestáva mať kontakt s realitou. Rozlíšiť hranicu skutočnosti a fikcie vo filme sťažuje aj skutočnosť, že príbeh je zasadený do prostredia seriálového natáčania. Práve večne prítomný pocit neistoty, keď nemožno jasne rozoznať, čo je ešte realita a čo už nie, je však tým, vďaka čomu Konov počin tak vynikajúco funguje. Spomedzi všetkých scén je napríklad tá z policajnej "vyšetrovačky" tou, pri ktorej divák skutočne zapochybuje o tom, ako sa veci v skutočnosti majú. Pomerne rýchlo sa síce vyjasní, o čo v nej ide, ale práve takáto schopnosť dostať sa divákovi "do hlavy" dokazuje, že psychologický aspekt filmu je na vysokej úrovni. A postupne graduje až do záveru, ktorý ponúka pomerne šialený, ale vo svojej podstate fantastický dejový zvrat. Po vizuálnej stránke možno nejde o najdokonalejší počin, každopádne je však animácia zaujímavá, čo sa odzrkadľuje najmä na jednotlivých postavách. Upútať však dokáže aj tokijská výprava. Film takisto obsahuje prvky erotiky a brutálneho násilia, ktoré prvýkrát prichádza pomerne nečakane (výťahová scéna). Perfect Blue baví dokonca aj po hudobnej stránke. Diváka si však tento anime film získa najmä prepracovanými psychologickými prvkami a večnou neistotou, nútiacou ho, podobne ako to robí aj hlavná postava Mimy, spochybňovať realitu. A oprávnene, pretože nič nie je také, ako sa zdá. A nič nie je také, ako sa zdá. ()

Allegro.g.

Po těch anime filmech, co jsem viděl, mi tohle přijde jako ubohý žert. Prostředí filmu je trapné a nanejvýš nezajímavé, zápletka mdlá, zvraty hloupé a pointa nesmyslná. Celý film navíc působí dost "amatérsky". Animace je ubohá. Je tady plno statických záběrů a všechny postavy až na tu hlavní jsou vysloveně ošklivé. Naprosto chybí detaily. Z filmařského hlediska se jedná o velkorysý brak. Ne snad, že by autoři nevyvíjeli snahu vtáhnout vás do příběhu, ale mně osobně bylo po 10 minutách všechno jedno. Navíc ono tajemné předivo se tvoří dost neobratně a docela zbůhdarma. Prostě ztracený čas. Původně jsem chtěl dát filmu jen jednu hvězdičku, ale poté, co jsem viděl konův druhý film Millenium Actress, uvědomil jsem si, že ... mi film Perfect Blue možná nesedl. ()

Roudy

Mima se loučí se slibně rozjetou kariérou aidoru a chce se stát herečkou. Prvotina Satošiho Kona pojednává o tom, že když jste hvězda v showbyznysu, tak z jedné strany se o vaši duši přetahují producenti, kteří vás tlačí do věcí, které často nechcete dělat, a z druhé strany fanoušci, kteří si vás nějak idealizovali a nedokážou se smířit s vaším růstem. Obě strany se o duši přetahují tak dlouho, až nakonec duši rozervou. Film je o krizi identity do takové míry, že přestane být jasné, co je realita, co je Mimina fantazie a co je filmová fikce. Perfect Blue je pro mě asi nejlepší film Satošiho Kona. Bavil mě ten pocit napětí a izolace v ponurém, chladném Tokiu. Líbí se mi, jak film pracuje s tempem a vygraduje v geniální mindfuck, ve kterém si až do konce nemůžete být úplně jisti, co se děje, a ve chvíli, kdy už si myslíte, že víte, co se děje, vás další scéna vyvede z omylu. Baví mě, jak se Kon do tohoto poměrně komorního příběhu nebál zakomponovat i brutální, sexuální či působivé akčnější scény. Vzhledem k tomu, že internet byl v té době teprve v plenkách, tu navíc pěkně předpověděl, jak toxičtí mohou být někteří fanoušci na internetu. Miluju kino Aero za to, že takovéhle pecky oživuje na filmovém plátně. Naprosto vyprodaná projekce i potlesk během závěrečných titulků jen dokazuje, že Satoši Kon byl pan režisér, a je velká škoda, že jeho kariéra byla tak krátká. ()

PlysovyMacko

Popova hviezda Mima sa chce stať herečkou, ale nie každému sa to paci. Príbeh sa zvrtne, začne sa vraždiť, stierat rozdiely medzi realitou a snom a Mime dobre hrabne. Koniec je totálne šialený. Erotika mi prišla zbytočná a navyše. ()

RigorMortis

Viac psychologický, než mysteriózny thriller, pri ktorom som počas záverečných titulkov pozeral na monitor a pýtal sa, čo som to vlastne videl. Začalo to nevinne, čoraz viac sa zamotávalo, prelínala sa tu realita so snami a koniec aj tak nič nevysvetlil. Jeden veľký guláš závažných psychiatrických diagnóz, WTF a erotiky po japonsku. Animácia bola fakt škaredá a postavy odpudivé, hlavne postava Rumi. Holt, ak je človek odchovaný na Miyazakiho tvorbe... ()

Chladek

Satoshi Kon mě již podruhé usvědčil ve svém géniu. I v traileru použitý citát "Kdyby se Disney a Hitchcok spojili, vytvořili by něco jako tohle. Možná že se dá jistá inspirace i pozorovat. V hlavním padouchovi teda určitě. Film je to napínavý, dějově bohatý. I když nevím, zda nehybná animace v pozadí je záměr (možné to je) neubírá to nic na výsledku. Jedinou hvězdu dolů dávám z toho důvodu, že se film jako celek nakonec může jevit trochu nepřehledný. Jeden z nejlepších thrillerů. A nejen animovaných. ()

Palisander

Kreslený Lynch bez atmosféry alebo na čo hľadať zmysel v niečom, čo zmysel nemá. Zostáva len čakať, aké riešenie nám podsunú. Pointa mohla byť akákoľvek. Dej je tým pádom nadbytočný. Čo je pri detektívke výrazné mínus. Podozrieval som síce tých správnych ľudí, ale. Keď mi niekto celý čas klame do očí, tak si ho neobľúbim. Navyše som ešte stále otrávený Čas-om. Pochváliť môžem snáď iba strih a krmivo pre rybičky. ()

Sticks

Perfect Blue je pre mňa víťazom Konovej tvorby, keďže snový svet je tu vykreslený najlepšie. Zatiaľ čo v Paprike, je to silné scifi s nezvládnutou psychoanalýzou a absolútnou ignoráciou Freuda, tak tu sú obrazy narušenej mysle skutočne skvostné a jeden nevie, čomu by mal veriť. Miliónová herečka je pre mňa malým a komorným dielom, preto Perfect Blue -> Tokyo Godfathers -> Millennium Actress - > Paprika ()

Drozdo57

Pochopil som, že tvorca tohto filmu má asi nejaké kultové postavenie. Ja ale hodnotím film, nie význam tvorcu. A tento film sa strašne snaží zo seba robiť niečo viac ako vlastne je. Priemerné anime u ktorého si nie som istý, či som pochopil, o čom vlastne bolo. A že práve preto je to také úžasné? Na čo mi je film, ktorý je tak chaoticky napísaný a zostrihaný, že samotná pointa príbehu nie je jasná a je cieľom dohadov už asi 20 rokov? Oceňujem nápad, oceňujem niektoré aspekty spracovania. Ale záver ma vyslovene rozosmial. ()

dudo24

Po dlhom váhaní som sa k tomu nakoniec dostal a dobre som urobil. Psychologický triler ako sa patrí. Skvelá gradácia od najskôr obyčajného filmu cez občasné mindfuck scény až po úplné psycho a rozuzlenie na záver. ()

Arigato

Mima Kirigoe je velice úspěšnou zpěvačkou. Když ale jednoho dne nahodile změní kariéru, z popové senzace se rázem stává dramatická herečka. Mimin náhlý posun v kariéře změnil její osobnost - musí čelit vymyšlenému přeludu minulosti, který pronásleduje její nové já. Dopomohl ale také k vývoji totální psychózy svých šílených fanoušků... Satoshi Kon byl známý tím, že plynule prolínal fantazii s realitou, vykresloval neprůhlednou rozmazanou hranici mezi klamy a skutečností. A přesně to je Perfect Blue. Chytře udržuje a pomalu poodhaluje ústřední tajemství díky naprosté duševní nestabilitě hlavní postavy. Sledujeme křehkost traumatizované oběti znásilněním, nemilosrdnost online anonymity a v neposlední řadě praktiky nejstinnější části showbyznysu... Film z důvodu zemětřesení v roce 1995 vyšel v animované podobě, nicméně tato skutečnost na kvalitě ničím neubírá, ba naopak, dle mého z hlediska zpracování a řekl bych až takové "uměleckosti" jednotlivých scén, kdy na mě nechaly zapůsobit své kouzlo originality, jsem možná raději právě za tuto verzi. Je mi jasné, že pro mnohé bude anime žánrem spíše pro děti. Pokud tomu tedy stále věříte, o to víc vám doporučuji se na tento film podívat. Abych řekl pravdu, myslel jsem si, že jsem, co se týče psychologických filmů, vcelku zocelený, ale Perfect Blue mi vyrazil dech. Při sledování ve mně nevyvolal úplně příjemný pocit. Ale v dobrém slova smyslu! Což je přesně to, co od tohoto žánru chcete. Perfect Blue je prostě perfektní... ()

Hagu

Když pominu, že se nedá občas orientovar s tím co je realita a co je fikce, kterou hlavní postavě ve filmu tvoří její situace a nakonec se sám se sebou dohadujete, jestli jste to pochopili dobře, tak je to po dlouhé době zas něco, co mne natchlo. Takže myslím že jen tak nezanevřu nad starší animované jap. filmy. Dodatek: Skvělé zpracování na pohled idolů. Být idolem není vždy jednoduché jak se na první pohled zdá. Lidi a jejich posedlost k jejich idolům je jako kdyby uctívali poloboha. ()

Harakiri13

Pokud máte rádi psychologické thrillery nebo D. Lynche, tak si film dozajista užijete. Perfect Blue je prostě neuvěřitelný a má skvělé tempo, které vás od něj nenechá odejít. Film si s divákem hraje téměř až do konce. Nemám co vytknout 9/10 ()

HanzoBureshi

Mým prvním anime filmem se stává... Perfect Blue!!! A musím říct, že je to naprosto fantastické. Zřejmě jsem udělal dobře. Hlavní postavou je Mima Kirigue, a díky několika následujícím incidentům měla v hlavě guláš. No a já jsem na tom úplně stejně! Nikdy bych nečekal, že mi něco takové dá zabrat. Je to opravdu něco velkého k zamyšlení. Po filmu jsem si musel několik scén a dialogů zrekapitulovat. Má to super promyšlený příběh, kde nechybí ani brutální vražda, kde nechybí děsivý stalking a když nastane scéna, která se nás snaží nějakým způsobem zmást, tak tu zahraje i zajímavý hudební podkres, který se postupně vryje pod kůži a díky tomu vznikne toto psychologické a fantastické dílo. Mé hodnocení: 9/10 ()

Katakimiku

Jako horor to funguje skvěle, i když se to ze začátku zdát nemusí. Jen ten konec nebyl úplně ideální, představovala jsem si ho mnohem víc jednoznačnější. 7.4/10 ()

MtS

Perfect Blue celou druhou polovinu filmu mate diváka, který se neustále snaží zorientovat, a pochopit, jestli hlavní hrdinka trpí schyzofrenií nebo jestli vraždí její bývalý fanda (případně, kdo je vlastně sama hlavní hrdinka). Přesto byl podle mě film až příliš dělaný na efekt a samotné grafické pojetí filmu je také velmi špatné. Normálně by mi to u filmu, kde by animace a kresba neměla hrát hlavní roli, nevadilo, ale zde to působí opravdu rušivě. ()