To se vysvětlí, soudruzi!

Česko / Nemecko, 2024, 7 h 41 min (Minutáž: 57–58 min)

Kamera:

Martin Douba

Jiří Macháček, Jan Cina, Anna Fialová, Leoš Noha, Darija Pavlovičová, Lenka Termerová, Richard Stanke, Ján Jackuliak, Jana Plodková, Michal Kern, Tomáš Kobr (viac)

David (Jiří Macháček) má jediný úkol: vyšetřovat paranormální případy. Jenže jemu se nechce. Tam venku jsou 80. léta a spousta otravných lidí, kteří jeden druhého oslovují „soudruhu“. A on stejně na žádné paranormálno nevěří. Raději sedí v pohodlí své kanceláře, tváří se, že pracuje na výzkumu satanistických odkazů v západní hudbě a užívá si poslechu elpíček, která nikdo jiný v republice nemá. Svět by byl krásný, ale ředitel Ústavu paranormálních jevů, jeho nadřízený, mu do kanceláře nasadí nového kolegu Vojtu (Jan Cina). A tento přemotivovaný nováček má mnoho řečí: jak je potřeba posouvat hranice lidského poznání, bla bla, věda prý ještě nemá odpovědi na všechny záhady světa, bla bla, a jak ho hrozně inspiruje nejnovější výzkum profesora Kogana s hypnotizéry na leningradské univerzitě. Tato nesourodá dvojice nemá na výběr a musí spolupracovat při vyšetřování bizarních případů, na které jsou všechny ostatní bezpečnostní složky ve státě krátké. A aby to neměla zbytečně lehké, na záda jí neustále dýchá dvojice agentů StB – drsná agentka Snížková (Anna Fialová) a zlatíčko Hora (Leoš Noha). (Česká televize)

rigby

Netuším, co scénárista užíval, ale vymyslet takovéhle "případy" a vůbec "děj" pro osmidílný seriál, to je kumšt. Nemělo to hlavu ani patu, spojovací příběh naprosto nezajímavý, jednotlivé postavy nesympatické (no, možná si mě časem trochu získala Fialová STB). A v posledním díle to vypadá, že bude ještě pokračování. Jen to ne, proboha! Sám se divím, že jsem to nakonec dal až do konce, už po prvním dílu jsem toho měl dost. Kdyby to aspoň byl pořádný úlet, ale ono to vypadá, že kromě Fialové to všichni berou vážně. Nebo je to tak špatně zrežírované? Váhám mezi 2- a 1+, je to opravdu někde mezi. A zlatý fond České televize to rozhodně nebude. ()

Muf911

Já jsem se náramně bavil a těsil se na každý další díl. Je to komedie, která si za kulisy vybrala 80. léta a natřela je na růžovío, ne tak, jak si je jako dítě pamatuju. Autoři jsou vesměs mladší, socík nezažili, tak si ho utvořili podle svého, asi jako si Karel May vytvořil divoký západ, indiány a kovboje. A mě to neuráží. Dokonce se mi i líbila sličná estébačka a její hodný kolega. ()

Tristanian

Zcela upřímně věřím tomu, že tenhle seriál bude za pár let kult a lidi se budou divit, proč proboha na to koukalo tak málo lidí a nedostalo to další díly. Autoři jsou příslib kreativní budoucnosti české kinematografie a doufám, že je místní nízké hodnocení moc neotráví. Pro mě super jízda a zjevení v rámci "koncesionářské tvorby". Za mě je tenhle seriál úplně jinde, než je zbytek české tv produkce. ()

Igy007

První díl mne znechutil, pak se to ale otočilo a seriál se mi zalíbil. Chválím pro mne originální námět. Cina je talentovaný člověk a já ho pro změnu ráda viděla v komediální roli, po všech těch Hercích a podobně komplikovaných postavách (které ztvárnil taky výborně). Ale mojí favoritkou je monstrum Snížková, proto platí o Anně Fialové to samé, co o Cinovi - ráda jsem ji viděla v komediální roli, bavila mě. Doufám, že zase brzy bude hrát v nějaké bláznivince. "Co čumíš ???" ()

david141474

Upoutávka na ČT1 mě zaujala, a tak jsem se rozhodl podívat se na to. No bylo to teda o hodně slabší než jsem doufal. Myslel jsem si, že dostaneme střelenou komedii, ale místo toho to byla taková pomalá uspávačka. Už z prvního dílu bylo cítit, že to bude slabý. Ale pořád jsem tomu dával šanci. Herecký obsazení je solidní a já si ty linky užíval. Děj je taky docela cajk. Scénář je celkem problém, především v sedmém díle, který má hodně chyb a taky je to za mě nejslabší díl. Nejlepším dílem je za mě Hoří, má babičko, který má hodně solidní konec a taky menší cameo. Soundtrack je v pohodě. Songy jsou vybraný dobře. No a pak je tady balada pro kozlopíra, která je prostě skvělá. No a poslední scéna poslední epizody je tak strašně laciná, že se teda vůbec netěším na druhou sérii, která kdo ví, jestli bude. Slabých 7/10, je to podivná fantasmagorie! ()

Basniknoci

Tento seriál, byl vskutku dobrým zpestřením nedělního večera. Paranolmálno v tomto zpracování mě velmi bavilo. Díly ,,Hoří má babičko" a ,,Balada pro kozlopíra" byly naprosto skvělé díly!  (Všechny byly úžasné) Vtipy, socialistické prostředí, volba kostýmů, obsazení, režie, dialogy... to vše bylo vynikající.   Každá epizoda zaznamenala jednu z ,,paranolmálních podnětů mysli člověka"A to - UFO, křesťanský údiv, super hrdina, mystická bytost, atd...Chyběla mi tam ta jistá stálice nevysvětlitelných jevů jako je např.  Magické číslo 13, bílá paní... Myslím si, na základě poslední epizody, že se mohu já i můj bratr těšit na pokračování.  Trochu mi nesedl poslední díl. Závěrečnou epizodu jsem si představovala jinak, čekala jsem něco víc. Proto musím dát o hvězdičku méně. Jinak skvělý projekt! ()

quokam

Prumer nekde na urovni komedialniho oktopusu. Autori se zamotali do vlastniho velikosti a uz nesleteli na zem. Herecky az na Fialovou, Krenkovou a Bockovou nic moc, Machacek vylozena bida, nezvladnutej posledni dil jde hodne i na jeho vrub. 5/10. ()

vinducha

Posledním dílem mi přišlo , že je to otevřené k další sérii. No tak to bych tvůrcům tedy ani moc nedoporučoval. Ztráta času to úplně nebyla , ale o nějaký skvost se taky rozhodně nejedná . ()

KiR0

Přiznávám se, že  jsem se původně obával toho, že  se bude jednat o jakási malá česká Akta X. Naštěstí jsem se mýlil a příjemně jsem se bavil u satiry na dobu, která je už naštěstí již  dávno za námi. ()

DoctorLenny

Za mě čtyři hvězdy. 1* za to, že je to opravdu originální námět. 2* za ten neotřelý humor, sarkasmus a ironii. 3* za skvělé herce, i ty epizodní!, a i jejich výkony, ano, někteří herci, př. Cína, Fialová nebo Bočková, přehrávali, ale za mě to krásně vykreslovalo jejich postavy, tu karikaturnost a vytvářelo to správný kontrast vůči konzervativnějšímu hraní Macháčka, Pavlovičové nebo Termerové. 4* je za skvělé zpracování, kulisy, efekty, a výborné myšlenky převedené na "plátno". Na 5* to však nedopracoval scénář, který místy opravdu drhnul, dějová linka se kroutila, nevysvětlovala vůbec nic nebo byla úplně zapomenuta, a je to škoda. Jestli bude druhá řada, což doufám, že bude, tak by to na tom chtělo zapracovat. Za mě solidních 70 - 75%. Bavilo mě to. ()

Marcimor

Mělo to své mouchy, ale klady převážily. Poslední, poněkud netypický díl, mě utvrdil v přesvědčení, že další řada bude. A tak doufám, že bude stejně bláznivá, sarkastická a hravá, jako ta první, ale více dotažená - zejména po stránce scénáře jednotlivých epizod. Normálně bych dal 3 hvězdy, ale za odvahu, poslat do nedělního hlavního vysílacího času něco tak odlišného od ostatní mainstreamové produkce, přidávám 4. ()

E.T.

Nevtipno kumuluje. Jednu hvězdičku dávám za námět, protože nápad je dobrý, včetně zasazení do socialismu. Snad trochu i za výpravu. Tím to ovšem končí. A čím to začíná? Scénářem. Proč tam vůbec ti eSTéBáci jsou? Na zdravý rozum je tam hlavní persona, není třeba to zdvojovat. Navíc u běžných deliktů by STB vůbec nefigurovala. Ale možná je tam připsali kvůli prabídnému výkonu Jiřího Macháčka. Zápletky docela ujdou. Nejsmutnější chvíle jsou, když se “dělá humor”. Něco plastového a neživého se vymyslelo u stolu a pak se to snaží herci a režisér nějak oživit. Ono s nápady od stolu je to jak s autíčkem na setrvačník. Nejdřív se pěkně rozjede a pak - pokud doputuje až na plac - už nemá žádnou energii a zastaví se. Seriál také neví, jestli je trhlou komedií nebo vztahovým dramatem. Chjo, pokud se dělá retro, proč nikomu nedojde, že postavy nemohou mluvit současným stylem a frázemi? Tvůrci se tak naprosto zbytečně připravují o stylizaci. Já být výtvarníkem a rekvizitářem podobného díla, tak skřípu zuby. V seriálu si právě výprava hraje s každým detailem (i v tom omezeném rozpočtu) a pak tam někdo zahlásí: “moje emocionální potřeby nejsou naplněny” - což by v nadsázce bylo vtipné možná dnes, ale ne u vrátného z osmdesátek. Opravuji - u kohokoli z osmdesátek. Protože šlo o neexistující veličinu. Nebo když říká vekslák "Mějte hezkej zbytek života" - blé - to ani není česky. "Have nice day" je anglická fráze, která k nám připutovala do češtiny až s novým miléniem a zní nečesky a ústech veksláka nemá vůbec co dělat ...au.  To je bohužel problém většiny podobných historizujících děl v české produkci. Pan Brzobohatý protkává hudební doprovod seriálu mnoha pěkně zabalenými odkazy. Asi to mínil jako sbírku easter eggů  pro fajnšmekry - jako třešničku na dortu originality. A ono by to možná i vyšlo, nebýt celé dílo spíše šlichtou plnou vykrádaček. Člověk by si rád řekl, že holt samouk je samouk (režie M.Chlupáček), ale hlavním problémem je scénář a ten má na starosti FAMák Šifra. Tak nevím kde je problém. V mládí tvůrců ne. Špičkového Hojera (Metoda Markovič) vytvořili taky třicátníci. Takže pokud si chcete zanadávat, co to zase vzniklo za srágoru, běžte do toho. Pokud si chcete ušetřit čas vydat se na nějakou smysluplnější výpravu, tak rychle pryč. Třeba do Kamenice roku 1984. ()

bratr_jezek

K seriálu se přistupuje obtížně. Případy s tváří vážně jako z pera Akt X, ale figurky, které v něm hrají jsou spíš nevtipnou a divnou karikaturou. O historickou sondu do socialismu taky nejde, na to jsou postavy opět psány zvláštně a někteří herci je mají problém zahrát uvěřitelně. Komedie to taky vyloženě není, vtipné scény drhnou a skřípají.  Spojovací linka nefunguje a marně pomrkává v touze po další sérii. Jednotlivé případy jsou všechno, jen ne mysteriosní. Celkově to končí u takového rozpačitého průměru s tím, že podruhé to opravdu sledovat nemusím. ()

gapa466 odpad!

Seriál jsem dokoukal ze setrvačnosti, někdy jsem se přemlouval. První dva díly mne celkem bavila Anna Fialová. Byl jsem rád, že se dokážeme na některé hodně smutné věci podívat s nadhledem, ale přišlo mi, že je to pořád dokola. Pak mě zajímalo, co nového bude v dějové lince Dariji Pavlovičové. Vlastně mi přišlo, že ženské role v seriálu jasně válcují mužské.  Celkově však pro mě neskutečná blbost. První polovina špatná a druhá ještě horší. Marně přemýšlím, který díl byl vůbec nejhorší, asi Kozlopír. ()

Pimburger

Hrozně nerad kritizuji a vždycky se snažím najít spíše to dobré, protože jsem hodný člověk, ale tady to jde jen těžko. Kromě Macháčka a Nohy je mi většina postav nesympatická, nechápu, proč tam jsou a co se tam děje, resp. má dít... Skoro se až nabízí hláška o tom, že jsme udělali maximum, ale dopadlo to jako vždycky... Jelikož jsem u každého dílu nudou minimálně jednou usnul, můžu dát maximálně dvě levitující hvězdy za Macháčka a Nohu. ()

Jean_Calid

Ve srovnání se současnou českou seriálovou produkcí to není špatná práce. Není to náročné na diváka, je to taková oddychovka. Poslední díl byl už tak trošku fantasmagorie (což zřejmě bylo účelem), ale jinak klidná zábava pro nedělní večer. U posledního dílu samozřejmě několik oslích můstků pro případné pokračování... jen ten papež ve 4. díle už byl tak trošku moc ()

Horn

K celé věci jsem přistoupil jakože je to totální parodie a že to tak tvůrci zamýšleli. Mělo to i takové zajímavé nasvícení. Bohužel to celé zabil poslední díl. Poslední dobou se mi zdá, že tvůrci jsou ohledně konců seriálů naprosto bezradní. ()

kolbaba7

Tenhle mix podivně oplzleho a zlomyslného ,, humoru,, může srovnávat s tvorbou režisérů Vaclava Vorlíčka nebo Jindricha Polaka jen nesvéprávný šílenec, jedna hvězdička za některé herecké výkony.... ()