Toto historické drama zobrazuje období, kdy Marie Stuartovna po smrti svého manžela odchází zpátky do Skotska. Tam si nárokuje právo na trůn, přičemž musí bojovat se svou sestřenicí, královnou Elizabetou I. . Po svatbě se skotským lordem se jim narodí syn, okamžiky štěstí však opět vystřídá její neúnavná snaha získat trůn, přičemž dalším dědicem královské koruny by bol její syn. Bojuje tedy nejen s královnou Elizabetou, ale i s bratrem Jamesem a protestanty, kteří zavraždí jejího manžela. Rozpory vyústí do stavu, že královna dá Marii Stuartovnu uvěznit a následně popravit stětím. Její syn -James I. - se 16 let po matčině smrti přece jen stává anglickým králem... (oficiálny text distribútora)

vesper001

Říká se, že dva kohouti na jednom smetišti se nesnesou. A když se sejdou dvě slepice – pardon, panovnice – na jednom ostrově, je to teprve mela. Ale vážně – tenhle film se snaží být poctivě historický, nebo tak alespoň působit. Takže žádná melodramaticky uslzená romantika, kde sem tam uletí nějaká hlava, ani sterilní kostýmovka, v níž královnu tíží nejen koruna, ale i půl tuny mejkapu, scénář se dokonce obejde i bez odkazů na jistého britského panovníka, který se proslavil zlozvykem nemyslet tou velkou věcí mezi ušima, ale obsahem svých kalhot. Marie i Alžběta působí lidsky – občas jsou sympatické, občas na zabití, někdy jsou silné, někdy slabé, umí být královnami i ženami. ()

filmmovier

Další střípek do strhující britské historie a další strhující film, který musím doporučit. Jako podobné "velkofilmy" té doby nabízí i Marie Stuartovna opulentní výpravu, fantastické herecké výkony, strhující dialogy, nádherné skotské exteriéry i interiéry, výtečnou hudbu i atmosféru (samozřejmě nejen dobovou, ale taky dějovou) a zážitek, které nabízejí právě jen podobné filmy z britské výroby. Jaké nádherné divadlo! Rozhodně jeden z nejlepších filmů žánrů a neskonale lepší, než nová verze s Margot, Saoirse a Tennantem. Pusťte si tuhle. 85%. ()

Pavlínka9

Za mě jeden z nejlepších historických filmů, pokud chcete opravdu polopaticky rozumět dějinám Skotska a tomu, co se tam odehrávalo. Herecké výkony jsou skvělé, svižnost a jasnost také a prostě pokud navštívíte Skotsko osobně - toto Vám nesmí uniknout. Plus jsem si doplnila plno nezodpovězených otázek, do té doby. ()

JohnSmith

Historicko-politické drama, ve kterém snad nenajdete herce, který by nepředváděl velice dobrý výkon. Vyčnívá mezi nimi však Vanessa Redgrave, která je opravdu výborná. ()

Jezinka

Dobrý snímek, který se stejně jako další historické filmy nevyhnul úpravám historických faktů pro větší dramatičnost či zjednodušení děje. Propracované dialogy, pěkné kostýmy, ale působilo to na mne jako divadelní hra. Timothy Daltona jsem jako blonďáka nepoznala. ()

Han22

Pro mě neznámý Jarrott si v podstatě natočil volné pokračování svého filmu Tisíc dnů s Annou, což je tu i několikrát zmíněno. Opět "jenom" historická konverzačka bez jediné akce, ale jako taková perfektní, držící se historie (až na setkání královen). Je to taková hra o trůny, kterou titulní hrdinka neumí hrát. Katolíci vs. protestanti, Anglie vs. Skotsko a spousta intrik, osobních zájmů a vysoké politiky. Od našeptávače Davida a skotských pánů, přes bratra Jamese, hodného Bothwella či Alžbětina milence Dudleyho až po hloupého, ale ambiciozního Darnley ti všichni intrikují jak o život. Samostatnou kapitolou je Alžběta, chytrá, v jádru dobrotivá, zranitelná i závistivá a také ovládající vysokou politiku, která přes veškeré intriky netouží po smrti soupeřky, děsí ji vzpoura lordů proti pomazané královně či to co ji udělal manžel. Marie bohužel tuhle hru neumí hrát, přemýšlí srdcem a kupí chybu za chybou, které vedou k jejímu konci. Pěkně natočeno, pěkná hudba, fantasticky zahráno nejen Redgravovou, ale především Jacksonovou a opravdu slizkým Daltonem. Silné 4*. ()

DocBrown

Výprava parádní, to ano. Příroda, hudba, hrady a hlavně kostýmy, tohle období považuju nejlepší z hlediska módy, že i Atkinson vypadal švihácky. Až na Elizabeth, jejíž umělé čelo a paruka vypadaly hodně rušivě, skoro až klingonsky. Horší je to s historickým zpracováním, kdy si autoři poněkud ohnuli fakta, aby z toho udělali velkou rivalitu mezi Elizabeth a Mary, ve skutečnosti se nikdy nesetkali. To nejhorší je ale naprostá plochost a černobílost postav, Mary je tak půvabná, milá, krásná, že i k tomu vraždění má ten správný důvod, zatímco Elizabeth je ta proradná, která na Mary nastraží všechno zlé. Bothwell spadl do té kladné přihrádky, ačkoli to byl taky pěkný dáreček. Zajímavý je ale Dalton, jehož postava asi skutečně byla tak hnusně slizká. No a Patrick McGoohan je jak vystřižený z ostatních Columbovských záporáků. Nejvíc ale vyčítám filmu dost děravý scénář a chybí tu jakákoli bitva, zejména ta u Langside, což byla její definitivní pořážka svým nevlastním bratrem. Takže ve srovnání s daleko vyváženějším Cromwellem tenhle film jasně prohrává. ()

Mikino00

Výborná historická kostýmová konverzačka stojící na úctyhodných hereckých výkonech. Marie Stuartovna a její příběh po letech stálé láká, musím říct, že mi ona samotná sympatická nikdy nebyla a vždy jsem spíše uznával Alžbětu. Zde jsou historické postavy vykresleny s puncem věrohodnosti, zobrazené ve světe intrik a zrad, což naprosto dané době odpovídá. Je pravdou, že historicky to úplně přesné není, to ale výsledný dojem nezkazí. ()

strikeman

Výborné kostýmové drama s pěknými hereckými výkony, před kterým není na škodu si přečíst (pokud nejste zběhlí v britské historii) alespoň krátký životopis Marie Stuartovny, abyste byli více v obraze;-) ()

mira.l

Další ze skvělých starších britských filmů, oni tu svoji historii z doby dynastie Tudorovců fakt uměli zpracovat, tady není moc co řešit, výprava, hudba, kostýmy, pochopitelně herecké výkony, plný počet. ()

Amonasr

Příjemné životopisné romantické drama v pohádkových středověkých kulisách. Vše je podřízeno právě takovému divácky vděčnému vyznění. Film ničím neurazí, ale ani ničím výjimečným či originálním nenadchne. ()

Hawaj

Celkem ucházejíci varianta příběhu známé nešťastné skotské královny. Občas se v příběhu docela skáče, aby se to všechno stihlo. Bohužel mně to zas tolik emočně nevtáhlo. ()

ostravak30

S ne moc dobrou znalostí anglických dějin a nevybaven ani sledováním ostatních podobných filmů jsem se vrhl na tuto verzi příběhu. Neumím říct, kolik je na něm pravdivého a kde naopak tvůrci barvili jako o Velikonocích, ale herecké výkony jsou skvělé a divák ani nemá prostor pro nudu. Film je nabit zajímavými exteriéry a zvraty jako od Shakespeara. Maruška měla holt tu smůlu, že pokaždé věřila špatným lidem a intrika střídala intriku. Charles Jarrott už si střihl Tisíc dnů s Annou, jež se dějinně odehrává před tímto filmem. ()

PTuranyi

Veľmi dobre natočená historická dráma ponúkajúca príbeh Márie Stuartovej ako súboj s jej sesternicou kráľovnou Alžbetou. Je ťažké byť kráľovnou, keď jedinú moc ktorú máš závisí od vratkej podpory mocibažných šľachticov. Náboženské nezhody, intrigy, sľuby, zrady, sobáše z vášne aj pre moc. Produkcia je kvalitná a herecké výkony veľmi dobré. 75% ()

gizi

Dobře, srozumitelně podáno, s pěknou výpravou a velkým dramatickým vrcholem. Skoro stejně dobré jako literární zpracování Stefana Zweiga. 75%. ()

dobruca

Dobry film, ale misty jsem opravdu netusil kdo je kdo, co a proc dela a na ci je strane. Prilis mnoho postav, ktere divakovi nebyly dostatecne predstaveny a zapricinily tak ponekud zmatene pocity. ()