Vládca temnôt

• Česko Vládce temnot (viac)

Kněz Loomis objeví ve sklepě opuštěného kostela v Los Angeles nádobu obsahující podivnou zelenou kapalinu. Profesor Birack, přizvaný k objasnění této záhady, zjistí, že tekutina je esencí samotného Satana, který se připravuje na ovládnutí celého světa. (oficiálny text distribútora)

filmmovier

Tenhle Carpenter mi přišel docela slabej. Ve Vládci temnot nonstop hraje naprosto luxusní hudba, atmosféra je opět (téměř) prvotřídní a Donald Pleasance je opět naprosto výborný. Příběh je skvělý, postupně gradující napětí i zde funguje na jedničku, ale délka je možná trochu přepálená, na druhou stranu se tam totiž toho moc nestane, pocitově to trvalo tři hodiny a za kvalitami Halloweenů a Věci tenhle film prostě zaostává. Finále je sice parádní, hudba a divný panáci tomu přidávají neuvěřitelný koule a ačkoliv je to Carpenter slabší, pořád je to Carpenter nadprůměrný a zatraceně kvalitní. Nebudu zapírat, že jsem trochu zklamaný, ale rozhodně nejsem nespokojený, tenhle jeho pátý nejlepší film rozhodně doporučuji, už kvůli té hudbě. 75%. ()

Triple H

Tentokrát ma majster veľmi neoslovil. Na pár miestach príjemne zamrazí, s mizerným budgetom vykúzlil dosť, ale neveľmi sympatickí herci (hlavný hrdina si minimálne mohol oholiť ten portviš čo mal pod nosom), poniektorí na úrovni horších ochotníkov, scenár ktorému chýba hlava a päta, k látke nie úplne padnúci soundtrack. Carpenterov brakový, béčkový štýl celkovo mi k satanskej/exorcistickej tématike jednoducho nesedí a bije sa s ňou. ()

Sfinkter

Díky Halloweenu maličko odsunutý malý Carpenterův klenot, který má však s Myersem poměrně dost společného. Temnou atmosféru, temnou hudbu a temný závěr, přičemž u Carpentera platí rovnice temné = skvělé. ()

Mr.Bulanek

Dostala se mi do ruk 2 CD verze, ktere se uz moc casto nevidi, a byl jsem celkem mile prekvapen, hudba celou dobu drzela atmosferu. A i kdyz filmy tohoto typu moc nemusim a nevyhledavam tak jediny duvod proc sem se na to dival je ten ze to je z Carpenterovy trilogie a kdyz uz jsem videl Vec ktera je skvela tak se podivam i na ostatni dva dily. No a u druheho jsem nebyl vubec zklaman i kdyz ve Veci byla atmosfera jeste lepsi, no uvidim co treti dil. ()

TO

Hlavně závěrem dobrý horor se zajímavou pointou, celkově takový normální, nic výjimečného. Nebál jsem se. Carpenterův hororový průměr na úrovni filmů Mlha, Oni žijí!, Christiane, který mě trochu připomínal Italské horory Daria Argenta nebo Soaviho jako Svatyně či Sekta. ()

Cushing

Slušný horor, slušné dvd. Ten film tam má chyby, oslí můstky, občas podivné chování postav a občas příšerné herecké výkony, ale jako horor to funguje líp než většina dílek, které se za horory vydávají, they don´t make them like that any more, chtělo by se říct. Kdybych byl v jiném životě jinam povolán, tedy k filmu, myslím, že bych to zkoušel podobně jako Carpenter. ()

neoBlast

Tak já sám nevím, zda se mi TO líbilo nebo ne. Ale vzhledem ke skutečnosti, že jsem TO nebyl schopný ve dvě hodiny v noci přerušit a dokoukat TO druhý den tak asi nakonec ANO. John Carpenter je pro mě dodnes režisérský fenomén, finální vize jeho filmů musí každý fanoušek respektovat. Nejinak je tomu i u Vládce temnot, ten oplývá vynikající atmosférou a hororovými postupy neznámými v Hollywoodu jednadvacátého století. Tak trochu to asi GP bude. 65 % ()

Iroquaise

mazec...Carpenter sází béčkový atributy s nebývalou okázalostí a ledabilostí...výsledkem je agresivita, nekompromisnost, explicitnost ( a přitom neabsentující ironie)...ale hlavně koncentrovaná iracionalní tíseň.......veškeré brakové žvásty o minulosti, budoucnosti, vazbách na Ježíše Krista a mimozemšťany vlastně nejsou důležité ( ne nadarmo je tu v hlavní roli vědecký tým, který si neví rady)......podstatné je vyvolání pocitu noční můry a přítomnosti zla.......nejde na to jen přes prvoplánové lekačky a jednoduché hrozivé scény, ale soustavně stupňovanou hrozivou atmosférou.................klasický carpenterovský prvek omezeného, uzavřeného prostoru je jen primární východisko....dál to vede mimo jiné přes rozpad těla a přes odcizení se vlastnímu zrcadlovému odrazu.......jednoduše není kam utéct ....u máločeho jsem měl za poslední dobu pocit, že se opravdu bojím.... nemám na mysli, že se bojím toho, co se vynoří za rohem nebo co odkud vyskočí - čili že se bojím leknutí........u opakované scény snu/ vize jsem pociťoval závan opravdového strachu v tíživě mysteriózním smyslu slova......jako kdysi v pokoji po vysílání Clarkova Světa tajemných sil :).....kdybych to viděl jako malý dítě, tak u toho zhebnu...... ()

noriaki

Všechny výtky které jste si k filmu mohli přečíst, jsou pravdivé. Postavy se opravdu chovají jako idioti a spousta z nich je i idiotsky zahraná. Scénář není nijak objevný a zvraty jsou banální i na hororový žánr. Snad jen Carpenter by z toho natočil alespoň průměrný film. A opravdu se mu to díky perfektní hudbě a jakési nedefinovatelně magické atmosféře povedlo. Přes nijak závratnou délku plyne příběh pomalu a přestože jsou postavy skrz na skrz nesympatické, je dost času si je alespoň trochu oblíbit. Režisér použil spoustu triků aby posílil pocit napětí, včetně geniálních snových sekvencí. Jestli Vládce temnot někdy uvidíte, pravděpodobně na ně jen tak nezapomenete. Což bohužel neplatí o jiných zamýšleně silných scénách. Zmíním ještě výborný závěr. Posledních cca 20 minut je depresivní podívaná s mrazivou tečkou. ()

Kubaso

Neskutečná kombinace minimalismu, scifismu, zombismu, okultismu a kdoví čeho všeho ještě. Naštěstí film vede John Carpenter v dobré kondici a daří se mu téhle slátanině dát formu, kterou by dokázal vystavět jen málokdo. Nebojí se občas démonicky hustý děj zlehčit parodickými prvky, ne vždy je to ale patrné. Ovšem půlhodinový úvod, kdy nikdo (včetně diváka) neví o co jde a všichni se ptají každého, co se děje, je prostě skvostný. Fantazie Carpenterovi věru nechyběla a skvělý závěr je díky (úmyslné) stylové roztříštěnosti tohoto dílka poměrně překvapivý. Film však bohužel hyzdí prvky, jež bych čekal spíš v teenagerovských vyvražďovačkách a ne v tomhle, jinak dost povedeném a sympatickém, snímku. ()

Danny F.

Není o co stát. Dlouze se nic neděje aby divák ve finále, ano ve finále zjistil že si mohl zpříjemnit čas jinak. Dlouho jsem očekával něco hrozivého, a to hrozivé měla být jakási satanova pařáta trčíci ze zrcadla. Toť vše. 40% ()

Hennesy

Celkom zaujímavé B-čko, ktoré je ozaj skôr o atmosfére a hrozbe niečoho čo sa blíži ako o gore efektoch. Čo zase nie je na škodu, lebo tým pádom to nie je lacná podívaná, ale sympaticky sa snaží budovať napätie /teda v rámci možností 80.rokov/. Ale Carpenter je velice zručný rozprávač - čo už niekoľkokrát potvrdil - a ani tento jeho kúsok nie je smiešny, alebo trápny. Treba priznať, že tempo je miestami pomalšie, ale aj tak sú to slušné 80. roky, ktoré neurazia. ()

JohnSmith

Carpentrovi musím uznat, že dokázal nastolit výbornou atmosféru. To bylo parádní. V první polovině i napětí, ale pak už je to jen o likvidaci a není to už tak zajímavý. ()

drackula

Carpenter nám ponúkol skupinku ľudí, ktorí v uzatvorenom priestore čelia neznámemu zlu, ktorého možné ničivé následky nevie skoro nikto predpokladať. Rovnako ako v The Thing, kde sú použité obdobné okolnosti sa podarilo Carpenterovi postupne a nenásilne gradovať dusnú atmosféru a využívať pre kumulovavanie strachu hlavných hrdinov predpoklad, že ich môže napadnúť prakticky ktokoľvek známy alebo neznámi. Herecké duo Pleasence a Wong vytvorilo skvelý tandem, ktorí nedal nádej mladším kolegom nejako vážnejšie zahviezdiť. Jediným aspektom, ktorí mi trochu vadil bol záver. V ňom totiž nastal moment, keď všetci zainteresovaný vedeli okamžite čo majú v rámci zvrátenia katastrofy robiť. 85 % ()

jenik71

Vzpomínám si, že když jsem tohle viděl v kině přibližně před dvaceti lety, docela jsem se i bál. Dneska jsem si to pustil znovu v pohodlí domova a už to se mnou moc nedělalo. Svoje kouzlo tenhle horor nesporně má, ale doba holt pokročila a dnes se diváci třesou strachy úplně před něčím jiným. V současnosti "pouze" za tři, v devadesátých letech bych ty čtyři ještě dal. ()

mozkomor

Jeden z nejlepších hororů, co jsem viděl. Staví nejen na zajímavém střetnutí vědy a nadpřirozena, ale hlavně na ukázkově vygradovaném ději, začínajícím zlověstnými náznaky blížícího se zla podbarveného typicky carpenterovským hudebním podkresem a vrcholícím naprostou hororovou extází, která bohužel trvá až příliš krátce. Btw, poslední scéna rulezzz ()

sedm.1 odpad!

Já si Johna Carpentera jako režiséra poměrně vážím a například jeho Věc řadím mezi ty vůbec nejlepší horory, co kdy vznikly, nicméně co v jeho tvorbě dělá tento paskvil, to mi hlava vážně nebere. A jeho přijetí a vnímání nejen místními uživateli už pak nechápu vůbec. A je mi naprosto ukradená i jakákoliv jeho vnitřní myšlenka, nápad či třeba poselství, což jsem tam, jen tak mimochodem, z toho stejně nic nezaznamenal, když celé zpracování Vládců temnot si nic nezadá s tou opravdu nejlevnější, nejprimitivnější a nejamatérštější produkcí, co si lze snad jen představit. Odpad tak dávám z toho nejjednoduššího možného důvodu. Vládci temnot Johna Carpentera nedisponují jediným pozitivem, či jakkoliv výraznějším momentem, který by mě donutil zapochybovat, že nehodnotím správně. Naprosto děsivě nudná, utahaná a pro mě prázdná zápletka, s nulovým napětím, mizernou atmosférou a laciným vizuálem je ještě nic proti castingu, který bych pak označil rovnou za perlu filmu, neboť všichni zúčastnění měli „úžasný“ výraz a talent balkánských ochotníků z kočovných divadel a navíc to co vypouštěli z huby, to by si ani brouk Pytlík do svých nevymáchaných úst nevložil. Já prostě nevím, jestli mi tu v případě Vládců temnot vážně něco neuniklo, ale pro mě je to zkrátka jen nekoukatelně šílený, amatérsky vyhlížející blábol. ()