Barbier sibírsky

• Česko Lazebník sibiřský (viac)

1905: Matka píše svému synovi, který je kadetem na proslulé americké vojenské akademii ve West Pointu. Jak mu vypráví svůj příběh, odhaluje dlouho skrývané tajemství jeho narození. 1885: Mladá Američanka Jane Callahanová cestuje do Ruska. Během své cesty do tohoto nového světa sdílí kupé se skupinou mladých divokých kadetů. Mezi nimi je i Andrej Tolstoj, elegantní a vášnivý mladý muž. Jane zjistí, že oba sdílejí stejnou lásku k hudbě a kadet se do této krásné a nezvyklé cizinky bláznivě zamiluje. Na moskevském nádraží očekává Jane Douglas McCracken, excentrický vynálezce, který se snaží získat podporu velkovévody, aby mohl prodat Rusku svůj výtvor: obrovský stroj na kácení stromů. Aby dosáhl svého cíle, představuje McCracken Jane jako svou dceru. Její rolí je obměkčit úředníky a okouzlit všechny McCrackenovy potenciální zákazníky. Jane by se ráda znovu setkala s hezkým mladým kadetem Tolstým, a tak ho navštěvuje ve vojenské akademii. Tam je představena generálu Radlovovi, muži, kterého má na přání McCrackena svést. Jane brzy poněkud nemotorného Radlovova okouzlí. Ten požádá kadeta Tolstého, jehož city k Jane zcela ignoruje, aby ho doprovodil k McCrackenovi, kde hodlá požádat o Janinu ruku. Mladý muž, přemožen svými emocemi a láskou, nemůže při generálově návrhu déle tajit své vlastní city k Jane. (oficiálny text distribútora)

Anderton

Na Lazebníkovi som bol v kine Nostalgia, kde som sa na drevených stoličkách častokrát cítil tak pohodlne, ako keby som bol na Sibíri. To by bolo znesiteľné jedine v prítomnosti Julii Ormond. Tak aspoň som sa na ňu mohol pozerať. Vopred som bol síce upozornený na "inakosť" historického diela, ale aj tak mi trvalo dobrú hodinu, kým som sa na Michalkov štýl dokázal adaptovať. Takže moje hodnotenie je subjektívne ovplyvnené krásnou Juliou a potom už objektívne najmä výpravou. ()

nascendi

Za poctu Michalkovovi považujem to, že som vydržal jeho výtvor sledovať celú hodinu. Potom sa to už nedalo. Opäť ma sklamalo väčšinové hodnotenie, pretože cez idiotské stvárnenie ruského prostredia a správania som sa nedokázal preniesť. Považujem film za víťazstvo západných producentov nad Michalkovom. ()

WANDRWALL

Rusové a jejich film s rozpočtem jedna a půl miliardy v českých. Bohužel přes dobré okamžiky ve filmu, tak celkově jen pompa a prázdnota, která mou pozornost otupila. ()

raroh

Svým způsobem jsou to Oči černé převrácené v mužské a ženské roli, přizpůsobené americkému vkusu. Alexej Petrenko září jako všude, kde hrál. Překvapovalo mě jen, že v popisku chyběla kdysi komedie (už napraveno), vždyť ze tří čtvrtin je to typicky ruská veselice. ()

marhoul

Klasická ruská romance a Michalkovova pocta své, dnes zbědované, zemi. Příběh o carském Rusku, veliké lásce, hrdosti, Mozartovi a o Sibiři. Úžasné! ()

Dale

Zbytočne rozťahaná romantika, ktorá miestami pôsobí nie ako komédia, ale ako groteska s niektorými až prehnane komickými postavami. Vadili mi tu aj anglické dialógy, na ktorých bolo zjavné, že ich písal Rus, lebo pôsobili ako nejaký nepodarený dabing. Ešte z úst Rusov by sa to dalo pochopiť, no keď tak zvláštne rozprávala aj Julia, tak to pôsobilo príliš papierovo. A ďalšia nezvyčajná vec - koncom 19. storočia všetci Rusi hovorili anglicky, aspoň tak to vyzerá, lebo ku komu sa Julia prihovorí, každý s ňou komunikuje obstojnou angličtinou. ()

Marek1991

Dlhý, predlhý romantický film s výrazným komediálnym podtónom. V mnohom som sa videl, veľmi som sa zabavil. Julia Ormond hraje spolu s Olegom Menšikovom výraznú úlohu, veľmi výborná dvojica, jedna z tých najlepších. Tento film výrazne predstavuje ruskú kultúru svetu, najmä časy cárskeho Ruska. Najmä reči ako stará ruská tradícia pri každej bláznivosti, napríklad, že medvedi pijú vodku, ľudia sú ako medvedi a medvedi ako ľudia, zjedenie skleneného pohára, očista v studenej vode, výkriky, že Mozart bol veľký skladateľ, či pri bitke konverzácia: Prvý muž: "Dostal si?" Druhý muž: "Dostal!" Prvý muž: "Spokojný?" Druhý muž: "Áno!" Proste film vedel pobaviť, okúzliť hudbou, prostredím, kostýmami, absurdnosťami, proste ruskou bláznivosťou a ten stroj na záver, to už bolo ozaj dosť, film je veľmi milý a nebyť tej rozťahanosti, mohol to byť nezabudnuteľný film, škoda len že nepridal aj kúsok z poetickosti, ale aj tak treba pochváliť. ()

Maq

Výpravná hořká romance. Jenže hrozně falešná, vykalkulovaná. Kolaborace Hollywoodu s Moskvou asi sotva mohla dopadnout jinak, nota bene v režii mazaného lotra. A závěrečné věnování "ruským důstojníkům" celou tu faleš korunuje. ()

Damiel

92 % - U mě hraje roli neskutečný pocit, který jsem po zhlédnutí tohoto opusu měl. Byl strašně podobný Doktoru ŽIvagovi, a když jsem film viděl znovu, byl ještě silnější. Okouzlující JUlia Ormond, skvělý Oleg Menšikov (byť mu v době natáčení už pomalu táhlo na čtyřicítku, zahrál dvacetiletého kadeta neuvěřitelně přesvědčivě), moc hezká hudba a působivá atmoaféra dohasínající slávy carského Ruska. ()

Dont

Rozmáchlá výprava typická pro ruské snímky a přepálená stopáž vzbuzují obavy, zda se to dá zvládnout naráz. Naštěstí vše zachraňuje humorná stránka filmu (vtípky s Mozartem, Alexandrem apod.) a velice silný příběh, který se naplno rozvine ve druhé polovině. Ruská romantika jak se sluší a patří, i s klasickým tragickým vyústěním. Nemůžu však souhlasit s většinovými pozitivními ohlasy na herecké výkony. Obsazení Julie Ormond mi přišlo nevhodné, místy přehrávala a v závěru nestíhala. Oleg Menšikov je bezpochyby výborný herec, ale v době natáčení mu bylo 38 a do role kadeta už byl prostě příliš starý. Snazší je maskovat někoho na pár záběrů do starší postavy než hrát ve středních letech více jak dvě hodiny mladíka. ()

rastlinka

Úžasná výprava s dôrazom na detail, čarovná príroda nekonečného Ruska a usmiata sympatická hlavná predstaviteľka. Musím sa priznať, že som nečakala taký hollywoodsky a komediálny tón filmu, ale aspoň sme mali možnosť vidieť opäť čosi iné, nie len "klasickú" drámu. K tej sa film schyľuje (ale naozaj len vlažne) ku koncu filmu. Určite podarený filmársky kúsok, ku ktorému sa niekedy rada vrátim. ()

Martin741

Krasny rozmachly epos o ludskej povahe, presnejsie o povahe 2 ludi a o 2. pohladoch na svet. Perfektne su realie carskeho Ruska roku 1895. Atmosfera Moskvy potesi, vysoko vyzdvihujem herecke koncerty Mensikova a Julie Ormond. Krasna a kruta Sibir je miestom samym osebe, stale z nej sala cosi neopakovatelne. Film ma aj dejovu liniu, ide o pribeh narodenia sa syna. Vyborne na pochopenie ruskej mentality a charakteru. Spolu s filmom Unaveni Sluncem z roku 1994 je Lazebnik Sibirsky najlepsi Michalkovov film : 100 % ()

Hees

Tak tento film je naozaj príkladom toho, že vo filme čo je do polovice komédiou a následne druhá polovica je drámou s výbornými niektorými scénami, ktoré rozplačú a učia aký vie byť krutý život a takýto film proste môže fungovať a zaujať svojich divákov na 180 minút, že sa počas celej dĺžky nenudia. Najlepšia scéna je samozrejme na vlakovej stanici a tá je natoľko silná, že som sa odhodlal prehupnúť tento film na 5 hviezd a konečné hodnotenie je samozrejme v zátvorke. Julia Ormond je krásna a Oleg Menšikov v podstate k nej perfektne pasuje, ako by som si ja predstavil ideálny pár. Samozrejme ideálny výkon a ten najlepší aký sa dal, nakoniec podal Oleg Menšikov a jeho práca s mimikou tváre je naozaj neuveritelná a tým samozrejme myslím aj vyjadrovanie pocitov nie len slovami. Koniec je taký horkosladký ako samotný život a vedel by som si predstaviť aj ideálnejší koniec príbehu, ale musím povedať, že tento je ten najreálnejší a tiež proste najlepší ...aj keď by som chcel iný. Na konci film trochu stráca dych, ale to je fakt iba minimálny pokles. (Hodnotenie 4,5) ()

Aelita

Přesně ... pompézní. To je asi tak vše. ___ Speciálně pro natáčení filmu na žádost Michalkova bylo vypnuto vnitřní osvětlení kremelských hvězd. Před tím se to stalo jen jednou - na začátku Velké vlastenecké války (sovětsko-německé války 1941-1945). ___ Mimochodem otec Michalkova Sergej Michalkov je autorem dvou verzí textu hymny Sovětského Svazu a posléze hymny Ruska. ()

sulimo

Pro mě snad to nejnádhernější milostné drama, které jako většina Michalkových filmů začíná jemným humorem, který vás ukolébá, aby vás pak rozdrtilo tragickým osudem, který tušíte, že přijít musí, přesto jej popíráte a necháváte se rádi obalamutit vtipnými momenty a obrovskou osudovou láskou, na tenhle film pak nelze zapomenout, už jen pro ten konec.....a navíc, geniální Oleg Menšikov. ()