Vražda na úrovni

• Veľká Británia Murder by Decree (viac)

Sherlock Holmes na stopě Jacka Rozparovače. Londýn, druhá polovina 19. století. Sherlock Holmes a jeho nerozlučný přítel dr. Watson pátrají po pachateli série bestiálních vražd prostitutek v chudinské čtvrti Whitechapel, jehož šokovaná veřejnost pokřtila na Jacka Rozparovače. Ani geniální detektiv však na počátku případu netuší, do jak vysokých kruhů jej nakonec zavede... Britsko-kanadský film, natočený podle literární předlohy Johna Lloyda a Elvyna Jonese, je realizován jako stylizovaná podívaná, zdůrazňující ponurou atmosféru Londýna na konci 19. století a sázející především na plejádu známých hereckých tváří. Sherlocka Holmese ztvárnil Christopher Plummer, dr. Watsona James Mason, v úloze intrikánského detektiva Foxborougha uvidíme Davida Hemmingse a s postavou poněkud výstředního jasnovidce Leese si osobitě poradil Donald Sutherland. Režisér Bob Clark proslul jako tvůrce jednoho z prvních slasherů v dějinách kinematografie, filmu Černé Vánoce (Black Christmas, 1974). (Česká televize)

danoo

Zahmlený, ponurý svet plný zločinov, v ktorých sa snaží orientovať tentoraz až príliš emocionálny Sherlock Holmes, tak nepodobný tomu chladnému asexuálovi z pera Arthura Connana Doyla. Odhliadnuc od mojich literárnch námietok, hlavnú slabinu vidím v prepchatom scenári, čo sa prejaví neprimeranou konverzačnosťou. Na jednej strane chápem, že Sherlock Holmes bude asi viac intelektuány než akčný, no od vyšetrovania prípadu Jacka Rozparovača by človek očakával viac napätia a násilia. Človek ale nemôže mať všetko a musí sa uspokojiť i s pravdepodobne n a j v ä č š í m . ľ u d s k ý m . z l y h a n í m svojho oblúbeného detektíva (viď záver filmu)!? ()

Autogram

Asi som už namlsaný moderným Sherlockom a takýto konverzačný ma nechal celkom bez záujmu. Neobsahuje dokonca ani poriadne vyšetrovanie a celé je to len sledom náhod a ešte aj výsledok je úplne nezáživne podaný. Slobodomurárske konšpirácie do kriminálky nepasujú, a už vôbec by nemali byť nosnou témou. ()

JohnSmith

Upřímně mi Plummer v roli Sherlocka Holmese moc neseděl. Film je ze začátku poněkud utahaný, ale pak se rozjíždí a závěr je vskutku zajímavý. Další alternativa o Jacku Rozparovači. ()

zigíš

Na předpokládám skromný rozpočet slušná výprava, plna atmosférických výjevů. I ta špína viktoriánské Anglie byla div ne hmatatelná: všude přítomná mlha, zednáři, ženy s prachbídnou dentální hygienou ..a nesmí chybět vraždy, pochopitelně ! Ještě že má Sherlock Holmes nějaký ten plán, lišák jeden. ()

Ironfood

Spojení legendárního Sherlocka Holmese s neméně legendárním Jackem Rozparovačem dopadlo na výbornou. Film kombinuje rovněž různé žánry, konkrétně detektivku, horor a komedii, a i to se mu daří skvěle. Vyzdvihl bych hlavně ten humor, dokonce jsem se několikrát smál nahlas, což se mi ani u ryzích komedií moc často nestává nestává. Bohužel závěr mě trošku zklamal, ne že by byl vyloženě španý, ale holt nebyl pětihvězdičkový. Každopádně vždycky potěší, když se vám filmový hit vašeho mládí libí i s odstupem času, ačkoli v tomto případě jsem si pamatoval v podstatě jen démonický fiákr a Holmesovu destruktivní šálu:-) ()

Maynard.

A jéje... Tak tohle podání nejznámějšího soukromýho vočka mi teda vůbec nesedlo. Sherlocka si takle vůbec nepředstavuju, ani trošku. V tomto filmu není prakticky nikdy o krůček před ostatními, není ani příliš důmyslný, ani charismatický, ani vtipný, ani aspoň trošku sportovně založen, není to prostě TEN Sherlock, před kterým by se měli strachy třást ti největší zločinci. Co se týče příběhu, tak mě lákalo pomyšlení na to, že se Sherlock (a samozřejmě jeho poskok Watson) utká se samotným Jackem Ripperem, páč jeho příběh mě děsí už od malička. Bohužel sem se ale dočkal pomale plynoucí detektivky, ve který chybělo snad uplně vše, co by se dalo spojit s kvalitním filmem. Přemýšlení Sherlocka, který na závěr honí vraha a pro jistotu svou pistoli vrátí Watsonoj a taky stupidní smrt tohoto vraha (oběsil se v rybářké síti, naprostá blbost). Soráš za tenhle spojler, ale vono je to jedno, páč na tenhle film je prostě úplně zbytečný koukat... No, je vidět, že tomuhle rejžoj se toho v jeho filmové kariéře moc nepovedlo. ()

vitekpe

Spickove obsazeny a tudiz i zahrany film. Pribeh je trosku vymysleny, ale ok, jde o Sherlocka Holmese, ne o dokument. :) Velmi pekne. 4+ ()

Han22

Postavit Sherlocka Holmese proti Jacku Rozparovačovi? Vynikající nápad a přitom jsem o tomhle filmu v životě neslyšel. Vražda na úrovni boduje perfektní atmosférou - malebné ulice Londýna se střídají s špínou chudinských čtvrtí a děsivými nočními zákoutími. Je tu sprostá lúza, anarchisti, neschopná policie, svobodní zednáři, mocní házející klacky pod nohy. K tomu pár skoro hororových scén a Holmes, který se dostává do ohrožení života v souboji s vrahem. K tomu výborní herci od zoufalé Bujoldové, přes divoce vypadajícího Sutherlanda až po chytrého, leč mírně popleteného Watsona v podání Masona. A samozřejmě fantastický Plummer, který vypadá jako ztělesnění všech představ o Holmesovi. Přesto jsem si po většinu filmu říkal, že je to dost pomalé, žádné geniální dedukce se nedostavují... aby mě finální scéna u soudu a odhalení kam až to všechno vede naprosto vyrazily dech. Silné 4* a umím si představit i pět. PS: Vynikající starý dabing tomu dodává taky hodně! ()

farfalla

Christopher Plummer není nejhorší Sherlock Holmes. Trochu mě však rušili jeho vyčesané vlasy. James Mason není můj nejoblíbenější Dr. Watson, ale spolu vytvořili dobře si padnoucí, energickou dvojici. Tento film je zajímavým zpracováním jedné teorie o Jacku Rozparovači. Filmový scénář není zpracováním příběhu z pera A. C. Doylea a musím říct, že je to znát. Je takový lehčí a nezaobírá se příliš Sherlockovou geniálností. Tady Sherlock taky není tolik mystický a jde spíše o samotný detektivní příběh. ()

kolemjdouc

čítanková ukázka jak má vypadat zfilmovaný Holmes.Plummerovu grácii už nikdo nesehrál.Gentleman každým coulem.K tomu profesionální režie a i kamera.Interiéry a exteriéry vás přenesou do pochmurného Londýna plného nebezpečných zákoutí a uliček kterými se plouhalo plno různých individuí.KIamera bez filtrů a vynikající český dabing.Podtrhuji český.Nestává se to! ()

ClimbVibe

Je mi pod 10 let a v televizi začíná detektivka s Sherlockem Holmesem. Vím co mám čekat - spletitý případ, bezchybného detektiva, trochu méně schopného pomocníka doktora Watsona atd... Dostanu ale léčbu šokem. Hned úvodní scéna vraždy se navždy zapíše do mého dětského podvědomí a další scény je následují. Šála, hrášek, vizionář a především návštěva ústavu pro duševně choré kde Holmes odhodí svoji nedotknutelnou auru a přiblíží se mi jak jen to nejvíc jde. A navrch - skoro až hororová finální scéna... Neskutečný zážitek, který řadím vedle konstant typu Dobyvatelé ztracené archy, Nekonečný příběh, Tarzan (prostě filmy, které mi utvářely dětství).. S tím rozdílem, že tento snímek jsem viděl jen jednou, zapomněl název a pak jsem ho nedokázal už nikdy vyhledat... ALE! Díky zdejšímu fanouškovi Němimu (tímto velký dík) jsem se na tento film mohl podívat po tolika letech znovu. Samozřejmě, že už mě nešokoval, nevystrašil... dětské oči prostě vidí a cítí víc než je zdrávo - ale i tak to byl krásný zážitek. Takže pokud chcete dobrý film o Sherlocku Holmesovi či Jacku Rozparovači - začněte s tímto filmem. ()

Chřástal

Slušná holmesovka vycházející z té teorie o Jacku Rozparovači, kterou později ve svém opusu Z pekla zpracoval Alan Moore. Kombinace Jack Rozparovač versus Sherlock Holmes je vděčný nápad, ale potenciál se naplnit nepodařilo. Zrežírováno je to totiž trochu nanicovatě, až na scény se zlověstnou drožkou, které mají slušnou hororovou atmosféru. Whitechapelské prostitutky jsou zle zřízené (i ty, na které nikdo nazaútočil) a detektiv s doktorem vypadají, jak mají. Sherlock ale docela neholmesovsky podléhá emocím a Watson místy působí až retardovaně (podíl má asi i český dabing) - o což si jeho představitel, soudě dle rubriky „zajímavosti”, koledoval. ()

tomisaburo

Nedostižně nejlepší zpracování případu. O tom žádná. Temné, brutální, děsivé. Ovšem zdaleka ne tak děsivé jako fotky z místa činu... ()

petikacka

Ústřední dvojice je výborně obsazena a spolu s geniálním dabingem je to nejlepší dvojice Holmes a Watson...Tato verze je už, ale poněkud mdlá a nezáživná a neatraktivní... Proto byl natočen novější From Hell s Johnnym Deppem... Za mě 70% ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Z Ameriky přichází velmi smutná zpráva. Dnes ráno ve svém domě v Connecticutu zemřel legendární kanadský herec a držitel Zlatého glóbu i Ceny akademie, Christopher Plummer. Populárnímu tvůrci známému… (viac)