V roku 2021 obyčajný malý investor Keith Gill (Paul Dano) investuje svoje životné úspory do stagnujúcej spoločnosti GameStop a cez internet presvedčí svojich fanúšikov, aby urobili to isté. Vďaka tomu akcie firmy šialene vystrelia nahor a všetci finančníci z Wall Street, ktorí stavili peniaze na neúspech spoločnosti na trhu, prídu o majland. Milionári sú však na svoje peniaze citliví a toho, čo im podľa nich právom patrí, sa tak ľahko nevzdajú. (Itafilm)

borec999

Príbeh zaujímavý, spracovanie ma však nenadchlo. O triedu slabšie ako Vlk z Wall Street, Stávka na neistotu a podobné filmy z finančného prostredia, avšak stále pozerateľné. 55% ()

Disease

Film, který není antikapitalistický, jak tu píší někteří, ale naopak o tom, že kapitalismus může být pro každého. Popravdě jsem se divil, že investování na Wall Streetu bylo před zavedením appky Robihood pro "obyčejného člověka" prakticky nemožné, když například u nás je to naprosto v pohodě. Paul Dano to dal na totální klobouček. ()

Renfield

Těžce ukecané, ale bez "údernosti" Aarona Sorkina, více než dialogy to tak táhne celkové moderní zpracování, které tomu však také dokáže podrazit nohy. Vtipné je jasné rozdělení rolí na hodné a zlé, potom nemůže být pochyb o tom, jak to dopadne. Díky tomu závěr lehce vyzní do ztracena, vůbec po té dosavadní jízdě. Jako pozitivní jsem bral využití videí, memů atd... jenže i v tomto případě platí, že méně je někdy více, okouká se. Třeba nebylo ani zbytečné vtahování do životů drobných investorů, tohle bohatě stačilo u Keitha Gilla. Mohl tak být prostor pro jiné, dobře obsazené postavy, třeba takový Sebastian Stan. V rámci branže se šetří odbornými termíny, to co je, je dobře vysvětleno, takže neznalý divák nemá problém do světa zapadnout. Také proto tu není žádná vyloženě nudná část, film má švih, ale od Craiga Gillespieho jsem čekal víc. 65% ()

bobstock

Jednou za čas má někdo ten geniální nápad či štěstí investovat do čehosi a vydělat velké prachy. Stejně jako tomu bylo kdysi pro jisté vyvolené koupit bitcoin za pár šušní a o deset let později si vzpomenout a prodat za milony či nákupu akcií krachující firmy jako v tomto případě panu ´´Kočičákovi´´, který navždy obrátil pozornost v burzovním světě. Pokud získáte na svou stranu dostatečný počet drobných investorů, dokážete zrušit úsměv i velkým polobohům z Wallstreet. Slušně a celkem srozumitelně nakroucený filmek o nákupu či prodeji. 70% ()

Flopik

"Malým" investorom sa to bude páčiť o hviezdičku viacej a preto ju prihadzujem aj ja. Začiatok ma vtrhol do deje, predstavenie postáv , založenie pozícii a čakanie kam sa až akcie vyšplhajú. Stred filmu mi úplne nesedel a prišiel mi dosť naťahovaný, finále to však celé krásne vynahradí a s celkovým uzavretím som bol spokojný. Dosť mi však vadil systém scéna/pesnička a tak asi 10 krát. Určite tu je veľa lepších kúskov tejto témy. Mne však tento film prišiel ako taký "amatérsky" počin pre bežných investorov. ()

AnanAss

Hlavounům z Wall Street se pomalu začnou svírat půlky, když zjistí, že akcie podřadné společnosti skoupil obyčejný plebs… a těmto akciím najednou stoupá kurz závratnou rychlostí. A sevřou se jim úplně, jakmile zjistí, že je to díky radám prostého jůťubera, který je znám jako Kočičák. Ucelený děj tvoří epizodky několika postav, které se vzájemně nepotkají, ale prolíná je právě vztah k podivínovi v tričku s kočičím potiskem a jeho radám, aby se akcií rozhodně nevzdávaly. Od Gillespieho jsem čekal přeci jen větší odvaz, hlavně po Tonye a minisériích Pam/Tommy/Mike. Podané je to však sympaticky a rozhodně jsem se v té burzovní hantýrce neztrácel. Takže i pro člověka, který není zběhlý v terminologii bankéřů a jim podobných stvoření, se jedná o něco, co v klidu shlédne bez nutného zavařování mozkových závitů a neustálém uvažování nad tím, která právě bije. Holt, chybí ale větší tah na bránu. Letošními králi odlehčených životopisů pro mě tedy nadále zůstává Pinball/BlackBerry. No nic, jdu se podívat po nějakých pofidérních akciích a budu doufat v podobné štěstí, jaké potkalo výše zmíněné. Jen podotýkám, že jakmile mi výnosnost poroste o pět procent, okamžitě prodávám. ■ AnanAss‘s Score: 6/10 ■ ()

panvasik

Hele, překvapivě mi to docela sedlo. Říkám překvapivě, protože jsem absolutní dezolát a člověk, co se vůbec nevyzná v cryptu a dalších podobných věcí. Nikdy jsem bitcoin a další takovou měnu neměl a vlastně mě to, ani neláká. O to více se mi do tohoto filmu nechtělo, ale už jsem se stal párkrát svědkem, sebe samého v případu, kdy jsem si zapnul film o kterém vím hovno a párkrát se i zadařilo a já si přes úplnou absenci tématu film užil. V tomhle případě mluvím i zde, protože já jsem se fakt bavil a líbila se mi ta gradace příběhu a taky mezi postavami a O to více mě to překvapilo, když jsem se dozvěděl, že se jedná o příběh podle skutečných událostí a že se to fakt stalo v covidové, tedy v nedávné době. Šikovně sepsaný, ale i za mě perfektně sestříhaný film, kdy každý jeden záběr, dává smysl a příběhu to pěkně nabíhá a sluší. Postavy byly sympatické i když jsem jejich různé kroky v pozdější fázi filmu, vůbec nerozuměl. Paul Dano je aktuálně na vzestupu a jde vidět, že ho to baví, protože ať už se bavíme o jeho roli Riddlera v Batmanovi nebo právě v tomhle filmu je vidět, že to je vycházející a pořád více oblíbená herecká hvězda a věřím, že ho ještě párkrát uvidíme v něčem velkolepém.... 80% ()

BOURQUE

I like the stock.“ Craig Gillespie, mimo iné, sa určite inšpiroval hlavne filmom The Big Short. Silným faktorom je to, že v obidvoch prípadoch základ tvoria skutočné príbehy. Dumb Money však bude bližší (a sympatický) jednoduchému človekovi, ktorí chce bojovať proti Vlkom z Wall Streetu. Vedenie príbehu je celkom slušný, ale v dôležitých momentoch (súdny proces, ktorý je aj pomerne krátky) je menej výrazný a postráca trochu dôraznejší záver. Každopádne však sa jedná o film, ktorý vo svojom žánru si zaslúži pozornosť. Z hereckej stránky prekvapila prítomnosť Seth Rogen, ktorému daná vedľajšia rola sedí. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

tomik99

Do celé kauzy s akciemi GameStop jsem osobně zainteresovaný, neboť jsem sám uvažoval o jejich koupi. Bohužel jsem akcie nakoupil pouze na virtuálním účtu a po inkasu asi 200% zisku jsem si rval vlasy, že jsem akcie nekoupil doopravdy. Nyní ale k filmu. I když se jedná o takový malý, životopisný film, jedná se o skvěle obsazený snímek. Známější herce vídáme i ve vedlejších a na první pohled naprosto bezvýznamných a nerozpoznatelných rolích. Příběh se zaměřuje na pár jedinců, kteří podlehli z nějakého důvodu věrohodnému YouTuberovi Kočičákovi a nakoupili na jeho doporučení akcie firmy, u které byl bankrot vlastně jen otázkou času. Těmto lidem se povedlo nevídané – dokázali svými obchody naprosto nadhodnotit akcie skomírající firmy a vyinkasovat zisk, o kterém si většinou mohou chudí investoři jen zdát. Film považuji za dobře natočený a povedený, nicméně musím dodat ještě jedno moudro na závěr. Jako auditorovi investičních společností a podílových fondů se mi nezamlouvala jedna věc. Film se snaží vyprofilovat akciový souboj jako hodní (chudý lid s málo penězi k investicím) versus zlí (lidi s hodně penězi ovlivňující světové trhy). Tak to ale není a měli bychom si uvědomit jednu věc. Kravaťák Seth Rogen zde představuje portfolio manažera investiční společnosti a jejich podílových fondů. A i když je to právě on, kdo shortoval (= spekuloval na pokles) akcie GameStopu, tak není to on či celá řada jiných zbohatlíků, co by přišli o peníze. Byli to opět chudí lidé. Pokles akcií znehodnotil celé portfolio podílových fondů. Ve kterém, hádejte, kdo má peníze? No, opět chudí lidé. Nepříznivá otevřená pozice GameStopu tak ovlivnila ceny podílových listů obyčejných lidí. Tudíž Kočičák a jeho parta „chudých“ investorů znovu a jen obrala jiné „chudé“ lidi. Rogen „pouze“ riskoval svou reputaci na trhu, zaměstnání a samozřejmě věrohodnost fondů a investičních společností. On jako portfolio manažer ale nesmí kvůli střetu zájmu sám investovat, tudíž Rogen nepřišel ani o jeden svůj halíř. Škoda jen, že film si musel najít svého viníka a neukázal celou pravdu. Tak to ale už většinou bývá. ()

Kingjiri

Jelikož se v poslední době zajímám o investování, jsem rád, že jsem se timhle způsobem moh z celou "kauzou" GameStop blíž seznámit. Celý je to hodně neuvěřitelnej příběh o zásadních chybách na straně retailu, ale překvapivě i velryb z Wall Street. Ještě bych si pochopil, že retail jde all in jenom na základě postů na redditu, přičemž si nepřipraví žádnou tradingovou / investiční strategii, natož aby průběžně vybíral aspoň nějaký profity a všechny svý úspory točí na začínající neznámý investiční platformě. Ale že kluci z Wall Streetu jdou shortovat za miliardy dolarů evidentně taky bez jakýkoliv tradingový strategie a jakýhokoliv stop-lossu, je naprosto mimo moje chápání. Precedent je ale na světě a šance, že se něco takovýho ještě někdy podaří, je už dost malá. Co se týká bijáku samotnýho ocenil jsem fajn režii, stylovej sountrack i herecký obsazení. Navíc měl tenhle "životopisnej" biják téma, který mě zajímá, což je vždycky výrazný plus. Čtyři slabší hvězdy, ale pokud vás tohle téma příliš nezajímá, odečtěte si z hodnocení jednu hvězdu, zase taková pecka to neni. ()

Torgal

No, veľa som sa o tom šialenom gambite borcov z Redditu, ktorý som toho času sledoval “naživo” z tohto filmu nedozvedel. Technikálie ako napríklad princíp shortovania sa tu ani nikto neobťažoval vysvetľovať, takže som mal len hmlistú predstavu, prečo sú veľké finančné domy z vysokej ceny akcii Gamestopu v takej panike. Všetko mi to prišlo príliš vágne, redukované na to, že jeden týpek veril, že tie akcie majú hodnotu, “nejak” o tom presvedčil kopec ďalších a komunita sa “z nejakého” dôvodu neuveriteľne zomkla. Prečo sa to niečo dialo som ale tak úplne nepochopil. Keďže sa to nikto ani veľmi nesnažil vysvetľovať, tak sa stopáž nafúkla scénami s rozličnými “investormi” (a ich diamond hands, prípadne pochybnosťami). Aféra s Robinhood sa tiež odbila veľmi rýchlo. Nejaký poctivý dokument idúci viac do hĺbky a vysvetľujúci širšie súvislosti by som ocenil viac než túto povrchnú dramatizáciu s kopou redditovských memečiek. Ale tie memečka zas stáli za to. 6-/10 ()

Likan7

Někde v půlce jsem si říkal, že tomu světu absolutně nerozumím a nemám vlastně šajn o čem to je. Naštěstí jsem, někdy před koncem první hodiny, do tohohle rozjetého vlaku naskočil a užil si parádní druhou půlku. Nerozumíte tomuto tématu? Asi to ani nezkoušejte, protože minimálně hodinu se nebudete chytat jako já. Pro to vykašlání se na lidi mimo obor jen 3*. Pro člověka pohybující se v investování to ale musí být totální nářez. ()

rublik05

Když jsem si po zhlédnutí filmu dohledával určité informace, samotného mě překvapilo, že tahle zajímavá kauza se odehrála v podstatě nedávno a já ji doteď vůbec nezaregistroval. Možná proto mi zde některé věci ne úplně dávaly smysl nebo mi přišly málo vysvětlené, nicméně uznávám, že se tvůrci jinak snažili většinu věcí podat co nejvíce srozumitelně, aby film pochopili i diváci, kteří jsou světem investic a financí naprosto nepolíbení. Jak už jsem zmínil, námět je nesmírně zajímavý, mě osobně však přišlo, že ho tvůrci nezpracovali zrovna dvakrát poutavě a že se z daného tématu dalo vytěžit mnohem víc, což mi přijde jako hrozná škoda, protože herecky je film jinak velice solidní, zejména Paul Dano je naprosto perfektní. Celkově bych to viděl na takový lepší průměr, k dokonalosti toho snímku hodně chybí, nicméně zhlédnutí v žádném případě nelituji a někdy v budoucnu se k filmu ještě vrátím, se současnými znalostmi si ho pravděpodobně užiju o něco víc. 6/10. ()

TOMEK17

10/10. Dobře, takže IYKYK... a pokud nevíte, možná je to trochu těžší pochopit. Ale i vzhledem k tomu se jedná o úžasně zábavný, dojemný domácí film. Paul Dano odvádí skvělou práci, když ztvárňuje Gila aka DFV, alias Roaring Kitty. Pete Davidson byl veselý a America Ferreira předvádí další skvělý výkon jako Jenny. Z knihy Bena Mezricha si udělejte laskavost a podívejte se na tento film, nebo si knihu alespoň přečtěte. Aby bylo eko hřiště spravedlivější, je třeba Wall Street snížit o pár kousků. Pokud jste pro to, pak budete pro tento film. Jen abys věděl, Kene Griffine, lhal jsi Kongresu. A tím to zdaleka nekončí! Ve skutečnosti je to jen začátek! ()

Mkartaylas56

Musím říct, že kauza okolo Gamestopu šla ve své době mimo mě. Stejně tak jde vcelku mimo mě svět investic a filmy točené o něm, takže jsem si nebyl příliš jistý do čeho jdu. No a nakonec se z Dumb Money vyklubal dobrý, leč ničím zvlášť vybočující biopic, který pro mě nejvíce táhnou 3 věci. Samotná kauza, příjemné herecké výkony a vyobrazení doby před 2 lety. Díky akcentu na "covidovou dobu", či využívání populárních tiktoků a memů jde tak v podstatě i o výpověď dané doby, což beru jako jakousi přidanou hodnotu filmu. Ovšem jak jsem psal, ve finále jde o vcelku tradiční životopis, který pobaví, informuje, ale po řemeslné stránce už to takový zázrak není. Neurážející lehký nadprůměr, na který si ale po delší době nejspíš nevzpomenu. ()

Pete

Američani opravdu dokáží uplést z ho*na bi*ch. Tohle je například sbírka krajně nesympatických postav které nedělají prakticky celou stopáž nic zajímavého, přesto je to natočeno na úrovni s dobrými herci, takže se na to dá koukat, a dokonce má film ambici vypovídat o širším společenském fenoménu. Svých velkých vzorů tvůrci však zdaleka nedosahují. A příště můžou klidně takhle zfilmovat, jak nějaký nýmand vyhrál ve Sportce. ()

SAINTS

Tieto drámy z Wall Street  vyžadujú určitý level znalosti, bez ktorých sa nezaobídete, ale našťastie režisér Gillespie vie podať aj ťažšie látky tej mase divákov, ktorá nevstupuje do sály s plným know-how o fungovaní burzy. Aby sa divák lepšie stotožnil s dianím, je vykreslené na niekoľkých postavách z oboch strán. Žraloci tu majú priestor v podobe biznismenov v obrovských vilách, tenisových kurtov či s veľkým stejkom na tanieri. Tí drobní investori majú tvár lídra Paula Dana, sestričky z nemocnice, dvoch študentiek či predajcu zo samotného GameStopu. Ide o fajn jednohubku , oceňujem aj dobrý casting a fajn hudbu a aj miera vulgarizmov vo filme je v pohode. ()

Nový Vlkodlak mění hlavního představitele

Nový Vlkodlak mění hlavního představitele

14.12.2023

Nadcházející filmový příspěvek do světa monster od studia Universal mění svého hlavního představitele. Podle oznámení z roku 2020 si v nové verzi hororu Vlkodlak měla hlavní roli zahrát populární… (viac)

Film Taylor Swift je megahit ještě před premiérou

Film Taylor Swift je megahit ještě před premiérou

09.10.2023

Taylor Swift dnes patří mezi nejžádanější popové zpěvačky, není-li vůbec na samotném vrcholu - a teď dokonce konkuruje velkým hollywoodským filmům. Její koncertní film The Eras Tour, zachycující… (viac)