Dramatický příběh o válce a statečnosti, odehrávající se na Nových Hebridách.
Kapitán americké armády v Tichomoří je nečekaně převelen k anglické jednotce na malém ostrůvku, aby přispěl k vyřešení válečného úkolu svou vynikající znalostí japonštiny. Po příchodu k pěší jednotce zjistí, že se z dosud poklidnějšího prostředí námořnictva rázem ocitl doslova na minovém poli, kde jde každou chvíli jen o záchranu vlastního života. Proti své vůli se společně se skupinkou několika mužů vydává neproniknutelnou džunglí, aby předali americkému letectvu důležitou zprávu. Při psychicky i fyzicky náročné akci mají také zlikvidovat vysílací stanici, kterou Japonci umístili v druhé části ostrova...
Film natočil vynikající hollywoodský režisér Robert Aldrich, známý westerny Vera Cruz a Apač, gangsterkami Grissomova banda, Líbej mě k smrti, thrillerem Sladká Charlotte, anebo válečným snímky Tucet špinavců, Útok!. V komorně laděném příběhu důmyslně zachytil atmosféru napětí, strachu uprostřed neznámého prostředí, zároveň - jak prozrazuje ironický název snímku - stejně přesvědčivě zpochybnil válečnou slávu i hrdinství. (oficiálny text distribútora)

YURAyura

9/10 Moc pekna tichomorska zalezitost z roku 1942 - japici jsou jeste pri sile a britove hodlaji amikum prokazat malou sluzbicku v podobe likvidace vysilacky na severu ostrova porostleho dzungli. Vsechno ale nejde podle planu a z operace piss of cake se se stava bloodbath, kde preziji jenom ti... K dokonalosti chybelo vysvetleni proc britove nehlidaji svuj kousek pralesa pernamentne, ale jenom ve chvilich, kdy se na obzoru objevi siluety pribyhajicich vojaku (nastesti pro ne vlastnich) a lepsi prokresleni nekterych charakteru zucastnenych vojaku - jinak ale super. Aldrich jak ma byt ()

T2

Zo začiatku prišla táto vojenská akcia ako fajn záležitosť ale postupne to skĺzne do veľmi dlhej prechádzky ostrovnou džungľou, kde snaha o veľkú smutnú drámu v závere absolutne zlyhá. /60%/ ()

DaViD´82

Film výtečný, to jen dabing ČT z třiadevadesátého je peklo větší než celý konflikt v Pacifiku. Snad to někdy uvidím (resp. uslyším) i v originálním znění, jelikož v této podobě si to adekvátně vychutnat přes veškerou snahu nešlo. ()

RHK

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Velmi solidní válečný film slavného Roberta Aldricha. Líný americký poručík je odvelen za druhé světové s britskou jednotkou do džungle na tichomořském ostrově obsazené Japonci... Skvělá závěrečná scéna - běh o život před povzbuzující jednotkou - je hodná zapamatování. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=BZB2Zmz13gw&feature=related ()

Zeck

Ze začátku se vše zdá jako solidní válečná žánrovka typická pro minulé století, která sice má s válkou společného jen ty uniformy, ale dá se na ni s vypnutým mozkem celkem zábavně dívat. No, nebudu zbytečně spoilerovat pro ty, kteří ještě neviděli 42 let starý film, ale ten konec naprosto pochcává veškerou logiku a předchozí děj. Nedokážu si vůbec představit, jaké kardinální hovado muselo psát scénář, protože desetikilometrové vzdálenosti, které vojáci zdolávali po celou noc a potili při nich doslova krev, se během jedné sekundy smrsknou na deset metrů a nakouknutí do nejbližšího křoví, aby se celý problém vyřešil jedním fádním výstřelem z ruční bambitky. Směšný konec, který nedovolí logicky myslícímu sedlákovi s fyzikálně-chemickým mozkem, vůbec poslat tento film nad průměr tří hvězd. 60% ()

flanker.27

Film, kterému po částečném opětovném shlédnutí musím snížit hodnocení. Kdysi dávno v nějakých 13-14 letech se mi to líbilo, dnes už je to přes veškerou snahu o drama a souboj charakterů jednoduše naivní vyprávěnka postavená na příliš nereálné a umělé základní premise. ()

gudaulin

Robert Aldrich se věnoval žánru válečného filmu systematicky a v době natočení tohoto snímku nashromáždil dostatek zkušeností, aby se vyvaroval nějakých zjevných kiksů a dokázal natočit slušný žánrový snímek se zajímavými nejednoznačnými postavami a několika zajímavými zvraty, plný napětí a sugestivní válečné atmosféry. Na druhé straně scénář obsahuje několik logických nedodělků (už samotný důvod příchodu amerického kapitána k britské jednotce je scénáristicky nedostatečně ošetřen) a především Aldrich konce svých filmů zatěžuje neúnosnou dávkou patosu, které snižují předchozí dojem. Závěrečná heroická scéna, kde se celá jednotka shromáždí na bitevním poli (!) nad tělem padlého hrdiny mě dokázala odpudit tak, že jsem málem snížil hvězdičkové hodnocení. Nejsympatičtější a nejuvěřitelnější postavou pro mě není americký důstojník, jehož proměna z arogantního floutka v obětavého a rozhodného vojáka mi přišla násilná, ale poddůstojník hraný Michaelem Cainem. Ten dokázal do své postavy vtělit nejen svůj typický šarm, ale dokázal jí propůjčit maximální věrohodnost a hloubku. Celkový dojem: 70 %. ()

Hellboy

Průměrný válečný film obsahující až příliš velké množství neakceptovatelných wtf momentů. Děj se odehrává v roce 1942 na největším ostrově Vnějších Hebrid, kam je kvůli své znalosti japonštiny převelen americký poručík Sam Lawson (Cliff Robertson). Angličani mají svou základnu úplně na jihu, Japonci ovládají sever. A tady už nastávají první problémy. Japonci ve filmu ovládají celý ostrov, přičemž Angličani drží pouze malou pevnůstku, ani to ne, jen několik budov hájených asi čtyřmi kulometnými hnízdy. Skupina asi 15 vojáků spolu s Lawsonem a lékařem Toshem (Michael Caine) se vypraví hluboko do nepřátelského území zničit nepřátelskou vysílačku. Jsou mezi nimi schematicky vykreslené figurky jako vojín-zbabělý nováček, obtloustlý zbabělý hajzl, nebo velitel, kterého ale vojáci nerespektují. Je jasné, že ne všichni se vrátí zpět. Hned v prvních minutách filmu je scéna, kdy se tým několika vojáků vrací zpět do tábora přes obří planinu, která se před základnou angličanů rozkládá, a z okolní džungle po nich střílí japonští vojáci. Hádejte, jak film končí... A to jsem ještě nezmínil, jak důmyslně mají Japonci v džungli nataženou audio aparaturu... Někdo tady Příliš pozdního hrdinu přirovnává k Četě, ale horší přirovnání bych nevymyslel. Tohle je prostě až příliš obyčejně natočený válečný film, bez jakéhokoliv výraznějšího momentu. O válce celkově nejde moc dobře točit filmy nějak originálně, aniž by člověk opakoval a napodoboval díla jiných režisérů. Pokud člověk zrovna nenatáčí Apokalypsu. ()

Radko

Spolu komentátori sú sklamaní z nelogickostí v deji a zlého dabingu. Zrejme som jednoduchšie vybavený. Pretože mne nevadilo ani jedno ani druhé. Dabing som si užil. Vojnu považujem za nelogickú vždy. Vrátane jej príčin. Tak akú logiku hľadať v priebehu bojových operácií? Vždy je to vec náhody. Aj prežitie. Naopak, užil som si vskutku skvostné charaktery vojakov. Američan je bufeťák s nechuťou k boju a priamej akcii. Má moje sympatie! Prišiel užiť tichomorského slnka, cigariet a pohody k piesočným plážam. Ešte lepšie! Len vďaka znalosti japončiny. Nebola by k zahodeniu. Namiesto toho je svojim nadriadeným a zároveň kamarátom, vďaka znalosti japončiny, povolaný k náročnej bojovej úlohe. Pôjde pri nej o kejhák. Nadriadený, v podaní Henryho Fondu, sa šmahom ruky mení z podlizovačného kamoša na odpudivo nadradenú a kokotsky prísnu vojenskú gumu. Angličania, ku ktorým je bufeťácky Amík priradený, na tom nie sú s vojenskou cťou a morálkou lepšie. Veliteľom jednotky je nafúkaný obmedzenec. Príliš žerie vojnu. Takýto sú úplne najhorší, viem z vlastnej vojenskej skúsenosti. Vďaka nemu sa v úvode misie takmer tretina jednotky postrieľa navzájom (pri útoku ich veliteľ nevhodne rozostaví oproti sebe). Iný zmrd z jednotky neváha useknúť nepriateľovi ruku, aby získal jeho zlatý prsteň. Neskôr sa v rámci jednotky vraždí. Odopierajú sa príkazy a tak. Z druhej strany spoznáme japonského dôstojníka - sadistu. Vyžíva sa v psychickom i fyzickom mučení protivníkov. Niet si veľmi medzi kým vybrať. Jediným sympaťákom ostáva vojak v podaní Michaela Caina, ktorý nemá zlé nápady ako so všetkým vydrbať a nezničiť si život. No i on sa v závere, žiaľ, zmení na patetického úbožiaka. Hláška filmu: "Pobežíme cik-cak. Ja pobežím cik a Ty cak." ()

D.Moore

Příliš pozdnímu hrdinovi podrazil nohy dabing. Herci pro české znění sice nebyli vybráni špatně (Prager ke Caineovi celkem sedí), ale ten zvuk všeho ostatního, to byl hnus. No nic. Snímek jako takový není vynikající, ale rozhodně má čím zaujmout. Trochu mi vadila první třičtvrtěhodina (krom začátku s Henry Fondou a představením Anglánů), kdy se putování džunglí koná stylem "jdeme - zastavíme - odněkud vyskočí Japonci - zastřelíme Japonce - posbíráme mrtvé - jdeme - zastavíme...". Všechno vynahrazují herci. Cliff Robertson je možná až moc velký machr, ale Michael Caine je rebel jak má být a Denholm Elliot předvádí kreaci nablblého důstojníka, který prostě jde plnit rozkaz stůj co stůj. Dávám tři a půl hvězdy - až film uvidím v orginálním znění, půjdu výš. ()

Ej Hlemýžď

Jako psychologická sonda do charakterů lidí pod značným tlakem a různou mírou strachu o život je příběh jistě dobře rozehrán. Ale pro mne je naprosto nepochopitelné, proč stojí ti vojáci základny na otevřeném prostranství při sledování běhu o život, délku přímou čarou odhaduji asi na 1 km, možná něco více. To si byli jisti, že japonské kulomety a pušky mají tak krátkou nosnost, že nemohou být zasaženi?? Proto jen za 3*. ()

gogo76

" A budete ma oslovovať dôstojník, počujete ?...Počujem, a budú vás počuť aj japončíci keď neprestanete vrieskať"...Touto vetou si M.Caine určite získa vaše sympatie ako vojak, ktorý je zásadový a vie čo má v ťažkých chvíľach robiť. Na ťažkú misiu sa vydáva skupina vojakov, no nie každému je súdené vrátiť sa. Dobrý vojnový film síce neobsahuje veľké bojové scény , je skôr komornejší , dôraz sa kladie na dialógy, napäté vzťahy medzi vojakmi a veľkú úlohu zohráva džungľa. Kvalitné obsadenie, pár dobrých momentov, zopár zabitých japončíkov a zaujímavá veta v závere, z úst M. Caina : "Ten človek je hrdina, zabil pätnásť japončíkov"..."Pätnásť?"... "alebo tridsať keď chcete"...Slabšie štyri hviezdičky za pomalší rozjazd. 70%. ()

LiVentura

Michael Caine byl v sedmdesátých letech skutečně ve formě, filmové trháky jako Poslední údolí a Příliš pozdní hrdina ho navždy zanesly do světového filmu. Caine po boku Robertsona ve filipínské džungli likvidují sebevědomé Japonce, které vede vychytralý důstojník, jenž sehrává se zbytkem přeživších ze skupiny podivnou psychologickou hru za účelem zbylé přesvědčit o správnosti vzdát se mu a navždy tak pohřbít nabytou strategickou informaci. Skvěle zakončený snímek s děsivým úprkem o život. ()

cheyene

Tak já to vidím přesně naopak. Úvod docela slabota a průměr, který drží nad vodou jen herci, atraktivní prostředí džungle a hudba. Závěrečných 30-40 minut je však dost napínavých a opět je pozornost diváka zajištěna. S přivřenýma očima dávám 4*. P.S. Henry Fonda si moc nezahrál. ()

Fiftis

Tešil som sa veľmi, začína to sľubne ale stráca to paru. Staré vojnové filmy, v ktorých hrá Michael Caine sú po väčšine naozaj kvalitné, no toto je akoby nedotiahnuté a namiesto poriadnej akcie proti Japončíkom sa tu medzi sebou bijú a vraždia Američania s Britmi. Sami neviete komu držať palce, pretože všetci sú arogantní a namyslení. Ani ten Pacific si neviete užiť a popravde ani neviem kde sa film natáčal, možno to bolo len niekde u Yenkeeov. Film som si pozrel kvôli účasti Henryho Fondy, no ten si tu skoro ani neškrtol, vo filme je asi 5 minút. Takže sa na neho netešte tak ako ja. Inak ako som napísal vyššie, film v polovici stráca nádych a po obkľúčení Japoncami je to len akási dovolenka v Pacificu. Vojaci oddychujú a debatia a vraždia sa medzi sebou. Celkom nuda. ()

Big Bear

Tenhle film mi dlouho unikal. Uvědomil jsem si, že přes velké množství válečných filmů vznikajících v sedmdesátých létech se jich jen velmi málo odehrává v Tichomoří. Pokud se nejedná o ryze válečné velkosnímky, jsou to většinou příběhy o různých menších jednotkách nejčastěji Commandos nebo Rangers, které někam musí proniknout, něco zničit či sebrat a zase se s tím vrátit... Hodně takových filmů bylo natáčeno v Severní Africe. Proto film točený na Filipínách (ve snímku se děj odehrává na Nových Hebridách) byl pro mne - milovníka válčiště v Pacifiku příjemnou změnou. Po úděsné Murpyho válce jsem se těšil, že si spravím chuť. Caine a Robertson - navíc s mým ultra oblíbencem Henrym Fondou toho měli být zárukou. Začátel začal skvěle a já si mlaskal. Dále i přes pár nelogičností mne film cestou džunglí k japonské základně s radiostanicí ještě bavil...slušné bylo i to, že jednotka hned od prvopočátku měla uvěřitelné ztráty a navíc zrovna netrpěla soudržností mužstva. To navíc na nepřátelském území celou cestu kecalo, nebo se přímo hádalo, takže japonské hlídky musely být asi nahluchlé... Základna sama mne šokovala tím, jak Japíci svítili vším co mělo žárovku nebo knot. Od akce na radiostanici to šlo s filmem tvrdě z kopce. Ať už to byl rozhlas po drátě, či japonské letiště o kterém Amíci nevěděli (a to raději úplně opominu neválečná letadla na letišti...). Co mně však naštvalo jak naostřený bambus bodnutý do pozadí byla protiakce našich hrdinů a závěrečný sprint... Dál nebudu spoilerovat, ale samotný závěr mně úplně dostal a člověk nesmí u něj ani krapítek myslet... Je to strašná škoda, mohl to být super film z džungle z druhé světové o malé jednotce se speciálním úkolem. Tohle však byla spíše dobrodružná věc odehrávající se za druhé světové, něco jako zmiňovaná Murphyho válka. Oproti ní to však bylo přeci jen lepší a tak také hodnotím o hvězdu výš. Tři cigára. * * * ()

dopitak

O co je blbější začátek, o to lépe finišujem. Těžko si v postavách vybrat favofita, pokud tedy nejste míšenec anarchisty, nihilisty a pacifisty, aby vám Robert Aldrich podstrčil nosatého Ronalda Frasera (jeho roli jsem mu nezáviděl). Jestli to obranné pole před táborem mělo nějaký hlubší význam než ukázat, že všichni se bojí o svůj nos a tak ani krok navíc pro kamaráda neobětují, nepovedlo se ho doručit divákovi. Ztotožňuji se s komentářem kolegy DaViD´82, dabing ač plný výborných dabérů, je opravdu hrozný. Velmi slabých čtyři, spíš tři a jeden výstřel. ()

zlabus

Hodně utrápené tři hvězdy. Film, kde herci a atmosféra hrají prim, ale logika dostává řádně na zadek. 50% Možná půjdu s hodnocením níž. ()

Orlau32

Jednoduchý, ale působivý válečný děj na japonských souostrovích za 2.světové války.Též ukázka, jaký "ksindl" byli někteří velitelé ale i obyčejní vojáci. ()