Toto není příběh o útěku z vězení, ale o přežití v něm. Odehrává se ve vojenské věznici Chang Jail v Singapuru v roce 1945. Daleko ke švýcarským i jiným neutrálním hranicím, daleko od dohledu na plnění smluv o zacházení s vězni. Žádné vysoké zdi, ostnaté dráty, žádní strážci. Jen moře a okolní příroda. Džungle není neutrální území.

Zde vězňové nežili, nýbrž existovali a toto je příběh o jejich existenci. Je to příběh o člověku, který měl „vše“ a ostatní neměli nic… Většina z mnohotisícové skupiny vězňů aliance žila jako uvězněná zvířata. Jediná osoba, která byla schopna přizpůsobit se podmínkám, to byl jejich král, americký desátník jménem King. Vážil o 20 kg více než většina nesvobodných, chodil poměrně elegantně oděný, vždy měl u sebe cigarety… Oproti němu mladý anglický důstojník Marlow, hrdý a charakterní, který jako jediný dokáže plynně konverzovat s Malajci. Proto se stali „obchodními“ partnery.

Když je Marlow zraněn a hrozí mu amputace ruky kvůli sněti, nemá King žádný zvláštní důvod, zaplatit za něho drahé léky, které by ho zachránily. Leda že by přestali být jen obchodními partnery a stali se z nich přátelé. Jak nezvyklé v prostředí, kde spolu soupeřili o přežití i příslušníci jednotlivých národností. Válka však končí a jak bývá zvykem, největší nepřátelé se skrývají ve vlastních řadách… (oficiálny text distribútora)

Lacike

Na dobu vzniku dosť drsne a temne pojatý film zo zajateckého tábora. Žiadna nádej, žiadne vtípky, len zúfalosť a hlad. Hlavný hrdina - šmelinár, ktorý si tam žije ako kráľ mi pripomínal podobnú postavu, ktorú hral William Holden v mojej srdcovke Stalag 17. Tiež je to na prvý pohľad človek, ktorý nejaké sympatie nevzbudzuje, ale zároveň sa neustále potvrdzuje, že to nie je žiadny parchant, ale človek, ktorý v tom vie chodiť a proste sa snaží prežiť. Akurát tu je to trochu zhodené tým, že pred vojnou a pravdepodobne aj po nej, nikdy nič extra nedokázal. Je tu kopa rôznych typických figúriek z podobných filmov, ale film sa vyhýba klišé a často všetky tie drobné línie vyústia nečakane. Tak britsky chladne je bohužiaľ pre mňa podaný aj kamarátsky vzťah medzi hlavným hrdinom a po každej stránke dobrákom od kosti, ktorý, to má fungovať ako taký morálny vzor. Najmä tá ich rozlúčka už viac byť odbitá nemohla. Ale chápem, že to k ladeniu filmu sedí, takže to je môj problém. Napriek tomu je to skvelý film zo zajateckého tábora s fakt dosť nepríjemnou atmosférou. 8/10. ()

Terva

I nenávist může člověka držet při životě. Scénář - James Clavell a Bryan Forbes. George Segal v titulní roli slavné filmové adaptace válečného románu Jamese Clavella. Hudba - John Barry. Kamera - Burnett Guffey. ()

NinonL

Nádherný film o lidské síle v nelidských podmínkách nejen přežívat, ale důstojně žít. Film o síle přátelství i o humoru, který pomáhal překonávat krutý čas. Knihu jsem nečetla, ale tuším, že skutečný konec nebyl vůbec tak (relativně) optimistický jako ve filmu. Protože ten, co se tolik vymykal davu, i za doby svobody vyčníval jako pochodeň. A že právě těm, kteří díky němu přežili tolik let, vadil nejvíc. ()

MartinezZ

Všichni mluví o předloze, jak jí film nesahá ani po paty. Já to vezmu z jiného konce: Předlohu neznám, je mi ukradená - hodnotím filmy, ne jejich předlohy. Faktem je, že film je dobrý, ale neuvěřitelně dlouhý. Těch 130 minut mi přišlo jako věčnost a někdy od třetiny filmu jsem se už nudil. Za mě by tedy neuškodilo sestříhání a zhutnění děje. Člověk aby si k filmu div nebral nějaké medikamenty na povzbuzení a proti spánku. ()

Asgy

Docela povedené zpracování výborného románu Jamese Clavella. Knihu jsem četl, takže jsem viděl, do čeho jdu. Musím ale dodat, že z filmu na mě atmosféra tábora dýchala mnohem méně než z knihy. Herecké výkony parádní, ale stejně doporučuji spíše přečtení knihy. Slabší čtyři hvězdy. ()

Tereza_T

Já po dočtení knihy. Já po zhlédnutí filmu.  Následuje fňukání nad tím, jak byla knížka skvělá a film až tak ne. Sorry not sorry. Ten film by pro mě byl asi fajn, kdybych nevěděla, jak výborná ta knížka je. To, že ve filmech bývá míň informací je jasný, to ani není můj point. Co mě tu nejvíc vadilo bylo nepropojení jednotlivejch částí filmu, bylo to jako kdyby herci odehráli scénu, spadla opona, změnila se scéna a herci se napojili někde úplně jinde, bez tý omáčky kolem, která diváka přivede do děje. Nevím, jak bych to vnímala, kdybych tu omáčku neznala, ale já jí znám a prostě mi to bez ní vůbec nefungovalo. Chybělo tam hrozně moc emocí, z filmu to vypadá jakoby Král a Marlow ani nebyli kamarádi. Stejně tak charisma obou hlavních postav, který bylo v knížce extrémně silný jako by se vytratilo v hereckých výkonech, a to hlavně u Marlowa, jehož chování mi ve filmu přišlo nekonzistentní. Scéna, kdy se Marlowovi kamarádi dozvědí o jeho amputaci byla zahraná až řekla bych špatně, vůbec, ale vůbec to se mnou nehlo. Stejně tak napětí, kdy přicházel Grey na prohlídky, při čtení jsem byla napjatá jak kšandy, u filmu vůbec. Vynechání cesty do vesnice mě zklamalo dost, nebudu lhát. Je to jedna ze stěžejních částí příběhu a více méně udává celou pointu s diamantem, kterou si zde asi nečtenáři knihy musejí domyslet. Nerada porovnávám dvě odlišný zpracování, ale Clavell si to prožil a popsal to výborně, Forbes si přečetl, co Clavell prožil a interpretoval to, mě se to ale nedotklo. Co se mi ve filmu líbilo moc bylo zobrazení samotného kempu a předčilo to moje očekávaní. Dalším plusem byla kamera, líbilo se mi zrychlování střihu v napjatých situacích a taky záběry na Krále *mrk mrk. Nechápej mě špatně, pořád je to dobrej film, jen jsem do toho šla s moc velkým očekáváním a s tím, jak je známo občas přijde i zklamání. ()

kaylin

Jak přežít v singapurském vězení na konci druhé světové války? Takhle. Tenhle snímek není akční, není o tom, jak byli všichni vojáci hrdinové, ale je o tom, co to je přežívat v podmínkách nejistoty, co to je, snažit si udržet zdravý rozum a prokopat se až do chvíle, kdy možná dojde k osvobození. Psychologicky je to dobré. ()

rt12

Daleko víc mě oslovilo divadelní představení ve Vinohradském divadle o knižní předloze nemluvě, ta vyhrává. Tím jsem bohužel dost ovlivněna. ()

Morloth

Kvalitní adaptace, jež mne překvapila formálně svěžím přístupem ke kameře, střihu a montáži. Velmi dobrá filmařina, jen je trochu vidět, co vše se do filmu nevešlo. ()

Martin741

Perfektny vazensky film o zajateckom tabore Chang Jail pre britskych a US vojakov. Daleko su neutralne krajiny a snad este dalej je dodrziavanie zmluv pre zaobchadzanie s vojnovymi zajacami, teda pradon, zajatcami. Dej je dost odsunuty do uzadia, do popredia sa dostalo utrpenie vojakov, zivot v tabore. Vsimol som si Jamesa Lisku /Sluha 1963/. A krasne je ukazany rozdiel obchodni partneri -kamarati, kamaratstvo sa neda vybudovat kritizovanim niekoho, nedajRamzes permanentnym buzerovanim : 94 % ()

Abes

Až na kontakt s domorodci nezůstal film knižní předloze nic dlužen, bohužel vznikla směs epizod, ze které se vytratilo veškeré drámo. ()

Cheeter

Což o to, film byl natočen dobře, ale je skok z epizody do epizody bez hlubšího kontextu. Jakmile člověk jednou zná knihu, tak to nemůže vůbec srovnávat. Navíc, zfilmování předlohy by bylo na hodně dlouhý seriál, ale ten by bel beze sporu skvělý. Nicméně knihu vřele doporučuji, celý děj popisuje mnohem barvitěji a hlouběji než tento snímek. ()

zette

Protoze film stoji hlavne na dialogu, je skoda, ze jsem ho videl v ceskem zneni. Zajimava postava desatnika Kinga. Ale za me se do filmu nedostala zadna atmosfera zajateckeho tabora. Mit hosi vice jidla, spletu si to s taborem. ()

campix

Co se týče filmového zpracování románů z období krátce po 2. světové zabývajících se 2. Světovou válkou, je Král krysa zatím asi nejlepší. Jako adaptace románu Jamese Clavella naprosto dostačující. Díky černobílému zpracování poměrně atmosferické a není to dějově prázdné. Vidět dopad skončení války na lidi v zajateckém táboře bylo zajímavé. ()

majo25

Skôr priemerný film s tematikou zajateckého tábora, v ktorom sa trosky vojakov snažia prežiť ako vedia. Aj na úkor iných - krádeže a podvod je na dennom poriadku. Neviem, či to bolo snahou tvorcov, ale prišlo mi veľmi divné správanie či vystupovanie vojakov či skôr dôstojníkov k vyšším hodnostiam. Veľkým mínusom filmu je jeho slabá atmosféra a málo uveriteľné herecké výstupy. ()

mortak

Kdybych srovnával film s knihou, hodnocení by bylo nejméně o hvězdu dolů. Scénář jen inscenuje určité kapitoly knihy, některým se vyhýbá (sex v táboře a přerod Marlowova kamaráda na "ženu"),a hlavně je váže bez ladu a skladu za sebou, nijak je nepropojuje jako v knize, natož aby nějak stupňoval tempo až k finále. Jenže ono stačí, že se režisér snaží zachovat realističnost, a že hudba, kamera či herecké výkony slouží plně co nejvěrnějšímu zobrazení děsivé reality v rámci možností filmu. ()

flyboyeda

Vyborne drama z japonskeho zajateckeho tabora ke konci valky, us/uk vojaci ziji v hroznych podminkach, cele je to hodne upocene a spinave, vyborni herci - famozni George Segal, dale Tom Courtenay a dalsi, hudba John Barry, film se zaobira tim, jak se clovek vyporada s extremnimi podminkami, kam az je schopny zajit, kolik dustojnosti obetovat, v neposledni rade se film venuje bizarni hierarchii v tabore bez ohledu na vojenske hodnosti, souvisejici s vyse jmenovanymi tematy/faktory, skvele... ()

eJacques

Kniha zaujímá čestné místo v mé knihovničce, ale film je pro mě těžkým zklámáním, je zmatečný, nudný, žádný úvod, žádné vysvětlení příběhu, postav nebo kšeftování, nějak to prostě probíhá a to ještě špatně, herci vyloženě nezáživní, kdo nečetl knihu, tak nemůže chápat vůbec nic, prostě zklamání... ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Ve věku 87 let zemřel v kalifornské Santa Rose americký herec George Segal. Zprávu médiím oznámila jeho manželka Sonia s informací, že příčinou úmrtí byly komplikace po operaci srdce. Držitel dvou… (viac)