Noční agent

• USA The Night Agent
USA, (2023–2024), 17 h 19 min (Minutáž: 45–56 min)

Tvorcovia:

Shawn Ryan

Predloha:

Matthew Quirk (kniha)

Hudba:

Robert Duncan

Gabriel Basso, Luciane Buchanan, Hong Chau, Eve Harlow, Fola Evans-Akingbola, Sarah Desjardins, D.B. Woodside, Enrique Murciano, Phoenix Raei (viac)

Ostražitý agent FBI je nasazený na nouzovou linku v Bílém domě. Když přijme hovor, který odhalí spiknutí přímo v sídle prezidenta, převrátí se mu život vzhůru nohama. (Netflix)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (12)

Noční agent (2023)

Televizní matador Shawn Ryan sice „nasekal“ pár tuctovek, přesto v posledních dvou dekádách tak trochu formoval a spoluurčoval směr televizní zábavy. Docela jsem se proto těšil. Od začátku totiž bylo jasné, že půjde o typického zástupce špionážního thrilleru, který má sympatické postavy, zkorumpované agenty i svižný děj, který diváci mnohdy zvládnou sjet díky lehké stravitelnosti třeba za tři večery. Expertka na kybernetickou bezpečnost Rose přišla prakticky o poslední žijící příbuzné. Podle její zavražděné tety se někomu v Bílém domě nedá věřit. Netušila, že byli špióni. Aby taky nekoupila kulku, měla zavolat na nouzové číslo. U telefonu, který prakticky nikdy nezvoní, sedí na noční šichtě mladý agent Peter. Nedůležitý, nabízelo by se doplnit. Ovšem zanedlouho bude jeho role sakra podstatná. Záhy vnímáme druhý paralelní příběh. I ten začíná být zajímavý, až do sebe oba narazí. Jenže divák si nemůže nevšimnout, jak dialogy začínají místy tahat za uši, či jak moc si scénář občas pomáhá náhodou. Přibývá přešlapů i krkolomných vad na kráse. A třeba takové trio viceprezident, poskok na špinavou práci a šéfka prezidentské kanceláře působí místy až komicky. A divák si přeje, aby jiskření mezi ústřední dvojkou bylo hmatatelnější. Každopádně hlavní hrdina ztvárněný Gabrielem Bassem mi vzhledově hned připomněl Richarda Maddena z britské série Bodyguard, což byla poměrně spletitá záležitost s několika skvěle zakomponovanými akčními scénami, který se otíral o podobná témata. A který kvalitou došel prostě dál. ()

Série 1 (2023) (S01)

Docela jsem se těšil. Od začátku totiž bylo jasné, že půjde o typického zástupce špionážního thrilleru, který má sympatické postavy, zkorumpované agenty i svižný děj, který diváci mnohdy zvládnou sjet díky lehké stravitelnosti třeba za tři večery. Expertka na kybernetickou bezpečnost Rose přišla prakticky o poslední žijící příbuzné. Podle její zavražděné tety se někomu v Bílém domě nedá věřit. Netušila, že byli špióni. Aby taky nekoupila kulku, měla zavolat na nouzové číslo. U telefonu, který prakticky nikdy nezvoní, sedí na noční šichtě mladý agent Peter. Nedůležitý, nabízelo by se doplnit. Ovšem zanedlouho bude jeho role sakra podstatná. Záhy vnímáme druhý paralelní příběh. I ten začíná být zajímavý, až do sebe oba narazí. Jenže divák si nemůže nevšimnout, jak dialogy začínají místy tahat za uši, či jak moc si scénář občas pomáhá náhodou. Přibývá přešlapů i krkolomných vad na kráse. A třeba takové trio viceprezident, poskok na špinavou práci a šéfka prezidentské kanceláře působí místy až komicky. A divák si přeje, aby jiskření mezi ústřední dvojkou bylo hmatatelnější. Každopádně hlavní hrdina ztvárněný Gabrielem Bassem mi vzhledově hned připomněl Richarda Maddena z britské série Bodyguard, což byla poměrně spletitá záležitost s několika skvěle zakomponovanými akčními scénami, který se otíral o podobná témata. A který kvalitou došel prostě dál. ()

Volání (2023) (S01E01)

Takový ten typický zástupce špionážního thrilleru, který má sympatické postavy, zkorumpované agenty či svižný děj, který diváci mnohdy zvládnou sjet díky lehké stravitelnosti třeba za dva večery. Expertka na kybernetickou bezpečnost Rose přišla prakticky o poslední žijící příbuzné. Podle její zavražděné tety se někomu v Bílém domě nedá věřit. Ona sama těžko věří tomu, že oba byli špióni. Aby taky nekoupila kulku, měla zavolat na nouzové číslo. U telefonu, který prakticky nikdy nezvoní, sedí na noční šichtě mladý agent Peter. Společně se záhy ocitají na útěku a netuší, komu můžou v FBI i ve vyšších vládních patrech věřit. ()

Nové volání (2023) (S01E02)

Expertka na kybernetickou bezpečnost a začínající agent FBI s rodinným škraloupem z minulosti. Je třeba najít souvislosti mezi Roseniným strýcem a tetou a Federálním úřadem pro vyšetřování. A zjistit, komu lze v FBI věřit, protože šest agentů tajné služby, kteří měli Rose chránit, bylo nečekaně odvoláno. Třeba poradí nalezený disk. První co, tak mi hlavní hrdina ztvárněný Gabrielem Bassem vzhledově hned připomněl Richarda Maddena z britské série Bodyguard, což byla poměrně spletitá záležitost s několika skvěle zakomponovanými akčními scénami. Výsledek o ostrém chlapíkovi z policejního útvaru ochrany, který je přidělený k ministryni vnitra, nabízí rovněž ožehavá témata současného terorismu či zkorumpovaných vládních složek/agentů. Mladý snaživý agent FBI, nasazený na nouzovou linku v Bílém domě, také rozjede několik špionážních linek. ()

Správa zoo (2023) (S01E03)

Začínáme sledovat další důležité postavy: na univerzitě studující dceru viceprezidenta Maddie a její ochránkyni Chelsea. Rose už federálům nevěří, ale do disku na úrovni národních expertů se potřebuje dostat pomocí vládního hardwaru. Jedna cesta by byla… Coby celek to nemá moc hluchých míst, tipujeme, kde bude pramenit korupce, díky ústřední dvojici následujeme jednu stopu za druhou. Určitě ještě chvíli potrvá, než bude jasné, co se děje a kdo je vinen. Ale je fajn, že tvůrci s nějakým „odhalením“ jakoby zastaví, aby si to divák uvědomil ve stejnou dobu jako postavy v seriálu. Šéfka prezidentské kanceláře Diane Farr mě s některými kroky začíná štvát – že by záměr? Dialogy místy tahají za uši, scénář si občas dost pomáhá náhodou. ()

Tajemství (2023) (S01E04)

Působí to živě a akčně, ale zároveň to obsahuje zbytečné do očí bijící momenty a přešlapy. Zástupce ředitele FBI, který býval řídící důstojník Roseniných příbuzných, je mrtvý. Chlapík, který kdysi vlastním tělem zachránil prezidenta Spojených států, má nyní dohlížet na dceru viceprezidenta. A hned zaváhal. K té se navíc někdo dostává zatraceně blízko. Bomba v metru měla zabíjet na jiném místě: tunel protíná hlavní plynovod, výbuch by se zemí srovnal celé dva městské bloky. Otázek bez odpovědí je pořád dost, ústřední duo se na sebe dál spoléhá a bezmezně si důvěřuje, jiskření mezi nimi už by mohlo být hmatatelnější. Tak či onak, každý díl má několik drobných skvrn a krkolomných vad na kráse. ()

Loutka (2023) (S01E05)

Agentka Chelsea Arrington, která hodlá všechno řešit skrze pravidla a oficiální cestou, nechce mluvit o tom, jaký úkol měla v den útoku na metro. A teď cítí, že následující společenská akce bude pro viceprezidentovu dceru Maddie něčím speciální. Ovšem vzkaz na zrcadle ji nepotěší. Její linka se poměrně fajn propojuje se samotným vyšetřováním. Televizní matador Shawn Ryan sice „nasekal“ pár tuctovek, přesto v posledních dvou dekádách (Policejní odznak, Chicago: Zákon ulice) formoval a spoluurčoval směr televizní zábavy. Jeho Noční agent sice působí svižně a chytře, ale pořád je to lehce nadprůměrné spotřební zboží, ve kterém se místy dost jede na náhodu. U loňského oldschoolového Reachera jsem tvůrcům vytýkal, že si hmatatelné jiskření mezi ním a roztomilou strážkyní zákona vystřílí hned z úvodu série, tady se naopak „zbytečně“ čeká, přitom ústřední duo prostě chcete vidět pohromadě. ()

Pochopení (2023) (S01E06)

Sledovací zařízení na autě nadělá paseku. Chelsea Arrington si vyčítá, že už při výběru šatů byla její chráněnkyně nervózní a ona tak měla být obezřetnější. Polidšťování partnerského páru zabijáků působí lehce neohrabaně. Šéfka prezidentské kanceláře Diane Farr (která mě herecky nebaví) udělá před Peterem školáckou chybu. Ten si pak zahraje s agenty v Bílém domě na honěnou. Viceprezident promluví k národu a ukáže na hlavního podezřelého z únosu své dcery. Holt těch naivních momentů a přešlapů je poměrně dost. Stín spotřebního zboží sice Noční agent nepřeskočí, ale už by mohla přeskočit jiskra mezi sympatickým ústředním duem. Kromě nich baví i fajn vedlejší postavy a svižný děj, který naštěstí nemá moc hluchých míst. ()

Podávat za studena (2023) (S01E07)

Chtěli Petera izolovat, protože už toho věděl jednoduše moc, nejlépe ho zkusit zdiskreditovat. Což se povedlo. Získávání podkladů z matriky ze strany Rose je dost úsměvné, stejně tak následná občanská aktivita bandy idiotů na ulici. Holt hodně dobré oko... Tempo polevilo, ústřední duo se nám do sebe „konečně“ zakouslo, ale nemá to šťávu, nemá to chemii. Znovu naťukneme Peterovu rodinnou historii (to už jsme si snad ověřili, že kope za správnou stranu), sílu to tím pádem nemá. Shawn Ryan sice „nasekal“ pár tuctovek, přesto v posledních dvou dekádách (Policejní odznak, Chicago: Zákon ulice) formoval a spoluurčoval směr televizní zábavy. Jeho Noční agent sice působí svižně a chytře, ale pořád je to lehce nadprůměrné spotřební zboží. ()

Návrat (2023) (S01E08)

Trio viceprezident, poskok na špinavou práci a šéfka prezidentské kanceláře působí místy až komicky. Působí to živě a akčně, ale zároveň to stále obsahuje zbytečné do očí bijící momenty. Dovolím si vypíchnout pár přešlapů: pravidly se tvrdě řídící Chelsea nic neohlásí nadřízeným a peče s uprchlíky? Co to Maddieino prokopávání se a úsměvné zakrývání inkriminovaného místa polštářem? A jak si zázračně sundala pouta? Proč odstřelovačka nejprve nemíří na svůj klíčový cíl? Proč tahle parta nečekala na posily (navíc když má důležitou chráněnou osobu), když byli úplně v klidu schovaní za kontejnerem? No, aspoň víme víc o okolnostech rok starého bombového útoku. ()

Menší zlo (2023) (S01E09)

K útoku na cíl (který před rokem v metru nevyšel) mělo dojít hned ráno po jeho přistání na americké půdě, ovšem nestalo se tak. Plány se změnily, protože se útočníci nově zaměřují na další (podstatně větší) cíl. Už to není jen o Peterovi a Rose, Chelsea s Maddie přikládají ruku k dílu a hledají další důkazy. Obtížné to mít nebudou, protože se řada lidí okolo chová jak idioti. Třeba Chelsea v klidu vleze do cizího plánovacího kalendáře, viceprezident Redfield (ač ví, jaké pochybnosti jeho dcera má) si v klidu spřádá plány a ječí je do telefonu, samotná Diane Farr chce být zase chvíli za patriotku. Úspěch ve spletitém vyprávění je vrtkavý. The Night Agent mnohé zahlazuje svižným tempem a úsilím, abychom se cítili, že sledujeme něco opravdu chytrého. A mimochodem rána (po odražené střele) se převazuje přes kalhoty? ()

Otcové (2023) (S01E10)

Vše podstatné se dohraje v Camp Davidu (proč tam vlastně viceprezident tahal svou dceru?). Já si nicméně řekl, že je tu finále a že už nebudu řešit chyby a krkolomné momenty, kterých je série plná. Možná i proto, že se závěrečné zúčtování nese tak trochu v duchu posledních dvou dekád z konce tisíciletí, kdy naši hrdinové, kterým jsme poctivě drželi palce, vše vyřešili v poslední vteřině a hrdě odkráčeli středem. Než nicméně Peter otevře v oblacích složku Top Secret (a pozve nás na druhou sérii), zatímco Rose sedí při zapadajícím slunci na kapotě auta, trochu toho napětí se dočkáme. Stejně jako naivních momentů a náhod. Ale nebudu (si) to kazit. ()

Co si odnést z hory statistik Netflixu

Co si odnést z hory statistik Netflixu

18.12.2023

Netflix už delší dobu každý týden vydává žebříček deseti nejsledovanějších pořadů, v celkových číslech i rozřazený pro jednotlivé země, kde je streamovací služba dostupná. V uplynulém týdnu ale firma… (viac)

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

30.03.2023

Kdybyste si měli tipnout nejsledovanější premiéru Netflixu v letošním roce a třetí nejlepší start v historii streamovací služby vůbec, pravděpodobně byste to neuhodli. Co víc, podobný úspěch nejspíš… (viac)