Císařovna

• Nemecko Die Kaiserin (viac)

V 19. století si na Vídeňském dvoře musí rebelka Sissi a císař František Josef vybojovat svůj vztah navzdory velkému tlaku, různým intrikám i tahanicím o moc. (Netflix)

w_laura

Podle mě naprosto skvělý seriál, pokud člověk příliš nebazíruje na historických detailech. Celá první série se mi jeví spíše jako takový pozvolný úvod, takže doufám, že Netflix odsouhlasí několik dalších sérií, protože pokud by v tomto seriálu nepokračovali, tak by to byla obrovská škola. Už se těším, až Sissi postupně začne opravdu šílet a řádit v Maďarsku...  Navíc za mě snad dokonce lepší než Koruna, protože toto téma se nás Čechů bytostně dotýká, mentalitou je nám vše mnohem bližší a celkově ta atmosféra tehdejšího rakouského dvora není tak strohá a je mnohem víc... Já určitě doporučuji. ()

Skrivan

„Hele, mam takovej nápad, jo? Natočíme seriál o Sissi, ale na jejím životě není nic zajímavýho, tak si vymyslíme vlastní příběh. A dobový kostýmy nestojej za nic, však proč by měla být oblečená jako v devatenáctým století, že jo?! A víš co, nejlepší na tom bude, jak strašně to bude patetický. To budou lidi žrát!“ Asi takhle nějak si představuju, že tenhle seriál vznikal. Ale já jim to teda nežral ani náhodou. Postavy jsou nijaké, nesympatické, příběh nezajímavý, kostýmy rušivé, patos z toho přímo odkapává. Děs běs. ()

NikiVai

Seriál pro lidi, kteří mají rádi historii, ale nepotřebují koukat na přesná fakta. Zajímá je ta doba tak nějak okrajově. Je to okořeněné velkou porcí romantiky a prazvláštních módních kreací. Ale dost mě to celé bavilo, doufám, že bude pokračování. ()

Annaroz

Což o to, vidět se to dá, ale nechápu, proč vybrali na Sissi takovou nehezkou herečku, která působí jako naducaná selka bez vskusu a šarmu, navíc v příšerných kostýmech. No a jinak je to plné historických nepřesností, ale to už jsme si po jiných, podobných seriálech asi zvykli. ()

ElleMcDee

Na seriál jsem se těšila, ale bohužel musím říct, že mě zklamal. Nejspíš je to věc vkusu, ale mě se zkrátka tyhle slátaniny historie a moderních kostýmů, dialogů, tance a hudby vůbec nelíbí. Bridgertonovi jsou pro mě důkaz, že i to jde udělat vkusně. Tady však - hlavně s kostýmy - vážně přestřelili. Kdybych se chtěla dívat na moderně oblečené lidi, poskakující v rytmu moderního baletu, zapnu si jiný seriál. Co se týče historické přesnosti, tady přece jen musím seriálu přiznat přinejmenším snahu. Rozhodně je to věrohodnější, než pohádková minisérie s Romy Schneider :) Moje sympatie si však seriál přesto nezískal, bohužel. ()

Kreptry

Ve všem souhlasím s darjeeling. Ač jsem ke sledování přistupovala značně skepticky (po rozčarování ze seriálu Sisi), musím uznat, že jsem celkově spokojená. V ději se dají naleznout historické nepřesnosti, kostýmy byly někdy až moc moderní, účesy divné a hraběnka Esterházy vypadala jako Caesar Flickerman z Hunger Games, ale překvapivě to pro mě všechno bylo v nějaké únosné míře. Sisi – pardon, Alžběta – mi byla sympatická a líbilo se mi, jak její představitelka zahrála tu nespoutanost a zklamání ze dvora, které opravdová Alžběta musela určitě taky prožívat. Líbil se mi i František a spolu s Alžbětou jako císařský pár vypadali dobře. Maxmilián ne. Byla bych opravdu ráda, kdyby tvůrci pokračovali a dostali se tak i k pozdějším císařovniným létům. ()

Thalin

Tak trošku mi na tom něco nesedělo. Herecké obsazení bylo v pohodě, interiéry a prostředí natáčení vypadalo skvěle, ale jako celek mi to moc nefungovalo. Z části mi i vadily kostýmy, které mě místy vážně třískaly do očí. Ta kombinace, kdy někdy byly (hlavně ženy) oblečeny podle dobové módy a jindy jako dnešní módní výstřelek z Vogue mi zkrátka neseděla. Účes sestry Heleny po ostříhání byl vážně děs a to raději ani neřeším hraběnku Esterházy a její styl a účes ala čarodějka z Hokus Pokus. Nemám moc ráda, když se příběh točí kolem reálné historické osoby a dělají se tam zbytečné úpravy. Buď to teda zmodernizuju celé a nebo vůbec a ne tam přidávat zbytečné, rádoby moderní detaily. Na podobné počiny koukám proto, že se mi líbí ta doba a styl oblékání, který už nemám šanci zažít, tak proč to překopávat? Seriál se snaží tvářit vážně, ne třeba jako Veliká, kam to prostě zapadalo mnohem víc, protože to místy působilo až jako satira. Tady s tak snažil chovat akorát Max, který ale místy působil dost přepáleně. Některé konverzace působily prkenně, jiné jak z telenovely. Stejně tak mi tam přišly zbytečné revoluční intriky dvorní dámy. Život Sissi nebyla nudná přehlídla marnivosti( pomineme-li její posedlost váhou a vlasy), jako třeba u Marie Antoinette a jejího rozfofrování státní kasy. Je dost materiálu, který se dal použít. Tohle mi přišla jako zbytečná a nudná výplň. Nevědět, že se to má točit kolem Sissi a života na Habsburském dvoře, tak to z toho skoro nepoznám. Chyběla tomu prostě nějaká šťáva. ()

darkchipmunk

To nemá s The Crown nic společnýho, tam se snaží až úpěnlivě držet dobových detailů (ano, chápu, mají k dispozici víc materiálu), ale Císařovna je young adult červená knihovna s krásným a mladým císařem a svéhlavou a živelnou (ne zrovna krásnou, podle mě, ale zase působí reálněji, ač Alžběta byla svého času nejkrásnější ženou doby, takže... oukej). Kouká se na to hezky a dobře se vypne po náročném dni, účel tedy splněn, proto hodnotím tak vysoko. Nicméně umělecky jde o další opiát, nijak progresivní (filmy o svéhlavých mladých hrdinkách se točily i před dvaceti lety). Kdybych si měla vybrat, co chci vidět ze života Alžběty Bavorský, bylo by to to, co ona sama světu ukazovat nechtěla. Když feministický motiv, tak ten, že svýho muže milovala tak 5 minut, zatímco on ji podle všeho celý život. Byla potetovaná a tyranská, nejvíc ji zajímal vlastní vzhled, takže docela solidní narcismus - téma, které by mělo aktuální přesah, podobně jako poruchy přijmu potravy... Ale chápu, jedná se o růžový úvod. Nemyslím si ale, že seriál by se v dalších sériích vezl na větší míře kritičnosti, asi o to ani úplně nejde. No, kouknu na film s Vicky Krieps. ()

Lesazrk

Kde sa hrabe The Crown. Konečne niekto ukázal dej aj zo strany obyčajných chudobných ľudí, absurdné zdravotnícke zásady a mnoho kuriozít od pitia vajíčok pre porodenie chlapca po povolenú neveru. ()

stepma

Věčná bolest Netflixu - příběh dobrý, ale i přes spoustu historického zajímavého materiálu bylo potřeba polovinu si vycucat z prstu. Stejný problém jako u Veliké a Královny Šarloty. Škoda. ()

petalihi

Zatial pozerám druhý diel - toto sú len prvé dojmy. Neviem kde to natáčali, ale Schoenbrunn nie je Schoenbrunn a vila v Bad Ischl tiež vyzerá inak. Šaty dám sú príliš extravagantné - to je skôr Dior, Carolina Herrera a YSL - určite nie 19. storočie. Účesy ako z Harryho Pottera 😀. Uvidíme, no… ()

Constanza

O císařovně Elisabeth jsem toho přečetla hodně a těším se na každý filmový počin o ní, nicméně tohle je flop. Ani mi by nevadil výběr hlavní hrdinky, ale ty příšerné s dobou nekorespondující kostýmy a ty účesy, to je katastrofa. Helene má mikádo, asi největší šleha:-) Tvůrci snad měli záměr natočit moderní verzi, jelikož Elisabeth byla moderní ženou. To ovšem stačilo držet se toho, co je o císařovně je známo. ()

Ozzinka

Na seriál jsem se podívala ze zvědavosti, jelikož mi to netflix stále doporučoval, takže jsem od toho neměla moc očekávaní a kupodivu mě seriál i lehce zaujmul. Především díky hereckým výkonům, kostýmům a kameře. Postavy jsou dost komplikované a hodně uvěřitelné a rychle jsem se všechny postavy oblíbila, svým zvláštním způsobem jsem se všema sympatizovala a díky výborným hercům jsem se do nich dokázala i vžít a cítit to co cítí ony. Herci vše dobře zahráli až jen nevěřila svým očím, většina německých filmů, co jsem viděla byli herecké výkony dost průměrné, ale tady byly hodně nad očekávání a dokázali mi postavy co hráli extrémně prodat. Příběh seriálu je pro mě hodně lákaví a líbí se mi, ale scénář to podle mě dost kazí, často se mi stalo že jsem přestala vnímat co se v seriálu děje a musela jsme se nutit k pozornosti což mě bohužel mrzí. Vizuál je úžasný, většina scén je fascinující, a tak krásná. Hodně se mi líbili kostýmy, co na sobě herci měli, ale nejvíce ta kamera. Bylo vidět že kameru řídil někdo kdo se ve svém oboru dost vyzná, a proto mě mrzí že scénář to dost stahuje ke dnu. Podle mě lehce nadprůměrný seriál od netflixu co stojí za zhlédnutí jednou a víc už ne. ()

columbia

Tak takhle by měl vypadat historický seriál,všichni ti recenzenti co dávají českým sračkám vysoké hodnocení by se měli povinně podívat,aby viděli jaká kvalita se točí jinde v evropě. ()

SoulAsAGem

Hlavní herečka mně osobně sympatická je, má takový uličnický pohled a jsem zvědavá jak se její postava bude vyvýjet v další sérii. Ještě bych ráda spomenula jakousi podobnost s Viktorkou z knihy Babička. ()

slatkakuca

Až na ty kostýmy a účesy, na které jsem si musela zvykat celý seriál, to bylo fajn. Hlavně mě bavili herci v hlavních rolích. Z historie se ze seriálu divák moc nedozví, je dobré si to předem trošku nastudovat. Po závěru se těším na druhou sérii. ()