Císařovna

• Nemecko Die Kaiserin (viac)

V 19. století si na Vídeňském dvoře musí rebelka Sissi a císař František Josef vybojovat svůj vztah navzdory velkému tlaku, různým intrikám i tahanicím o moc. (Netflix)

novoten

1. série - 60% - Když mají svou nejslavnější Alžbětu na Netflixu Angličané, chtějí mít tu svoji i německy mluvící země. A výpravou, táhlou hudbou nebo rozvážným tempem by Die Kaiserin přísné srovnání ustála. Problém nastává ve chvílích, kdy se od historie výrazně odklání, přidává módní či taneční vsuvky jak z Bridgertonových, z Maxmiliána dělá až démonicky poživačného a věčně číhajícího Mefista a odklání ze středu vyprávění to nejzajímavější. Tedy seznámení a zamilování hlavní dvojice, příběh, který mě od dětství fascinuje svými až pohádkovými kulisami. Bohužel pro jeho kouzlo zapomínám na všechno, co přišlo po něm, tedy protivenství dvora proti nově příchozí a fakt, že chudák Sissi byla většinu času nešťastná, osamělá a trpěla pocitem nespravedlnosti proti téměř celému světu. Proto je ve mně téměř v každém díle určitá divácká zášť vůči vedlejším postavám a nezbývá než věřit, že seriál dostane šanci zpracovat i ta šťastnější období života hlavní hrdinky. ()

Ketri

Nemůžu zatím přijít na důvod, ale něco mi na tom seriálu nesedí. Představitelka Sissi vypadá bohužel jako Xena za mlada, ale to jsem celkem přešla. Nevím, prostě to není ono. ()

Marze

Na jedne strane se serial drzi historickych skutecnosti, na strane druhe popousti uzdu umelecke fantazii a otevira se modernim tematum. Je polovina 19. stoleti. Ve svete probiha prumyslova revoluce, ale na plytvavem a zhyralem Videnskem dvore si to neuvedomuji. Kdo do dvora prijde zvenku, narazi na absurdni pravidla. A dvorni damy se snazi vlichotit do prizne nove cisarovny. ()

sharky

Je to taková německá verze The Crown (z rakouských dějin), která příliš nezaostává za svým britským předobrazem (a docela bezostyšně ho místy kopíruje, hlavně hudbou) . Je tady víc romantiky a intrik na úkor politiky (i když  se to s dalšími díly stupňuje a dojde i na oblíbený historický kolorit - ruské vojáky na hranicích). Má to špičkové herce (zejména Melika Foroutan coby císařovna matka), kameru i výpravu a kostýmy, na kterých je vidět každé utracené euro  (je znát že to není točené po studiích ale na skutečných historických lokacích). Hodně potěší velká historická přesnost do poměrně malých detailů jako je jizva na Františkově krku po nepovedeném atentátu z roku 53. Scénář je celkově chytrý s dobře napsanými dialogy a konečně se snaží odvyprávět známý příběh i s depresemi, ne jako ta červená knihovna s Romy Schneider. ()

rikitiki

Sissi hraje moc hezká herečka, Franz Josef taky vzhledově ujde, ostatně jako ostatní herci – většinou jsou fakt pohlední. Hezké jsou i lokace a kostýmy kombinující historizující vzhled s lehkou moderností. Myslím, že také bylo na čase natočit něco o Sissi a vyhnout se přitom romantické pohádce ve stylu trilogie s Romy. Ale, proč do toho, bože, vložili zcela vymyšlenou a nesmyslnou zápletku o jakémsi lidovém odporu a špionce mezi dvorními dámami? Vždyť Alžbětin život sám o sobě byl mnohoznačný a pestrobarený příběh, není nutné do něj násilně roubovat vyspekulované peripetie. SHRNUTÍ: Když už do seriálu dali takový peníze, mohli aspoň s fantazií rozvíjet historická fakta a ne fantasmagorie. ()

Streeper

Sisi jsem měla vždycky ráda, je to jedna z historických osob, která mě fascinovala, takže jsem se na seriál moc těšila. Nebudu lhát, očekávala jsem něco podobného jako The Crown, takže jsem lehce zklamaná, že to vůbec podobné není (a je to škoda, jinak by ta úroveň byla úplně jinde). Nicméně i tak mě seriál bavil a dávám to k plusu hlavně hereckým výkonům a celkově hercům, kteří byli zvoleni. Hezky do rolí pasují a jiskření mezi hlavními hrdiny je viditelné na první pohled. Co bych možná omezila je ta extravagance a sex, mám pocit, že to vidím skoro v každém německém seriálu, ale je to jen detail. Doufám, že bude druhá série, příběh Sisi má určitě ještě dost co nabídnout. ()

moviefreak

Áno Sissi seriál som chcel pozerať iba kvôli mojej žene a jej úchylke na dobové kostýmy. ALE!!! Seriál je na nemecké pomery neskutočne nádherne a hlavne citlivo nakrútený, s úžasnými lokaciami, kostýmami a keď pozeráte seriál v nemčine... Mńam :D Ak milujete The Crown, tak jednoznačne povinnosť! Neviem sa dočkať druhej série... ()

Idego

Historická (ne)přesnost je mi úplně ukradená, není to dokument. Anachronický prvky jako třeba moderní balet na svatební hostině mně naopak přišly jako vzácná ukázka toho, čím tenhle seriál může zaujmout. Jinak je to prostě další ze seriálů, který Netflix blije jak na běžícím pásu a kterej prostě nenabízí nic jinýho než možnost u něj na konci dne vypnout. Asi by se pro to nejvíc hodilo slovo sterilní. Ve výsledku to vypadá jako historická The Crown, ale je to sterilní telenovela s povrchníma postavama a dějem, kterej by se v pohodě vlezl do poloviční stopáže. ()

Ivusha

Ono by to bylo super, ale vzdyt Alzbeta byla tak zajimava, ze neni treba vymyslet neexistujici udalosti a postavy. Stacilo by drzet se vic historie a hned by tech hvezd bylo jednou tolik... ()

Wiluna

Tak toto zabolelo. Tým, čo sa „postarali“ o kostýmy, by som dala poriadnu po prstoch a pozastavila team performance bonus vo výplate do odvolania. Tak gýčové, že mi to zničilo celý zážitok z pozerania aj napriek snahe sa od toho odosobniť. Hlavná hrdinka je krásna žena, ale bohužiaľ v tejto úlohe mi pri nej chýbala veľmi „dôstojnosť a gracióznosť“. Stále som mala dojem, že pozerám dospelú a drzú herečku, čo kedysi stvárnila Pipi dlhú pančuchu.  Jednu silnú hviezdu dávam za to, že išlo o nemeckú a nie americkú produkciu a druhú hviezdu za strašidelne pôsobiacu dvornú dámu Sofiu Esherházy – Lichtenstein, ktorú stvárnila herečka Wiebke Puls. ()

mira007

Nečekal jsem, že někdo jako já, dá  během jednoho roku dva seriály o slavné císařovně Sissi. Zatímco rakouská Sisi (2021)  je jakási oddechová nenáročná telenovela (v dobrém slova smyslu), tak tohle je trochu propracovanější, výpravnější,  scénáristicky autentičtější a s lepším vykreslením té historické postavy (jestli to tedy byla taková rebelka) a působí to vůbec "realističtěji", skoro jako seriál o britské královské rodině Koruna (2016). ()

Patuse

Hojně se tu rýpe do historických nepřesností, ale tohle není dokument. Já bych proto chtěla vypíchnout věci, které jsou historicky ba naopak velmi povedené a nikde jinde se neprezentují. Seriál rozhodně nepovažuji za urážku Habsburků, ale za současné vyobrazení po revolučních let 1848, podobně jako The Crown.               Alžběta, Eržebét raději, vskutku něměla ráda oslovení Sissi a dodnes se neví, jak vzniklo - nejvíce se kloní k zvlástně psanému L v podpisu - Lissi. A opravdu měla MODRÉ oči, i když to z fotografií či portrétů není zřejmé. A děkuju, že to není žádná další Romy Schneider. Zobrazení Maxiho je dle mě nejpovedenější. Přesně takhle jsem si ho představovala - progresivního liberálala s císařkými ambicemi, oblíbeného, který v Mexiku chodil v kožených kalhotách, aby se přiblížil lidu v roce 1866 - to si Franze Josefa nepředstavíte :) Ale přilíš nedohlížící důsledkům, lehkovážný. Žofie mohla mít kulatější postavu, ale ano, to je ta žena co se provdala za ambice! Být za matku císaře! (Avšak když někdo z rodiny stonal, vždy ho opečovávala ona SAMA). V reakci na komentáře zde - ano, kolavaly zvěsti, že první dva synove jsou potomky Švedského krále Gustava IV. Adolfa či syna Napoleona II. - "Orlíka" - stačí si pustit Toulky českou minulostí na Českém rozhlasu 2 :) Pro - nehabsburský zjev obou princů (absence typického velkého spodního rtu). Proti - Žofiina velká zbožnost. O Luziwuzim jsem nikdy nepřemýšlela jako o dítěti, ale potrét jediného přiznaného arcivévody. co je na kluky, je též povedený. Hraběnka Esherházy ve mě vytváří úplně stejné pocity odporu jáké měla Alžběta :) ()

Bozvav

Je to takové německé. Určitě více realistické, než jiné počiny na toto téma, nicméně postavy jsou dosti ploché, emoce klouzají po povrchu, žádná postava se nijak nevyvíjí. Tempo dosti pomalé a vlastně žádný obraz není dotažen do konce a to ať už se jedná o sociální rozdíly, dvorské pletichy, nebo romantickou dějovou inku. Navíc vizuál je takový ponurý a to téměř pořád. Interakce mezi jednotlivými osobami je strohá, jakoby osekaná na minimum. Pokud by divák nevěděl o Sisi, rakouském dvoře  a politické situaci té doby ani ťuk, byl by zmatený jak lesní včela na Václaváku. Za mne spíše zklamání (a to jsem moc nečekala). ()

sykyntosh

Boha jeho, další seriál o Sisi... Nikdy jsem nepochopil tu popularitu této císařovny. V nejnovější "adaptaci" jejího příběhu se tvůrci rozhodli z ní udělat nebojácnou vůdkyni, která je moudřejší než ten nejstarší mudrc. Budu-li ovšem ignorovat historické bláboly, tak je seriál velice pěkně natočen, postavy jsou charismatické a dobrá je i hudba. Ovšem je to zkrátka jen další adaptace Sisiina života, který si vlastně z jejího života vzal jen inspiraci. Je to jakoby někdo vzal Hot dog, odstranil z něj párek, ten posléze nakrájel, přidal na pizzu a pak by tvrdil, že se jedná o to samé jídlo. Nechápu, proč se tvůrci rozhodli natočit další seriál o této císařovně, když v té samé době vznikal další, který je v konečném důsledku možná lepší (ale je méně epičtější, tak má méně %) a místo toho se raději nezaměřili čistě na život Františka Josefa I, jehož životní příběh je skutečně velice zajímavý a v konečném důsledku by mohl sloužit jako dobrý konkurent pro The Crown. Shrnul bych to tak, že seriál Císařovna je vlastně docela ok fiktivní příběh, ovšem velice zbytečný. 5.5/10 ()

darjeeling

Poměrně povedené historické drama ve stylu seriálu Koruna, ale vizuálně se to chvílemi blíží Bridgetonu, bohužel. Některé scény vypadají opravdu pěkně (např. svatba, záběry davů v ulicích Vídně), ale občas se zde objevují momenty, které působí uměle a příliš moderně. Kostýmy jsou zde taky občas příliš extravagantní, a celé to působí, jak to říct, hipstersko-netflixovsky (cením, že tvůrci nepodlehli přílišné korektnosti a uměle sem nenatlačili problémy LGBT, aby zde za každou cenu byly) a díky vizuáli chvílemi uměle, i přesto že scénář není vůbec špatný a herci výborní (až ne Maximiliána, tato postava je celá hodně extravagatní, což možna i byla, ale postava na mě působí karikaturně a přehnaně, alespoň ze začátku). Nejvíce se mi na tomto seriálu líbila hudba a představitelka hlavní role, která byla nesmírně sympatická (poslední dobou jsou hlavní ženské hrdinky většinou hrozně nesympatické a tvůrci mají potřebu z nich udělat muže, a celé to působí vetšinou neautenticky a tlačeně, viz. např. Galadriel). 3,5* ()

Trixinka

Německá snaha o vytvoření své Koruny (The Crown), o zfilmování příběhu "jejich" Alžběty. Tato snaha se jim vydařila tak nějak pouze napůl. Při sledování jednotlivých dílů jsem nevěděla, zda sleduji historický seriál s reálnými fakty, nebo romantickou telenovelu s reálnými jmény hlavních postav. Historie je zde ohýbána tak, že bych se nedivila, kdyby Habsburkové vyhlásili tvůrcům seriálu válku (František Josef jako nemanželský syn Žofie Frederiky Bavorské a nějakého prince ze Švédska, to jako vážně??). Pochválit musím výběr herců (hlavní císařský pár mi na rozdíl o předchozího seriálu z roku 2021 sedl daleko víc), pojetí příběhu o Sissi i z pohledu dalších postav (bratrů Františka Josefa) a hudbu. Výsledný dojem ovšem notně kazí vizuální stránka - nereálné reálie (Bad Ischl není Bad Ischl, Schönbrunn není Schönbrunn), šaty a účesy dam (hlavního kostyméra a kadeřníka bych vyhodila na hodinu), vzhled některých dam (pochybuji, že ženy v 19. století měly hladce oholené určité části těla) a až příliš moderních a extravagatních prvků (např. sluneční brýle, kostýmy...). Takže, první řada je za námi, lze patrně očekávat další řady vzhledem k tomu, že prvních 6 dílů zmapovalo pouze roky 1853 (seznámení hlavního páru) a 1854 (svatba a patrně početí první dcery Žofie Frederiky). Můžeme jen doufat, že tvůrci najmou nového kostyméra a kadeřníka, a že nastudují lépe historická fakta o životě, budovách a chování v oné době. ()

neo93

Skvělý seriál pojednávací o císařovně Alžbětě, přezdívané Sisi a císaři Františku Josefovi. Seriál se zaměřuje na nespoutanou, sebevědomou Sisi, která se provdá za Františka, ačkoli původně si měl František vzít její sestru Helenu, ovšem osud tomu chtěl jinak. Následně vidíme, jak se Sisi musí vypořádat s novou neočekávanou rolí císařovny a s ní jasně danou etiketou a řádem, který musí dodržovat. Jenže Sisi si z toho nedělá těžkou hlavu a chová se tak, jakoby nebyla tou nejdůležitější ženou v celém Rakousku-Uhersku. Celé její počínání je velmi zábavné pozorovat, zásluhu na tom má samozřejmě také hlavní herečka Devrim Lingnau, která se zhostila role bravurně, na to, že se jedná o ne úplně zkušenou  herečku. Seriál vyniká honosnou výpravou a kostýmy, kterých je opravdu spoustu, zejména těch z císařského dvora. Ačkoli první epizody mohou vyznívat více romanticky, což je jasné jelikož sledujeme jeden z nejdůležitějších párů historie, tak postupně seriál nabírá na otáčkách a přibývá více napětí a romantika jde stranou. A není se čemu divit, jelikož válka s Ruskem, Pruskem či Francií je na spadnutí, nepokoje obyčejného, chudého lidu narůstají a navíc je tu Františkův mladší  bratr Maxmilián, který by se rád viděl na trůnu, a proto začíná dělat k tomu odpovídající kroky. Je toho opravdu hodně, čemu se první řada věnuje, ale už teď se těším na druhou řadu, která snad bude minimálně tak dobrá jako tato. ()