Saltburn

Student Oliver Quick (Barry Keoghan), který se snaží vydobýt si své místo na Oxfordu, se nechá vtáhnout do světa okouzlujícího a aristokratického Felixe Cattona (Jacob Elordi). Ten ho pozve na Saltburn, rozlehlé sídlo jeho výstřední rodiny, kde prožijí nezapomenutelné léto. (Prime Video)

TOMEK17

8/10. Saltburn je stylový a provokativní zážitek, který dává Emerald Fennell další filmový klenot v jejím režijním životopise. Důvodů, proč je tento film tak dobrý, je celá řada, především elektricky strhující výkon Barryho Keoghana. Jeho výkon je klíčový pro to, aby tento film fungoval, vzhledem ke složitosti jeho postavy a on to důkladně vypiloval. Jeho chemie s neméně skvělým Jacobem Elordim je geniální a vytváří tolik napětí a energie, kterou je vzrušující sledovat. Řada úžasně barevných doprovodných hereckých výkonů od takových, jako jsou Richard E. Grant a Rosamund Pike, dotváří sen o obsazení. Dobrý výkon je samozřejmě postaven na dobrém scénáři a herci mají skvělý materiál, se kterým se dá pracovat. Scénář se proplétá přes sociální komentáře a satiru ke zkoumání lásky, chtíče a ztráty. Je tento film neuvěřitelně dobrý. Každá stylistická volba je naprostá dokonalost, od nudných popových písní po kostýmy a výpravu. K tomuto bodu není moc co říct, je to prostě nádherný film, který vizuálně pohltí. ()

Mr.Ward

Perverzní překvapení roku! Nový film od tvůrkyně mé milované “Nadějné mladé ženy”. Ne, není to dokonalé jako již zmiňovaný masterpiece, ale to vůbec nevadí. Kombinace dramatu, černé komedie, nádherných herců, skvostné kamery, zajímavého příběhu a docela nečekaných twistů, v luxusním balíčku od neuvěřitelně talentované Emerald Fennell. Go girl, žádný tvůj film si nenechám ujít. ()

ratpile

Artový, formálně vypiplaný brak ve formátu 4:3. V jádru vlastně nelogická, teatrální, dekadentní, prvoplánově šokující blbinka, young adult gay romance vtažená do cynického absurdna. Nic z toho ve výsledku ale nepovažuji za mínus, přes všechna pozdvižená obočí jsem si do konce nebyl jistý na co se vlastně dívám a nemůžu říct, že bych se po celou dobu nebavil. Herectví na dřeň. Skvělá Alison Oliver. ()

CrazyMarty

Britská herečka a oscarová scénáristka a režisérka Emerald Fennell se ve svém třetím snímku pouští do poněkud provokativní, ale rozhodně ambiciózní dramatické komedie. Čerstvý student Oliver Quick (Barry Keoghan) na Oxfordské univerzitě si snaží najít přátele a díky menší nehodě se spřátelí se zdejším oblíbencem a playboyem Felixem Cattonem (Jacob Elordi), kterého obdivuje a velice si jeho přátelství cení. Po smutné zprávě o smrti Oliverova otce Felixe napadne, že by spolu mohli nějakou dobu strávit na jeho panství v Saltburn. Oliver se setká s Cattonovou rodinou, jejich přáteli a zjišťuje, že o tyhle prázdniny už v životě přijít za žádnou cenu nechce. Herecký ansámbl předvádí neuvěřitelné výkony a každá postava má svojí chvíli slávy. Vlastně mi to více než film připomíná divadlo, podobně jako rozvržení u filmů Martina McDonagha. Hudba je ve scénách velmi působivá, různorodá barevná paleta je v každém jednotlivém záběru a kamera s rámováním ve formátu 4:3 je sice dnes poměrně netradiční, ale z hlediska zachování celého obrazu a dotváření tak poměrně klaustrofobického pocitu to chápu. Během snímku se ukazují různé vývoje postav, nová zjištění a zvraty, ale rozhodně ten na konci je nejúdernější a nejsilnější. A jak nad tím přemýšlím, tak je i velmi chytré, že se na něj vlastně dalo přijít už dřív a nápovědy tam rozhodně byly. Film tedy dost překvapuje a objevují se tu krásné rozdíly ve společnosti, povrchnost vyšší vrstvy a ukázka toho, co jsou lidé schopni udělat pro bohatství a nebo ze žárlivosti. Jak už to u teenagerských filmů bývá, je zde taky dost odhalených scén nebo drogového opojení. Ale nejsou tam, jen na okrasu, ale skutečně ve výsledku posouvají děj. Stopáž 127 minut uplyne jako nic. Scénář je velmi originální svým pojetím, ale ne zcela příběhem jako takovým. Nechci nijak spoilerovat ale také se nemůžu ubránit srovnání s jedním z nejlepších filmů roku 2019, s Parazitem, který na mě zapůsobil přeci jen více. Je to trochu rozporuplné, možná časem dám více, přesto si ode mě Saltburn odnáší 4/5. ()

adamix

Multižánrové hrátky, z ktorých vzíde celkom vydarená spoločenská satira, kde bohatstvo, chudoba a závisť prelínajú a tvoria hlavné piliere deja okolo nich vystavaného. Barry Keoghan je tradične keoghanovský a predvádza svoju zvrátene manipulatívnu a labilnú postavu svojsky. Celkové tempo je ale pomalé a ten ústredný vzťah medzi Oliverom a Felixom je emočne ako päsť na oko a pri tej gradácii mala ona dôležitá udalosť zapôsobiť na diváka silnejšie. Nakoniec ale prišiel onen záver a zavŕšil svoj príbeh a aj daný vzťah po svojom a pomerne dobre a s chladným odstupom a vlastným zmyslom pre humor (záverečný tanec). Saltburn je dobrý film, so zbytočnými vadami, ale zato s dobrou herečkou zostavou, rôznymi wtf momentami a dobrým soundtrackom. Byť tu ešte tak Lanthimosova réžia, film by bol možno o kúsok lepší a uletenejší. ()

fimler

Kdyby finále nebylo naprosto předvídatelné byla by to pětihvězda, ale velmi oceňuji celkovou stylizaci, výběr herců, herecké výkony, scénář a režisérskou vizi. Takto zvláštně-zajímavý film jsem už dlouho neviděl. Definitivně nesednu každému a chápu i nízká hodnocení. Daly by se na tom vytknout různé věci, například to, že by to hlavnímu hrdinovi v reálném světe naprosto neprošlo a postavy tudíž ani nereagovaly jako z reálného světa. Mně to výsledný zážitek nijak výrazně nenarušilo. ()

garry

Naprostá bomba! Nejdůležitější z celého filmu je posledních 10 minut. Film i herecký výkon hlavního hrdiny jsou na Oscara.  Opulentní film plný nápadů a náznaků. Musel jsem překousnout expresivní scény, které vyvrcholily pohlavním stykem na hrobě, ale konec filmu tomu všemu dal smysl. Nenápadný introvertní psychopat dal šach mat extrovertním bohatým prázdným rozmazleným psychopatům, kteří ztratili sebezáchovné instinkty. ()

pralines

What?? Jakože, cože? Celej film jsem se skoro nemohla dívat a zároveň musela. Všichni kromě Felixe mě neskutečně štvali. Ale jo, asi to nakonec bylo dobrý, jen šílený a opticky nenahraditelný😁 ()

doriana.g

Ok, chvíli jsem tomu mrkáčkovi věřila. V momentě, kdy krvavě vyprstil sestru, to byl jasný Talentovaný pan Oliver. Konec pak snad nemohl nikoho překvapit. Vlastně od toho prstění dost nudné a předvídatelné. A mně dost vadí, že je ošklivý. Nevěřím paní domu, že něco vidí v těch úzkých očích. Ovšem, pokud si odmyslíme hlavu, pak je Keoghan ve finálním tanci naprosto úžasný. Asi jim všem zatančil nahý 😎 ()

jpacuta

Kecy plecy, já film neznal, natrefil na něj při prvním spuštění Amazon Prime a dostal jeden z nejlepších filmů 2023. Zkombinoval pro mě "Dej mi své jméno", kdyby nebyl tak nudný, Patricka Melrose, kdyby nebyl tak ujetý a "Zmizelá" svými nádhernými záběry a k tomu padnoucí hudbou. A ten 4:3 formát jako třešinka na dortu. Film začne podivně a postupně graduje. A to se mi trefilo do vkusu dokonale. ()

Ironhead

Jak už tu bylo mnohokrát zmíněno, námět těžce vykrádá legendárního Talentovaného pana Ripleyho. Herecké obsazení je skvělé. Té "zkažené" dekadence britské smetánky je tu možná až moc. Konec a naprosto absentující policie, která se vůbec nezajímala o přibývající úmrtí v jedné velmi vlivné rodině, to už bylo těžko uvěřitelné. Pár hodně nechutných scén, alespoň pro můj žaludek, působilo spíše samoúčelně snažíc se šokovat za každou cenu a děj nikam neposouvaly. Hudba i závěrečný taneček v rodinném sídle byly fajn. btw... jediný pro mne překvapující twist celého filmu bylo (pro)píchlé kolo :) ()

serdehelan

Druhý počin Emerald Fennel a zase je to promising. Výborne to vyzerá, má to výborný casting, výborne to zneje ( pesničkový soundtrack ),  je to dekadentné a miestami dosť ekl. Ale hlavne má to obrovský faktor zábavnosti, dávam za plný počet. ()

Margot Robbie chystá filmové The Sims

Margot Robbie chystá filmové The Sims