Zo života chlapca

• Česko Dospívání po americku (viac)

Dospíval v padesátých letech a měl matku, která se nehodlala smířit s nevlídným osudem. Protloukali se spolu z východu na západ, až konečně našli toho pravého. Aspoň to tak vypadalo. Než za zdmi společného domova ukázal svou pravou tvář. Těžké to bylo pro oba a ztratili mnoho, ale nikdy jeden druhého. Tobias Wolff, po letech spisovatel a univerzitní profesor literatury, zachytil toto období svého života v působivém autobiografickém románu, který se stal v roce 1993 předlohou pro film Michaela Catona-Jonese. Hlavní roli svěřil režisér tehdy ještě ne příliš známému devatenáctiletému Leonardu DiCapriovi, který měl pár zkušeností z výchovných filmů a seriálů. Role Tobyho však znamenala, spolu s těsně následující rolí Arnieho Grapea (Co žere Gilberta Grapea, režie Lasse Hallström) pro DiCapria průlom ve filmové kariéře. A zcela zaslouženě. Jeho výkon v roli problematického dospívajícího chlapce, zmítajícího se mezi citem k matce, odporem k brutálnímu otčímovi a siláckým frajerstvím v partě špatných kamarádů, je skutečně nevídaný, a kdyby už nenatočil nic jiného, zanechal ve světě filmu výraznou hereckou stopu. Jeho protihráčem je tu neméně charismatický Robert De Niro v roli otčíma, takže jejich vzájemné duely dýchají skutečnou syrovostí. Silné obsazení doplňuje i skvělá Ellen Barkinová v roli matky. Silná předloha, dobrá režie a skvělé herecké obsazení tak daly vzniknout jednomu z nejlepších filmů o problematickém dospívání, zrání osobnosti a hledání životního štěstí. (Česká televize)

Duke90

Už jen chybělo aby Bobby znovu použil svou legendární hlášku pokaždé, když se s ním dal Leo do "řeči": YOU TALKIN' TO ME?! WHO DO YOU THINK YOU TALKIN' TO?! "This Boy's Life" je velice chytlavé a drsné sociální drama s parádními hereckými výkony jak Roberta De Nira, tak i mladého DiCapria. Některé vyhrocené scény s "panem domácím" vyvolávaly v mém případě i smích a já si prostě cholerického De Nira nesmírně užíval tak jako on svou další geniálně ztvárněnou roli. ()

pushover

Naprosto skvěle zahraný od všech zúčastněných, ale DiCaprio stejně jako už v Gilbertu Grapeovi předvedl, že je přirozený talent. ()

Bigfuckman

Strhující výkon podává Leonardo v roli dospívajícího nevlastního synka Roberta De Nira, který se role sadistického otčíma jenž neumí prohrávat chopil jak jinak než také skvěle. Jejich finální zápasnická scéna vyprovokovaná kvůli banalitě, kde de Niro kouše Capria do poraněného ukazováčku je uchvatná a otřesná zároveň. Tohle se prostě musí vidět. A ještě je to podle opravdové události. 5 hvězdičkově doporučuji. ()

Cherry_Bomb

Dobre spracovaný biografický román od Tobiasa Wolffa vo filmovej podobe. Myslím, že Leonardo Dicaprio svojím hereckým výkonom zatienil aj skvelého Roberta De Nira. Poprepletané vzťahy matky a syna s nevlastným otcom. Manželstvo, ktoré sa na začiatku javilo ideálne pre matku i pre syna sa zmenilo na hádky a teror zo strany nevlastného otca k nevlasntému synovi. Dwight (Robert De Niro) mi pripadal ako keby si celý čas liečil nejaké komplexy z detstva, ktoré mu všetko pomotali v hlave. Záver filmu ostrá hádka/bitka Tobiasa (alebo Jacka ako si celý čas vo filme hovoril) a Dwighta a nakoniec odchod matky Carolin s Tobiasom za lepším životom. ()

Tominni

Biografické retro na motivy Tobiase Wolffa popisuje střet mladého Tobyho se s svým nevlastním otcem, na záčátku střety psychickými, pak i fyzickými. Celý film stojí na skvělých hereckých výkonech obou hlavních hrdinů - L. Di Capria a R. De Nira. De mírně převyšuje Di. ()

Forsetino

Zajímavý příběh mapující dospívání spisovatele Wolffa, který v tomto filmu ztvárnili převážně De Niro, Barkinová a DiCaprio. Musím říci, že přesvědčivost, se kterou svou roli zahrál Robert De Niro je stoprocentní. On se tou postavou prostě stáva, on ji nehraje. Jeho výkon ve mně vyvolal řadu emocí. Výkon 19letého DiCapria také výborný, i když ho zrovna příliš nemusím, tak tato role mu sedla na míru. Pro mě tedy výborné vyprávění nelehké části života jednoho mladíka. Herecké výkony bravurní a ani chvíli jsem se nenudil, a to také díky příjemné hudbě, více než 4 hvězdičky! ()

kubilov

Leonardo DiCaprio ve své první pořádné a seriózní roli, navíc ve stejném roce, kdy získal svou první nominaci na Oscara, v nějakých 18/19 letech. Obdivuhodné. Ovšem to, co spolu s dokonale úlisně a afektovaně hrajícím De Nirem dokázali herecky předvést, je naprosto mimo jakékoliv kategorie. Je jen hodně málo filmů, ve kterých se mi sejdou dva dokonalí herci z topky, This Boys's Life je jedním z nich, což je z něj znát na míle daleko, zvláště poslední akt mě o tom přesvědčil. Prostředí severozápadu USA mělo vždycky něco do sebe, hlavně ty hluboké lesy tam.. navíc se děj odehrává v mých oblíbený klasický padesátý letech a navíc můžeme sledovat prapůvod přátelství Lea a Tobeyho. Čistých 5* to asi není, ale když přimhouřím oko... ()

Gamekeeper77

Slušnej pohled do života jednoho puberťáka, ale nebejt hereckých výkonů hlavních postav, sklouzlo by to do škatulky průměrných a nevýrazných rodinných filmů. Niro mě nepřekvapil, na jeho dokonalost už jsem si zvykl, ale Caprio?! Toho Oskara si zasloužil už tenkrát. 80% ()

MataJeBuh

Surový a drsný film plný užasných hereckých výkonů. Pocit uzkosti po dokoukání a zjištění že film je podle skutečných udalostí se mě držel několik dní. ()

kuduka

Já osobně nemám nic proti biografickým dílům, proč se však točí jakoby pořád stejným způsobem? V málokterém životopisném díle chybí tklivá působivá hudba, tu zahřmí, tu se vtírá bez pozvání...Bezesporu filmová hudba dokresluje atmosféru jednotlivých scén, avšak když s divákem manipuluje a nutí ho uronit slzu..U mě má tento prvek právě opačný efekt. Kamera není příliš nápaditá, film působí civilně, ničím nevybočuje. Až na další variaci na škodlivou buranskou primitivnost a talentovaného DiCapria mi máloco z toho filmu zůstane v paměti. ()

Bilky

Nedocenený film s geniálnym výkonom DiCAPRIA a neznesiteľne realistickým De NIROM. Parádne aj po texnickej stránke, ten retro štýl a výprava boli okúzlujúce. ()

Beskydka

To je přesně ten Leo, kterého mám nejradši, stejně jako v Gilbertu Grapeovi, nebo Total Eclipse. Čím více filmů s ním vidím, tím víc se mi dere pod kůži ten jeho jedinečný styl herectví. Od mala až po současnost je vážně dokonalý. Ani nemůžu říct, že zraje, on už se snad takový narodil. ()

Ereniss

Herecký koncert mladého Lea a zkušeného Roberta De Nira. Jejich společné střety byly vrcholem filmu a nejednou jsem měla chuť Robertovi taky natáhnout. Příběh Tobiase Wolffa mi dosud nebyl znám, tedy mě příjemně potěšilo, že jsem se o něm dověděla právě prostřednictvím skvělé režie Michaela Caton-Jonese a vynikajících herců. ()

sidcom

Je opravdu hrozná škoda, že De Niro nedostává v poslední dekádě cca od roku 2000 žádné pořádné role, protože je to Pan Herec a tenhle film mě v tom zase jednou utvrdil.. a Leo byl taky skvělý ()

calculus

Silná káva. Chvílemi jsem nevěděl, jestli De Nirovi za jeho Dwighta zatleskat, nebo se z toho zákeřného "borce" pozvracet... DiCapriovi tento film zaslouženě nastartoval kariéru, a i když jej v jeho dalších rolích zrovna moc nemusím, tady chytil příležitost řádně "za pačesy". ()

Luccy007

90% Opravdu, ale opravdu nechápu typ těchto žen, které za každou cenu shánějí tatínky pro své děti. Nebo si to takto v hlavě omlouvají a je to pouze jejich sobeckost a vlastní potřeba? Každopádně jsem byla celý film rozčilená hlavně za to, že Caroline (E. Barkin) je tak primitivní, že Dwight (R.De Niro) je sadistická magor, který ničí životy tolika lidem, za to jak Toby (L.DiCaprio) musel trpět, hrát si na drsňáka a krátit si své dětství hrou na dospělejšího... Za tyto emoce ve mně vyvolané 5hvězd. ()

Hannahh

Film upoutá hereckými výkony, kde Robert De Niro naprosto přesvědčive stvárnil roli otčíma, zamindrákovaného tyrana, který se snaží ovládat a manipulovat s celou rodinou a obzvlášt' se svým vyženěným nevlastním synem Tobiasem. Také mladičký Leonardo DiCaprio ve filmu vynikl svým hereckým výkonem, jako Tobias který nad sebou nemá tvrdou ruku a začíná postupně čím dál více divočit a poflakovat se. Až v momentě kdy do jeho života nakráčí otčím a jeho bezstarostný život se náhle obrátí na drsný výcvik. Na začátku snaží k vůli sobě i matce vše tolerovat . Ale postupem času už nejde snášet otčímovo stupňující se tyranstvý, který nesnese úspěch jiných osob. Snímek jistě stál za zhlédnutí a já by jsem ohodnotila jako lepší ***. ()