Zo života chlapca

• Česko Dospívání po americku (viac)

Dospíval v padesátých letech a měl matku, která se nehodlala smířit s nevlídným osudem. Protloukali se spolu z východu na západ, až konečně našli toho pravého. Aspoň to tak vypadalo. Než za zdmi společného domova ukázal svou pravou tvář. Těžké to bylo pro oba a ztratili mnoho, ale nikdy jeden druhého. Tobias Wolff, po letech spisovatel a univerzitní profesor literatury, zachytil toto období svého života v působivém autobiografickém románu, který se stal v roce 1993 předlohou pro film Michaela Catona-Jonese. Hlavní roli svěřil režisér tehdy ještě ne příliš známému devatenáctiletému Leonardu DiCapriovi, který měl pár zkušeností z výchovných filmů a seriálů. Role Tobyho však znamenala, spolu s těsně následující rolí Arnieho Grapea (Co žere Gilberta Grapea, režie Lasse Hallström) pro DiCapria průlom ve filmové kariéře. A zcela zaslouženě. Jeho výkon v roli problematického dospívajícího chlapce, zmítajícího se mezi citem k matce, odporem k brutálnímu otčímovi a siláckým frajerstvím v partě špatných kamarádů, je skutečně nevídaný, a kdyby už nenatočil nic jiného, zanechal ve světě filmu výraznou hereckou stopu. Jeho protihráčem je tu neméně charismatický Robert De Niro v roli otčíma, takže jejich vzájemné duely dýchají skutečnou syrovostí. Silné obsazení doplňuje i skvělá Ellen Barkinová v roli matky. Silná předloha, dobrá režie a skvělé herecké obsazení tak daly vzniknout jednomu z nejlepších filmů o problematickém dospívání, zrání osobnosti a hledání životního štěstí. (Česká televize)

acervena

znovu viděný a znovu skvělý! říkají to tady všichni, ale ta poslední rozlučková scéna u autobusu - to je snad nejlíp zahraná ( ani se mi to nechce takhle psát, lépe nehraná) scéna tohoto ražení. Rok 1993 pro diCapria zdá se být šťastným. Klobouk dolu! ()

2sistem

Vedle výborného De Nira se ukázal i DiCaprio jako talentovaný herec. Z počátku slušný pán a vyklubal se z něho sobecký tyran, který si nic jiného nezasloužil a nejvíce mě pobavilo, jak žadonil na konci, když Caroline s Tobym utíkali. ()

montel

Caroline (Ellen Barkin) se svým synem Tobym (Leonardo DiCaprio) utekla od svého manžela a míří do Salt Lake City, kde chce zbohatnout těžbou uranu. To se jí ale nedaří, stejně jako další vztah a tak odjíždí se synem prvním autobusem do Seattlu. Zde se usadí a najde si nového partnera Dwighta (Robert De Niro), který si jí i Tobyho nastěhuje k sobě domů, do zapadlé vesnice plné ztroskotanců, kde žije se svými třemi dětmi. Toby se s Dwightem nesnáší od první chvíle, to ale nezabrání jeho matce, aby si Dwighta vzala za muže. Dwight se snaží z Tobyho vychovat tvrďáka a dává mu denně úkoly, které musí Toby vyplnit. Vzájemná nevraživost, vulgarita a šikana ze strany otčíma, který navíc velmi pije, vyústí v dramatický konec...Vyníkající výkon dvojice De Niro-DiCaprio vede celý film. De Niro zahrál alkoholika a prudiče velmi dobře a vlastně mě tím neustále bavil. DiCaprio coby slušňák měnící se na drsňáka taky vyčníval a jeho role mu pravděpodobně zajistila slibnou budoucnost, protože co si budem povídat, Critters 3 kde Leo začínal to rozhodně být nemohli. 75% ()

jakup57

Do tretice všetko dobré, tak sa vraví...Dnes sa tak stalo, po dvoch prekvapivo slabých filmoch som si napravil chuť. De Niro jasný a DiCaprio, ešte na pohľad decko, za ním vôbec nezaostával. Jediné čomu som "neveril" boli tie ich bitky, zvlášť posledná bitka v kuchyni. Neustále to na mňa robilo dojem, že sa len hrajú a akonáhle sa kamera "nepozerá" tak sa smejú...70 % ()

Mark1983

Zajímavé drama o nepřijemném otčímovi,ve kterém se děj s postupem času stupňuje a eskalace napětí mezi otčímem a nechtěným nevlastním synem rostě víc a víc až z toho implikuje doslova boj o přežití v kuchyni. ()

Great.Gatsby

Toto bola kvalitka. Herecký koncert. Di Caprio na to že to bol jeden z jeho prvých filmov tak bol úžasný. De Niro ani nevravím. Takého tatina stvárniť je umenie. Malú Elizu Dushku som ani nespoznal- pekný kúsok z nej vyrástol. ()

kodwin

Velmi dobrý film o jednom tyranovi, který disponuje především velmi dobrým hereckým obsazením. Ačkoliv příběh není nikterak překvapivý, tak natočeno je to výborně a zajímavě. ()

Matejus

Film som si pozrel hlavne kvôli hereckému obsadeniu, nedokázal som si totiž predstaviť, žeby De Niro zahral otčima mledému talentovanému Dicapriovi. O tom, že Leonardo dokázal zahrať perfektnú hereckú rolu už v mladom veku ma presvedčil vo filme Basketbalistov denník, no tu bol ešte mladší a bezpochyby rovnako perfektný, samozrejme v podstatne odlišnej role. O Robertovi snáď ani nemusí byť reč, ten vo mne vzbudil obrovský rešpekt ako otec, hlava rodiny, no po čase som mal sto chutí vykričať na neho tie najohavnejšie nadávky, aké poznám. Tie jeho frflavé scény pri počúvaní gramofónu alebo pri ponižovaní nevlastného synáčka boli miestami až smiešne, no pri predstave, že v takom prostredí žijem mi behal mráz po chrbte. Scéna so zvyškom horčice mi doznieva v hlave ešte dodnes. Bolo to ohavné, no zahrané dokonale. Relatívne kľudný priebeh film s jednoduchou zápletkou a guru hercami. (85%) Vyjadrenie L.Dicapria: http://www.youtube.com/watch?v=MUV2UeqQYEI ()

kulacek

Film, který mnohým zvěčnil a osvěžil vzpomínky, ač nepěkné, na dětství a dospívání. Skvěle odvedený výkon mladičkého Leonarda Dicapria se mi otiskl do duše...v tolika polohách pochopitelný jen pro ty, kteří něco podobného zažili. Životní příběh, který skončil stejně jako u mě - útěkem do "svého" života!! Při výkonu Roberta mě nejednou zamrazilo! Kvalita filmu je skvělá, ale z osobních důvodů ho už asi nikdy nechci vidět! ()

jjemi

První polovinu filmu se nic zvláštního neděje, čekám, kdy „to“ přijde. Naděje vkládám do DiCapria a De Nira. DiCaprio je rovnocenným partnerem zkušenému De Nirovi. Ale neoslovil mě tak jako Ernie v Co žere G.G. Těší mě pohled na De Nira, má ROLI, může předvést, že je víc než-li jen gangster. Herci výborní, ale film průměrný. Takových dramat o zamindrákovaných buranech, kteří terorizují své nejbližší, natočili američané více, ale ty měli propracovanější scénář a celkově větší napětí. Škoda, mohl to být trhák. Zajímavým prvkem v americkém filmu je přiznaný fakt, že se DiCaprio nechal pozitivně inspirovat homosexuálním spolužákem. ()

zimi

Čekal jsem víc! Vše od začátku do konce předvídatelné! 5/10 , ale jednou vidět jo, nechápu jestli to někdo viděl vícekrát. ()

Kosir

Pjet ódy na výkony hlavních představitelů, by bylo zbytečné, to se tady opakuje do omrzení, jen bych se zastavil u dalšího frekventovaného postřehu: Svým způsobem jde o komorní film, protože, kromě těch tří, jsou všichni ostatní komparzisté a vůbec samotný scénář nedosahuje kvalit představitelů hlavních rolí. Také jsem čekal, že ten závěr bude šťavnatější, chybí mu vymazlenost. Globálně jde ovšem o poučný příběh v tom smyslu, že k úspěchu či pohodlnému životu nevede poctivá práce, nýbrž podfuky a parazitování na druhých. Kdo to dřív pochopí, ten má náskok. ()

miskahryzka

Robertovi DeNirovi uverím čokoľvek, či už hrá akéhokoľvek mafiána, vraha, policajta, fanatika alebo komickú postavu, tak som mu uverila aj tohto otčima. Leonardo tiež exceluje, ukázal tu, že z neho vyrastá skvelý herec, ktorý taktiež časom dokáže zahrať čokoľvek. ()