Barbar

• Česko Barbar (viac)

Mladá žena prichádza do Detroitu na pracovný pohovor a prenajme si dom. Keď však príde neskoro v noci, zistí, že dom je už rezervovaný a v dome je už cudzí muž. V rozpore s ozdravým úsudkom sa rozhodne zostať, no čoskoro zistí, že je toho oveľa viac, čoho sa treba báť, než len nečakaného hosťa. (Disney+)

hrumsrt

Letošní rok zatím, podle mě, pořád nepřinesl žádný horor, který by se mohl v konkurenci s ostatními žánry nějak měřit. A i když Creggerův Barbar pořád není taková pecka, tak v tomhle určitém žánru jde zatím o letošní strop. První půle snímku je hodně zajímavá a funguje jako více než dobrý build-up k něčemu většímu. Super výběr postav a návrat Billa Skarsgårda do strašidelného žánru. Veškerý odhalení, ke kterým dojde mají svoji váhu a s nepříjmně úchylnou postavičkou, která navíc připomíná Spittera z "Left for Dead" dokáže příběh svojí atmosférou skvěle pohltit. Možná jen malinko škoda se zacyklením třetí "hlavní postavy", což bohužel vrátí celé vybudované kouzlo o krok zpět, místy únavně sledujeme již podruhé totéž. Kolikrát příběh překvapí svojí odvahou, jakou rychle promíchá celý obrazem sledovaných osudů, ovšem nikdy se mu nepovede přichystat natolik silný twistík či originalitu, aby vskutku posunul snímek k historické zapomatovatelnosti. Neodpustí si ani řadu klišé, kdy se několikrát naše hlavní postavy chovají jako idioti a naprosto neopatrně činí další rozhodnutí. Nebýt finální čtvrtiny zapadne Barbarian do žánrové šedi, což sice neobhájí některá kompoziční rozhodnutí, ale zanechá spíše spokojenější pocity. 70% ()

aichwald

Pokud se nad tímto filmem rozplývají ti největší znalci horrorů zde na Csfd, znamená to jediné : horrorový žánr je mrtev....... ()

Solverino

Jedna hvězdička dolu za to, že se hlavní představitelé (ona i on) chovali jako banda debilů. Jinak to mělo slušný potenciál, do cca půlky pecka za plný počet, potom se to trochu zvrhlo do komedie. Škoda. Ale i tak docela dobrý. ()

adamix

Barbarian mal od samého začiatku potenciál, so stupňujúcou atmosférou a izolovaným prostredím, pod rúškom tajomstva skrytým strašidelným suterénom so šachtami, minimálne na to stať sa keď už nie hororom roku, tak aspoň solídnou žánrovkou, ale Gregger to skurvil tým komediálnym prechodom a vkladaním do deja nezaujímavými vložkami, okrem toho s prestrihmi v tom najlepšom a s tak smiešnym a nelogickým vyvrcholením, že som mal chuť dať rovno 2*. Monštrum ako z REC je nechutne odpudivé a to je na tom dobré, herečka Campbell a tajomný Skarsgárd to vedia herecky utiahnuť a prvá tretina je výborná, zvyšok už vôbec. S prižmúrenými očami odreté 3*. ()

RigorMortis

Moja prvá reakcia po skončení filmu bola "čo som to doprdele videl". AirBnB s produktom incestu, klietkami a úchylným slizákom so slušnou zbierkou snuff VHS v podzemí a prenajímateľom, ktorého pri ich objavení ako prvé napadne, či si podivné podpivničné priestory má započítať do obytnej plochy. Pád z vodárenskej veže, po ktorom by iný skončil na fašírku, prežije hlavná hrdinka s pár škrabancami. Pri prestrihu zo scény v podzemí domu na druhého hlavného hrdinu šoférujúceho kabriolet som mal chvíľu pocit, že sledujem iný film. Škoda Skarsgårda, mohol dostať viac priestoru. Čerešnička na torte je, že tento bizár vyšiel na Disney+. In your face m8. ()

DoubleJack

Uf, už nikdy doporučené filmy.. OK, buďme ale fér - první část filmu funguje vlastně dobře - interakce mezi Tess a Keithem buduje napětí, jehož závěr ve formě původního REC, bylo příjemně osvěžení. Už tam se ale objevují prví trhliny, kde se jinak důvtipná Tess chová jako by měla IQ perlivé vody. Ve druhé části jako by si scénárista otevřel druhou Tequilu a děj se úplně rozpadl. Na scénu přichází nesympatický týpek, který ve mě vzbudil asi tolik sympatií jako grafický návrh železničního mostu. Hned jak promluví, chcete po něm hodit cihlu - možná i dvě. Postavy se najednou začaly chovat naprosto dementně, klíčové prvky děje zůstaly nevysvětleny a při finálním sklouznutí z placaté střechy jsem sám chtěl začít chlastat. Závěrečné titulky byly doslova vysvobozením a můžu jen doufat, že se scénárista podělí o značku flašky, kterou při sepisování scénáře cucal, protože jí asi budu potřebovat. ()

Binne

Se smutkem na líci musím vyjádřit obavu o zdejšího hororového experta, jelikož jeho (zcela neoriginální) komentář zde trochu postrádám, každopádně, Barbar je spíše zábavná jednohubka, nežli horor. První část je rozhodně velmi napínavá, v závěru člověk očekává, že antagonistou bude někdo zcela odlišný. Na to ale příběh vsází, jelikož obsahuje velmi velké množství hororových stereotypů. Dočkáme se první gradace příběhu abychom postupně přešli na další, zde je velmi zajímavé vyprofilování hlavní postavy a její chování v krizové situaci, toto chování je relativně předvídatelné ale na horor (s ohledem k jeho povaze) reálné. Poslední část je v podstatě určité rozuzlení filmu, které se tak nějak dalo očekávat. Film mi trochu připomínal "Smrt ve tmě", kdy se postupně z oběti stává ústřední antagonista a my postupně přestáváme bojovat za sebe a začínáme bojovat za spravedlnost - mírně řečeno. Příběh má velice dobře vystavěnou atmosféru, hraje především na strach z očekávaného - což je relativně běžný postup u dobrých hororových filmů, jen aby jej vzápětí porušil (vždy si vzpomenu na pravidla hororového žánru podle Rendyho Meekse (Vřískot 1)). Dále máme několik velmi sympatických postav od začátku filmu, jejich dialog, který je ústředním dialogem první části, o rozdílu vnímání mužského a ženského světa dovede diváka k pochybnosti. Nastává samozřejmě zvrat, několik předvídatelných částí a vyděšených výkřiků abychom zjistili, kde leží pravda. Druhá část hraje na zvědavost diváka od první fáze až do setkání dvou ústředních postav. Konec je jen dovysvětlením zbytku. V závěru mi připadalo, že stačí obrátit polaritu smýšlení o stereotypech hororového žánru a zůstane nám tohle. Je dokonce úplně jedno, jaký motiv měl ústřední antagonista, jelikož onen motiv působilo pouze šílenství. Můžeme se samozřejmě do nekonečných chvil lidského bytí otáčet na podstatě metafory, ale ani ta nepřináší žádné nové téma. Toxické mateřství, toxická feminita, toxická maskulinita...v podstatě jsou všechny horory pouze o tom. Každopádně, příběh je napínavý, bavil mě. Hlavní postavy jsou uvěřitelné a velice sympatické. Doporučuji. ()

Maniax

Takhle - určitě je pravda, že film nejede úplně podle zajetých žánrových kolejí a dokáže překvapit a pobavit. Ale přeci jen to na mě chvílema působilo dost nekoherentně s až obsesivní potřebou vrazit do ksichtu divákovi prostředníček se slovy - "tos nečekals, co". Přitom tam není žádný vyložený dějový twist, jen se to zkrátka ubírá jiným směrem, než by člověk čekal. A i to se počítá. Bavila mě nejvíc první část, ta měla naprosto skvělou, až Shyamalanovsky nejistou atmosféru a té bych dal bez problémů 5*. Připomnělo mi to The Visit. Musím vyzdvihnout kameru a celkovou stylizaci s širokými "rybími" záběry a pohledem z první osoby. To bylo hodně osvěžující. ()

Nathaniell

Chtěl jsem ještě jeden horor na dobrou noc. TPČ, to byl mazec. Nic takového jsem snad ještě neviděl a spolehněte se, že v tomhle filmu se nestane snad nic z toho, co byste čekali... 5* ()

iz67

Tak první třetina je excelentní, pak už to jde s kvalitou, uvěřitelností, logikou dolů z kopce. Ale za těch prvních 50 min by si to zasloužilo 4+. P. S. Mendel by asi nesouhlasil. ()

Oxyuranus

Vůbec to není špatné. Snad jen škoda toho, že film je takový rozháraný. První třetina je pečlivě budovaným dramatem a vůbec bych se nezlobil, kdyby Skarsgard byl úchyl. Zkrátka mě to bavilo. Druhá a třetí třetina už je survivor\creepy záležitost, která nadchne několika momenty (žena ve sklepním okně). Why not. ()

mnx

Tak tohle se povedlo. Žádná klišoidní hovadinka pro děti, těžící stále ze stále stejných témat, ale pěkně ujetá originální fritzlovina, kde po dlouhých minutách hrůza nastanou i nečekaně komediální momenty. Kamera skvělá, oceňuji i dobový formát obrazu v náhledu do minulosti. Tahle chuťovka si 5 hvězdiček prostě zaslouží. ()

DonBraso

Výborný začátek, vlastně by se dalo říci do prvního dějství,kdy poprvé poznáte sklepení domů je parádní orgie na diváka,že neví a sakra je překvapen jaký bude průběh.Rozehraje se to pěkně a pak se nám to utne a na scénu přirazí další osoba.Ja Longa moc nemusím,herec co spíš hraje ty komediální seance,ale zde ve výsledku opět dostane dost prostoru,že i zde může dojít k něčemu velkému.Presne v tomhle okamžiku se vytratí atmosféra a vše okolo toho, ač jsem čekal na všechno možný a dostal ten nejhloupější konec jaký jsem mohl dostat, bez toho abych věděl co některý postavy jsou zač. Vlastně ke konci filmu to dojde všem.Ty scény jsou výplně k ničemu, který příběh nemají kam posunout,jen musí přesunout maminku,aby šla hledat svojí holčičku ven. To jedno, dvě gore hororem neudělají,ale to sklepení fakt mělo šmrnc.Bohuzel tady noha z plynu úplně zbytečně přeskočila na špatnou nohu. Pak se film bohužel stane i blbým a už není mu bohužel pomoci.Takze na to jak ze začátku byly dilogy super a s napětím se pracovalo dobrých 40 minut,se to pak vytratilo jak sníh při dešti . Přijde,jak když ke konci točí nějaký jiný režisér a musí přijít nějaká hororova stvůra. Je to vážně už pomalu na slabší tři. Tohle zapomenu jen co to dopíšu. ()

Stumbleine

Do poloviny filmu super..hlavní hrdinka si dává opravdu pozor, jedná opatrně během nastalé situace s cizím týpkem v jednom domě, nevleze bezhlavě kam nemá, a zkrátka nesere vás svým sebedestrukčním chováním jak to v podobných hororech bývá běžné. Co se tam ale objeví ten známej komediální herec v kabriu, stane se z toho spíš komedie a bylo to jako bych sledoval uplně jiný film. Ale ušlo ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana