Kuciak: Vražda novinára

• Česko Kuciak: Vražda novináře (viac)
Dánsko / Česko / USA, 2022, 102 min

Dokumentárny film Kuciak: Vražda novinára podrobne skúma nielen vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale aj dôsledky tejto dramatickej udalosti, ktorá na Slovensku vyvolala najväčšie protesty od pádu komunizmu. (Bontonfilm SK)

JohnCoffe

Utvrzení v tom, že na Slovensku je politika řízená zezadu lidmi, kteří na každého něco mají a ovládají tak, skrze parlament všechno co chtějí. A za měsíc si pravděpodobně to zlo zvolí znovu do čela země. ()

muti

Pozerať tento dokument v januári 2024 je o to hrôzostrašnejsie, keď človek vidí že Gašpar je vo vláde a Para píše nový trestný zákon kde sa znižujú testy a premlčacie lehoty, keď ide štvrtá Ficova vláda rušiť špeciálnu prokuratúru, keď Pelle ide za prezidenta. Spravodlivosť neexistuje, change my mind ()

Jonypony4CZ

Slovenska vlada se ani nesnazi nevypadat jak organizovana mafie. Skvele podane informace z poslednich par let, prehledne zpracovane. Jen disclaimor: cesi a slovaci mluvi v anglictine. ()

Tomas_PO

Silný potenciál filmu, ako témou, tak aj niektorými detailami priamo z vyšetrovania, doteraz nezverejnými zábermi z vraždy, ale aj snahou o emóciu (pozeranie svadobných šiat presne v čase streľby). No žiaľ, nevyužitý. Možno aj tým, že téma je už na Slovensku 'obohraná', prepojenia verejne známe a X krát preprané, a v podstate tak po slovensky, bez veľkej odozvy, resp. v zmysle výroku "každé čudo 3 dni trime". Silnejšiemu náboju s potenciálnym presahom do zahraničnej kinematografie chýba aj Hollywoodská dráma, pretože len anglická mutácia tomu nepomáha. Obsahovo pomerne chronologické spracovanie vraždy, miestami až dokumentaristicky, no a bez záverečnej pointy rozhodnutia súdov, ktorá je známa až dnes... ()

ZetDaElO

Je to zrejme svetový unikát vidieť výpoveď exekútora vraždy novinára. A tiež je svetový unikát vidieť rozvrat štátu a spravodlivosti vo vyspelej európskej demokracii. Niečo tak depresívne sa len tak nevidí. ()

charles3

Přehledný, výstižný a mnohé vyjasňující dokument, jaký tu už dlouho nebyl. Napadá mě leda 10 let stará Kauza Cervanová, zpracovaná ovšem o dvě třídy hůř. Cizí producent a režisér byli u Kuciaka vyloženě ku prospěchu. ()

gogo77

10/10 ... kazdovecerny film pred spanim kazdeho slovaka .... ZABUDAME ... ZABUDLI SME ... aj napriek obrovskeho sklamania a frustracie z neschopnej vlady v hlavnej ulohe s IM predsedom parlamentu Mafianom sa NESMIEME vzdat .... nemozeme dovolit abyy sa vratilo to strasne a hnusne co tu bolo ... jednoducho nesmieme a aj keby som mal volit KDH alebo Modru koaliciu, lebo momentalne nemam koho, tak volit pojdem!!! Toto je obraz krajiny....nasej krajiny...nas ()

rezor

V hlavní roli politika u slovenský sousedů, vedlejší role obyvatelé Slovenska, dramaturgie mafie, kamera Marian Kočner. I tak by mohl začínat tento dokument. Drsný příběh přibližující detaily velmi známého případu na Slovensku nechává diváka v šoku, v jakých podmínkách ještě do nedávné doby fungoval stát, který je nám tak kulturně blízko a při tom jeho fungování vypadá jak kdyby to vedl bratranec Mattea Messie Denara. Člověk se nemůže ubránit otázkám do jaké míry je česká politická scéna odlišná od té slovenské a zda náhodou tady Andrejko za svého působení nenechal prorůst podobnou chobotnici napříč státem, policii, justicí. Při pohledu na výsledky kauz okolo Iva Rittiga, Romana Janouška, Pavla Dlouhého a dalších zločinců se neubráním myšlenkám, že i zde vlivní a bohatí mají v tomto státě jiné postavení, než my ostatní. Co se týče práce Matta Srneckiho chápu, že jakožto zahraniční producent se nemohl naučit kvůli jednomu dokumentu slovensky, ale o to větší škoda mi přijde, že si k sobě nepřizval tlumočníka a nenechal ho to natočit ve slovenštině s anglickými titulky. Nechat se snažit mluvit anglicky většinu postav, jejichž znalost angličtiny, kromě jednoho obhájce, je o něco lepší než u Stanislava Řezáče snižuje dojem z jinak velmi dobře zpracovaného dokumentu, který je pojat tak, že i člověk, který se o politiku nezajímá může po shlédnutí filmu odcházet s poměrně slušným přehledem o stavu, který u tohoto vyšetřování probíhal. Povinně promítat před příštími předčasnými volbami na Slovensku! ()

Drussus odpad!

Neuvěřitelné. Mladý novinář, kterého nikdo neznal, nic neuměl a nic nevěděl, byl najednou zčista jasna přímo zavalen informacemi ze slovenského podsvětí dosahujících až k tomu fujky fujky Ficovi. Kuciak se sám divil, proč mu to vlastně všichni říkají. A najednou šmik a nebohého eléva i s přítelkyní sejme smrtka prostřednictvím najatého zabijáka. Nikdo z kolegů diváků se nepozastavuje nad podivuhodnými okolnostmi, kterak novinářská nula (ne že by ostatní libodémo novináři nebyli nuly) najednou zčista jasna, bez vlastního přičinění má přístup ke všem informacím, sahajícím až k nelibodémo premiérovi. Úžasné. Myslím, že by ČR mohla nominovat několik tisíc sportovců pod vedením velkého kormidelníka, soudruha Fialy, na příští lobotomiádu do Bruselu! ()

mol1111

Solidně zpracovaný dokument. Přišlo mi trochu nepříjemný, že půlka lidí mluví slovensky a půlka anglicky, což se pořád nepravidelně střídá. Viděl jsem v pražském kině Pilotů, kde byly puštěny anglické titulky, které na mnoha místech šly přes slovenské, takže přečíst nešly ani jedny. ()

Rebel24

Na 6 .výročie smrti Jana Kuciaka a jeho snúbenice, teda 21.02.2024 som prvý raz videl tento dokument, natočený danskou produkciou ešte v roku 2022. A tento zážitok mnou otriasol viac ako všetky filmy o Krstnom otcovi ci mafiánske gangster snímky od Scorseseho a Leoneho dokopy. Pretože autori vytvorili tak kvalitne postavený logický koncept, že nielen previedli aj menej znaleho diváka plynule skrz celú prehnitu schému na Slovensku, ale dokonca presne predvidali možný návrat strany SMER do čela našej republiky. Tento dokument si ani nezaslúži hodnotenie, pretože realita je žiaľ postačujúcim odrazom toho, ako naozaj kvalitný je morálny úpadok na našom malom Slovensku. ()

PoprockCZ

Srozumitelné objasnění případu, avšak škoda dlouhých úseků z výslechu, které se táhly a byly bez titulků, takže aktérům nebylo příliš rozumět. ()

bugsy odpad!

Dokumentárna rozprávka pre indoktrinovanú(rozumej obmedzenú) cast obyvatelstva Slovenska. Slnieckari vsetkych krajin, polibte mi prdel... ()

bmoss

Vyšetrovanie kuciakovej vraždy sledujem veľmi podrobne od úplného začiatku, takže ma v dokumente nič neprekvapilo. Dokonca poznám podrobne celú sieť prípadov s tým spojenými. V dokumente som videl úplne nové zábery konfrontácie, výpovede Andruskoa, či posledné zábery Kuciaka a jeho snúbenici. Musím pochváliť, tento dokument je ďaleko lešie spracovaný, ako francúzsky dokument. Obsahuje všetky informácie dôležité, k téme. Vysvetluje chronologicky vyšetrovanie a postupné politické zmeny. Štylisticky dobre spracované. Oceňujem, že talianskej stope sa venovalo minimum času. Hoci to tam spomenuté, musím dodať, že slovenskú políciu naozaj riadila Bodorova zločinecká skupina, ktorá riadila políciu zvrchu a bola hlboko prepojená s Ficom a Kaliňákom. Smutný fakt je, že po vražde sa stal generálnym prokurátorom Žilinka, ktorý tiež bol plánovanou obeťou Kočnera. Ukázalo sa, že nakoniec začal zastavovať stíhania všetkých oligarchov a vysokopostavených skorumpovaných politikov vrátane Fica a Kaliňáka, tak sa prípady ani nemajú ako dostať na súd. Bohvie čo na neho majú. Každopádne môžem tento film len odporúčať. Mal by vidieť každý slovák. ()

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

01.03.2023

Jeden svět zveřejnil filmový program, který v březnu představí v kinech. Festival letos uvede 75 celovečerních dokumentů a 10 snímků ve virtuální realitě. Nabídne také debatní program s hosty a… (viac)

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

09.07.2022

Největší filmový svátek v Česku se po devíti dnech uchýlil ke svému konci. V sobotu večer proběhlo ve Velkém sále hotelu Thermal slavností zakončení 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v… (viac)