Krvavé pobrežie

Tretie storočie nášho letopočtu, Čína, obdobie dynastie Han. Hoci Číne vládol jeden cisár, Han Xiandi, krajina bola rozdrobená na mnoho menších štátov, ktoré proti sebe bojovali. Na západe vládol ambiciózny Cao Cao, ktorý využíval cisára ako bábku, východ zasa ovládal cisárov strýko Liu Bei. Nevyhnutným stretom oboch znepriatelených strán sa stala bitka pri Červenom útese, najslávnejšia bitka čínskej histórie, ktorú detailne zobrazuje tento veľkolepý film. (STV)

Kwaichi

Klasický čínsky historický film o súboji nie len za vlasť ale aj za lásku. Pekne spracované bokové scény, premyslené taktiky boja, kvalitné herecké výkony melodicky doprevádzané kvalitnou hudbou stoja za 142 minút Vášho času, ak ste fanúšikom daného žánru. ()

pakobylka

"Chi bi“ a "Chi bi xia: Jue zhan tian xia“ nejsou zdaleka jenom o válce … Jejich drastickým zkrácením se sice podařilo příběh "Krvavého pobřeží“ vecpat do jednoho filmu, ale John Woo za to musel něčím zaplatit. S ohledem na západního diváka logicky upřednostnil akci a částečně obětoval hloubku, typicky asijský punc a filosofický rozměr snímku. Ale ten příběh je tak mimořádný, že i po radikálním osekání některých scén a po vynechání zajímavých a důležitých momentů zůstal celistvý, výpravný, velkolepý - a silně nadprůměrný ... a pořád v něm jde o ty základní hodnoty, které si nelze koupit a kvůli kterým stojí za to i zemřít. ()

Martrix

Krvavé pobřeží je další z mnoha čínských filmů, které pravděpodobně nemají s historickými fakty mnoho společného. I když jsou bojové scény vcelku realistické a žádné vysloveně nadlidské výkony se nekonají, hrdinských činů a hrdinů si užijete vrchovatě. Číňani mají spoustu dobrých herců kteří se navíc umějí i hýbat, takže s tím koho obsadit, neměl Woo problém. Výprava byla megalomanská, což si díky čínské lidové armádě může dovolit i méně uznávaný režisér než John W., takže by se dalo říct, že v tomto ohledu šlo o standardní záležitost(čínský histrický film, kde by hrálo méně než 1000 lidí, to už by bylo na pováženou) Propagandistických plků bylo v Krvavém pobřeží relativně málo, takže pokud vám ke štěstí stačí sledovat bitvu 800 000 nepřátel, proti cca 50 000 správných chlapíků, tak si klidně jednu hvězdu přičtěte. Mě to nestačilo, takže víc než lehký nadprůměr dát nemůžu. ()

zette

Cely film se nese na stejne vlne jako Chi Pi, neni v nicem horsi, je proste temer totozny a me uz to zacalo trochu nudit. Valecne a bojove sceny jsou ale stale paradni. ()

Juto

Veľkolepý epos, ale málo emocionálne zapojenie postáv v príbehu. Dejová línia je zaujímavá a končí masívnou bitkou, ktorá sa nepodobá ničomu, čo ste videli, a hlboko sa vás to dotkne. 8/10 ()

laik_60

film určený predovšetkým milovníkom ázijských bojových umení, kde meteorológ robí vojnového poradcu, a žena čajovým obradom učaruje všetkých, pre mňa to bola perfektná ukážka spartakiádnych armádnych cvičení s palicou a štítom (tak akcia "želva" bola super) ... ale via nič :( ()

majo25

Velkolepý historický epos s poriadnou stopážou, ktorý je plný špeciálnych efektov a rôznych výbuchov, ale aj veľmi patetický a málo autentický. ()

mortak

Kdyby si John Woo ujasnil, co chce točit, bylo by to za plných pět. Když inscenuje strategická rozhodnutí, úskoky, léčky, útočné formace, když nechává hlavní hrdiny souznít při hudbě, či když se obřad čaje stává zbraní silnější než meč, ve všech těchto chvílích jako divák nedýchám a nechám se unášet příběhem. Jenže nevím proč, ale v době post-LOTRovské asi musí každý geroj bojovat stylem Legolas, a tak se dočkáme závěru spíše z ranku béčkového fantasy. Což filmu tvářící se dvě třetiny docela historicky trochu ubližuje, protože Cao Cao není nějaký béčkový záporák, ale "jen" ambiciózní vojevůdce. ()

okkac

Zásadní věc u tohoto sestřihu je, jestli jste předtím viděli úplné asijské verze obou dílů. Kdo je viděl, tak bude patrně skřípat zuby nad tím co všechno bylo vystřiženo. Shrnuto takhle: nejvíce to odnesl první díl. Jelikož se od sebe oba díly náladou celkem liší, kdy první je ještě takový hravý a efektní, kdežto druhý už má především vážnou polohu, tak v sestřihu je vážná poloha přetažena i na díl první, hlavně změnou soudtracku a vystřižením hlavního hudebního motivu na mnoha místech a nahrazením smutnějším doprovodem - tohle mi vadilo nejvíce. I ty bitvy byly trochu prostříhané a na několika místech jsem si říkal, že celkem zbytečně. V příběhové linii se zase odehrávalo všechno až moc rychle. To druhý díl dopadl o dost lépe, jelikož zůstala zachována jeho původní atmosféra a i ty střihy tam nejsou až tak brutální, i když vypustili toho dost (celé milostná linie princezny, která je tímto, jako postava, dokonale zabitá). Z finální bitvy toho moc neubylo. Pokud bych tuhle verzi viděl jako první, a až pak původní dva díly, tak bych hodnotil jinak, pozitivněji. Takhle musím dolů. 6/10 ()

SeanLSD

Jasný dôkaz pre tých, čo neverili, že Číňanov bolo vždy veľa. Je fajn, že John Woo vymenil pištole za meče a intenzívne akčňáky za rozmáchle historické spektákly, pristane mu to. Napriek jasnému názvu som ale čakal aj niečo epickejšie ako výborný, v rámci kinematografie takmer učebnicový strategický rozbor jednej bitky, čo ako zásadnej. Ostatne, v čínskych dejinách muselo byť takých na stovky. Aj keď niektoré postavy pôsobia dokonale ako polomýtickí hrdinovia z dávnych legiend, všetko ostatné je kruto prozaické a vecné. Chýbalo mi tu čosi z tých intenzívnych emócií LEPŠIEHO ZAJTRAJŠKU, zovretosť ŽIVÉHO TERČA či prekombinovaná rafinovanosť FACE OFF, ktoré v spojení s dychberúcou akčnou dravosťou dávali Wooovým filmom to jedinečné kúzlo. Akoby sa ho presunom do Číny zmocnil stoický pokoj taoistu a fatalistické zmierenie sa s osudom, takže sa príliš nezozrušoval nad novou podobou starodávnej ríše a nechal mnohé svoje krásne postavy takmer utopiť v masách odhodlaného proletariátu. V Amerike to viazlo, ale možno ani Čína nebude veľkou výhrou... Čo takto skúsiť Rusov alebo Bessona ? ()

tom88

Nádherné bojové scény, premakaná kamera v boji či mimo vojnu, skvelá Wooová réžia a snaživý herci robia tento film vysoko nadpriemerným. V príbehu som sa mierne potácal, ale podstatu som pochopil. Naozaj obdivuhodný film, hlavne čo sa týka bojových scén. Famózne. 80% ()

ecceHOMMO

Niekedy viac než sila je rozum, priateľstvo, odvaha a súdržnosť....John Woo efektne predkladá bojové súboje podložené na ešte efektnejších a efektívnejších stratégiách čo dodáva filmu pútavosti.....nezabúda taktiež na ženský element a ikeď v malej ale patrične doležitej miere poukazuje na ich intelekt....a keď k tomu prirátam sympatických hercov niet o čom..... ()

Johnny.ARN

Veľkofilm ako sa patrí. Nech vás neodradí to, že ho natočila Čína. V tomto sú dobrý. Sledujeme kancelára ako sa chce vysporiadať s „rebelmi“ v južnej zemi. Narazí tam však na nečakaný odpor. Dívame sa na perfektné efekty, pozorujeme ako rozmýšľajú vojenský taktici, sme svedkami nevydaných masakier.... Určite tie dve hodiny pri tomto filme nebol premárnený čas. ()

Micro41CZ

Prvotřídní epický velkofilm se vším všudy. Nádherné ztvárnění východní kultury. Jediné, co mi lehce kazilo dojem z filmu, byli trochu "nesmrtelní" bojovníci a sem tam nějaké to klišé, ale když to budu brát čistě jako legendu, působí to efektně. Od výpravy, přes vizuální efekty, kameru, herce... Čínani umí. A umí minimálně stejně dobře jako Hollywood. Nádhera. (Silné především díky ztvárnění bojových scén, je to svým způsobem o estetice válečného umění v kabátku z historického období východní kultury.) ()

noriaki

Megalomanský epos z historie Čínského císařství. Režisér dostal na práci 80 miliónů dolarů a na hraní Čínskou lidovou armádu. Použil je k natočení gigantického filmu s téměř pětihodinovou délkou a uvážlivě ho rozdělil na dvě stravitelnější části. Na snímku je znát každý utracený cent. Tisíce vojáků, špičkové kulisy, perfektní kostýmy a speciální efekty za které by se nestyděl ani Hollywood. Vše v čarokrásné krajině Jihovýchodní Asie. Obrovským plusem jsou postavy. Je jich hodně, ale jsou zřetelně rozlišeny svými charaktery, takže jsem neměl problém s jejich rozpoznáním. Podstatná část stopáže se zabývá cestou do duše hlavních hrdinů. Tím jednkat zřeďuje krvavá jatka prudkých bitev a také dává alespoň na chvíli vydechnout. ()

hanagi

John Woo splnil očekávání. Je to velkolepé a na ničem se nešetřilo. Bitevní scény jsou nádherně nasnímané, výprava vyráží dech a herci hrají tak, jak mají. Všechno je na svém místě, jen je to tak sterilně dokonalé, že se to ani na moment nedotklo mého srdce. ()

zdenny

Tak tohle byla teda komedie. Kdybych měl vyčíst všechny bugy v tomto "díle", psal bych moc, moc dlouho. Historický film? Vůbec ne. Asijská pohádka? Jo, to bych takto snad říct uměl. Bitvu vyhrála žena a její čaj. Vojevůdce, kterého čeká rozhodující bitva, si nesedne s nepřítelem a nepije jeho čaj, nýbrž stojí na stupínku a sleduje všechny detaily před bitvou. To plátno, kterým ta žena byla obalená, to bylo taky jedinečné. Poslední řadový voják a informací měla jako kdyby pracovala přímo ve štábu. Akční scény nebyly špatné, ale hlavně v první půli filmu byla kamera zaměřena vždy jen na jednu dvojici a když se divák podíval pozornějí na kompars, tak mohl vidět, že ten tam jen tak postává a nějak se "hýbe". Co se týče těch bitevních scén, připadalo mi, že Číňani vytváří hrdiny pro svůj lid. Těch scén, kdy jeden bojoval proti pěti a pak zase a zase a vše vyhrával - to bylo fakt k smíchu. Vlastně jsem se u toho filmu dost smál. Tak, jak se smáli i herci, kteří ač očekávali největší bitvu svého života, pořád se smáli. Po atmosféře strachu nebo něčem, co by strach připomínalo, ani památky. Film naprosto bez náboje. Tento film mohl klidně trvat 100 minut a snad by byl lepší. Takto vůbec nechápu zdejší hodnocení. Když jde o americký vlastenecký film a propagaci USA, to se tady zdejší intelektuální banda může po..... Když jde o propagaci Číny nebo Ruska, tak to je pro ně velkolepé dílo. Myslel jsem si, že John Woo něco v Americe pochytil. Ne, nepochytil. Anebo je to prostě čínské prokletí, že neumí natočit kvalitní film takovýchto rozměrů. A to nemluvím o těch stupidních dialozích. Hlavně v patetických scénách mezi mužem a ženou. Hrůza. Dvě hvězdy dávám za výpravu a za odvahu. ()

blackJag

Jasně deklarované rozdělení na "dobro" a "zlo" pomáhá za přispění zostřené pozornosti orientaci v terénu a množství hrdinných postav, ke kterým má potom divák snadnější přístup, protože většina z vojenských figur je představena jen stručným titulkem. Vypuštěná holubice (klasický Wooův trademark, který postupem let získal až nechtěný pejorativní opar), rozmáchle se prolétající nad nepřátelskou flotilou, jako by symbolizovala možnosti, kterých se režisérovi dostalo poté, co opustil Hollywood a vrhl se do práce v přejícím prostředí čínské produkce, která soudě podle vysledných obrazů neměla limitů. Opravdu, davové scény jsou velkolepé, triky působí reálně a dokonce se Woo většinou obešel i bez poletování na drátech (scény jako v Tygru a drakovi tu nejsou vůbec, jinak jsem zaznamenal jedinou rušivější - při zdolávání hradeb). Své kritiky si určitě najde taková ta pohádkově naivní atmosféra mimo bojiště nebo zmíněná černobílost charakterů, ze svého hlediska ale hodnotím i tento sestřižený celek jako hodný návštěvy kina. Spojení Johna Woo s historickým velkofilmem zafungovalo. 85% ()

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

26.12.2010

V květnu odstartuje Christopher Nolan natáčení The Dark Knight Rises a jeden by čekal, že Christian Bale se v klidu připravuje na návrat do Batmanova kostýmu a v další sebevražedné tělesné proměně… (viac)

Království zabijáků Johna Woo

Království zabijáků Johna Woo

15.06.2010

Po megaprojektu Krvavé pobřeží a krachu velkofilmu z dob čínské revoluce 1949 se John Woo odmlčel. Najednou je tady ale s filmem, který nejen produkoval (spolu se svým dlouholetým parťákem Terencem… (viac)