Mária Terézia - Série 1

(séria)

Píše sa rok 1723 a v pražskej katedrále sv. Víta je Karol VI., cisár Svätej ríše rímskej a kráľ španielsky a uhorský korunovaný za českého kráľa. Práve tu sa začína odvíjať príbeh jeho dcéry, neskoršej cisárovnej Márie Terézie - od jej rozhodnutia vydať sa za Františka Štefana Lotrinského, cez pobyt novomanželov v Toskánsku, až po návrat do viedenského Hofburgu po smrti jej otca. Odpor rakúskych dŕžav, na ktoré si nová panovníčka uplatňovala nárok, pochybnosti rakúskej šľachty o vláde neskúsenej ženy, demoralizovaná armáda a všadeprítomné dvorné intrigy - to je dedičstvo, ktoré po nástupe na trón Mária Terézia získala. Cisárovná bola v piatom mesiaci tehotenstva, no napriek tomu sa do vlády pustila plná energie. Keďže sa však postupne etabluje ako skúsená, rozhodná a politicky zdatná štátnička, pomery v monarchii sa konsolidujú a Mária Terézia sa do dejín navždy zapíše ako jedna z najmocnejších žien Európy. (STV)

Mlle

I. díl: **, II. díl *** //////////// Odhlédnu-li od historických fals (která nebudu pro účely filmového díla řešit, jakkoli v takto významném biografickém snímku bych přeci i já vznesla přísnější požadavky), mám před sebou v prvé řadě neuvěřitelně kýčovitou produkci jakéhosi zavilého nadšence osmdesátkového stylingu. Ten je tak špatný a tak dramaticky snižuje celkový dojem z filmu, že jsem se musela podívat, kdo za něj zodpovídá – začátečník (Jehlár) a stylista muzikálové Kleopatry (Kocman). Dobrý Bože. Špatná, nebo spíš neexistující postprodukce nechává chemlonové paruky chemlonovými, nylonové krajky čínskou lácí, polyesterové peří syntetikou prosycenou fosforeskující barevností umělé současnosti, dokonce ani kůže, kterou přitom není třeba vylepšovat, není kůží. Neškrobené ubrusy zůstávají napospas očím šlechticů I. ligy uprostřed zahrady, za jejíž zeleň by se nestyděl ani meč rytířů Jedi. Z dobře typizovaných kostýmů vytváří tento nedostatek diskotékové maškarní, vhodné pro vykřikující prodejce lístků na Královské cestě, a z palácového zlata cikánskou maringotku. Součinnost s odstrašující grafikou a střihem titulků i trailerů je zarážející – kéž by tento sehraný duet zůstal do budoucna u svých studiových pohádek a českých a slovenských seriálů, na něž je zvyklý. Inspirace postprodukcí tuctů existujících vydařených zahraničních historických filmů by měla moc vyzdvihnout efekt díla minimálně o polovinu výš – rádoby ledabyle vyhozená sláma na zcela vyčištěné dlažbě ve zbytku ostrých barev na sterilním pozadí to nezachrání. Dílo trpí infantilním scénářem, nevhodně stylizovanými dialogy a scénami i bulvárně archetypizovanými psychologickými profily – první dámy jako výhradní kurtizány, rádci jako staří nekňubové, zachránce trůnu jako císařčin svůdník, manžel jako rozzlobený podpantoflák – podpis televizní představy o historickém dvoře v jakékoli epoše je tu kompletní. A právě jím nikdy dílo nevykročí ze svého televizního stínu. Nezralí tvůrci dobových snímků jsou navíc nejednou přesvědčeni, že bez vnímání sexu prizmatem 21. století by historická látka nebyla soudobým divákem přijata, jakkoli zdařilá světová historická velkoprodukce ukazuje opak. Vedeni touto utkvělou představou vetkávají vulgární zábavu tam, kde uráží historické reálie – kdežto jinde jim v témže celku chybí. Zatímco první díl je seriálovou I. republikou na císařském bále, II. díl je již vyzrálejší a historicky sdělný. Bezesporu velmi slušní herci v čele s podmanivou Marií-Luisou Stockinger (s výraznou výjimkou Vojtěcha Kotka, který neladí nejen dikcí a hlasem) zde tak mohou zazářit v patřičnějším kontextu. Scénář však jakoby stále poskakoval od dynamičnosti k trapnosti – jejímž vrcholem je závěrečný proslov plačící Marie Terezie poté, co se stane uherskou královnou. V tuto konkrétní chvíli (a hýří jimi i zejména I. díl) film nezaslouží nic než odpad. Prospělo by více rafinované diplomacie, zákulisních politických dramat a nakonec i lásky!!! Na kterou tu pro samé obscénní hrátky už nezbývá místo – a která patří k srdci Marie Terezie jako dítě k matce. Režisér Dornheim to s ní přitom umí na výbornou, jak předvedl v pro mě dosud nejlepším seriálovém zpracování Vojny a míru. Pro srovnání tedy: Little Chaos, The Other Boleyn Girl, Marie Antoinette, Queen Elisabeth I. a II. atd. – i takhle to mohlo vypadat. Na místní poměry dobré? S přivřenýma očima a s úctou k Marii Terezii, jejíž památka se dočkala alespoň jakéhos takéhos zpracování, nakonec je to snad možno takto uzavřít. I když jsou to právě pozdější léta její vlády, která mohla v dobrých rukou snímek proměnit ve velkofilm. () (menej) (viac)

Silencia90

3,5*. Prostředí i kostýmy super, ale člověk by čekal zajímavou ságu o nejvýznamnější pracovnici, o které se učil ve škole. A ne druhořadou harlekýnku skoro o ničem. Film skončil přesně tam, kde by začal být zajímavý. ()

BOURQUE

Dvojdielny veľkofilm o mladej Márii Terézii, zachytávajúce jej nástup na trón až do jej korunovania. Kostýmy a výprava v poriadku, ako aj M.-L. Stockinger, ktorá náročnú úlohu zvládla pomerne dobre. Záver je však pomerne rýchlo natočený a dosť nevypracovaný. Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

alambert odpad!

Sorryjako, ale před tímhle by měla vystoupit hlasatelka a upozornit, že následující film je taková romanticko feministická pohádka, ale se skutečností to nemá nic společného. ()

slaskounext

Více historie by to chtělo. Hezké kostýmy a dvůr taky pěkně zobrazen. Pro mě je důležité hodnocení uživatele skipiho, který má dost zvládnutou nejen německý mluvenou tvorbu. ()

anatheman

Silné 3 hvězdičky. Inu... ve výsledku to nebylo vůbec špatné. Hlavně ve srovnání s mými skeptickými očekáváními. Myslím si, že se tvůrcům podařilo vytvořit živoucí obraz z doby, kdy naše slavná panovnice usedla na trůn(y). Tím mám na mysli, že se nedočkáme "papouškování" historických událostí. Je zde patrná snaha o psychologii historických postav, což je zaručené plus. Ano, historii si upravuje scénář, ale nedošlo k nějakým zásadním prohřeškům. Tomu pomáhá i poněkud odlehčená atmosféra. Co dále potěší? Především slušná výprava, kterou reprezentují úchvatné kostýmy a vhodně zvolené lokace (především české zámky). Ani nevadí novorománská jízdárna ve Světcích, pocházející z následujícího století. :-) Herci jsou ok. Pouze občas dře dabing nečeských herců. Tím nemám na mysli zvolené hlasy, jelikož ty jsou vybrány velice dobře. Spíše pokulhává synchron a mix. Je možné se pozastavit i u tématu filmu. Myslím si, že bylo vhodné poukázat na "předreformní" období habsburské monarchie. Je poukázáno na problémy, kvůli kterým bylo třeba říši přestavět. Nicméně je zřejmé, že nejzásadnější momenty vlády MT nastaly po skončení závěrečných titulků. Nabízí se i myšlenka, že mohlo klidně dojít k adaptaci látky na seriál. Potenciál by tam byl. I za cenu, že by výsledkem byla středoevropská verze Koruny či Viktorie. Kdyby tento kurz film nastavil, seriál by se zrodil takřka sám. Ale to je pouhá fantazie. Poněkud slabší hodnocení uděluji kvůli tomu, že občas přeci jen chybí šťáva. Ale ty silné 3 hvězdičky jsou v celku důstojné. Kdyby takto vypadal běžný historický film ze středoevropské televizní produkce, byl bych velice spokojen. ()

ivamka

Povedené scény věřila jsem, že to je z té doby a přitom to bylo moderně natočeno. Bylo to i historicky a zároven´nám charaktery postav byly krásně vykresleny. Kritiky zdejších uživatelů beru jako že, kdyby to natočil Miloš Forman a byl tam nahý Kotek tak je to v pořádku. ()

Luk Skywalker

Když to hodnotím jako film, tak dám 4 hvězdy. Je to dobře natočeno, nenudilo mě to. Jenže název je zavádějící a při dvou dílech bych čekal celý životopis (podrobně by to bylo minimálně na minisérii nebo lépe seriál) a ne jen prvních pár let vlády a to ještě tam není ani celá 7letá válka, která je zde načnuta - Marie Terezie: První roky vlády, by byl adekvátní název, ale není to první ani poslední film, co si vezme jen kus života významné osobnosti. První část je dost romantická a druhá dramatická, koprodukce určitě byla prospěšná na tento projekt. Natočeno je to moderně, opravdu si nemyslím, že takto hovořili (ironické poznámky a upřímné dialogy); ženy od dvora jsou "děvky", ale iluzi, že by byly tak cudné, jak se snaží vytvořit dojem ve škole během dějepisu, sice nemám, přesto je to moderní prvek filmařiny. Lotrinský je nejlépe vykreslen, válečník nebyl, skvělý obchodník a nějakou bokovku, přesto s manželkou 16 dětí měl, těžko z nutnosti. Ostatní je vůle filmařů. ()

chrispe

Líbilo se mi to! Fakt! A palec nahoru za další podobné projekty, které nám přiblíží naši historii. Protože nevím jak vy, ale já - neznalá (stydím se) a proto ani nehodnotím historickou hodnověrnost jako takovou., neb zvedněte ruce vy, co si ze základky pamatujete o Marii Terezii víc než pár suchých faktů - od té doby googlím jak vzteklá, protože je to prostě zajímavý a chci vědět víc a chci vědět jakto bylo doopravdy (kniha už je v hledáčku!). Marie-Luise Stockinger mi od začátku nebyla moc sympatická a nějak jsem v ní pořád neviděla MT, nicméně to je hodně subjektivní a nakonec jsem ji vzala na milost. První díl by hlavně o lásce a odhodlání, MT je tu možná vykreslena trochu umíněně, ale šlo to vůbec v té době jinak? M-L Stockinger do své postavy rozhodně vložila lidskost, spoustu odhodlání a sílu v tehdy ještě křehkém těle MT. Postavit se mezi všechny ty chlapy, které vás mají za - sice nejvýše postavenou, ale přeci jen - ženu! a začít udávat tón chce prostě ohromnou dávku kuráže a to člověk musí mít v sobě. A dokázat tohle všechno, když jste prakticky pořád těhotná?! Respekt! :D Taky jsem tu od někoho četla, že princ Evžen Savojský tu byl podán jako bezpáteřní intrikán, ale já jsem ten pocit doopravdy neměla - já ho viděla jako někoho, kdo miluje svou zemi a dívá se na svět velmi pragmaticky (ostatně to si myslím že i později MT pochopí). Diskutovaný Vojta Kotek alias František Štěpán byl za mě skvělý a věřte, že ještě lepší je pak v Marie Terezie II - aspoň v té první části, kterou už mám za sebou. Hele... vážně se mi to líbilo. ()

Ben Nevis

Jako historická romantická vztahovka nemá série chybu. Kostýmy a interiéry dělají české produkci radost. Co se týče historické (ne)přesnosti, televize už nějakou dobu nesupluje školství a wikipedie je dostupná pro všechny. Nicméně dramatická zápletka s nevěrou nemá vůbec žádné historické podklady a taky bych řekla, že kněz by měl problém s vyzrazováním zpovědního tajemství. Asi nechtěli mást ateistické české diváky, tak něco takového ani nezmínili. ()

Torgal

Tento ambiciózny medzinárodný projekt napokon dopadol lepšie ako som čakal. Je to síce prevažne konverzačka, ale režisér dokáže udržať náboj a napätie aj za takýchto podmienok. S obsadením som tiež nemal najmenší problém. Najväčší problém bol ten, že tvorcovia sa akoby nevedeli rozhodnúť či točia historickú drámu, alebo romantickú komédiu. Historicko-vladárska časť ma veľmi bavila, ale popri intrigách kto koho prekotí hrala bohužiaľ len druhé husle. Navyše film končí akoby len v polovici príbehu - ríša je stále v ohrození a Mária Terézia je len na začiatku svojej cesty. Seriálová forma by tomuto počinu sedela oveľa lepšie. 6+/10 ()

Harry_

4* za první díl, druhý zítra. Škarohlídy nechápu, na historický film je to udělané moc pěkně v reálných kulisách a s uvěřitelnými dialogy. Film mě příjemně donutil otevřít Wikipedii a přečíst si to, co se atraktivně učitelkám dějepisu podat nikdy nepodařilo. ()

anitae

Pěkné kostýmy, historické detaily neznám, tak nemůžu soudit, ale určitě to mělo mít kratší stopáž- od půlky druhého dílu jsem se nudila a ocenila bych kdyby to nekončilo po korunovaci uherskou královnou. ()

Torpid

Historická data si tenhle TV film bere jen za osnovu. Do ní vkládá trochu politiky hodně romantiky, intrik a především v závěrečné hodině i dost nekompromisní červenou knihovnu. Je to maximálně komerční po vzoru např. seriálu Victoria,Tudorovců, rozhodně nečekejte Wolf Hall /samozřejmě mám na mysli přítup k látce, nikoli historické období/. Povedly se lokace, kostýmy, herci jsou dobří, je to vyprávěné lehce a s humorem. Výhoda je, že předem víte do čeho jdete. Slušný zástupce historické limonády s pěknými obličeji. ()

mira.l

Bude to trochu prekérní k hodnocení.... na jedné straně je pravda, že aspoň v prvním dílu byla nejedna scéna, u které jsem se poněkud podivoval nad tím, že takhle se tehdy jistě nemluvilo, druhý díl nebyl v tom směru jiný. A koneckonců možná ani nekonalo. Anebo ano...?? Byl u toho někdo z nás? Nebyl, že ano. Ovšem je pravda, že to zase celou podívanou poněkud odlehčilo, úkolem asi nebylo natočit historický dokument. A i Marie Terezie asi byla jen člověk, aspoň si to dneska tak můžem myslet. Stejně tak je asi třeba přihlédnout k tomu, že se jedná o televizní film. Co se týká základní dějové linie, vzásadě se drží skutečnosti, jen je pojatá tak nějak "nehistorickým" jazykem nebo jak to nazvat:). Na straně druhé vizuálně zajímavé, pěkně udělané, mám tyhle historické filmy rád právě pro kostýmy, exteriéry, interiéry, hudbu... Celkem rád dávám za čtyři, mě se to nakonec líbilo docela dost, i když to svoje mouchy pochopitelně mělo, a v těch všech různých srágorách, co se dneska natáčí, pro mě poměrně pěkná podívaná. ()

bearmeedek

Komentáře, které na nás nechtěně vyskakují u každého filmu patří lidem, kteří jsou na CSFD už dlouho. A čím dál více jsem přesvědčen, že už tady jsou MOC dlouho. Tím bych ovšem nechtěl vyzdvihovat výtvory těch, kteří znají život jen na sítích. Televizní minisérie Marie Terezie mě mile překvapila a bavila. Kecy o historické pravděpodobnosti tohoto filmu nepatří k ohodnocení FILMU a vůbec mě ta „pravda“ ani nezajímá. Jsem rád, že nešlo ani o polodokumentární podání, jako v případě jiných historických pokusů na naší půdě. Fakta si může každý najít a přečíst sám. Jako divák jsem byl spokojen s nečekanou výpravou - lokace, komparz a skvělé kostýmy. A známým hercům v historických kostýmech šlo jejich postavy věřit. A přesto, že šlo o hodně barevnou a načančanou podívanou, byl film hlavně konverzační a tento tón mě také bavil. A pro všechny mravopočestné kritiky: kdyby tam nebyl ten sex, tak jak byl, tak to bych byl fakt hodně naštvaný! ()