Mária Terézia

• Maďarsko Mária Terézia (viac)
Česko / Rakúsko / Maďarsko / Slovensko, (2017–2021), 8 h 35 min (Minutáž: 94–114 min)

Réžia:

Robert Dornhelm

Táňa Pauhofová, Kateřina Coufalová, Aaron Friesz, Ursula Strauss, Martin Pechlát, Adam Vojtek, Rosaria Viola Mlčková, Kateřina Winterová, David Švehlík (viac)

Recenzie používateľa chrispe k tomuto seriálu (2)

Season 1 (2017) (S01)

Líbilo se mi to! Fakt! A palec nahoru za další podobné projekty, které nám přiblíží naši historii. Protože nevím jak vy, ale já - neznalá (stydím se) a proto ani nehodnotím historickou hodnověrnost jako takovou., neb zvedněte ruce vy, co si ze základky pamatujete o Marii Terezii víc než pár suchých faktů - od té doby googlím jak vzteklá, protože je to prostě zajímavý a chci vědět víc a chci vědět jakto bylo doopravdy (kniha už je v hledáčku!). Marie-Luise Stockinger mi od začátku nebyla moc sympatická a nějak jsem v ní pořád neviděla MT, nicméně to je hodně subjektivní a nakonec jsem ji vzala na milost. První díl by hlavně o lásce a odhodlání, MT je tu možná vykreslena trochu umíněně, ale šlo to vůbec v té době jinak? M-L Stockinger do své postavy rozhodně vložila lidskost, spoustu odhodlání a sílu v tehdy ještě křehkém těle MT. Postavit se mezi všechny ty chlapy, které vás mají za - sice nejvýše postavenou, ale přeci jen - ženu! a začít udávat tón chce prostě ohromnou dávku kuráže a to člověk musí mít v sobě. A dokázat tohle všechno, když jste prakticky pořád těhotná?! Respekt! :D Taky jsem tu od někoho četla, že princ Evžen Savojský tu byl podán jako bezpáteřní intrikán, ale já jsem ten pocit doopravdy neměla - já ho viděla jako někoho, kdo miluje svou zemi a dívá se na svět velmi pragmaticky (ostatně to si myslím že i později MT pochopí). Diskutovaný Vojta Kotek alias František Štěpán byl za mě skvělý a věřte, že ještě lepší je pak v Marie Terezie II - aspoň v té první části, kterou už mám za sebou. Hele... vážně se mi to líbilo. ()

A Woman at War (2019) (S02)

Chápu výměnu hlavní představitelky, aby byla více věrná podobě Marie Terezie v pozdějších letech (dokážu i přehlédnout fakt, že tak "nakynula" zhruba po půl roce - vidět na Josefovi II.), ale proč se Steffi Reinsperger alespoň nepokusila jít ve stopách své předchůdkyně a nezkusila se zaměřit aspoň na mimiku, nebo něco, v čem by jí byla podobná, aby tam byla aspoň nějaká podoba/ návaznost. Toť promluvilo moje hnidopišství. Druhá představitelka MT mi taky nebyla nijak zvlášť sympatická a tady se to ve mně pere i v tom, že s ní jako postavou MT ve více věcech nesouhlasím (například vyčítá Františku Štěpánovi hazard - i když ví, že právě z něj jdou nemalé peníze na válku - jako nemorální a nevhodný, vzhledem k tomu, že se válčí - a pak pošle Trencka a bandu hrdlořezů do Bavorska, aby tam s jejím požehnáním plenili, protože je to prostě jednodušší, než shánět jinde a vyplácet žold). Vojta Kotek dostává mnohem více prostoru a je skvělý. Skvělá je i Zuzana Mauréry jako jeho matka. Jsem zvědavá na poslední díl. /// 5.1.2019 Tak to máme za sebou! Mně osobně tento díl fakt hnul žlučí (manžel by o tom mohl vyprávět, neb pizdy a blběny jen lítaly po pokoji). Aneb jak jedno zaskotačení dokáže člověka otočit o 180°. Scénáristka tu z MT udělala fakt blbku první třídy plus přidejte prohnilou církev, scény kdy je matka odloučena od dítěte, lidé masakrováni, znásilňování. Ne, tohle už nebylo odpočinkové. Nicméně pořád se jedná o moc hezký projekt (teď jsem někde četla, že další díly jsou pozastaveny, což je škoda), jen bych do toho tolik nepletla "angelikovské" manýry. Btw: Přes zprávu jsem byla upozorněna, že herečka, co hrála MT v prvních dvou dílech nebyla vyměněna, ale z projektu odešla sama. ()