V tejto, premiérovej epizóde spoznávame Máriu Teréziu ako matku. Matku svojich šestnástich detí, matku Habsburskej ríše, ktorej blahobyt stavala na piedestál. Prostredníctvom svadobnej politiky sa snaží zabezpečiť budúcu stabilitu monarchie. So svojimi deťmi pracuje ako s vojakmi na bojovom poli, určuje im životných partnerov, ignorujúc ich preferencie, či vôľu. Na habsburskom dvore pôsobí ako učiteľ a vychovávateľ detí Adam František Kollár (Maroš Kramár), jeho úlohou je vychovať z dcér Márie Terézie vhodné a vzdelané partnerky pre budúcich európskych kráľov. Mária Terézia je tak zahĺbená do zahraničnej politiky, až prestáva reflektovať vnútropolitické dianie. Viedeň urýchlene potrebuje reformy. Situáciu využíva šľachtic Václav Kounic a peňažným podvodom sa mu podarí zadlžiť kráľovskú pokladnicu. Dôležitú úlohu opäť zohráva František I. Štefan, odhalí podvod a sám sa vysporiada s neuváženým konaním šľachty. Zodpovednosť za kasu, berie do svojich rúk, aby uchránil Máriu teréziu. Jeho smrť hlboko zasiahne a výrazne determinuje posledné roky života Márie Terézie. Na pozadí politického členenia mapy Európy sa odohráva rodinný príbeh o rozpadajúcich sa vzťahoch medzi Máriou Teréziou, Františkom a ich synom, Jozefom II, ktorého pripravujú na prevzatie trónu. Jozef II. opovrhuje svojím otcom, František si len márne k nemu hľadá cestu, k zmiereniu prichádza žiaľ, až keď je neskoro. Do popredia sa dostáva nešťastný osud Márie Antoinetty, ktorá si prešla tvrdou výchovou, aby bola hodná francúzskeho kráľa. Intímny príbeh skutočnej, no nešťastnej lásky medzi Mimmi a Izabelou Parmskou, manželkou Jozefa II, je poznačený tragickým koncom. Jozef II ako následník trónu, dostáva v príbehu rovnocennú dejovú linku, sledujeme ako sa z tvrdohlavého a zanovitého chlapca stáva vzdelaný muž. Dospievanie ho sprevádza bolestivými momentami, keď príde o ženu, ktorú miloval. Jeho neustály boj s vlastným otcom, pocit nepochopenia a absencia lásky z neho urobí rázneho muža.  Poslednými rokmi  života sprevádzali Máriu Teréziu už len tí najbližší, radca Tarouca, syn Jozef II a dcéra Mimmi, boli pri nej až do konca. (RTVS)

marhoul

Mrknout se na Marii Terezii mi přijde jako příjemná vánoční povinnost. Kromě všeho možného základního, ráda pochválím skvělé masky, kostýmy, i lehce pikantní scénář opřený o reálnou aférku Marie Kristiny Habsbursko -Lotrinské s její švagrovkou, to by vážně byla škoda nezmínit. Vlastně i příběh Mimi a Alberta zaslouží zpracování, s Albertinou si určitě mákli, Mimi se jako jediná nakonec provdala z lásky, byla to nejoblíbenější dcera Marie Terezie a solidní mrcha ke všem ostatním potomkům... Poslední část tne do živého stran politického handlování s vlastními dětmi, rozdělenými na kategorie "děti lepší a méně vydařené", zároveň nostalgicky shrne vše, co se za dlouhé roky vlády a vztahu povedlo i nepovedlo. Výroba partnerů "na míru", stará měla za ušima. Lehké, odpočinkové, důstojné panovnice takového formátu, zároveň to má potenciál přivést i pole neorané aspoň k lehkému zájmu o matnou historii, což chválím. Vojta Kotek opět výborný, představitelka Marie Terezie mi seděla víc, než minulá, za mě v pohodě. Škoda jen, že to nebylo na dva díly. Pletichy kolem děcek a jejich konkrétní osudy by nebylo od věci rozšprtat víc, ale chápu, bylo jich jak hadů... Celá série je vydařenou zaležitostí, pozitivní odezva širokého publika budiž tvůrcům odměnou. ()

sportovec

Seriál věnovaný velké císařovně, v produkci České televize mimořádný nejen koprodukcí, která umožnila jeho vznik, se v pátém díle dočkal zdařilého sklenutí. Scénáristce se povedl zejména závěr Mariina života i skon jejího neméně pozoruhodného, neprávem přehlíženého manžela císaře Františka I. Štěpána Lotrinského, kterého v nejlepší roli své dosavadní umělecké dráhy ztvárnil Vojtěch Kotek. Pohled na tuto osvíceneckou panovnici, provázený zajímavě pojmutým nejstarším synem Josefem, opravdu obsáhl celý její život ve vyčerpávající plnosti. U nás nejvýrazněji připomíná tuto středoevropskou panovnici tereziánské křídlo pražského Hradu i památka dvou jejích neméně zajímavých synů Josefa a Leopolda. Česká televize si má v tomto případě k čemu blahopřát. Právem. ()

Lachtaan

Téhle velkokapacitní středoevropské koprodukční sérii se podařilo dokázat, že každým dalším dílem se dá zlepšovat a ne naopak a poslední náhled do života nejslavnější české panovnice se vyvedl skoro na jedničku. Další změna hlavní představitelky vítána, stejně tak jako fokus na její děti, jehož zpracování se jeví jako mnohem působivější zápletka než v dílech předchozích. Dobrá práce. ()

otík

Tak na závěr série to žádná velká bomba to nebyla. Spíše vše pokračuje v nastolených kolejích, jen ještě více ubylo záběrů z říše (myšleno chudý a (s)prostý lid) a přibylo záběrů z hostin, oslav a svateb. Ano, velkolepé a honosné záběry se povedly. Ale vypovídající hodnota nikde. Víme, jak se žilo panovnici a jejímu dvoru (to víme už od prvního dílu), nevíme, jak to vše panovnice a její poddaní řešili. Prostě viděli jsme pozlátko bez práce a užitku. No hlavně že víme, proč v pozdějším věku Josef II. rád navštěvoval nevěstince.  Rozhodně film není zklamáním, ale čekal jsem víc. ()

Disk

Závěrečný díl celé pentalogie je bez debat nejlepší. Skvělý divácký zážitek, boží kamera, kostýmy, atmosféra (pravda, digitální Alpy to drobet kazí, ale jsou horší věci), výborný Aaron Friesz v roli Josefa II. a skvěle nadabovaný Janem Cinou. Obrovsky mi to sedlo a jsem rád, že tahle série vůbec vznikla. ()

• Režisér Robert Dornhelm se pokusil z důvodu aktuálnosti situace prosadit do scénáře epizodu s očkováním proti pravým neštovicím, kterého byla Marie Terezie propagátorkou. Scénář už byl ale tak nabitý, že režisér s nápadem neuspěl. (Komiks)
  • Natáčelo se mj. v Kroměříži – v Arcibiskupském zámku a zahradách a v kostele sv. Mořice. Dále na zámcích Slavkov, Jaroměřice nad Rokytnou, Milotice, Valtice a Český Krumlov. Točilo se také v klášteře Plasy. (jungewolf)
  • Premiéra závěrečného dílu minisérie Marie Terezie byla nejsledovanějším pořadem prvního dne nového roku, zhlédlo ji 1,46 milionu diváků (15+). (rublik05)