Na pleciach mladej panovníčky leží ťarcha celej ríše. Habsburská monarchia čelí vojenským útokom na všetkých frontoch, trpí devastujúce porážky. Mária Terézia vie, že musí konať, ak chce zabrániť ďalšej prehre. Krutý Barón Trenck a jeho divokí pandúri sú pre panovníčku ochotní umierať, čo je dôležitejšie, sú odhodlaní víťaziť. Preto ho Mária Terézia povoláva do služby, hoci si týmto činom vyslúži množstvo neprajníkov, jej rozhodnutím je znechutený aj jej manžel. Trenck však víťazí. Mária Terézia sa snaží pozdvihnúť poklesnutú morálku šľachty, hoci ona sama v snahe víťaziť obhajuje neľudské správanie a zatvára pred ním oči. Vzťah Františka a Márie Terézie ochladol, už to ani zďaleka nie je vášnivá láska dvoch mladých ľudí, ale racionálne manželstvo, v ktorom si viac či menej tolerujú mnohé nedostatky. František preukazuje Márii Terézii vernosť svojským spôsobom, robí všetko pre to, aby zabezpečil financovanie armády, neváha riskovať vlastný život, hoci nie v boji, no pri obchodovaní s nepriateľom. Skutočnú lásku zažíva Anna, zamilovaná do Františkovho brata Karola. Nakoniec je to práve ona, ktorá otvorí Márii Terézii oči, pochopí, akú cenu majú Trenckove víťazstvá. (RTVS)

Johnny.ARN

Dvojka je o dosť lepšia ako lovestory jednotka. Zisťujeme, že všetci mali bočné úmysly. Všetci mali nejaký bočný biznis. Marča bola mrcha čo mala dvojaký meter a Ferko nebol asi tak pod papučou ako nám to dejepis prezentuje. No iba žeby si to nejak prikrášlili a okrem nesúladu narodení a úmrtí bolo v nesúlade aj niečo iné. Kostýmy, výprava, obsadenie, všetko zo štandardom jednotky, miestami aj prekonané. Dejovo o triedu vyššie. Tie milióny sú tam cítiť. 4 z 5 ()

Mariin

Po třetím a čtvrtém dílu zůstává už jen pachuť. Kromě pokleslého bulvárního českého dabingu navíc historicky nepodložené fabulace z initmního života MT ve stylu Blesku a Aha. Vůči Marii Terezii urážlivé. Navíc celkově točeno záměrně v protikatolickém duchu, barokní zbožnost ukázána zkresleně jako něco perfidního a pokryteckého (v prvních dvou dílech to ještě nebylo tak okaté).... ()

JASON_X

(-"- 1. a 3. díl) Předně nechápu, proč je tu tahle trojdílná televizní minisérie rozdělena na tři samostatné (dvoj)filmy a nejde okomentovat celá najednou. Ale budiž, jsou na světě horší věci. Třeba seriál o Marii Terezii samotný. Češi totiž opět dokonale dostáli své pověsti plebejců a nedůstojných tajtrdlíků, a filmový životopis habsburské panovnice pojali jako odlehčenou taškařici s šaškujícími a přehrávajícími herci a herečkami, většinou s herci českými, kteří svoje postavy šlechticů často hrají podobně, jako by hráli děvečky a čeledíny. A když už se tvůrci v některých scénách výjimečně snaží o vážnost či mužnost, oduševnělý a citlivý divák se musí zalykat trapností. Provinciální buranství je bohužel můj hlavní dojem z celé ságy, kterou jsem zhlédnul tak trochu nedobrovolně (ehm, ještě že přítelka nečte moje komentáře). A ani interiéry i exteriéry všemožných šlechtických sídel nezaručují aspoň příznivý vizuální dojem - celé dílo má sexappeal československé televizní inscenace. Nutno ještě podotknout, že se nejedná o film historický, ale o film pseudohistorický, natočený podle scénáře jakési pí scénáristky, a ne podle scénáře napsaného seriózním historikem. ()

blackrain

Na druhou sérii o této panovnici jsem se hodně těšila. Říkala jsem, abych z toho nebyla třeba zklamaná. Nebyla jsem. Pokračování se mi líbilo stejně jako to předchozí. Takových seriálů moc není. S herečkou v hlavní roli jsem žádný problém neměla. Marie Terezie po těch všech porodech, zdravotních komplikacích,neustálém stresu a peripetiích s vládnutím a manželem nemohla být celý život šlang, ()

fabecc1222

U tohoto hodnocení je krásně vidět, jak rozhoduje počet hodnocení... První díl hodnotilo mnohem více lidí, a tak ti, kterým se první řada nelíbila, tak zde již nehodnotili, a díky tomu tu jsou už většinou lidé, kterým se série obecně líbí, a hodnocení je tak vyšší. Ačkoliv obecně panuje názor, že první dva díly jsou lepší, prostě paradox no :) Podle mého není mezi sériemi nějaký velký kvalitativní rozdíl. Tady se naopak posouváme dál co se nějakého syrového pojeti reality týče, máme tu pěkně divoké scény hanobení prostitutek, či honu na "čarodějnice" v podání církve. Zlepšil se také postsynchron, takže hlasy už tolik nevystupují z televize. Samotná Marie Terezie je tu ale dosti otravná a nesympatická, a její přerod do sebestředné machny spoustu diváků nepotěší. Stejně tak to, že mezi první a druhou řadou je zjevně jen pár let rozdílu, ale díky výměně hereček projde hlavní postava gigantickou vizuální změnou, ačkoliv vedle ní nikdo nezestárl ani o den... ()

• Zatímco v české verzi se někteří slovenští herci a herečky nadabovali sami, protože zvládají češtinu, tak ve slovenské jsou všichni čeští protagonisté nadabováni slovenskými kolegy. (funhouse)
  • Přestože je Vica Kerekes (Estelle / Faidra) Slovenka, byť maďarské národnosti, tak je ve slovenské verzi nadabována Zuzanou Tlučkovou, zatímco v té české se nadabovala sama. (funhouse)