Mária Terézia - Série 1

(séria)

Píše sa rok 1723 a v pražskej katedrále sv. Víta je Karol VI., cisár Svätej ríše rímskej a kráľ španielsky a uhorský korunovaný za českého kráľa. Práve tu sa začína odvíjať príbeh jeho dcéry, neskoršej cisárovnej Márie Terézie - od jej rozhodnutia vydať sa za Františka Štefana Lotrinského, cez pobyt novomanželov v Toskánsku, až po návrat do viedenského Hofburgu po smrti jej otca. Odpor rakúskych dŕžav, na ktoré si nová panovníčka uplatňovala nárok, pochybnosti rakúskej šľachty o vláde neskúsenej ženy, demoralizovaná armáda a všadeprítomné dvorné intrigy - to je dedičstvo, ktoré po nástupe na trón Mária Terézia získala. Cisárovná bola v piatom mesiaci tehotenstva, no napriek tomu sa do vlády pustila plná energie. Keďže sa však postupne etabluje ako skúsená, rozhodná a politicky zdatná štátnička, pomery v monarchii sa konsolidujú a Mária Terézia sa do dejín navždy zapíše ako jedna z najmocnejších žien Európy. (STV)

Aguirre

Svizne tempo, ziadne nudne prestoje. Dobre zvladnuta kamera, kostymi aj rezia. Herecka v hlavnej ulohe to zahrala skvele. Veril som jej vsetky tie civilne pohlady. ()

benden

Trochu mne překvapuje docela nízké hodnocení. Tento tv.film považuji za výjimečně zdařilý po všech stránkách. A dávám (vlastně nemůžu dát) , tak alespoň v duchu dávám 6* :-) Znovu jsem si pustil oba díly a znovu dávám 6*. Krásně příjemná podívaná, i když občas zamrazí, jak kdysi mezi s sebou válčili Evropané. Děkujme za současnou EU, i když má chyby! ()

GrooteLulu

Jsem porakoušťen jak jen můžu být. Jdu se vylejt do Dunaje a pak si zajdu na Shonbrunn na vídeňskou kávu. Sleduju to jako Angeliku, akorát M-T se to zatím tak jen líně vleče. Snad je to historicky věrohodné, protože se to jeví zatím jako pohádka, jak kdyby segra chtěla vládnout celé R-U říši. Ale líbí se mě to prostředí, naposledy snad viděno u F.L.Věka. Jen tak dál,klidně na deset dílů. ()

zuzam

Velké překvapení, původně jsem ani neměla v úmyslu se na tenhle koprodukční počin dívat, německá díla mě vždy spíš spíš odrazovala, ale tohle se opravdu povedlo. Velmi výpravné, nádherné kostýmy, lokace, zajímavé postavy, některé opravdu skvěle zahrané, překvapil me Vojta Kotek, který zahrál šarmantního Františka Štěpána skvěle, trochu slaběji hodnotím hlavní představitelku Marie Terezie . Jistě, není to dokument, ale jako přiblížení se době Marie Terezie to zafungovalo velmi dobře. Jsem ráda, že tak historicky významné postavy tu byly vyobrazeny jako lidé z masa a kostí se svými touhami, emocemi, zklamáními a ne jako ploché strojené osoby, mluvící historickým jazykem. ()

reyg

Sladká limonáda. Prašulky ze zahraničí jsou cítit v každém "oblečku". Kdyby se v ČT točilo jen v této a vyšší kvalitě, tak bychom mohli chrochtat blahem. Jsou tu takoví diváci, kteří když vidí název Marie Terezie, tak hned očekávají "věrohodné" papouškování Palackého nebo ještě húře vyobrazení PRAVDY! Prosím, sedněte si do křesílka a vychutnejte si telenovelku s barokními kostýmky a sociálně přecitlivělou Marií Terezií. P.S.: Jedná se o koprodukci a ne všechny dabingové verze jsou na patřičné úrovni. Česká verze je zvukově TOP!!!! Musím smeknout před uměním českého dabingového studia. Dokonale interpretuje atmosféru. Slovenská dost pokulhává. Zní lacině. Německá je výsměchem a promarněnou šancí z tak krásného materiálu vykřesat pro německy mluvící diváky něco víc, než rychle upíchlou telenovelku. Docela se jim divím. Takže: Ano, česká kooperace na tomto díle vydělala nejvíc. Jsme top!. :-) ()

axelson

Tři hvězdičky jsem dal jen některým hercům, kteří v tomto filmu hrají. Kdybych měl hodnotit dobu, ve které ta bestie Marie Terezie panovala, tak by nestačil ani odpad. Vojta Kotek jako František Štěpán dobrý výběr. Rakouská herečka Stockinger jako Marie Terezie až příliš hezká, ve skutečnosti ta nestvůra Marie Terezie nebyla ani zdaleka tak hezká jako herečka. Top herecký výkon, a také proč jsem dal tři hvězdičky byl Vladimír Javorský. ()

Naive

Velmi špatné. Po shlédnutí  dvou dílů (po jednom z první a druhé série) mě napadají samá negativa, velmi špatné dialogy, toporní herci vč. jinak výborných českých herců, což je asi dáno režijním vedením. Hlavní představitelky jsou tak nesympatické, že se na ně nedá dívat. Díky zřejmě velkorysému koprodukčnímu rozpočtu celé dílko působí jako totálně-kýčovitý maškarní ples (Zdeněk Troška by zajásal). ()

Jindrich001

Normálně mě filmy podobného žánru velmi baví. Asi nejvíce mě zde zklamal konec - naprosto neukončený děj. Dlouho to vypadá jako, že se něco chystá a najednou konec z ničeho nic. Dále mi zde nesedí Vojtěch Kotek v roli Františka Štěpána Lotrinského. Kotek mi zkrátka stále sedí do filmů zcela jiných. ()

Jirkacek

Celá naše rodina velice ráda cestuje a když tu a tam navštívíme nějaký zámek, často narazíme na jméno Marie Terezie nebo někoho z její rodiny. Není divu, když byla význačnou rakouskou šlechtičnou, reformátorkou, bravurní diplomatkou a nejvýznamnější panovnicí českých zemí. Jenže jsme od průvodců na zámcích zachytili jen útržky z jejího života, které se týkaly toho daného místa, té konkrétní situace. Celý její život jsme však vůbec neznali a upřímně, ani nás to kdovíjak nezajímalo. Vždyť těch šlechticů bývalo tolik....českých, rakouských, uherských, pruských, bavorských, saských, kdo si to měl všechno pamatovat. Vše se změnilo až při naší nedávné návštěvě zámku ve Frýdku - Místku, kde se pan průvodce zmínil o pětidílném seriálu Marie Terezie, natočeném v letech 2017, 2019 a 2021. A k dobru dal historku o pikantním lesbickém vztahu dcery rakouské vládkyně Marie Kristýny s Isabellou Parmskou, švagrové urozené dcerušky. A to byl ten důvod, proč jsme se na pětidílný seriál podívali. V první řadě jsme se ocitli v roce 1723, kdy byl v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě Karel VI., císař Svaté říše římské a král španělský a uherský, korunován králem českým. A právě zde začal příběh jeho dcery, pozdější císařovny Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger), která si vydupala manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek). Sledovali jsme nastoupení vladařské cesty, převzetí maďarské koruny i šok, který konzervativnímu dvoru mladá Marie způsobila svým rozhodnutím provdat se z lásky. Tehdy nejspíše netušila potíže, které nastanou poté, co se Marie bude muset stát následnicí trůnu. Druhý díl filmu začal převzetím trůnu a pokračoval vypuknutím válek o rakouské dědictví, které Marii donutily spojit se s významným uherským rodem Esterházy, kdy pro záchranu říše musela málem obětovat své manželství s milovaným Františkem. Musím se přiznat, že první dva díly se mi líbily nejvíce a také herečka Marie-Luise Stockinger podle mne ztvárnila císařovnu ze všech nejlépe. A ty její očiska, to byla radost pohledět. Nelze se tedy divit tomu, že úvodní dva díly seriálu Marie Terezie ode mne dostaly pět Mariiných hvězdiček *****. ()