Blízko

• Česko Blízko (viac)

Talentovaný belgický režisér Lukas Dhont, autor cenami ovenčeného filmu Dievča o trans žene narodenej v tele chlapca, tentoraz prichádza s emocionálne silným portrétom výnimočného zväzku Léa a Rémiho. Chlapci spoločne zdieľajú svet a každý moment v ňom, dostávajú sa však do veku, keď vzťahy treba pomenovať. Rémi si ironické poznámky spolužiakov zdanlivo nevšíma, Leo však upadá do pochybností a túži zapadnúť do chlapčenského kolektívu. Do bezstarostného života neúprosne vtrhne dospelosť. Film o priateľstve a zodpovednosti vyniká neobvyklou empatiou a fenomenálnymi výkonmi debutujúcich hercov. (Film Europe)

blondboss

Silný príbeh vyrozprávaný drtivým spôsobom, ktorý z diváka vyžmýka posledné kvapky emócií. Či to nebolo až príliš moc, to je na otázku, ale každopádne príbehovo aj koncepčne to funguje na výbornú. Trošku mi vadila miestami rozstrasená kamera a zopár hluchých miest, ale inak si myslím, že sa bavíme o kvalitnej dráme s vynikajúcim hereckým obsadením. 75 % ()

tsatsiki

První část super, odsýpalo to, mělo to šťávu, čekal sem, že přátelství kluků přeroste v lásku. A najednou bum, Remi zemřel a druhá část docela nuda a jedna velká depka.Ale hlavní herci byly výborní.Za první půlku dávám 60%. ()

hrumsrt

Festivalovka o dvojici kamarádů, kteří se na sebe tak navázali, že se z nich stalo něco více, pro někoho bratři pro jiné malý začínající homosexuálové.. Na můj vkus ubrečené a skrytě o hlubokém jedinečném vztahu, který mě ale vlastně míjí.. Pomalé stažené drama, jaké sice svým vývojem překvapí, ale k zábavě to má daleko. A co hůř, jakoby někdo říkal, kdy má divák brečet.. I děti mají právo volby, ať si milují koho chtějí, obzvlášť když to tak jen vypadá.. Ukázka boření společenských konvencí v té nejutahanější možné podobě.. Celkem jsem trpěl. 40% ()

nichts

Hodně moc kýčovitý. Hudba říká jak se cítit. Úvodní štěstí je zobrazeno jak z reklamy na máslo. Kdyby někdo nepochopil, že se chlapec dá po přiznání zázračně dohromady, tak mu symbolicky sundají sádru z ruky a jde se projít do pole květin v zapadajícím slunci. Tak lehké je se naráz přenést přes tragédii již podstatně způsobil. škoda času. Je tam nicméně několik pozoruhodných scén - za všehcny třeba když hrdina odmítne hrát dětskou hru se svým kamarádem - odmítne věřit, že existují imaginární postavy se kterými si hráli. (to je tedy vzhledem k jejich věku již nemístné, ale pěkné je to stejně - i v tom je ale vidět, že se režisér snažil vymačkat dojetí za každou cenu) ()

xdavidg

Dokonalé výkony dětských i dospělých herců. Citové drama, které rozpláče každého. Krásná kamera, dokonalé barvení, celkový nádech filmu na jedničku. ()

Dvojirakri

Lány květin, širé roviny, cyklisté různých barev pleti. Současný Benelux a drama tak chladné jako kdyby pocházelo z dalekého severu! Dva chlapci jsou jeden druhému nejbližšími kamarády, prožívají šťastné dětství plné her, až do chvíle kdy v období počínající puberty nastupují na střední školu a jejim novým spolužákům přijde jejich vztah jako víc než kamarádský, což do na první pohled nerozbitného přátelství vnáší trhliny, které je těžké, ba nemožné zacelit. Snímek nám nedává odpověď na všechno, nedozvíme se třeba co se honilo hlavou tomu druhému klukovi, proč se zachoval tak jak se zachoval. Naopak plně prožíváme citový zmatek mladíčka ještě sotva chápajícího své vlastní já, natož po tom co... Obsadit Edena Dambrine do hlavní role byl mistrovský tah, ten kluk je vynikající a jestli bude dál pokračovat v herecké profesi tak o něm určitě ještě uslyšíme! Kamera kouzlí hlavně v lánech dahlií a dalších květin oku lahodící barvy a mě schází hrozně málo abych dal plný počet hvězd. Co přesně? Možná to že se do stopáže 105min dalo nacpat ještě víc. Na snímky režiséra Dhonta si ale rozhodně jako milovník dramat z obyčejného života dám pozor! ()

mh91

Krásný příběh dvou mladých chlapců. Emociální filmový zážitek. Film drží propracovaný scénář a hlavně fantastický hlavní hrdina, který udrží druhou půlku filmu pomocí svým citů. Poctivých 80%. [KVIFF 2022]. ()

pz314

Říkal jsem si už před měsícem, jé to bych rád někdy viděl a čirou náhodou jsem se strefil zrovna na premiéru. Bezprostřednost dětských emocí je pozoruhodná, herecké výkony supr, trochu chybělo nějaké rozuzlení. Vyčítá si to stále nebo se přes to přenesl? Poslední pohled do kamery jako by naznačoval, život jde dál ponesu si to ještě s sebou. Atmosférou i tématem blízké Tomboy. ()

MARLENE.DAFT

Blízko(st), přátelství, ztráta, smutek. Pomalé, citlivé, lidské, neuměle dramatické. Nádherná kamera, skvělé herecké výkony, bezchybný scénář. Každému zabrnká na tu jeho vlastní osobní notu ze života. A nejsilnější momenty filmu byly ty, kde bylo ticho a to je vysoká filmařina. P.S. Krabice kapesníčků must have. ()

Sopholojong

Makacka na farme, hokejove drilovanie, "klukovske dovadeni", rebelia voci rodicom, homosexualne naznaky... chlapci v teenagerskom veku su jednoducho divoke zveri (viem podla seba). Typ hraneho "takmer-dokumentu" z ranku Kids, alebo Zivot Adele, s kamerou nalepenou po celu stopaz na ksicht, alebo postavu ustredneho "blondacika". V takychto typoch snimok to maju vedlajsaci velmi tazke... a prave rola utrapenej matky zomrevsieho chlapca je hrana excelentne. "Beneluxovska" nezavislarcina, ktora na Oscaroch nema co robit, leda tak na "europskych cenach". Existencialna nuda, ktorou si v roznych obmenach presiel takmer kazdy chlapec najdivokejsieho veku (a ja ju nepotrebujem v tejto forme vidiet znovu). 4/10 ()

Jandecka

65 % V jinak opravdu dobře natočeném filmu člověk marně čeká na nějakou hlubší zápletku poté, co se celý děj odehraje v první polovině filmu... ()

Barracuda_

Zdrcující drama o blízkém přátelství, předsudcích, odcizení a vyrovnávání se s tvrdou realitou. Zahráno s naprostou přirozeností, obzvláště ústřední mladou dvojicí. Vyprávění a vyjádření pocitů je založeno hlavně na detailních záběrech tváří postav ve spojení s pečlivě vystavěným sledem obrazových výjevů a vnitřních přirovnání. Po vizuální stránce je film hezky natočený a opravdu dobrá hudba jemně dokresluje jeho atmosféru. Těžké téma je citlivě zpracováno, přesvědčivě zahráno a filmu není téměř co vytknout. Intenzivní emoční zážitek. Podrobnější pohled (obsahuje spoilery): V tomto filmu nenajdete hlubokou zápletku, nýbrž se zejména snaží v divákovi vyvolávat emoce. Dějem je film docela plytký a lze jej rozdělit na dvě části. V první sledujeme prožívání dětství a klučičího přátelství, které přesahuje rámec běžného kamarádství, a to kvůli fyzické blízkosti obou kluků. V důsledku posměšků spolužáků se kluci odcizují. Léo Rémiho odstrkuje a dochází i k potyčce. Náhle cca v třetině filmu přecházíme do druhé části. Ačkoliv se Rémiho sebevražda může zpočátku zdát pro diváka jako málo uvěřitelná, můžeme poukázat na některé skutečnosti či dojmy k tomu směřující. Rémi byl zjevně senzibilní a odcizení s Léem bral velmi těžce. Nicméně to mohlo být i v důsledku platonické lásky k Léovi. Také zmíním scénu, kdy se kluci poperou a Rémi se následně zamkne v koupelně, což se nelíbí jeho matce. Můžeme z toho vyvodit její uvědomění toho, že si je Rémi schopný nějakým způsobem ublížit. V druhé části film zpomalí a v podstatě nám ukazuje důsledek Rémiho fatálního rozhodnutí vzít si život. Kontrast s první částí filmu, která vyobrazuje zejména prožívání blaha a radosti, je opravdu silný. Film nám servíruje dlouhé plačtivé scény, které sice mohly být více sestříhány, ale účinně přenáší pocity postav na diváka. Tohle film zvládá mistrovsky díky kameře a autentickému herectví. Na mě osobně však nejvíc zapůsobil závěr filmu, kde Léo nahlíží do vystěhovaného domu, následně sám běží rozkvetlým polem a po zastavení se teskně ohlédne zpět. Je to naprosto perfektní vyjádření toho, jak moc nám můžou chybět naši blízcí a jaká bez nich zůstává prázdnota. Pokud si ze života v sobě nesete podobný šrám, může vás tento film totálně emočně vyždímat. Nicméně bych uvítal, kdyby byla první část filmu delší a dala větší prostor pro popis vztahu mezi kluky, případně více ukázala vnímání z Rémiho pohledu a jeho motivaci k sebevraždě. Tím by se zážitek z filmu ještě umocnil. Každopádně se jedná o vynikající film, který v nás může zanechat silný emoční otisk, ale zároveň si z něj můžeme i něco odnést. ()

argus123

Film som si pozrel s tym že som čakal dramu o dospievaní a pubertálnych problémoch. Miesto toho som dostal tragicku baladu o troch dejstvách. Holt kto hrá blbé súťaže, vyhrá blbé ceny. Za blbé rozhodnutie sa platí, a hlavna postava zaplatila za svoje nefér spravanie voči svojmu kamaratovi svojou psychikou vysporiadaním sa pocitu, že to ty si to posral. A s tym pocitom bude žiť do staroby. Ma to svoj poučný charakter. Proste nebuďte davom ovplyvnitelné hovadá. To je celé. Na záver keby som vedel že to skončí tak ako to skončí, tak ten film ani nepozerám. Trochu ma to otravuje že všetko sa musí o filmoch s touto tematikou skončiť bud hromadnou strelbou na škole alebo sebavypnutím. Film však hodnotím uprimne, bolo to fakt dobre natočene, scénar bol aj cez tu tragediu dobrý, a herecké vykony pefektné na to že toto bola ich prvotina. Dufam že im to otvorí dvere do filmovej tvorby a uvidim ich hrať v rovnako kvalitnom filme. ()

vyhnalek

Konec bezstarostného dětství přichází s nástupem dvou 12letých chlapců na novou školu. Posměchy spolužáků vedou k děsivé tragédii. Otázka jestli mezi chlapci je pouze kamarádství nebo i láska zůstává nezodpovězena, ale to není důležité. Pomalu sledujeme jak jeden uvolněný kamínek může změnit celý život. Trauma, které v životech hlavních hrdinů zůstane už nikdo nevymaže, ani po konci filmu.  Dramatický příběh je natočený s jistou dávkou lehkosti a přitom citu. Od prvního záběru mne film vtáhl svou energií do děje a nepustil do samého konce. Můj nejlepší film na MFF KV a třetí místo v divácké ceně 2022. ()

PRASÁK

Tohle silně emocionální a tragický drama o dvou třináctiletejch kamarádech z obce Wetteren (u města Gent, kde jsem kdysi byl i já) v Belgii zapůsobilo po téměř 26 letech na můj mozek, na mý srdce a na mý city stejně intenzívně jako snímek z roku 1996 „Spáči“ (Sleepers), kterej natočil oscarovej režisér Barry Levinson podle stejnojmennýho románu, a kterej měl v ČR svou premiéru 13. března 1997. Přiznám se, že v temnotě kina mi v těch několika vypjatejch a emočně náročnejch scénách tekly slzy po tváři. Nedaly se prostě zadržet, tak silnej film „Blízko“ (Close) skutečně je! Tenhhle film měl svou světovou premiéru na festivalu v Cannes 26. května 2022 a získal tam Velkou cenu (Grand Prix), čemuž se vůbec nedivím! V Český republice si úžasnej snímek „Blízko“ odbyl svou premiéru 7. července 2022 na Mezinárodním filmovým festivalu Karlovy Vary, kterej se konal ve dnech 1. 7. – 9. 7. 2022. Naprosto neuvěřitelný jsou herecký výkony obou hlavních protagonistů, kterými jsou Léo (ztvárnil ho kluk Eden Dambrine) a Rémi (klučina Gustav De Waele). Oproti většině (zejména americkejch) filmů, kde jsou podobný emocionální scény podbarvovány nějakou „dramatickou“ hudbou, nejčastěji smyčci, ve snímku „Blízko“ je v takových chvílích úplný, ale úplný ticho!!! A tohle TICHO mnohonásobně násobí účinek všech vypjatech citovejch scén ve filmu na diváka. Belgickej režisér a scénárista Lukas Dhont (nar. 11. 6. 1991 ve městě Gent) zřejmě moc dobře ovládá svý řemeslo a ví, jak danou scénu natočit tak, aby na divákovi zanechala co největší a dlouho trvající účinek. I když tragickej, přesto vynikající snímek! Všem ho doporučuju! Osobní poznámka: mezi hlavními hrdiny snímku (Léo a Rémi) skutečně nejde o homosexualitu, jak se někteří uživatelé tohoto serveru mylně domnívají, ale o skutečný přátelství mezi dvěma kluky. Vím to, protože jsem podobný přátelství na základní škole do našeho věku 14 let opravdu zažil s kamarádem Ivanem (bohužel již odešel do unitární kvantový dimenze). Byli jsme prostě naladěni na stejnou vlnovou délku. ()

Třicátý ročník Dnů evropského filmu již brzy!

Třicátý ročník Dnů evropského filmu již brzy!

14.04.2023

Jubilejní třicátý ročník festivalu Dny evropského filmu (DEF) letos proběhne od 20. do 25. dubna v Praze, Brně a Ostravě a od 26. do 30. dubna v dalších městech celé České republiky. Žánrově pestrá… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

31.12.2022

9. ročník Be2Can startuje už tuto středu!

9. ročník Be2Can startuje už tuto středu!

03.10.2022

Už tuto středu začíná Be2Can v 34 kinech po celém Česku! Zahajovacím filmem bude stejně jako v letošním Cannes zombie komedie Poslední střih od Michela Hazanaviciuse. 9. ročník přehlídky… (viac)

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

09.07.2022

Největší filmový svátek v Česku se po devíti dnech uchýlil ke svému konci. V sobotu večer proběhlo ve Velkém sále hotelu Thermal slavností zakončení 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v… (viac)