Spider-Man 2

USA, 2004, 127 min (Special Edition: 135 min)

Réžia:

Sam Raimi

Predloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scenár:

Alvin Sargent

Kamera:

Bill Pope

Hudba:

Danny Elfman

Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris, J.K. Simmons, Donna Murphy, Daniel Gillies, Dylan Baker, Bill Nunn, Willem Dafoe (viac)

Od chvíle, kedy sa Peter Parker (Tobey Maguire) rozhodol opustiť svoju dlhoročnú lásku Mary Jane Watson (Kirsten Dunst), aby sa mohol v kostýme Spider-Mana aj naďalej zodpovedne venovať svojmu povolaniu superhrdinu, ušli dva roky. Jeho túžba po milovanej M. J. sa ale postupom času stala ešte silnejšia, a to je dôvod, aby sa tajného života superhrdinu na dôkaz svojej lásky vzdal. M. J. sa však medzitým rozhodla ísť ďalej, dala sa na dráhu filmovej herečky a v jej živote figuruje nový muž. Peter má problémy i so svojim najlepším priateľom Harrym Osbornom (James Franco).  Ich priateľský vzťah začína byť stále viac zahaľovaný Harryho závisťou voči Spider-Manovi,  ktorého viní zo smrti svojho otca. Keď už sa zdá, že sa situácia nemôže zmeniť k horšiemu, Peter je postavený tvárou tvár mocnému Dr. Octopusovi (Alfred Molina) - diabolskému stvoreniu s dvomi pármi smrtiacich chápadiel, ktoré sú mu viac ako dôstojným protivníkom. Aby dokázal jeho výčiny zastaviť, musí sa naučiť žiť so svojím osudom a využiť všetky svoje schopnosti, ktoré sú mu zároveň darom i prekliatím. (TV Markíza)

see_sawandrew

Podobně jako třeba u Beowulfa nebo Mumie jsem si ke spidymu musel hledat cestu, ale ani v nejmenším toho nelituju. Ten film je dokonale stylový, obsahuje dva báječné videoklipy a na komiksárnu je až neskutečně lidský. Directors cut je nutnost, přidává sice jen detaily, ale všechny fungují. 90% ()

HiddenDragon

Raimiho trilogie by se asi mela hodnotit spis jako celek. Dily na sebe primo navazuji a jsou plus minus rovnocenne. Ale dvojka je asi preci jen nejlepsi. Je v ni spousta zvratu a na pomery komiksu je to docela dojak. Temny rytir to neni, ale oni se tito dva hrdinove srovnavat nedaji. Spider-Man neni detektivni, drsny, je to vlastne porad kluk...i v papirove verzi clovek zjisti, ze zatimco Bruce Wayne je predevsim Batman, Spider-Man je hlavne Peter Parker...se vsemi jeho slabinami, city. Proto porad MJ, proto laska. Ale ve dvojce je to opravdu vkusne zpracovano a i uvahy o hrdinstvi se sem hodi. Kdyz sel tenhle dil do kin, zaporak Doctor Octopus mi jeste prilis nesednul, protoze neni takovym cistym zlem jako treba Joker nebo Green Goblin. Ale od te doby, co se objevil ve Spideym na PlayStationu v r.  2018, si ho dost uzivam. Jinak ale dvojka se Spider-Manem exceluje predevsim v utoku na city, coz Americane umi, a i po letech ma velmi kvalitni triky. // Co se tyce verze 2.1, ktera obsahuje sceny navic - neni vylozene o co stat, jako u vetsiny director's cutu pusobi vystrihle sceny trochu nadbytecne a v klidu muzete zustat u kinoverze. [Oscar 2005: Vizualni efekty] ()

iXtr3m3

Obrovský kvalitatívny skok oproti už aj tak celkom dobrej jednotky. Dramatické scény, zraniteľnosť hrdinu, záporák/nezáporák... Pamätná scéna z nadzemky je nehynúca... ()

Torimmer

Chtěl jsem od této série aspoň jednu/dvě pořádné silné scény. Až tady přišli. A linka s Peterovou/Spider-Manovou krizí identity to hodně vyzdvihuje. ()

Eraserhead

Jsou to bohužel slabší 4*! Akce je tu sice ještě promakanější než v jedničce, hlavně Parkerovi pády a dopady z výšek byli natočeny nepříjemně realisticky. Ale co mi vážně lezlo na nervy, byly ty romantický řečičky, který zabírají většinu času a řeší neustále to samí pořád dokola a pokaždé u toho nějaká z postav brečí. Nic proti romantice, ale čeho je moc toho je příliš. A jak tak čtu ostatní názory tak se mi zdá, že budu jeden z mála komu se Green Goblin líbil víc než Dr.Octopus. Nejlepším zfilmovaným comiksem jsou pro mě stále X-men 2. ()

cold

Více než důstojný nástupce prvního dílu. Konečně se začínají dělat pokračování, která se nesnaží vyrejžovat prachy jen na tom, že jednička byla úspěšná, ale pousouvájí příběh dopředu. Triky se povedly, ale i bez nich by to bylo skvělé. Díky pane Raimi, konečně někdo pochopil jak se předělávají comicsy. Už se těším na trojku :-) ()

BlueZero

Oproti jednotke je to fakt hrozné. Dokonca, čo ma prekvapilo, tak aj efekty boly horšie. Jediné čo by obstálo v kritie bol výkon Tobey-ho. ()

MareT.

Zaručeně moje nejoblíbenější comics serie, která se pustila do realizace! A druhý díl nasadil laťku tak vysoko, že ji ve třetím díle už nepřeskočil ani on sám! Jsou to orgie digitalních efektů, u kterého jsem nedýchal, auto letící na pár je snad nejlepší scéna filmu, děj je dobře rozehraný! Je to dokonalá kombinace comics filmu, který v moderní době rozehrál jen Raimi! ()

wosho

Raimi podruhé šáhl do pavoukových sítí a vyvaroval se všem neduhům jedničky,přidal akci-ale nepřehání to sní a přitlačil i na city a motivy hrdinů-má opět záporáka proti své vůly tentokrát s lektorským poměrem k Petrovi a ten je ještě víc v depresivní úloze,byť narozdíl od jedničky je konec víc do Happy Endu,který však děj otvírá podle mě k tragickému vyvrcholení ve třetím díle-soudě dle upoutávky.Jen přeji Raimimu hodně odvahy a síly ()

dopita

Jestliže první díl byl přihlouplej a utahanej tak druhej díl je jen přihlouplej, tím myslím tradičně americky, comicsově naivní. Ale film aspoň baví až do konce, na rozdíl od prvního dílu. ()

B4TM4N

Naprostá ucajdaná hrůza. V podstatě romantický film, kdyby nebylo toho koštěte v hlavní ženské roli. Peterův protivník taky spíše víc než superpadouch je pouze chlapík s vysokoškolským titulem a zažitou jednou nehodou v laboratoři. Zcela jistě nejhorší díl série. ()

pipapaja

Nečekal jsem, že dvojka bude stejně dobrá jako jednička ale spletl jsem se je lepší. Vše co fungovalo v jedničce funguje i zde záporák v podání Alfréda Moliny je možná lepší než Goblin z jedničky, problémy Petra jsou velice věrohodné a akce a scénář nemá chybu. Tento film se neomrzí. ()

HArna

Nečekal jsem, že to bude lepší než jednička, která mě nějak extra nenadchla, ale na druhou stranu se na to dalo určitě koukat. Jsem překvapenej, že je dvojka lepší. Nejsem expert přes pavoučího muže, ale záporák Dr.Octopus je mi dobře známej. Je to moje nejoblíbenější záporná postava. Možná i proto 3hvězdy zaslouženě ()

AdamesWWE

[7/10] Pokračovanie výbornej jednotky. Dej filmu sa viacej zameriava na vzťahy medzi hlavnými postavami, ktoré sú skvelo napísané a svoju dôležitosť a charaktery tu už nijak nerozvíjajú. Do toho sa tu zamotá aj záporná postava a je zápletka na svete. Nieje tu moc nudných miest, aj ked´ tu je dosť dialógov ale boli celkom dobré, niektoré scény a scény ako napr. fotografovanie na akcií, by bolo dobré vyškrtnúť kedže tu nieje nič pre dej filmu potrebné, ale už to tam je a dá sa to zniesť. Herecké obsadenie podobné jednotka, hlavné trio Maguire - Dunst - Franco bezchybné, záporák Alfred Molina je perfkektný, postavu má takisto zaujímavú. Niektoré vedľajšie postavy stoja za zmienku, napr. J.K.Simmons, ktorý sa tu opäť prezentuje dobrými hláškami, menej priestoru tu je pre tetu Petera, ale myslím si že tá tu už nieje ani potrebná. Film je o niečo menej kvalitný ale prvá časť kvôli slabšiemu scenáru, ale ukáže sa vo filme veľa dobrých akčných momentov ktoré sú lepšie spracované ako v prvej časti, samotné finále bolo zvládnuté veľmi dobre a film je po technickej stránke a réžií o niečo lepšie ako prvá časť, ale ako celok je o niečo slabší ako jednotka. ()

Paity

Jak už to tak u pokračování bývá, je velice těžká alespoň udržet laťku kvality, kterou měl předcházející díl. Málokdy se to však daří. i to je příběh Spider-Mana 2. Není to sice špatné, ale koukat se na to mockrát asi nebudete, leda s velikým časovým odstupem. ()

Hanys_

Nejlepší díl z celé "původní" Spideyho trilogie. Větší rozpočet jde hned poznat, akce je víc a je líbivější, ale stejně jako u jedničky se projevil Raimiho zásadní problém. Nedokáže postavám vtisknout duši. ()

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

08.12.2020

Po dřívějších zprávách, že ve třetím samostatném filmu o Spider-Manovi s tváří Toma Hollanda se má objevit herec Jamie Foxx znovu jako Electro, tedy postava, již ztvárnil už v roce 2014 ve snímku… (viac)

Scenáristé v akci

Scenáristé v akci

22.11.2008

Vrána k vráně sedá a američtí scenáristé s oblibou pracují ve dvojicích. Rossio a Elliot (Piráti z Karibiku) či Orci a Kurtzman (nepřehlédli jste našlapaný trailer na nový Star Trek, že ne?) jsou už… (viac)

Komiksové novinky

Komiksové novinky

03.02.2007

Restarty se v poslední době těší velké divácké oblibě, je to patrné na úspěšnosti Batmana, který začíná a Casina Royale. Proč nezkusit nový přístup k látce, i když máme za sebou teprve jeden díl? To… (viac)

Timur Bekmambetov v Hollywoodu

Timur Bekmambetov v Hollywoodu

09.12.2005

Ruský režisér Timur Bekmambetov si získal velmi příznivé ohlasy za svou drsnou sci-fi Noční hlídka. Ta posbírala, kromě řady pozitivních kritik, několika ocenění, $15 mil. i smutný statut… (viac)