Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

gusman

Krásně zachyceno pár posledních dní války. Opravdu pěkné, autentické s nepřekonatelnými hereckými výkony v čele s Brunem. Dlouho jsem nedával u filmu pozor tak jako zde poslední minutu...a pustil jsem si jí ještě dvakrát..... ()

drinker

Dokonale vybudovaná atmosféra stísněnosti a bezmoci, která má však jen jednu chybu. Do fillmu se nevžijete, pokud nechcete popřít odpor prakticky ke všem postavám, které se na plátně vyskytují (kromě Němců se mihnou i Sověti :-). Pro nacisty musí být scény s dojemně umírajícími a trpícími nacisty filmový ráj, nás ostatní to bohužel svádí k "zesměšňování". Což paradoxně sice není přímo chyba filmu, ale i tak to jednu * stálo. ()

wictoria

Z tohoto filmu mám zafixovanou hlavně scénu, kdy matka vraždí své vlastní děti - pro mě prostě strašné, noční můra, nedokážu se toho zbavit :-( ()

Heavyman

Poslední dny Adolfa Hitlera a jeho nejblišších. Bruno Ganz zahrál Herr Hitlera více než dobře, ale fyzická nepodobnost trochu kazila autentičnost. Hitler se mi zde zdál zejména ze začáku filmu jako docela příjemný strýček. Přišlo mi docela málo pravděpodobné, že sekratéřka kterou si vybral a stála po jeho blízkosti by netušila nic jak říkala o zločinech, které páchal během války i před ní. Film navodí ty pocity, které má jedině v původním znění. ()

Judas

Velmi zajímavě pojatý film v německé produkci, který nestaví nacistický režim na piedestal, ale také ho nezavrhuje a ukazuje naivitu a nevědomost lidí pracujících a pomáhajících na těch nejvyšších místech. ()

Páně

Rozhodně působivý film, zcela využívající potenciálu, který se v posledních dnech Třetí říše nachází. Nechybí v podstatě nic. Máme zde vkusnou hudební složku, která se nevnucuje, ale vypluje na povrch jen v důležitých chvílích. Máme zde výborné herecké výkony a poměrně autentickou atmosféru konce války. Od sledovaní se nelze jen tak odtrhnout, musí se prostě sledovat co přijde. A přestože všichni víme co přijít musí, čekáme na to se zatajeným dechem. Možná právě to je oním kladným měřítkem, ať už se jedná o mrazivé scény z ulic skomírajícího Berlína, nebo dusivé scény z dožívajícího bunkru. Pád Třetí říše je velkolepým dílem. ()

SkyCaptain

Silný film, ktrý podle mě věrně zobrazuje dobovou atmosféru pádu Říše. Je chladný,krutý a nesmyslný stejně tak jako doba ve které se odehrává. Hitler je zde navíc zahraný snad lejlépe co jsem kdy viděl. ()

Lyžař

Podle mě hodně kvalitní pohled na celou situaci na konci první poloviny 20. století. Je zde vyjevena spousta věcí, nejenom to, že Hitler byl s*ině. ()

Fawkes

Pro mě bylo velice složité tento film hodnotit, neboť mi na filmu vadilo pár věcí a přesto jak vidíte jsem se neubránil dát mu pět hvězdiček. V prvé řadě mi neseděla role Hitlera. Po nějaké době už jsem si sice trochu zvyknul, ale nebylo to ono. Ve Valkýře mi přišel mnohem podobnější, neříkám lépe zahraný, ale prostě lepší. Za druhé mi film přišel dlouhý, vím že válečné filmy většinou mají takovou stopáž, ale první hodina byla skutečně nezáživná, určitě by se dala trošku prostříhat. Naopak ta druhá půlka ze mě emoce doslova ždímala, umírající němce jsem dokonce chvílemi litoval a dostaly mě i scény kdy se zabíjelo jedem. Je vskutku zajímavé jak člověk při sledování filmu lituje ty, co přitom napáchali tolik zločinů a rozpoutali válku. ()

Hapretor

Viděno v kině tehdá ještě na střední s celou třídou. Ti, kteří dějepis doslova žrali, tam hledali jen faktografické chyby. Někteří spali. Někteří řvali. Někteří, jako já, jen tiše seděli a těšili se, až vypadnou na pivo. Bruno Ganz byl ovšem velmi přesvědčivý. Já bych dal jinak přednost něčemu více akčnímu. Jinak u mě dobrý. ()

BeranSon

Bruno Ganz hraje svojí postavu skvěle, ve své práci neudělal sebemenší chybičku, je to skvělí herec, ale i když byl patřičně dokonalý tak zahrát si Adolfa Hitlera na něj bylo až příliš velké sousto. Žádný herec by nedokázal tohoto antikrista zahrát tak přesvědčivě, aby jsem mu alespoň na chviličku věřil, že to Hitler je. Pravá podstata je ta, že herec, který by měl Hitlera "oživit" by musel být přesně takový jako on, musel by být na pohled zlý a musel by diváka uhranout svými děsivýma očima , jenomže právě takový Ganz není. Pád třetí říše je skvělím příkladem toho, že všechno má svůj konec, snaží se nám oživit válku z bezprostřední blízkosti jejího zakladatele. Pozoruhodné je to, že film se nám nesnaží vnutit špatný názor na Hitlera, snaží se nám ukázat jak to měl v hlavě srovnané. Oliver Hirschbiegel nechtěl aby si divák udělal na hlavní postavu názor, chtěl jí předvést v tom lepším světle, což se mu i celkem povedlo. Výprava je skvělá a co bych vytyčil jsou oba manželé Goeblessovi srší z nich mráz až jsem z nich měl husí kůži. Němci na sebe ušili dost pěkný film a přes to všechno co udělali před nimi musím smeknout... - 9/10 - ()

Raziel_cz

S tímhle filmem jsem měl v podstatě jenom jeden zásadní problém – našel jsem ho na fóru nadepsaném: "Nazi killing movies". Takže jsem z pochopitelných důvodů čekal, kdy začne to "nazi killing". Clint Eastwood kropící nácky ze dvou mašínkvérů naráz se ze zištných důvodů nedostavil, co se dá dělat. Solidní drama z posledních dní války, které mi ale přijde brutálně nadhodnocené i z pozice lidí, kteří do něj nešli nevěda, o čem je. (Na svou obhajobu, v době vzniku jsem samozřejmě věděl, o čem je, ale to fórum se tvářilo fakt přesvědčivě.) Bruno Ganz bezpochyby podal parádní výkon, jinak mě snímek ale často nudil. A nudil mě proto, že je z nějakého důvodu strašně orientovaný na Traudl Junge, aka nejméně zajímavou postavu v celém bunkru. A že jich tam je. Sledovat tolik charakterů najednou je hodně schizofrenní záležitost (a nejen proto, že nacistická elita byla banda zfanatizovaných imbecilů, jimž porážka nedocházela ani v momentě, kdy jim sověti dupali nad hlavou) a nejednou jsem se zamotal nejen do toho, kdo zrovna Hitlera hypoteticky zrazuje, ale i do jmen. Neumím si představit, co zažívali lidé bez podrobnější znalosti historických souvislostí. ()

Sady26

Ako milovník vojnových filmov/dokumentov je to pre mňa veľkolepý film, ktorý ja osobne hodnotím na 5 hviezd. Film v mnohých momentoch pripomína dokument. Herci v tomto filme podali naozaj skvelý výkon, výborne obsadenie postavy Hitlera a Goebbelsa. Dovolim si povedať, že tento film ešte jasnejšie vykresľuje úbohosť samotného vodcu a jeho spolupracovníkov. Megalomanské reči a činy, no keď trebalo prebrať zodpovednosť tak zrazu, samovražda bola na dennom poriadku. Človek sa pri tomto filme až preľakne, ako ľudia niekedy slepo prepadnú klamstvu. Toto majstrovské dielo hodnotím na 92% ()

Ombak▼Penari

Viděno nejméně pětkrát a nikdy jsem nezapochyboval o vysokých kvalitách tohoto snímku. Protože když se díváte dvě a půl hodiny na scény z bunkru, kde všichni jen chodí sem a tam, vedou vzrušené rozhovory, vzájemně na sebe křičí, nalévají se alkoholem a nakonec si skoro všichni prostřelí hlavu a vás za tu dlouhou dobu ani jednou nepřepadne nuda, tak to rozhodně něco vypovídá o síle scénáře, kvalitách režie a hereckých výkonech všech zúčastněných. A to i přes nespornou atraktivnost látky. Tohle se prostě nedá hodnotit jinak než pozitivně. ()

Deratizer

Chcete li si tento historicky válečný film z období druhé světové války užit naplno, sledujte jej na domácím kině v prostorovém zvuku..............Má smysl si film pustit v multikanálové zvukové stopě? "ANO". Film je v multikanále pro domácí kino velmi dobře prostorově zpracován, prostorové kanály jsou opravdu aktivní a střely jsou slyšet prostorově opravdu ze všech stran, sledování na domácím kině velmi doporučuji. Zvuková stopa je pro multikanál nadprůměrně zpracována. ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)