Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

Makky

"Tá takzvaná ľudskosť je len pobožný nezmysel! Súcit je počiatok všetkých hriechov! Vždy hovorím, že mať súcit so slabými je zrada zákona prírody." Toto sú Hitlerove slová, nad ktorými zostáva rozum stáť. Jeho nekonečná viera v seba a v Nemecko až do poslednej chvíle bola neuveriteľná... Bruno Ganz to zahral výborne. Jednoducho Pád Tretej ríše patrí k tomu najlepšiemu z "Hitlerových" filmov. Uveriteľnosť tu je veľká, je zároveň vidieť beznádej, krutosť a fanatizmus. Ale to najvyššie hodnotenie nedávam len kvôli pár desiatkam minútam v strede filmu, počas ktorých som sa nudil. Bez nich by bol tento film lepší. ()

kaylin

Hvězdou filmu "Pád Třetí říše" je Adolf Hitler. Ne, asi se raději trochu poopravím. Hvězdou je Bruno Ganz, který naprosto neskutečným způsobem ztvárnil německého diktátora, člověka, který se nebál zabíjet milióny lidí jen proto, že měli jiný původ, než jaký si on přál. Pravda, ona jeho ideologie byla trochu komplikovanější, ale do toho zasahovat nemusíme. "Pád třetí říše" je o tom, jak se Hitlerův život chýlí ke konci s tím, jak se ke konci chýlí i válka v Evropě. Sověti se dostali do Berlína a město je ničeno. Neustálým pozadím celého filmu jsou výbuchy bomb a střelba. Hitler se ještě snaží udělat něco, aby se situace změnila, ve svém bunkru chce vývoj zvrátit, ale postupně si uvědomuje, že už to není možné. Poslední chvilky tohoto šíleného muže jsou známé, ale když jsem sledoval, co skutečně udělal, když jsem ho mohl vidět v podání skvělého Ganze, došlo mi, že Hitler musel mít ještě dostatek příčetnosti, aby si uvědomil, že sebevražda je jediným řešením, jak odejít z tohoto světa v klidu a tak, aby sám sebe ušetřil procesů, které musely zákonitě následovat. Eva Braun, jeho milenka a v poslední fázi života i manželka, je zde vykreslena jako naprosto zfanatizovaná žena, která je schopna pro svého Vůdce udělat cokoli. Však nebyla sama. Film rozhodně nemá za úkol jen odsuzovat Němce, myslím si, že spíše než útok na národ, se jedná o ukázku toho, co všechno může člověk dosáhnout, když má dostatečné schopnosti a získá potřebnou moc. Lidé jsou za ním pak ochotní jít za jakýchkoli podmínek a dělat jakékoli kroky, jen aby se nestali těmi, kdo budou stát na druhé straně barikády. Je to šílené, ale jeden jediný člověk dokáže ovládat masy. I když masy budou vědět, že je to šílenec, budou stát za ním, dokud budou mít pocit, že druhá strana je horší a že tady na téhle straně - prozatím správné - čeká světlá budoucnost. Nebo alespoň její vidina. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/10/ong-bak-pad-treti-rise-bolt-zathura-3g.html ()

jajinka

Celkový pocit beznaděje války je možná dobře zdůraznit, i v tomhle snímku se to povedlo. Jen celkové zlidštění Hitlera přehnané, možná o to krutější a věrohodnější zobrazení p. Goebbelsové a jejího manžela.. Prostě film Hitler: vzestup zla, byť nešlo o tolik pompézní a proklamovanu věc, na mě zapůsobil rozhodně více. Srovnání vzestupu šílených ideálů a pak jejich konce, který si nechce "Vůdce" připustit.. ()

rt12

Oceňuji perfektně zahraného Hitlera v podání Bruna Ganze, jeden z nejlepší jeho představitelů. Samotná historická zaležitost je skvěle natočena. ()

movieband

„Zítra mě budou miliony lidí proklínat.“ Vítejte na hereckém koncertu Bruna Ganze jako Adolfa Hitlera. Pád Třetí říše je těžkým snímkem ke strávení. Jednou z mnoha jistot filmu je, že určitě není pro každého. Skoro tříhodinová sonda do posledních momentů života jedné z největších zrůd lidstva divákovi ukazuje, co mohl být Hitler zač v soukromí. Kdy na diváka ze snímku působí jako relativně schopný, starostlivý a milující člověk na jedné straně a sadistický, ctižádostivý ďábel, který vraždil miliony lidí, bez mrknutí oka, a věřil v ideál Třetí říše, na straně druhé. Bylo to, jako pozorovat schizofrenika, který neví, čím by chtěl být dřív. Jestli obyčejným člověkem, nebo válečným monstrem, strojem bez jakéhokoliv citu. Film však nesleduje osudy pouze samotného Hitlera, ale blízkého okruhu lidí kolem něj. Goebbelse, Göringa, důležitých žen jeho života (Eva Braunová, Gertraud "Traudl" Junge). Sleduje i osudy samotného Berlína a obyčejných civilistů, kteří se na ulicích dobrovolně, zfanatizovaně a nesmyslně pouštěli do boje za něco, co už dávno nebylo. Za ideál, který byl od začátku odsouzen ke zhoubě. Divák je svědkem toho, jak se mladí stávali součástí Hitlerjugend, jak obrovskou moc Hitlerova osoba měla, co všechno Hitler dokázal pár slovy udělat s člověkem. Pád Třetí říše je podle mě filmem, který člověk dokáže plně docenit s větším historickým povědomím, když zná víc vztahy mezi vyšší vrstvou tehdejšího Německa. Pravda, jde to i bez toho, ale myslím, že lidé, co se víc zabývají, ať už profesionálně nebo to mají jako koníček, historií, a konkrétně druhou světovou válkou, si film užijí mnohem víc. Minimálně se jedná o působivé, ponuré, těžké a zajímavé nahlédnutí do posledních chvil života téhle, už navěky známé postavě lidské historie. 80% ()

Maq

Nejprve k zobrazení Hitlera: Je hloupé a svým způsobem nebezpečné představovat si ho prostoduše jako nelidské monstrum za všech okolností. Kdyby takový byl, odpuzoval by přece i Němce. Pravdou je, že v lepších časech dokázal být neodolatelný, a lidé by to měli vědět. --- Film ho zobrazuje dobře. Je zdokumentováno dosti přesně a věrohodně, jak v posledních dnech života měnil nálady, od krvelačných výbuchů vzteku a zoufalství, až po polohy smířené a laskavé. A nejen pokud jde o Hitlera, film se svědomitě přidržuje známých skutečností, zachoval si objektivitu. Kde fakta zjednodušuje v zájmu srozumitelnosti, neposouvá jejich význam. --- Umělecky však film neohromí. Věřím že opravdový umělec by z látky vytěžil něco víc. Co se tenkrát odehrávalo v berlínském bunkru je z dramatického a psychologického hlediska velmi zajímavé a inspirativní. A nejednoduché. Například jak Vůdcovi náměstkové do poslední chvíle intrikovali a usilovali o moc, a kuli plány jak vezmou roha a postaví se slavně do čela čehosi co už reálně neexistovalo. Takový Bormann je přítomen jen jako nevýznamná figurka - to je chyba! Elegantní Speer se jen mihne, přitom jeho vztah s Hitlerem byl unikátní a prošel v těch dnech velmi zajímavým vývojem. Málo se ukázalo i to, jak se Hitler a další zoufale a směšně snažili zanechat jakýsi "odkaz" budoucím generacím, jak byli zaslepeně přesvědčeni o své velikosti a historickém významu. A v kontrastu k nim oportunisté (Fegelein, ale i další), kteří se za Hitlera měli dobře a chtěli ho přežít a užívat si života dál. --- Zkrátka, ten bunkr byl tehdy dějištěm nejednoho velkolepého dramatu. Film to nedokázal využít, nešel pod povrch, zachytil jen zřejmá fakta. Je dobře že byl natočen a lze ho doporučit zejména k osvětovým účelům, nicméně umělecky je jen velmi průměrný. ()

Damiel

60 % - V porovnání s Černou knihou, která mě příjemně překvapila, zůstala moje očekávání od Pádu třetí říše nenaplněna. Vesměs nijak chytlavý příběh se vleče a vleče, aby se dovlekl do konce. Je to pořád na jedno brdo, nevzalo mě to. A Bruno Ganz pro mě nadále zůstává jako Damiel :o) ()

vanadium

Skvěle zfilmovaný a prakticky i zdokumentovaný pád Třetí říše. Herecké výkony mistrovské, od výbušného, od reality odpoutaného Hitlera, přes zmagořenou Braunovou, po národnímu socialismu bezvýhradně oddané manžele Goebblesovy. Z krvavých scén mi špatně nebývá, ale při amputacích a detailu vystřelení si mozku z hlavy se mi udělalo opravdu blivno. Nádherné vizuální efekty, nádherně vytvořené prostředí zdevastovaného Berlína. Délka filmu je mírně ubíjející, byť je díky ní zaznaménano, jaký měl konec války dopad na všechny skupiny Berlíňanů potažmo Němců. Nicméně pět hvězdiček nelze dát z toho důvodu, že ve filmu vystupuje obrovské množství postav a člověk se v tom ztratí, přičemž velký počet postav navíc působí i drobné scénaristické problémy. ()

swed

V jistém směru fascinující pokus zmapovat poslední dny 2. světové války z pohledu poražených. U pokusu bohužel i zůstalo. Film totiž polidšťuje zlo a dělá z Hitlera vyšinutého strýce od vedle, který má svoji vlastní pravdu a nikdo jiný mu nerozumí. Další rozčarovaní přišlo z nafouknuté délky a z přemíry vedlejších postav, které rozdrobují vyprávění. Zdejšímu vysokému hodnocení se nedivím (film nenudí), kdo upřednostňuje povrchnost před hloubkou, ten ať si jednu hvězdu přidá. 6/10 ()

katuska138

Vzpomínám si, že když jsme se na něj dívali ve škole, ještě dlouho jsem to vstřebávala. Pro patnáctileté puberťáky to nebyl nejlepší film. ()

Thomassi

Pád Třetí říše, jeden z nejlepších válečných filmů vůbec. Je to unikát, který je a bude vyčnívat, protože Němci sice nejsou hrdí na tuto minulost, ale o to víc se jim ji podařilo ztvárnit. Je to dokonalý obraz naprostého zoufalství posledních dnů Hitlerova života, a vlastně celé druhé světové války v Evropě. Nejenom, že je těch dvě a půl hodiny poutavým svědectvím Hitlerovy sekretářky, ale vyznačuje se také naprostým zoufalstvím, které až do Hitlerovy smrti pohltí každého diváka a poté cítí naprostou prázdnotu a hroutící se chaos života v bunkru. Člověk v tu chvíli zůstane nevěřícně zírat a teprve pak si uvědomí, že je vlastně svědkem konce tisícileté říše. A to vše na vlastní oči. Zmrazujících scén je tam spousta. Třeba poprava Goebbelsových dětí je vůbec jednou z nejšokujících, a to nejen v tomto filmu. Do té doby naprosto neznámý herec Bruno Ganz se rolí Hitlera zapíše do paměti nás všech. Je to nejlépe zahraný německý diktátor. Další dokonalý výstup, zároveň ale také snad ještě děsivější než samotný Hitler, je Ulrich Matthes alias Goebbels. A mohl bych pokračovat. U takového filmu snad vůbec nevadí absence nějakých větších válečných scén. Je to hlavně zobrazení Hitlerových posledních okamžiků a já nemohu jinak než plnou palbu. ()

MATADOR

Snímek, jemuž se nedají upřít kvality, autencita i dobové vyobrazení. První hodinka a půl je ovšem silně nezáživná, ale závěrečená část to vše dotahuje a ukazuje šílené chování německých pohlavárů! Vynikající film, jenž by měl každý shlédnout povinně! ()

Aiax

Nelze než souhlasit s těmi, kdo tady napsali, že Pád Třetí říše je výborně zahraný a natočený, ale scénář má dost mezer. Hlavním neduhem filmu je taková nějaká řídkost. Je to příliš dlouhé, roztahané a možná by to chtělo i víc těch "hustších", nezapomenutelných scén. Občas se divák i dost nudí. Já si některé obzlvášť pomalé úseky projížděl čtyřnásobnou rychlostí a vůbec to nevadilo - a to je, myslím, dost výrazná vada. Ale přes to všechno převažují spíš kladné dojmy, hlavně mistrovské vizuální zpracování, které je většinou neotřesitelnou doménou amerických velkofilmů - jsem rád, že něco podobného dokáží už i v Evropě (i proto mně přijde trošku škoda, že tvůrci neměli větší ambice, že jejich fim není víc "válečný", neuvidíme mnoho bitev a akčních scén, ale uznávám, že pro jiné to zase může být výhoda). ()

salalala

Velmi zdařilý film o konci největšího vraha světových dějin. Hitler je tu ztvárněn poměrně lidsky, což je fajn, ale filmaři ho rozhodně neospravedlňují. Ganz je vynikající, a i když občas lehce přehrává, pořád je to velký kus práce. Místy máte pocit, jako když koukáte na samotného führera. Historickou hodnotu to má velkou, klobouk dolů, jak se s tím tvůrci vypořádali. Technicky je to zvládnuto velmi dobře a na evropský film to vypadá dost velkolepě. Bohužel film sráží obří délka a až příliš velké množství postav. Opravdu jsem kolikrát nevěděl pořádně, kdo je kdo, což je škoda, protože pak ta intenzita není taková, jaká by měla být. Chybí tu taky víc silných scén (zmiňovaná vražda Goebbelsových dětí je jedna z mála), které by diváka pohltily. Myslím, že kdyby Der Untergang hned po sebevraždě Hitlera a Goebbelse skončil, bylo by to fajn. Pak už se jen vaří z vody a klopýtá to do konce, což zamrzí. Přesto relativně zdařilý film, který si čtyři hvězdy zaslouží. 70% ()

runner85

hmmm sklamanie, vlastne iba bezduché politické vyprávanie o konci sna jedného muža ... sna ktorý bol už na začiatku prehraný ... ()

JohnMiller

Pozoruhodné Nemecké spracovanie posledných dní Adolfa Hitlera, točené viac filmovo a pútavo než životopisne. Úchvatný herecký výkon Bruna Ganza (teraz som aspoň zistil odkiaľ sú vlastne tie "Hitler pretitulkované paródie" ) jasne viedlo nad všetkými kladnými vlastnosťami snímky. Tomu som ten herecký výkon veril tak, že by som mu aj Oscara prihodil. S niektorými vojnovými scénami som nebol úplne kóšer ( asi nebol rozpočet) ale dej v bunkri som vstrebával všetkými zmyslami. Skvelá snímka. ()

major.warren

Pád třetí říše je temný a kontroverzní, ale dokazuje, že historii lze vyprávět i myšlenkami záporáka. Bruno Ganz předvádí výkon desetiletí a měl jasně dostat oscarovou nominaci. Adolf Hitler je v jeho podání nenapodobitelný. Ganz vytvořil prostě přesnou naučenou kopii, a minimálně nominaci by si zasloužil. Oliver Hirschbiegel se zhostil těžkého úkolu. Natočit Pád třetí říše podle svědectví Hitlerovi sekretářky si vyžaduje kuráž a práci. To je dle mě bod obratu. Film měl být mnohem více soustředěn na Traudl Jungeovou, která měla příběh vyprávět. Bohužel zde hraje vedlejší kolej a snímek sám nemá nikoho, kdo by ho táhl do předu. Scénář je ovšem historicky přesný, vyprávěný nelítostným způsobem a v některých scénách (legenda parodií) i černočerným humorem. Co se vizuality týče, tak kamera a obraz vytvářejí polovinu temného dopadu filmu. Ona mlha a tma je tam prostě jednička. Hudba je atmosférická, ale zároveň do filmu dobře zapadá. Alexandra Maria Lara v roli Hitlerovy sekretářky předvádí též úchvatný výkon, ale její naivita je tam dost cítit. Ale i tak je to taková ta dobrá duše celého příběhu. To Hitler, co se naivity týče, zde vévodí. Cholerické výboje, třes rukou při sundání brýlí, gesta na tváři, to všechno Ganz skvěle imituje. K tomu mu skvěle přihrávají ostatní herci v rolích od jeho manželky Evy, přes zrádce Himmlera a jeho hlásku: Až budu stát před Eisenhowerem, mám říct Sig Heil, nebo mu mám jen potřást rukou? Goebles a jeho žena se vám zde zhnusí více než samotný Hitler. Perfektně hraje i Thomas Kretchmann coby kapitán z Pianisty. Pád třetí říše je už nyní legendárním filmem, a to ani ne tak pro příběh, jako spíše pro neutichající fanfáry výkonu Bruna Ganze. Nominace na Oscara za zahraniční film potěšila, ale hodila by se více pro Ganze, coby hlavního představitele. Režijně hodně dobré, herecký koncert, scenáristicky nadprůměrné. U mě 80%. Skvělý a poučný film, který ukazuje hrůzy války zase v jiném světle. Délka je ideální, protože ani na minutu se zde nenudíte. Nejlepší scéna jen nejspíš, ta která je nejvíce parodována. ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)