Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

jessic

Dokumentárně pojaté drama posledních dnů Vůdce a jeho věrných v uzavřeném prostředí bunkru. První ztvárnění Hitlera, které mi nepřipomínalo karikaturu, kloubouk dolů před Bruno Ganzem. Před shlednutím jsem se neubránila zprávám o tom, jak lidsky je Hitler představen. Ve skutečnosti je tady psychopatická troska, jejíž občasné milé chování v osobním kontaktu vysvětluje oddanost jeho důstojníků. ()

SolamBee

Ani nevím, jestli stojím o (v posledních letech moderní) polidšťování hrůzovládců, vrahů a psychopatů. Radši si je jen jako lidi ani nepředstavuji - nechci, jejich činy pak vyznívají o to děsivěji. Ale tady, ač se mi film jinak líbil, dá-li se to tak vůbec říct, mi Hitler nepřipadal ani tak lidský, jako spíš bezvýrazný. Mnohem větší pozornost na sebe strhávaly vedlejší postavy, obzvláště kancléř a jeho manželka. Působivé, ale ne až tak, jak jsem čekala. ()

vika.evil

Tento skvělí film poukazuje na poslední dny třetí říše, a zobrazuje i bitvy odehrávající se mimo území Německa. Také pokazuje na to jak žil lidé během války. Doporučuji pro lidí , kteří mají rádi válečné téma. ()

paddy35

Po shlédnutí filmu na mne sedla jakási pochmurná depresivní nálada. Posledních pár hodin války je zde líčeno velmi naturalisticky, film se s ničím nemaže a ukazuje opravdovou a hroznou tvář války.Chudáci všichni, kteří museli padnout za oběti tomuto maniakovi s iniciály AH a jeho poskokům. Atmosféru ovšem kazí český dabing ()

Saxos

Neopakovatelná scéna rozčíleného Adolfa v bungru, která byla v desítkách případů českým švejkovismem převedena do mnoha podob, vždy k zajímavým dobovým událostem. ()

Kozlowski8

Pro ty, které zajímají dějiny 2. světové války, film zajímavým způsobem přibližuje poslední dny Adolfa Hitlera a lidí z jeho blízkého okolí na jaře r. 1945. Osobnost vůdce je velice dobře vykreslena i s její lidskou tváří, která však byla naneštěstí spíše jen malou bezvýznamnou pihou na tváři bezohledného tyrana a ničitele. Rovněž osoby okolo něj jsou velice dobře vyobrazeny - od fanatiků, odhodlaných prolévat krev do úplného konce a zůstat se svým vůdcem, po ty, kterým hlas rozumu velel k ukončení již prohrané války a k zahájení mírových rozhovorů. Odehrává se zde několik emotivně silných okamžiků. Jedna scéna však dala mojí psychice obzvláště zabrat. Je to ta, kdy Magda Goebbelsová "uspává" své děti. Velmi zajímavý, autenticky působící snímek s geniálním ztvárněním Hitlera Brunem Ganzem a úžasnými výkony dalších německých herců. 85%. ()

Stibak

Výborný film. Bruno Ganz tady předvedl úžasný výkon. Chvílemi člověk vážně věřil, že kouká na skutečného Hitlera a ne na herce. Dokonale zahrané. ()

blekekeke

Chladno, že by se dalo krájet a odhodlanost, která až mrazila. Je jedno jak to doopravdy bylo, ale tento snímek se tomu pravděpodobně hodně přiblížil. Jak herecky, tak výpravou, a režijně je to vlastně skvost. I když je to natočené o monstrech ... ()

LencaN

Čekala jsem, že to bude bomba, ale chyba lávky. Sice je jedna určitá scéna s Hitlerem často interpretovaná s jiným dialogem na různá vtipná nebo politická témata, ale nic moc dalšího uchvacujícího na tomhle filmu není. První půlka se odehrává v prostorách Hitlerova berlínského bunkru, kdy většinu času jen řve a prská kolem sebe a ukazuje, jak už byl na sklonku jeho života možná s rozumem v koncích. Byla to hrozná nuda. Když už se do Berlína začli dostávat Rusové, tak se rozjel i děj. Děti Goebbelsových, sebevražda Hitlera a jeho čerstvé novomanželky Evy Braunové, útěk zbylých z Berlína či vzdání se. Ale stejně to bylo jaksi sterilní. Bylo tam toho spousty k vidění. Aspirovalo to na silný emocionální zážitek, ale nic to se mnou nedělalo. Studené jako psí čumák, špatná práce se záběry, hudbou i dialogy. Pád Třetí říše mě hluboce zklamal. Jak moc historicky pravdivé to bylo, nedokážu posoudit, ale rozhodně nebylo špatné to vidět. Přece jen nahlédnout do hlav lidem, kteří se pohybovali tak blízko Hitlera se často nepoštěstí a některé názory člověka opravdu zaskočí. ()

Trilobajt

Strýček Áda byl velice hodný starý pán a ke všemu ho ještě srali jeho nejbližší pohlaváři z čehož měl určitě žaludeční vředy a nakonec ho dohnali až k sebevraždě... ()

HellsAngel

Skromne minimalistické, no s o to väčším posolstvom, ktoré chce divákovi odovzdať, pričom si na pomoc povoláva nejeden geniálny herecký výkon. Už len kvôli legendárnej scéne "nasratého" Hitlera, ktorá je často parodovaná, je tento film kultovou záležitosťou. ()

Salvator

Zrůdnost nacistického Německa v plné "kráse". Víra v nereálné, fanatismus až za hrob, pohrdání miliony mrtvých. Možná překvapí, že v důsledku šlo o pár jedinců. Ostatní se vezli do chvíle, kdy jim to vyhovovalo. To je ale nijak neomlouvá. ()

Astonko

Bruno Ganz v jeho životnej roli vo filme, ktorý presne a zaujímavo podáva informácie o tom, čo sa dialo v posledných dňoch v hlave Fuehrera. To, že ho film vykresluje empaticky, aby sme s ním súcitili, u mňa vôbec neplatilo a nemám dôvod prečo si to myslieť. Ide teda o faktografickú historickú drámu, k čomu už tak nejako patrí aj dlhšia stopáž, ktorá je jedinou väčšou chybou tohto filmu v mojich očiach 7/10 ()

Skylwalker42

Němci umí točit dobré filmy. A toto je jeden z nich. V roce 2004 jsem byl dvakrát v biografu kvůli němu. Naprosto mě uhranula ta až místy neuvěřitelná sugestivní tísnivá atmosféra a dramatické momenty - Himmlerova zrada, smrt Goeebblesových dětí (pokaždé mi ukápne slza smutku)....smrt německého ovčáka, fenky Blondie. Vše tak skvěle podáno, že o tom budete dlouze přemýšlet. Věřím, že se to nějak podobně vše odehrálo. A největší herecký koncert jaký jsem kdy viděl - herec Bruno Ganz jako Adolf Hitler. ()

nasqyy

Film určitě uchvátí každého diváka, který má rád dokumentární žánr spojený s akcí. Zkrátka pokud si představujete snímek plný historických informací edukativního typu, který po 15 minutách vypnete, protože usínáte, hledáte špatně. Film je dokonale proložen napínavou akcí, a tak sledující určitě vydrží delší stopáž filmu. Téměř všichni ví, jaký bude závěr, ale přesto se nudit rozhodně nebudete. Herci podali fantastický výkon a to hlavně díky vychytání každého detailu, coby historický základ celé události nabídl. Od rekvizit, až po vychytání charakteru osob. Záběry a kamera byla taktéž špičková, nebudete rušení nevhodnými střihy. Celé ztvárnění ve vás na konci zanechá stopu nebo pocit zamyslet se nad minulostí. Uvědomíte se nejen, co se tu dělo, ale i jak to celé tehdy zpracovávala a řešila právě nacistická strana. ()

PTuranyi

Po všetkých stránka výborná dokudráma. Posledné dni Adolfa Hitlera a jeho najbližších v dokonalej produkcii a so skvelými hercami. Fanatické presvedčenie vo víťazstvo ako aj zúfalstvo a teror do posledného okamihu. ()

david141474

Válečný majstrštik, nic jinýho na to říct ani nelze. Je to neskutečná kinematografická nádhera, která nesmí být nikdy zapomenuta. Nezaslouží si to. Neskutečný Bruno Ganz podává perfektní výkon, kde mi už potřetí, když jsem to viděl, spadla huba až na podlahu. Takovýhle ztvárnění Hitlera nemá v žádným jiným filmu obdoby. Možná ještě ve filmu Hitler: Vzestup zla, ale to není důležitý. Soundtrack mi tu byl u prdele. Když jsem tento film viděl poprvé bylo mi z něj zle, hlavně při scénách v lazaretu, ale jak se mnou šel čas, tak už mi ty scény v lazaretu vůbec nevadí. No a scény v bunkrech jsou fenomenální. Největší odpornost v tomto filmu je usmrcení 5 nebo 6 dětí. To je za mě hnus, ale Goebbels je zrůda a jeho žena ještě větší, tak se nedá ničemu divit. Takhle nějak vypadá klenot kinematografie! 10/10 Válečný majstrštik, klenot kinematografie, takhle by se dal popsat tento neskutečný film! ()

F2003F

„Vodca vás menuje za veliteľa obrany Berlína.” „Bolo by lepšie keby ma dal zastreliť.”       Diskutabilných 5*, ale za predstaviteľa Goebbelsa musím, inak sa obavám že preberie Freddymu job. Brilantne obsadené a zahrané. Hrozivo detailne napísané. Asi najlepšie podaný výplod o pozadí druhej svetovej, aj keď s plno muchami. Najmä Ganz občas zovňajškom navádzal na dojem milého pána (sekretárka) než kruto zvráteneho diktátora alebo zlé výkony detí pri poslednom vydýchnutí pôsobili rušivým elementom v nechutne drtivej atmosfére posledných minút života. Triky efekty dosť dobré na to aby výbuchy, ruiny, zničené budovy vypadali dostatočne realisticky. Film som videl zatiaľ tretí krát a na fungovaní to absolútne nič nemení. Vždy rovnako zdesený pohľad, odpudivý dojem a po konci mrazivá nemota. Nevidieť to v kine zaručene uberá na citovom procese, ale nijako na výsledku a jeho celkovom vnútornom zanechaní.      /„Teraz nemôžeme brať ohľad na takzvaných civilistov.” „Môj vodca pri všetkej úcte dovoľte mi otázku. Čo bude so ženami a deťmi, s tisícami zranených a so starcami?” „Vo vojne ako je táto nie sú žiadny civilisti.” ()

Sinclair

Filmů na toto téma vzniklo mnoho a ukazovali válku z různých úhlů pohledu a převyprávěny byli již příběhy mnohých hrdinů i antihrdinů. Tento film je ovšem trochu zvláštní a "kontroverzní" v tom, že jej natočili němci, tedy národ jehož se tato část historie dotýkala nejvíce. Snímek Der Untergang vypravuje příběh ve dvou rovinách. Historii 2 světové války v podstatě opomíjí,ale zato jsou zde vykresleny události z posleních několika měsíců existence "3. říše" a to dvěma pohledy. Ze strany vládnoucí garnitury a pohledem "obyčejných" berlíňanů, kteří musí bojovat za vůdce i v době, kdy si již mnozí uvědomují, že válka již dávno prohrána. Obsah vyprávět nebudu, na to ať si každý jde do kina, ale chtěl bych upozornit na několik postřehů z tohoto filmu. Nejprve bych chtěl vyzdvihnout naprosto zdařilou ponurou atmosféru strachu kterou dokresluje velmi povedená hudba ale především samotné herecké výkony představitelů hravních rolí. Bruno Ganz, který si zahrál samotného Hitlera, opravdu ukázal své herecké umění. Jeho Hilter ožívá na plátně ne jako karikatura nebo trapná napodobenina, nýbrž jako skutečná osoba se všemi svými vlastnostmi a emocemi.Sám Bruno později prohlásil, že to byla jedna z nejtěžších rolí v jeho životě už díky naprosté averzi k této historické osobě. Zajímavé je na tomto filmu, který popisuje události pohledem třetí osoby, že jsou zde i takové specialitky, jako je příklad pohled na dobové filmaře, kteří natáčejí propagandistické filmy. Jedinou chybkou v tomto filmu je pokus filmařů o americký styl akčních scén v exteriérech. Tedy dynamická kamera až trochu nadzvihuje diváka nad celou situaci, aby byl vzápětí stažen zpět do podzemí berlínských bunkrů a polorozbořených domů, kde se odehrávají osudy lidí pohledem téměř inscenačním. Tento film rozhodně doporučuji. Nenechá vás vstát jen tak ze židle, ale není to žádná "nejakčnější bomba roku". Považuji tento snímek za jeden z nejpodařenějších, který z německé filmové produkce vylezl v posledních letech. I když si jistě najde mnoho odpůrců z řad kritiky, jelikož se stále ještě jedná o velmi ožehavé téma i po více jak půl století. ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)