Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

Krysa SPK

Sugestivní, realistický a velkolepý film. Objektivně přiznávám, že je dobře, ze tento film vznikl. Navíc je dobře, že ho natočili sami Němci. Patří jim za to můj obdiv a dík. ()

Tomatáš

Záležitost, která mile překvapí každého zájemce o specifickou historii druhé světové války..Také mé hodnocení je trochu zkreslené mým zájmem o historii...Historická fakta bez chyby, herecké obsazení je bezkonkurenční (Bruno Ganz exceluje), zajímavá kamera, hustá atmosféra se dá krájet..Nedoporučuji příznivcům Pearl Harboru či Ryana..;) ()

JohnSmith

Spousta lidí tenhle film kritizuje kvůli tomu,že ukazuje Hitlera jako člověka,který dokáže poděkovat za jídlo.Rozebírat tady jaký Hitler byl nebo nebyl by bylo na dlouho a není zde pro to místo.Je zde místo pro aplaus Bruno Ganzovi za jeho stvárnění Hitlera.Je prostě dokonalý.Vedle něj,jsou všichni ostatní jen statující figurky. ()

nevermore

Herecký výkon Bruno Ganze (a nejen jeho) je vážně strhující. Dechberoucí atmosféra. 90% PS: Pro všechny hvězdičkáře 2 a níž: "Běžte se bodnout.." ()

fabecc1222

Atmosféra konce války je zde opravdu přesně vystihnuta, stejně tak pocity a nálady vedoucích představitelů Německa té doby. Rozpočet sice zjevně nebyl nejvyšší, ale o to víc se tak může film zaměřovat na atmosféru, kvůli které si ho budete pamatovat, a také díky výborným hereckým výkonům. Bruno Ganz je zde fyzicky 100% kopie samotného Hitlera. ()

mirec88

Odpoveď na otázku, ako mohol byť Hitler taký blázon, manipulátor a zmagorovateľ dáva svojim spôsobom tento film. Ako jeho šialená charizma dokázala spôsobiť smrť mnohých ľudí, ktorí zomrieť vôbec nemuseli. Najhoršie na mňa pôsobila asi scéna s Gobellsovou ženou, ktorú by som ukameňoval na mieste, keď zabila svoje deti. Strašne hnusná scéna, kde sa zobrazujú tie následky tej nezmyselnej oddanosti Hitlerovi. Silný film so silným posolstvom, akurát mám pocit, že asi som videl iný film, ako niektorí, ktorí tu píšu, že ten film sa snaží zobraziť Hitlera ako ľudského človeka. Ja som tu na ňom nič ľudské nevidel. Bravo, Bruno Ganz. ()

Kosmik 1

Smekám před tím, že takový film dokázali natočit němci, to především. A za další, že to bylo bez dalších přikrášlení, bez obalu, prostě podáno tak, jak to skutečně bylo. Nevyhnuli se ani Hitlerově nesnášenlivosti k židům. Nečekal jsem, že uvidím tolik hnusot, ikdyž jsem je očekávat mohl. Ale zabít vlastní děti, jen proto, že matka nechtěla, aby vyrůstaly v jiné společnosti než nacionálně socialistické, to bylo vážně kruté. Že se pak raději Hitler sám zabil, kapslí a pro jistotu ještě kulkou do hlavy a potom se nechal spálit, to docela chápu. Dalo se čekat, že rusáci by se s ním pak nemazlili, nejednali by s ním v rukavičkách a na nějaký soud by určitě nedošlo, ti by z něj udělali fašírku, nebo ještě hůř. Tak to radši vyřešil sám. Nakonec, aby toho nebylo málo, tak před smrtí vydal rozkaz nekapitulovat za žádnou cenu, bojovat až do konce. Tím odsoudil k smrti další spoustu lidí. Nehledě na to, že další spousta "věrných", co se dověděla, že je vůdce mrtev, spáchali sebevraždu. Tolik utrpení, vražd a beznaděje se dá vidět jen ve filmu s tématikou 2.sv.války. ()

V.Silver

Vynikající. Bruno Ganz hraje pološíleného Hitlera naprosto brilantně, ostatně všechny herecké výkony jsou perfektní - hraje tam i tolik mých dalších oblíbenců jako Thomas Kretschmann, Christian Berkel nebo Alexandra Maria Lara. Ale vedle skvělé kamery, střihu, režie a hudby (resp. efektů) musím vyzdvihnout hlavně dvě věci: skvělé vystihnutí dekadentní atmosféry posledních dní a německou (nebo možná i spíš prušáckou) povahu poslušnosti a oddanosti bez kladení otázek. 100%. Zajímavé komentáře: Marigold, Radek 99 ()

Dreadd

Hodnotit u Pádu Třetí říše jeho obsah či ho snad brát jako další řadový film nemá vůbec smysl, neboť Hitlerova osoba a jeho nesmyslná ideologie si zaslouží jedině odpad. K filmu se dá nejlépe přistupovat především jako k hranému dokumentu. A jako takový pouze povrchně provází diváka obléháním Berlína a to především z pohledu samotného vůdce, kterého se nesnaží vyobrazit v dobrém či špatném světle (protože ani jedno z toho dost dobře nejde), ale snaží se zachytit tuto osobu komplexně, tedy i s případnými lidskými stránkami (přesto se však jakékoliv soucítění s hlavním hrdinou se nepřipouští) a zároveň co nejpřesněji některé události z dubna 1945 (za předpokladu, že deník jeho sekretářky obsahuje korektní informace). Bohužel však nepřináší nic vyloženě zajímavého či kontroverzního, většinou předkládá fakta všeobecně známá nebo aspoň každému, kdo se trochu zajímá o vývoj druhé světové války. (S výjimkou jedné konkrétní scény, která málokoho nechá v klidu.) A z filmařského hlediska mě zaujal snad pouze Bruno Ganz, který na svou roli pilně studoval, jinak se podle mého až příliš spoléhalo na zobrazovanou látku. ()

MencaCZ

Tenhle film mě dovedl k zajímavé myšlence, ač je ten film skvělý bezpochyby skvělý na konci sledování mi došlo, že já vlastně těm náckům fandil, díval jsem se na film a fandil generálnímu štábu samotného Hitlera. Hitler samotný se mi jevil jako vlastně takový sympatický trochu tragikomický pán. Tak mohu potom o tom filmu říci, že je dobrý ? Probudil ve mě sympatie k lidem, kteří mají na svědomí miliony životů a kteří můj národ zbavili suverenity, dle mě i hrdosti a to až do dnešní doby a v konečném řešení, kdyby válku vyhráli bych tady asi už takhle nerozímám a jestli ano tak někde na Sybiři. Nicméně i tak je to kontroverzní pětihvězdičkový film, který je určen alespoň průměrně inteligentnímu divákovi. V rukou debila se ale možná může stát "důkazem" toho, že Hitler byl hodný strejda a vlastně to byl moc fajn režim ta jeho třetí říše. ()

Autogram

O druhej svetovej vojne sme navyknutí skôr na hrdinské sovietske filmy o veľkom víťazstve, alebo aspoň slovenské povstalecké, kde je víťazstvo síce neurčité, no aspoň naše. Tu je pohľad z druhej strany na všeobecný kolaps ríše a u jednotlivcov na totálnu depresiu, vrátane veľkého vodcu. Práve vodca tu vyzerá vizuálne verne, správa sa podľa očakávaní kruto a hlúpo, to je kladná stránka filmu. Ako problém filmu by som označil príliš veľa omáčky, film chce obsiahnuť úplne všetko a tak sa aj útrapy žien a detí zužujú na epizódy, hoci často so silným účinkom. Mňa najviac prekvapili vymyté mozgy mladých ľudí, blonďatej vojačky s vrkočmi spod helmy alebo aj úplných detí. Občas to vyzerá až dokumentárne, čo je na tom pravdy, neviem, neposúdim. –––– Národ si tento osud zvolil sám. ()

Pedross800

Na tento film jsem tak nějak pozapomněl. Dříve jsem ho stále míjel a tak tu poslední televizní možnost už jsem včera dal, i když to znamenalo vydržet vzhůru do půl třetí ráno. Ale nebyl to zas takový problém, protože to je opravdu vyjímečný zážitek. Jak herecké výkony, tak atmosféra posledních dnů říše, zmaru a chaosu všude kolem jsou dech beroucí. Hitler a Magda a Joseph Goebbelsovi jsou zahráni tak přesvědčivě, že kdyby pro nic jiného, tak jen pro to stojí za to vidět tento film! Jsem mrazivě nadšen a unesen. Skoro bez válečných scén a přesto jeden z nejlepších válečných filmů, co jsem viděl. ()

Pipes

Největším plusem filmu byl pro mne výkon hlavního hrdiny Bruna Ganze. Působil velmi autenticky, ostatně jako celý film. Ponurá atmosféra byla také dobrá. Bohužel je film trochu monotonní. ()

Specs

Hlášky: (Hitler ukazuje své návrhy nové podoby Berlína.) Hermann Fegelein: - "Jestli chcete tyto plány uskutečnit, měl byste opustit Berlín. Evo, tak řekni konečně také něco!" Eva Braunová: - "On je Vůdce. On ví, co je správné." Traudl Jungeová: - "Prosím, musíte z Berlína! Rusové nás prý už skoro odřízli." Adolf Hitler: - "Mé dítě, to já nedokážu, připadal bych si jako tibetský mnich, který spouští prázdný modlitební mlýnek. Musím v Berlíně pokračovat v boji, nebo všechno prohrát. Speere, co vy myslíte?" Albert Speer: - "Měl byste stát na jevišti, až bude padat opona." & Adolf Hitler: - "Vydal jsem dnes rozkaz "Clausewitz". Berlín bude frontovým městem. Vy převezmete jako oblastní velitel zabezpečení vládní čtvrti." generál Wilhelm Mohnke: - "Dojde-li v Berlíně k bitvě, budeme bojovat do posledního muže. Ale ve městě je přes tři miliony civilistů. Musíme je evakuovat." Adolf Hitler: - "Rozumím vašim obavám, Mohnke, ale musíme být neoblomní. Teď nemůžeme brát ohledy na takzvané civilisty." generál Wilhem Mohnke: - "Při veškeré úctě, co se stane s ženami a dětmi? A tisíci zraněnými a starými?" Adolf Hitler: - "Ve válce, jako je tato, žádní civilisté nejsou." & Adolf Hitler: - "Kamkoliv nepřítel pronikne, ať najde jen spoušť!" Albert Speer: - "To ovšem znamená rozsudek smrti pro německý národ. Bez elektřiny, bez plynu, bez vody, bez uhlí, bez dopravy. Všechny železnice, kanály, doky, zdymadla, lodě, lokomotivy... Všechno tohle zničit by znamenalo uvrhnout naši zem do středověku. Takovým rozkazem vezmete lidem veškerou naději na přežití." Adolf Hitler: - "Jestliže bude ztracena tahle válka, je lhostejné, jestli bude ztracen i tenhle národ. Není třeba brát ohledy na základní podmínky, které německému národu umožní nejprimitivnější živoření. Naopak, je lepší, když všechno zničíme. Národ se projevil jako slabší, proto podle zákonů přírody prostě nepřežije." Albert Speer: - "Je to váš národ. Vy jste Vůdce." Adolf Hitler: - "Po tomto boji beztak zůstanou jen ti méněcenní. Ti dobří už padli." & Adolf Hitler: (ke generálům) - "To byl rozkaz! Útok Steiner byl rozkaz! Kdo jste, že se opovažujete odporovat mým rozkazům? Tak daleko to tedy došlo... Armáda mě obelhávala, každý mě obelhával, dokonce i SS. Celá generalita není nic jiného než banda podlých, věrolomných zbabělců!" generál Wilhelm Burgdorf: - "Nemohu připustit, abyste vojáky, kteří za vás vykrváceli..." Adolf Hitler: - "Jsou to zbabělci, zrádci, ničemové." generál Wilhelm Burgdorf: - "Co tady říkáte, je neslýchané..." Adolf Hitler: - "Generalita je odpad německého národa. Nemají špetku cti! Říkají si generálové, protože trávili léta na vojenských akademiích, jen aby se naučili používat příbor. Celé roky armáda mým akcím jen bránila a kladla mi do cesty překážky. Udělal bych líp, kdybych tenkrát vyšší důstojníky zlikvidoval, tak jako Stalin. Nikdy jsem nebyl na akademii, a přesto jsem sám, odkázaný jen na sebe, dobyl celou Evropu. (Odmlčí se na chvíli.) Zrádci! Od samého začátku samá zrada a samý podvod. Stala se strašlivá zrada na německém národu. Ale všichni zrádci za to zaplatí krví! Bídně pojdou ve vlastní krvi!" & Adolf Hitler: (na generály) - "Rozkazy jako bych vydával do větru. Za takových okolností nelze vést... Je konec... Válka je prohraná. Ale jestli si myslíte, že kvůli tomu opustím Berlín, jste na velkém omylu. To si spíš proženu kulku hlavou. Dělejte si, co chcete." & Adolf Hitler: - "Generále rytíři von Greime jmenuji vás... vrchním velitelem luftwaffe a povyšuji vás na generálmaršála. Na vašich bedrech teď leží velká odpovědnost. Musíte letectvo od základu překopat. Udělala se spousta chyb. Buďte neúprosný! Život nepromíjí žádnou slabost a ona takzvaná lidskost... to jsou žvásty ničemných páterů. Soucit je hřích, a jak říkávám, soucit se slabšími je zrada na přírodě." Joseph Goebbels: - "Silný se může nakonec prosadit jen tehdy, když vymýtí vše slabé." Adolf Hitler: - "V souladu s tímto železným zákonem přírody jsem vždy každý soucit zapovídal a jakýkoliv niterný odpor jsem chladnokrevně a s brutální tvrdostí porážel jako šiky cizích ras. Jinak se to dělat nemá. Opice považují každého, kdo se liší, za cizorodý prvek a udupou ho. A co platí pro opice, musí přece ve zvýšené míře platit pro lidi." & Adolf Hitler: (na Günscheho) - "Dobře poslouchejte. Já a slečna Braun... moje žena si vezmeme život. Nechci ale, aby Rusové někdy vystavovali moji mrtvolu. Nesmí se Rusům dostat do rukou. Chci být hned spálen a zůstat navždy neobjevený. Günsche, musíte mi slíbit, že učiníte všechna nezbytná opatření k odstranění mých tělesných pozůstatků." Otto Günsche: - "Mein Führer... To je strašlivý rozkaz, ale já ho splním." & (Vojáci v bunkru popíjejí a zpívají si.) voják: - "Kamarádi, už víte, co je venku nového? Berlín je teď město stálých domů. Tu stál dům, tam stál dům." (Všichni se zasmějí.) () (menej) (viac)

jatamansi

Titanikovský syžet, vypráví stará přeživší dáma. Jen ten příběh je poněkud tragičtější. Když si 22letou Trudi v roce 1942 vybral vůdce za sekretářku, zdaleka nemohla tušit, čeho všeho bude svědkem. V roce 1945, kdy vůdce slaví 56. narozeniny, je Berlín pod dělostřeleckou palbou a poslední dny a hodiny jsou děsivou katarzí konce války a hlavních německých postav. Hitler, Himler, Goebels, ten mrtvolně bledý, asketický, kulhající. Skvělé herecké typy, i můj oblíbenec Speer (ne jako nacista, ale jako umělec a architekt vizionář, inspirovaný antikou!). „Speere, co myslíte?“ „Měl byste stát na jevišti až do opony!“ Velkolepě řečeno. „Pokud bude prohraná válka, je celkem jedno, že národ nepřežije.“ „Pokud jste si nevšimli, ti dobří už padli.“ Braunová má na večírku šaty, ve kterých by se s úspěchem dalo jít do společnosti i dnes. Dobře natočené, bez zbytečného patosu. Věcně, s nadhledem, jaksi mimochodem, syrově a pravděpodobně. Tlumené barvy, červeně jen podklad pod svastikou, řády, lampasy a výložky, minimaxy, kostkovaná podlaha. Červený kříž a červená krev. Ganz jako psychopatický, nemocný Hitler. Ta padající patka – víc rozesměje nebo vyděsí? Gesta, mimika, rozčilení. Štěpničkův – Goebelsův - hlas studený, fanatický, úsečný. Sedí na 100%. A jeho děti zpívající Hitlerovi, mírně falešně, mírně mimo intonaci, děsivější než ta kanonáda nahoře. Madam Goebelsová mimořádně loajální a oddaná. „Lidskost je jen výmluva pro slabochy,“ i pár hodin před koncem života je Hitler neochvějný. Odjistit pod stolem s rodinnou večeří chce velikou dávku odvahy – nebo zoufalství? Kapitulace není možná a každý píše na polední chvíli závěť, Hitler se stihne i oženit s Evou Braunovou. Čekání, než odejde ze světa, Trudi dramaticky prožívá. A bohudíky nevidí tu následnou likvidaci těl. Poslední záchvěvy třetí říše nejvíc symbolizují záchvěvy těl Goebelsových dětí, železná vůle jejich matky. Pak už jen výstřely a padající těla. Výborné titulky s fotkami a osudy hlavních postav tragedie, fakty o přeživších. A poslední slova Trudi o Sofii Scholl. ()

Kangaxx

Veľmi dobrá historická dráma, ktorá vám však nepovie nič čo by ste už nevedeli. Prospel by možno silný príbeh zasadený do prostredia posledných dní Hitlera. Takto mi film pripomínal skôr hraný dokument. ()

spikey1

Nejpřesnější historická výpověď a rekonstrukce událostí posledního dne druhé světové války. Jestli mě někdy mrazilo z herce tak jako z Bruna Ganze, který je v roli Hitlera naprosto přesvědčivý, pak opravdu nevím kdy. Rekonstruktivní charakter snímku má bohužel vadu na kráse a to je táhnoucí se děj, který se snaží vybarvit, vše podstatné co se událo. Proto akcechtivé a rychlost děje očekávající diváky dokáže od sebe velmi rychle odpudit. Ačkoliv byla Hitlerova válka Blitzkrieg(blesková válka), nic se nestalo v pouhých dvou hodinách, a každá chvíle hrála svou roli. Pro připomenutí největších hrůz 20. století je tento snímek velmi doporučeníhodný. ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)