Scénaristou a režisérem filmu je Michel Gondry, vynalézavý tvůrce oceněných filmů, mezi něž patří například kultovní Věčný svit neposkvrněné mysli. Nauka o snech je podivínským výletem do kolážové říše divů, která je vyrobena z papíru, celofánu a představ. Nauka o snech je laškovná romantická fantazie odehrávající se v chaotickém mozku Stephana Mirouxa (Gael Garcia Bernal), mladého výstředního muže, jehož sny mu neustále napadají reálný svět. Když dřímá, stává se z něj charismatický moderátor „Stephane TV,“ který přednáší „nauku o snech“ do papírových kamer. Ve skutečném životě má nudnou práci ve vydavatelství Pařížského kalendáře a hyne láskou ke své sousedce Stephanie (Charlotte Gainsbourg). Přestože je Stephanie Stephanem zezačátku okouzlena, je zmatena jeho dětinstvím a labilním postojem k realitě. Stephanův spolupracovník Guy (Alain Chabat) je obyčejný praktický chlapík a snaží se Stephanemu radit, jak se chovat k opačnému pohlaví. Stephane však žije v obláčcích a neposlouchá ho. Protože není schopen získat si srdce Stephanie když bdí, rozhodne se hledat odpovědi ve svých snech. (oficiálny text distribútora)

Jaromír

Zajímavě "ujetý" příběh o tom, když má někdo raději sny, než realitu. Pokud rádi spíte, užíváte si své sny :), tak doporučuji shlédnout :). ()

Tremono

První půl hodiny mi trvalo, než jsem přistoupil na hru kartonových kulis a obřích rukou zběsile kolem sebe mávajících. Přistoupil jsem na to, a výborně se bavil všemi těmi fantaziemi, spoustou dobrých nápadů a fascinujících filmových momentů. Stephanovy představy se prolínají s reálným světem, a on se od nich nedokáže odtrhnout, vysní si svět podle svých představ, a ruku v ruce s tím silně prožívá i fantaskní zklamání, pokaždé, když jeho sny narazí na skutečnost, a on si tu srážku vybarví svými obavami, ať už oprávněnými, či ne. Je zábavné ho sledovat, a někoho mi připomíná, až na tu děsivou psychózu, která prostě na obrazovce musí působit komicky. Další výborný film režiséra Věčného svitu... ()

PAVLIS

30% Splácanina z představ o......nepřečíst si obsah a některé komentáře, tak budu celkem i tápat, o čem to ve skutečnosti mělo být. Vlastně mi to bylo někde od půlky stejně jedno. ()

Vocoun

Doslova šílené. Ale v dobrém slova smyslu. Na začátku filmu jsem chvíli tápal, o čem že to vůbec je, ale pak se rozjela série tak zvláštních a podivných situací, že ani nebyl čas na pořádné přemýšlení. Stephan je zkrátka takový naivní kluk se srdcem a duší dítěte, který žije ve dvou světech, přičemž raději utíká do snů, než aby prožíval hořkost reality. Celý koncept filmu, stojící na prolínání reality se sny a také na papírových a celofánových kulisách je velice zajímavý. Je to hodně netradiční, takovýmhle způsobem zpracovat vizuální stránku.Zároveň bych chtěl ocenit výborný a skvěle načasovaný humor. Dlouho jsem se tak nenasmál. Skvělá kombinace "obyčejného" každodenního humoru s trochu úchylným a sexistickým (Koza na skále!). Nebylo potřeba ho tam dávat až tolik, spíš šlo o situace kdy ho zapojit a to fungovalo perfektně.On ten film asi celkově ani tolik nestál, vzhledem k těm "efektům" a malému počtu herců. Každopádně jsem rád, že se nejednalo jen o čistou komedii. Film se tak sice snaží na první pohled tvářit, ale ve skutečnosti jde o o docela smutný a dramatický příběh ze života o krutosti lásky a dospělého světa celkově. Několikrát jsem se v hlavním hrdinovi dokonce poznával. To míchání komedie s dramatem je právě ta věc, která film dělá tak hravý a zároveň melancholický. Konec byl docela zvláštní, ale něco podobného jsem čekal, alespoň je možnost vysvětlit si jej různě. Každopádně za mě příjemně strávený večer, kdy jsem se nasmál, ale občas měl i na krajíčku. Silné 4* a 80% ()

Humprt Pum

Krásnej film. Vše už tu bylo víceméně řečeno. Jen bych vyzdvihnul neskutečně prdelní fóry, který si byli schopní vychutnat všichni francouzštináři. Opravdu moc vtipný nonšalantní hlášky francouze-světáka. A vůbec, fajn humor se prolínal celým filmem. Jedinou věc, kterou bych vytknul je přílišná snaha vytvořit něco speciálního. Mnohem víc bych si vychutnal normální decentní film, kterej by běžel v pohodovým tempu těch krásnejch rozpačitejch scén, kdy se cosi magickýho odehrávalo mezi hlavními hrdiny. Proč ty křehký chvíle drtit bombastickejma "šokujícíma" scénama? Zbytečný. Zato využití loutek - unikátní. Ač se jedná hodně dobrej film, dávám "jen" tři hvězdy - už teď nějak tuším, že za pár let nebude moc na co vzpomínat. ()

Weirdman

10/10... FIlm je mocné médium. Dokáže riadne vymiesť s ľudskými emóciami. Hlavne ak Vám zabrnká na pár citlivých strún spustí sa sled reakcií, ktoré sa už takmer vôbec nedajú zastaviť a výsledok ich vplyvu býva často veľmi intenzívny... A presne toto sa mne udialo pri sledovaní Náuky o snoch... Tým pádom sa úplne stráca akákoľvek objektivita môjho hodnotenia, ale pocity, ktoré vo mne tento film vyvolal, boli vznietené s citom, pochopením a hlavne duchaplne. A aj keď som sa občas cítil dosť skľúčene, v istom zmysle bol môj vnútorný svet pozitívne pozmenený (dokonca vo viacerých rovinách) a za to Michelovi Gondrymu z celého srdca ďakujem... P.S.: Ak sa emociálne nestotožníte so žiadnym s hrdinov, budete pravdepodobne odkázaní len na sledovanie absurdných scénok, ktoré Vás buď znechutia a unudia alebo budete uchvátení ich sledovaním, ale nezažijete ten silne vzrušujúci pocit z nazerani do sveta, ktorý je aj Váš, pretože on ním nebude... ()

aaanicka

Vynikající výtvarné zpracování... Podivínství hlavní postavy je neuvěřitlné a krásné... Fantasijní svět vznikající ve snech je okouzlující a originální. Kreativita Stephana a Stephanie mně po každém shlédnutí málem donutí k tvořivosti (pokaždé jsem v pokušení vyrobit si psací stroj z plsti či stroj času) a obcházení vetešnictví, bazarů a sekáčů, kvůli záchraně nepotřebných, odložených,podivných a rozbitých zvířátek,strojků a plyšových hraček... Možná jsem trochu patetická...nicméně tento film na mně zapůsobí vždy... ()

melis.cuga

Výlet na okraj ľudskej predstavivosti ktorý cestou strieda polohy krásne, s tými bizarnými. Tak trochu zvláštny a tak trochu bláznivý námet však kráča ruka v ruke s podarenými dialógmi a preto považujem Náuku o Snoch za milý a pomerne zábavny počin nad ktorým netreba premýšľať. Treba sa len ponorit do celofánovej vody a nechať sa unášať papierovými vlnami do krajiny kde sa sen a realita zlučujú v jedno. A Charlotte je nádherne všedná. ()

route60

Nauka o snech je nádherný film a Michael Grondy prokázal že je nápaditý režisér už ve Věčný svit neposkvrněné mysli jen tak dále.100% ()

sunjata

Tak ano, mám rád filmy Michela Gondryho. Dotýkají se mě, prožívám je, zanechávají ve mě stopu. S tímhle režisérem zažívám úžasný pocit, že kinematografie není jako umělecký směr mrtvá. Vychutnávám si jeho hravost a kreativitu. ()

nikkittka

Velmi osobní filmový zážitek,který se v originalitě,pocitovém dojmu a celkovém dopadu na mou osobu prakticky vyrovná nedorovnatelnému Věčnému svitu.Snad nás Gondry obdaří něčím podobným ještě v budoucnu! ()

principessa

Nauka o snech se mi popravdě úplně nedostala pod kůži, kterou nosím. Stephanovo mexický přízvuk ve francouzštině mi byl spíše protivný, než aby mi připadal roztomilý a chvílemi mě film i trošku nudil. Charlotte Gainsbourg mě zase naopak mile překvapila, že umí normálně mluvit, protože kdykoliv s ní vidím nějaký rozhovor, její hraný éterický projev ve mně vzbuzuje docela nepříjemný pocity, ale tady sama o sobě působí překvapivě mile. Co se tomuto filmu pak musí nechat je samozřejmě hravé a velmi originální vizuální zpracování.5/10 ()

ElFifo

Já tleskám..Michel Gondry tahá další eso. Stejně jako hlavní hrdina jsem nevěděl, zda sním či bdím a bez okolků se nechal unášet na vlnách fantasie bez hranic. Nevšední a očišťující zážitek povím Vám :) ()

Retimo

3 hvezdy za výběr hlavních rolí.....protože na Garcíu Bernala a Charlotte Gainsbourg je opravdu radost se dívat.Kdyby Gondry příběh pořádně dotáhl s touto hereckou dvojicí by to určitě bylo za 5 hvězdiček.Bohužel pro mě další Gondryho zklamání,které už znova nemusím vidět. ()

Johnysman

Výborné zpracování sice zastínilo slabší a chaoticky vyprávěný příběh, ale nic to enmění na faktu, že Gondry odvedl skvělou práci a hlavní protagonisté své role zahráli brilantně. Výborné animace a gejzír nápadů mě učaroval. ()