Když Graham Greene napsal scénář pro film Carola Reeda (úspěšná stejnojmenná kniha je přepisem scénáře, nikoli naopak), ani jeden z nich netušil, že píše filmové dějiny. Třetí muž se stal největším evropským pilířem filmu noir. Namísto amerických studiových podívaných dal přednost poválečné rozbombardované Vídni. Sem přijíždí autor brakových románů Holly Martins na pozvání svého starého přítele Harryho Limea. V Harryho domě však zjišťuje, že je jeho hostitel mrtev a chystá se k odletu zpět. Podivné okolnosti kamarádovy smrti, která je interpretována jako náhodná, mu však nepřidají na klidu. Pouští se do pátrání po záhadném třetím muži, který byl na místě nehody, ale nikdo o něm nic neví. Za partnerku si bere Harryho milenku, krásnou Annu Schmidtovou, se kterou začne rozvíjet klubko událostí, na jehož konci čeká šokující odhalení. Film proslavila vynikající atmosféra s výrazným svícením i dramatická honička v kanalizaci města. Ostrý kontrapunkt k dusivé atmosféře pak přidal citarový doprovod Antona Karase. (Hwaelos)

danoo

Takmer neorealistické prostredie rozbitej povojnovej Viedne v spojení s dynamickou citarou Antona Karasa rámcované greenovským problematicko - zábavným pohľadom na svet. Carol Reed natočil napínavý, presvedčivý a hypnotický film noir, ktorému jednoznačne dominuje niekoľkominútový výkon Orsona Wellesa stelesňujúceho geniálneho zločinca Harryho Limea. A jeho monológ o renersancii a kukučkových hodinách sa stal nesmrteľným. ()

Vencisak

Neotřelé, ba originální, novátorské, překvapivě vtipné. Britský noir mě nesmírně bavil. Jednak zápletkou a rozuzlením, jednak doprovodnou hudbou, fantastickou atmosférou, která byla ta nejtemnější, jak jen mohla být. Hra se stíny, pára lokomotivy, klobouky hluboce naražené do obličeje. Kamera se povedla. A to vše vyšperkované jedním z nejlepších umírání Orsona Wellese, jaké jsem doposud viděl. Po té vší chvále mi jen chyběla třešinka na dortu v podobě mnohem rychlejšího spádu, snad i drobného director's cutu. ()

Cushing

Lepší snímky se nějak nerodí, že? Greene se potkal s Reedem a Wellesem a vznikl jeden z nejzásadnějších snímků všech dob. Esence filmařiny, styl, který se vryje do obrazové paměti a nikdy ji neopustí, ani po divákově smrti. Mimochodem, to poválečné peklo, kdy okupace jaksi TRVÁ a šmelina a horší zločin všude bují jako rulík zlomocný, to nikdy nikdo nenatočil líp a připraveněji. Ono natáčet přímo v rozbité Vídni bylo samo o sobě geniální, neboť toto není žádný dokument, ale feature film par excellence. Tohle je fikce o člověku, kterého válka zformovala do obludy, klidně se producírující městem za slunečného dne. Člověk v ďábla změněný, ani to nebolelo. Tahle transformace se děje dnes a denně. Jak aktuální látka... ()

rowdys

Rozbombardovaná povojnová Viedeň ako mesto rozparcelované mocnosťami a plné podvodníkov a oportunistov a rusáckej lúzy s jej nútenými repatriáciami je parádny setup na thriller. Vizuálne najkrajší noir aký som videl a jeden z posledných zo selznickovskej éry, avšak ktorý napriek svojim možnostiam chytí tempo až v druhej polovici a ktorému atmosféru kazí na dnešné pomery absolútne nevhodná kontrastná citarová hudba. Mladučký Welles sa zjaví až po vyše hodine! Naháňačka mestom a kanalizáciou z Third Mana poslúžila ako inšpirácia mnohým neskorším thrillerom a aj po trištvrťstoročí stále kope riť. ()

Brandon

Třetí muž je lepší filmový průměr. Během promítání jsem se bohužel nedokázal naladit na tu správnou vlnu a vnímal jsem jen každou třetí větu. Kámenem úrazu byla vybrnkávací hudba. Evokovala ve mně pocity pláže, palem, banánového daiquiri a pohledu na pářící se delfíny v azurovém moři. Napětí z mysteriózního detektivního příběhu se bohužel nedostavovalo. ()

BetuSKA

Skvělý detektivní příběh, dokonale záporný záporák Orson Welles, krásná závěrečná scéna, poutavý děj. Netušila jsem, že mě tento film bude od začátku až do samého konce tolik bavit. Sice nikdo z představitelů špatnosti a podvodu neuměl lhát, ale co, špatní, zlí a podvodní přece jen byli :) Kanálová honička mi trochu připomněla Rychlé šípy ve Stínadlech, ale - aby tu snad nebyla možnost pochopit to špatně - Záhada hlavolamu byla přece taky jízda. Nechce se mi snad nic vytýkat, při odchodu z kina jsem měla pocit dobrý a jen dobrý :) ()

brando

Klasická noirovka s parádní atmosférou i zápletkou a skvělými exteriéry poválečné Vídně, která vytváří potřebnou noir kulisu. Joseph Cotten, coby hlavní tahoun filmu, potěšil a po Skvělích Amberssonových vytvořil další nezapomenutelný part. Snímku chyběla klasická femme fatalle, i tak, ale nebyla postava hlavní hrdinky, díky jejím motivacím a postojům, nezajímavá. A Orson Welles.. Orson Welles, přestože na plátně pobyl pouze pár minut, jeho Harry Lime, nebo spíše jeho stín, byl stále přítomný v každé ponuré scéně a divák se nemůže dočkat okamžiku, kdy se na plátně objeví. Alespoň u mě to zcela fungovalo. Kamera Roberta Kraskera, jeho hra světla a stínů s expresionickým nádechem, je další argument proč film shlédnout. ()

jitrnic

Orsonu Wellsovi jako režisérovi teprve přicházím na chuť, ovšem jako herec byl naprosto dokonalý, skvělí jsou i ostatní herci (hlavně Joseph Cotten), líbila se mi hudba i celková výtvarná stránka filmu. A morální dilema hlavního hrdiny mi bude ještě dlouho vrtat hlavou. Moc dobré. ()

mcleod

Klasická žánrová noir krimi z přelomu 40. a 50. let. Několik věcí ale přidává navíc a vymyká se tak klasickému průměru. Zaprvé, místo, kde se odehrává děj filmu - rozbombardovaná Vídeň, která je rozparcelovaná mezi vítězné mocnosti, nejen že vytváří zajímavou atmosféru, ale zároveň přispívá k originálnímu ději, včetně politických a morálních témat v něm obsažených. Zadruhé, originální kamera, která je opravdu výborná a krásně dotváří ponurou noirovou atmosféru. Zatřetí, natáčení v reálných exteriérech. Je to vidět a atmosféře filmu to může jen pomoci. A začtvrté, zachování "původních jazyků". Rakušané tak mluví německy, rusové rusky a anglosasové anglicky, a tím vytváří příjemně realistickou podobu filmu. ()

Autogram

Fajn krimi hoci Poirotom a Mentalistom trénovaný divák na svoju škodu prekukne pointu pomerne skoro. Že sa vo filme spomenie aj Československo celkom pobaví, aj keď je to pohľad z opačnej strany. Záverečná naháňačka mohla byť kratšia a film by tým len získal, no to je asi charakteristika dobového štýlu točenia. Hudobný motív ma presúval skôr do teplého Grécka ako chladnej jesennej Viedne, čo potešilo. ()

MI-380

Poválečná Vídeň připomíná věčně rozkopanou a oprýskanou Prahu z doby předrevoluční. Příběh je rychlý, svižný, mírně napínavý i humorný, s několika příjemnými, ale i nepříjemnými, zvraty, režie nadčasová. 85%. (84% je průměr 1507 uživatelů přede mnou). ()

Dreadd

Veškeré mé nadšení ze Třetího muže umenšuje fakt, že jsem si velmi často (a v nevhodných chvílích) připadal zaseknutý někde mezi poválečnou Vídní a romantickou projížďkou na benátské gondole, citerové skladby byly zajímavé, ale vhodné pro úplně jiný film, avšak je možné, že mi pouze uniká záměr skladatele. Mimo hudební doprovod už mnoho výhrad nemám, líbily se mi pečlivě nasvícené Vídeňské exteriéry i příběh béčkového literáta, jehož zdánlivě hrdinské činy jsou vždy v jádru motivovány nějakou osobní sympatií. Závěrečné pronásledování ve Vídeňských stokách je zbytečně natahované, neodehrává se na příliš velkém prostoru (i když částečný chaos vzniklý střihem může na chvíli zmást) a záběry nemají po chvíli co nabídnout, jen oddalují nevyhnutelný konec. ()

Styxos

Blahořečena budiž Edice Reflex, které za tento poklad budu líbat nohy ještě hodně dlouho. Třetí muž je úžasný filmový zážitek a to hlavně báječnému borci Orsonu Wellesovi, který s dějem pořádně zamíchal. Joseph Cotten v roli amerického spisovatele westernových rodokapsů je rovněž skvělý, stejně jako Alida Valli coby femme fatale. Věc, která se mi na filmu líbila, byla neznalost němčiny, kterou oplývala postava Josepha Cottena. Díky tomu jsem se dočkal i pár vtipných scén.______ Jak už jsem řekl - Edice Reflex budiž blahořečena a požehnána. Snad časem vydají i nějaké další noir filmy. Byl bych jim za to opravdu vděčný. ()

Pecival

Film je sice černobílý, ale jeho postavy rozhodně ne. Trochu mě zklamal závěr, ale jinak musím ocenit kompozici některých záběrů jako je nástup Orsona Wellese nebo závěrečná scéna. Příjemně odsýpající krimi. ()

mikulem

Kvalitní film, o tom není sporu, ale připadal mi trochu roztříštěný na epizody různých kvalit a zdejším badatelům, kteří ho vynáší do nebes, doporučuji: neomezujte se na jediného Reeda. Například FALLEN IDOL je mnohem konzistentnější a celá druhá polovina prakticky nedává vydechnout, což o TŘETÍM MUŽI bohužel říct nemůžu. ()

prasacimor

Zopár krásnych obrazov, môj top určite záber na ruské kolo a záver, no celkovo skôr sklamanie. Som si istý, že režisér mal dobrý dôvod dať do filmu hudbu ala Herkules v New Yorku, ale mne maximálne liezla na nervy. ()

Ironfood

Sice jsem čekal trošku komplikovanější zápletku, ale i tak jsem byl velmi spokojen. Pěkné prostředí a atmosféra, dobře vybraní herci a výborná hudba. Ta mi sice ze začátku přišla na tento typ filmu zbytečně hravá, ale postupně jsem si ji zamiloval. A když o tom tak přemýšlím, tak nakonec možná bylo dobře, že zápletka nebyla zbytečně komplikovaná nějakými nelogickými zvraty na efekt. ()

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)