Moses Brody (James Franciscus) je nepříliš úspěšný americký novinář, který se právě přiživuje na záhadě zmizelého letounu Concorde, který se zřítil i s posádkou někam do moře. Po podivném telefonátu od své bývalé manželky Nicole, která nyní vlastní malou hospůdku na Antillách, přijíždí, aby se od ní dozvěděl více. Jenže zjišťuje, že Nicole byla pár hodin po jejich rozhovoru zavražděna a rozhodne se přijít její smrti na kloub. A zanedlouho potká letušku Jean Beneytonovou (Mimsy Farmer), jedinou přeživší ze ztraceného Concordu, který by se však měl podle všech známých zpráv nacházet úplně někde jinde...

První letadlo Concorde vzlétlo v březnu 1969 a nastolilo tak novou éru letecké osobní dopravy. Přes 60 metrů dlouhé s rozpětím křídel 25 metrů a rychlostí dosahující 2200 km/h dokázalo pojmout až 120 pasažérů a přes 95 tun paliva (aby ne při spotřebě 13 kg/1 km a doletu přes 7000 km). Jediným konkurentem Concorde byl ruský letoun Tupolev Tu-144, který byl ale hlučnější, pomalejší a s mnohem menším doletem, pročež ho brzy stáhli z provozu. Letadel Concorde bylo postaveno jenom 25 kusů, z nichž jsou nyní téměř všechna v některém z leteckým muzeí po světě. Dnes, po havárii Concorde v roce 2001 ve Francii již žádné letadlo tohoto typu nelétá. (monolog)

Tormentor665

Je to fajn, svižné, napínavé, přístupné. Starším italským dramatům a politickým thrillerům to sice nešahá ani po pás, ale berme to tak, že doba tomu už nepřála a od takového úchyla, jakým byl Deodato, je třeba ocenit normálnější věc:-) A letadlem už nikdy neletím. ()

joelly01

Bylo to lepsi nez jsem cekala a horsi, nez kdyz jsem na to koukala jako dite s ocima vyvalenyma jako kdyz kocka sere do bednicky. No tehdy to byl vrchol veskereho drileru a drama! Ted uz tak spis so so. Ale bylo to docela zajimave a repete nekdy do budoucnase zas tak uplne nevylucuje. ()

Shitonit

Viděno kdys v bijografu, silný pocity. Dnes, po tisíci letech, pořád film, kterej mě dokáže posadit na prdel, jakousi nostalgicko hlubokou atmoškou, a jasně, v hlavní roli je tady vlastně to éro, který bylo jak ..spadlý z nebe :-) ()

Bigfuckman

Pominu kvalitu v které jsem to viděl (nahrané na VHS z německé televize, následně postsynchronizovaně dodabované do češtiny a finálně vypáleno na DVD). Poprvé jsem tenhle film viděl v době, když imaginární film Harpuna nastavoval zrcadlo buržoazní společnosti. Ale i tak musím, říct, že obrazová kvalita je poměrně zdařilá, ale o tu v tomto filmu ani tak nešlo. Ani o efekty z dnešního pohledu branné s úsměvem. Hlavní podstatou je děj, který neztrácí na kvalitě ani proudem času. ()

wayne99

Roli letušky Jean ztvárnila Mimsy Farmer, kterou si pamatuji z filmu Dva muži ve městě, kde hrála přítelkyni Alaina Delona. Triky na dobu vzniku slušný, snad jenom modýlek letounu na mořském dně vypadá trochu komicky. Ještě k samotnému letounu, Concorde nebyl prvním dopravním nadzvukovým letounem na světě, tohle prvenství náleží sovětskému Tupolevu Tu-144, který vzlétl už roku 1968 a jako první také prolomil zvukovou bariéru. Oba dva stroje byly brilantní výtvory techniky, Tu-144 byl o něco větší, vyroben v počtu 16 kusů a Aeroflot ho později stáhl z provozu pro příliš vysokou spotřebu pohonným hmot, na kterou se sice v bývalém SSSR příliš nehledělo, ovšem u tohoto letounu byla obzvláště enormní, zejména při letu dvojnásobnou rychlostí zvuku, kde Tu-144 používal přídavné spalování. Havárie Concordu v roce 2001 byla ale také jenom záminkou pro stažení tohoto typu z pravidelných linek, došlo k ní totiž tak, že letoun při startu najel pneumatikou hlavního podvozku na kus krytu, který na vzletové dráze zůstal po startu jiného letounu a tento kryt následně prorazil palivové nádrže v křídle Concordu. Takhle neslavně asi na hodně dlouhou dobu skončil provoz nadzvukových dopravních letadel. ()

Pitryx

Po x letech milá vzpomínka na mládí, no skoro dětství. Takový komunistický akční film. Tehdy toho moc nebylo. Nevím ani kolikrát jsem na to byl. A stejně jako tehdy hodnotím hodně vysoko. V ději je hlucho jen chvilkama, když se ti nahoře domlouvají co dál. Ale jinak se stále něco děje, je to v atraktivním prostředí a má to „šmrnc“. A to mi v podstatě stačí k tomu, abych se odreagoval a bavil. *** A PŮL ()

DJ Kritik

Pamätám si na tento film, z filmového leta na prelome 70/80-tich rokov. Na letušku, ktorá pláva v mori a kričí "Ajúto". Na pokles ziskov, ktoré by spôsobilo negatívne hodnotenie. Boli to prvé stretnutia so zákulisnými praktikami mocných. ()

smrtubohem

Místy napínavý film, konspirační teorie, nepříliš otřepaný děj, happyend. Díky nevýrazným hercům a faktu, že film by přeci jenom mohl odsejpat mnohem rychlejc, dávám zlatou střední cestu. ()

Zoltar78

Velice oblíbený nervák a pravidelný vítěz filmů na přání z dob již dávno minulých :-). Zub času je samozřejmě na snímku znát, nicméně musím i dnes po mnoha a mnoha letech ocenit kvalitní kus poctivé filmařiny napostrádající spád a napětí. ()

route60

Když jsem to viděl poprvé před 22 léty tak jsem byl napnutý jak struna dnes asi už ne ale Aféra Concorde je slušně odvedený zástupce akčního dramatu té doby. ()

harycek

V době vzniku mi bylo 21 let, tehdy bych to bral , ale dnes abych se díval 15 min na prdele potápěčů a viděl to co už dělala 007-ka na to se můžu vystolicovat !!!!! nuda , nuda a šeď, a jestli to někdo točil pro krásu moře , tak hlubina je lepší!!!! P. S. Mořská otrava!!!!!Plus výkaly vetřlece v mikrovlnce!!!!nervozní a hysterická letuška fuj!!!Ale závěr je super!!!! ()

Eire

Ked som to videl v kine za KOMANCOV bol som nadseny, ked som to videl v POSTcovid ERE som sokovany. Taka ho...ina... 30% za start a pristatie fantastickeho straja menom COINCORDE... Troska malo na film... :-( ()

Johgas

Bezva, poprvé jsem to viděla v raném dětství, když jsme s kamarádkou v letním kině hrůzou "ohryzávaly" lavičky:-) potom ještě x-krát v TV. Včera po dlouhých letech. Zajímavé, jak se časem mění náhled-za totáče nám "boj korporací" nic neříkal, kdo si pod tím uměl něco představit, že....teď mi to z toho filmu vyčuhovalo jako hlavní téma, něco, co se děje i u nás. Joseph Cotten jako vrchní záporňák byl opět dokonalý. Jinak napětí z filmu podle mne nezmizelo, i když jsem věděla, o co jde a jak to dopadne, tak jsem opět drkotala zubama:-) ()

Choucas

Concorde opravdu neměl štěstí ani ve filmech, ani v reálném provozu. Jestli ono to spolu nesouvisí co? Nechme konspirace a pověrčivosti a pojďme k hodnocení filmu. Ve skutečnosti pro mne dělá tenhle film vyjímečným jen právě skutečnost, že tam hraje Concorde, jinak to považuji za typické akčně katastrofické béčko které rozhodně neurazilo, ale zároveň ani nenadchlo. Trošku lépe mohla být udělána havárie a podmořské dobrodružství, nicméně to je poplatné době vzniku. Díky tomu letadlu 4 hvězdy PS.: Concorde mám opravdu rád, byl to král vzduchu! :) ()

Zemřel režisér Ruggero Deodato

Zemřel režisér Ruggero Deodato

29.12.2022

V jednom z posledních dnů roku přichází smutné zprávy pro fanoušky evropské žánrové kinematografie, ve věku třiaosmdesáti let totiž v Římě zemřel kultovní italský režisér a scenárista Ruggero Deodato… (viac)