Není cesty v oblacích

• Česko Po nebi nevede cesta (viac)

Typicky trochu roztržitý inženýr Theodore Honey (James Stewart) pracuje v anglické továrně vyrábějící nový typ letadel a je pevně přesvědčen, že nové modely by neměly být vůbec ve vzduchu, neboť podle jeho výpočtů jim hrozí havárie. Nasedne do jednoho z nich, aby prozkoumal vrak prototypu v Kanadě, a vyvolá svojí informací paniku na palubě. Nikdo mu nechce věřit, jen jedna jeho spolucestující, filmová hvězda Monica Teasdale (Marlene Dietrich). (LuckyK)

kaylin

James Stewart je pro mě herecká veličina a jeden z mých nejoblíbenějších herců. A právě v tomhle filmu ukazuje, kde je jeho síla, že sám - v podstatě sám - dokáže utáhnout i tenhle scénář, který by mohl být thrillerový, ale není tak pojat. Je to spíše napínavý rodinný film, ale ona je v něm prostě skvělý. ()

Lucjen

Čakala som napínavý thriller; dostala som drámu s komickými prvkami - respektíve s komickou postavou v podobe Jamesa Stewarta. Zhruba do polovice filmu napätie spoľahlivo stúpa - naozaj som tŕpla, kedy predpovedaná katastrofa nastane a lietadlo sa pokazí.. no namiesto toho Pán Honey pokazil lietadlo sám. :) No trochu podivní vedec je odhodlaný všetkým dokázať, že sú jeho výpočty správne - v mmohom mi jeho postava pripomínala Pána Smitha, ktorý išiel do Washingtonu. Príbeh spolu s tempom neskôr začína slabnúť, ale ešte stále je tu geniálny Stewart, ktorý všetko ťahá do zdarilého konca; až k momentu, kedy si vedec po všetkých svojich výpočtoch uvedomí, že do nich zabudol započítať teplotu ... no ... prižmúrim oko, ale na tú štvrtú hviezdičku to nevyškriabem ani tak. Škoda toho nevyužitého napätia. ()

NinadeL

Po spolupráci s Hitchem Marlene zůstala v Anglii ještě na jeden film. Podruhé jí byl partnerem James Stewart (po westernrovém Destrym z roku 1939), jejich párování ale nikdy nebylo bez překážek v podobě zajíčků... Nicméně právě tehdy se téměř padesátiletá legenda dočkala komplimentu ohledně své věčné roztomilosti, se kterým absolutně souhlasím. ()

majo25

Film drží nad vodou hlavne Stewart a jeho uveriteľné herectvo, aj keď občas to jeho postava s tou nepraktickosťou a rozrtžitosťou až preháňa. Naopak, postava herečky v podaní Dietrichovej je nadbytočná, letuška so starostlivými sklonmi k úplne nepraktickým a roztržitým inžinierom úplne postačuje. Ľahko predvídateľný koniec nie silnou stránkou filmu s odľahčenou formou, v ktorom by sa nejaké to napätie hľadalo iba márne. ()

Martin741

Priemerny letecky film o novom type lietadiel, o ktorych je ich tvorca Theodore Honey /James Stewart - Mr. Smith goes to Washington, It´s a Wonderfull Life/ presvedceny, ze su spatne /teda ze im hrozi havaria a ze by nemali lietat/. Okrem Stewarta sa predstavila aj pani Marlene Dietrich /Judgment at Nurenberg 1961, Wellesov Touch of Evil/ v roli spolucestujucej na palube. No a dalej? Dallej nic, len sa tara do prazdna, nic sa dohromady nestane a ZaplatKrishna sa cely film neodohrava len v lietadle. Ideme sa nudit spolu s Jamesom Stewartom a s Dietrich 50 % ()

• Film je adaptací románu No Highway Nevila Shuta z roku 1948. Český překlad nevyšel. (NinadeL)