Král Šumavy: Fantom temného kraje

• Česko Král Šumavy (pracovný názov) (viac)

Je jaro 1948. Ještě neodezněla radost z míru, a už se Východ i Západ bojí třetí světové války. Oba světy od sebe oddělují hluboké lesy Šumavy. V kuchyni Sboru národní bezpečnosti ve Zvonkové slouží čtyřiadvacetiletý kuchtík Josef Hasil. Divoký kluk. Stihl už zažít válku v německém pracovním lágru i jako spojka mezi partyzány. Teď touží především po zábavě, dobrodružství, volnosti. To poslední, o co se zajímá, je politika. (Voyo)

Grázl83

Hmm, tak natočit 3 díly, kdy na konci posledního je více nejasností než na začátku, je teda arogance vůči divákovi. Takže stručně, je to průměrný seriál s nadprůměrně zajímavým tématem, bez jakéhokoliv závěru. ()

Feferonka1

Na filmy s komunistickou tematikou jsem dost kriticky, ta doba nám  moc ublížila. A ještě se nám tu rozjíždí jeden nešvar, vypustit pár dílů a pak jít dotáče zbytek. Stejně jako u Ivety. To je stejný jako když půjdu do hospody na vepřový se zelím, ale zelí mi dají až za 3 měsíce.Pakárna. Takže mi tímto odpadá další recenze, zkusím proti tomu bojovat nízkým hodnocením. ()

hony23

Nova poslední dobou předvádí, že umí natočit fakt dobré věci. A za ty si také nechává zaplatit na VOYO, zatímco slaboduchou produkci servíruje širokým masám na volných kanálech. Třídílná minisérie Král Šumavy je velmi povedená a jenom nepovedený závěr to trochu kazí. Chtělo to ještě 4.díl, který by dovyprávěl osudy Josefa Hasila, aby si je divák nemusel vyhledávat na Wikipedii. ()

rigby

Na Voyo se v posledním roce objevuje výborná vlastní tvorba, která ční nad průměr stejně jako některé seriály z konkurenční ČT. Nejinak je tomu s tímto seriálem, na který jsem byl zvědavý. A Šumavy jsem si užil opravdu hodně. Trochu volnějším tempem dává nahlédnout do života v drsné přírodě. Navíc výborné herecké obsazení. Slabinou je pouze jedna epizoda rozdělená do tří dílů, navíc ještě nedokončená, takže divák může být právem naštvaný na autory. Jen doufám, že nebudeme dlouho čekat na pokračování. ()

orangee

Jako co to bylo? Takhle blbě useknout a nevyužít dostatečně rozjetou zápletku konce? No škoda škoda, takhle to zazdít. Tj pak jedno, že se vrátili k přitažlivému tématu pro diváka, využili vcelku zajímavou kameru. Mrzuté a jednou stačilo. ()

vinducha

Tenhle model je zde úplně mimo , 3 zbytečně dlouhé části serie.. Stačil by film max 2 hodinový a asi by to dle mého dopadlo lépe. Většinové nadšení určitě nesdílím . Původnímu filmu pana Kachyni , přestože byl ideologicky jinde  , to totiž nesahá ani po kotníky a to nejsem ani komančero , ani příznivec černobílého formátu. ()

NikiVai

Ta atmosféra byla dokonale natočená. Super herecké obsazení. Ale celkově, začátek mi přišel na minisérii zbytečně rozvláčný a konec takový zmatečný, nedotažený. ()

Peddro

Jak to mohu hodnotit, když je příběh ukončen v nejnapínavější části? Znám příběh Josefa Hasila z výborné knihy pana Moce, a rozhodně by si tato osobnost zasloužila , aby byl příběh v seriálu dokončen... ()

FormerSkyblu

Asi si tentokát zaplávam proti prúdu, ale nedá mi inak. Súložiaci kuchár - básnik, okolo ktorého sa odvíja nekoordinované pobehovanie po (vraj) šumavských kopcoch. Tak si hovorím, že sme vlastne mali šťastie, že nás ten Klein v klasických Básnikoch ušetril pohľadu na kmitajúcu Šafránkovu prdel, zatiaľ čo tu sa režisér vyžíva v dynamických dialógoch medzi štyrmi stehnami... Na Lipno som chodil vo svojich tínedžerských rokoch čundrovať a Šumavu si rozhodne pamätám inak. Tu mi pripomína skôr naše kopce okolo Inovca. Ale možno to len bolo dávno...V Kráľovi Šumavy z roku 1959 boli všetci pohraničníci uvedomelí a bdelo strážili kľudný spánok obyvateľstva pred záškodníkmi zo Západu (viem, hnusná komunistická agitka), v novej verzii sami ukazujú emigrošom cestu (Tudy je to nejblíž do Západního Nemecka... – no nééé). Mladý Hes má čosi do seba, mne liezol na nervy skôr Nedbal so svojou tvrďácko – žoviálnou pózou v širáku a so stále nehasnúcou cigaretou. Asi chlapec napozeral počas prípravy veľa dobových filmov, ale pôsobí to maximálne gýčovite. V role zdravotníckeho skauta - detektíva v Sestričkách bol oveľa lepší. Úplne mimo je postava mlčiaceho alebo občas niečo mumlajúceho horára, stvárneného Petrom Formanom. A Šafaříka nemôžem na sto honov (preboha, kto z neho urobil herca?) Naopak, skvelý je (ako vždy) Jan Hájek ako odmietavý svokor a tiež Jankovský, ktorý sa so svojou vizážou absolútne hodí za boľševickú sviňu. Tu fakt netreba ísť nejak do hĺbky, veď tie postavičky boli vesměs plytké až to bolelo. Jeden zo strážcov hraníc Zeman (nie major, ale Vojtěch Vondráček) trúsi jeden protikomunistický bonmot za druhým (Asi se napoprvé netrefil...) ako v stokrát obohranej Donutilovej talk show. Čo na tom, že v tom čase by za každý dostal guľku do hlavy alebo dávku zo samopalu. V závere ho odvedú kožené kabáty za úplne banálnu kritiku psov, ktorí sa nehodia na stráženie hraníc... Horárová nevernica najprv sundá ako Jackie Chan dvojicu tajných, aby sa potom utopila v bažinách, kde (asi) od detstva vyrastala (alebo ešte nie?) A agentka Judit Bárdos celý čas vie, kde sa zradca skrýva, ale dá si ho priviesť k nejakému krížu, kde ho konečne odpráskne... Logika, neopúšťaj nás! Bol som veľmi zvedavý na toto avizované novodobé veľdielo, ale za mňa dosť veľké sklamanie. Ono nie je problém v tom, že sa dnes natočí niečo, čo sa udialo pred 70 rokmi, ale v uveriteľnosti. Zatiaľ čo Töpfera a Trojana som v Četníckych humoreskách doslova žral, tu ma veľa vecí privádzalo do rozpakov. Dám 50 percent za snahu oživiť legendu a zároveň obavu, že toto bude mať pokračovanie... ()

ssarka

jedna hvězda mínus za Šafaříka, kdo tomu chlapci řekl, že má na to být herec? druhá hvězda mínus za děj kolem Judit Bardos....to že je dvojitý agent jsem pochopila hned,ale ten konec u kříže jsem absolutně nepochopila, kdo a co a proč se tam stalo... třetí mínus je za posranýho ptáka...opravdu to nešlo vynechat? ()

motyka52

Celou dobu jsem byl na velmi jasných čtyřech, ale víc ke konci, tím vzrůstaly mé obavy z useknutého závěru. A ty se bohužel potvrdily. Třídílné minisérie jsou sice atraktivní tím, že nesežerou moc času a není v nich prostor na dějovou vatu, ale zároveň ani na nějaký pořádně vystavěný konec. Tohle bylo uspěchané až příliš. Jinak nemám nejmenší problém s prostředím, herci, režií nebo čímkoliv jiným. Televizní nadstandard. A to, že jsem byl překvapen, jak relativně jednodušše se tehdy ještě couralo přes čáru a že to někdy působilo až příliš idylisticky, snad až jako nějaká skautská hra, přičítám mé neznalosti. ()

milada008

Tak doufám, že bude nakonec pokračování. Jelikož víme, jak Josef Hasil dopadl, tak minisérie končí udáním Hasila. Pak ho kat Vaš odsoudil na 9 let ( měl štěstí, za převádění a dokonce v uniformě byl trest smrti ). Pokud pokračování bude, jsem zvědav na zfilmování uranového pekla a útěku z něj a následnou prácí pro CIC. Jinak minisérie byla podle mne výborně zfilmovaná, nádherná Šumava. Celkově mě děj vtáhl tak, že ikdyž znám historii, měl jsem několikrát chuť děj posunout dopředu, jestli se to, nebo ono hlavní postavě povedlo. Takže jak jsem uvedl v úvodu, jsem jednoznačně pro pokračování a ztvárnění role hercem Oskarem Hesem bylo výborné. ()

Snakefinger

Atmosféricky, herecky super. Film plynul tak nějak pomalu a líně bez výšek a  pádů ale ten konec? To jsem  absolutně neobral co to mělo znamenat. ()

Zdarda

Když nastoupíte do práce v TV Nova, tak v rámci benefitů dostanete přihlašovací údaje na čsfd. A jako součást práce musí každý zaměstnanec povinně kladně hodnotit všechno z novácké produkce. A kdo ještě přidá pár “odpadů” na konkurenční díla, ten dostane na konci měsíce malou prémii. Další velmi podařená ideologie z dílny Voyo Original. ()

Fracek

Pokud to vezmu z pohledu hlavního hrdiny a jeho nasazení v příběhu, jsem spokojen. Ta ojebavka nakonec v režii Judit a slizkého záporaka byla klasika ryzího lidství jak ututlat výpadek z okna a to se počítá... Kamera taky super, nájezdy na lesní porost uklidňovaly jak mohly a vůbec se mi tak nějak jevilo, že herci byli v cajku. Klidně bych dal další řadu. Tam by mohli dokončit svatbu, Judit by se zamilovala do ženicha a slizoun by šel za svědka. Prostě takový moderní socialistický příběh z pohraničí. ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky