Príbeh dystopického filmu Kolaps sa odohráva v blízkej budúcnosti, ktorú si väčšina z nás nechce a nevie ani predstaviť. Renomovaná vojnová reportérka Lee (Kirsten Dunst) sa spolu so svojím tímom vydáva na nebezpečnú a adrenalínovú cestu naprieč zničenou Amerikou. Cieľom ich misie je zdokumentovať eskalujúcu občiansku vojnu, ktorú vyvolal kontroverzný príhovor prezidenta. Nenávisť ovládla všetky vrstvy spoločnosti, ľudskosť a priateľstvo stratili svoj význam a nikto si nemôže byť istý svojím životom zoči-voči hrubej sile zbraní. (Forum Film SK)

RAFT

Režisér Garland ,konečně po Ex machine natočil, zase po dlouhé době skvělý film. Tohle je Garlandova apokalypsa. Hudba ve filmu dokonalá. Za mě 80% ()

Shaqual

Občanská válka je dobrá, místy dokonce i skvělá. Bohužel se až moc soustředí na odvyprávění silně banálního a předvídatelného děje sledující partu válečných reportérů co se plahočí rozstřílenou Amerikou. Z té však ale vidíme opravdu naprosté minimum očima našich hrdinů, díky čemuž je divák tak nějak vnucen aspekt lidsvtí a normálnosti, nad kterými ale zbytek jejich spoluobčanů evidentně nějak zlomil hůl. Z dramaturgického hlediska tohle rozhodnutí samozřejmě dává smysl a road movie styl vyprávění je docela přirozená volba, ale je to bohužel na úkor vyobrazení samotné války ve své největší surovosti. Za mě osobně by tak bylo lepší odvyprávět to rámcově a epizodně bze nějakých hlavních nosných postav ve stylu Loznicova Donbasu. Takovou formou by se nám pak celá ta válka mohla úplně krásně, třeba i přes malinkaté střípky, vykreslit trochu komplexněji a obsáhleji. I přes tuhle výtku však Garlanda chválím za těch pár skutečně brutálních a znepokojivých výjevů, či vynikajících akčních scén, co by si vůbec nezadali s jakýmkoliv jiným blockbusterem Michaela Baye. Velmi silné tři hvězdy a upřímná radost z toho, že jsem konečně viděl film od A24 na IMAX plátně. Doufám, že to nebylo naposledy. ()

Slizard

Rovnako ako Jonathan Glazer v Zóne záujmu sa nám zo zákulisia snaží priblížiť danú situáciu aj Alex Garland. Tentoraz s perspektívy vojnového žurnalistu. Na rozdiel od Zóny záujmu však nejde o vzdialený, znepokojujúci, takmer ignorantský pohľad na danú tému, ale o neuveriteľne intímny a znepokojujúci pohľad do blízkej budúcnosti Ameriky. Cítite to, čo cítia protagonisti.Cítite adrenalín, strach, fascináciu, znechutenie, beznádej a zároveň bezcitnosť. ()

BFG2000

Ale jo, bylo to fajn. Je to mnohem více drama, než vláčný film. Je to o emocích, o lidech a jejich psychologii, vývoji a jen je to zasazeno do válečného konfliktu, o kterém se dozví divák jen pramálo. Kirsten Dunst je tahout a od dob Spidermana teda opravdu dozrála v senzační herečku. Zbytek ansáblu jí skvěle sekundují. Jinak je to prostě klasický Garland. Kdo čekal něco jiného, byl naivní. Garland vypráví především tichými záběry a těch je tu opravdu dost. A mně to nevadí. Já to mám rád. Proto záběr na kytičky v trávě, který se objeví v tu nejlepší možnou chvíli, považuji za jeden z vůbec nejlepších. Konec také moc fajn (spoiler), že to nijak neprotahoval a že nakonec nechal okusit i trochu toho válčení. Scéna s vojákem s růžovými brýlemi, včetně odjezdu autem, asi vrchol celého filmu. Víc takových snímků. ()

J.e.r.e.c

Překvápko číslo jedna: vůbec to není komentář k současné situaci v USA. Překvápko číslo dvě: jde vlastně o road movie, kdy se (v rámci možností) pohodové momenty střídají s momenty kurevsky napínavými až fyzicky nepříjemnými (nikdo mi nevymluví, že scéna s Jesse Plemonsem není silně inspirována jednou podobnou z Pulp Fiction), přičemž některé pasáže jsou svojí absurditou snad až přetažené, což jim ale nijak neubírá na síle. Fascinace novinářů násilím a jeho zachycováním zase připomene Slídila, ale v Civil War se těch vlivů míchá jako v melting potu a výsledkem je jeden z nejoriginálnějších mainstreamových filmů za posledních pár let. Že ho má na svědomí zrovna sci-fista Garland by mě nenapadlo ani ve snu. Silný zážitek. 77 % ()

TOMEK17

6,5/10. Civil War je vizuálně úžasný film s neuvěřitelnými akčními sekvencemi. Příběh válečných novinářů je nepopiratelně zajímavý. Film však trochu klopýtá ve svém provedení. Zatímco děj začíná silně, občas ztrácí na rychlosti. Tempo chodu je nerovnoměrné a některé úseky se vlečou. To je ještě zvýrazněno soundtrackem, který občas působí nepatřičně a narušuje plynulost filmu. I přes tyto nedostatky „Civil War“ ve svém vizuálu září. Tvůrci vytvořili strašidelně krásnou a zároveň děsivou vizi válkou zničeného místa. Akční sekvence jsou napínavé a udrží vás přilepené k sedačce. Celkově je to film s nesmírným potenciálem, který trochu zaostává. Silná vizuální stránka a akce nedokážou tak docela vykompenzovat problémy se tempem a občasný neodpovídající soundtrack. Pokud hledáte film k zamyšlení s ohromujícím vizuálem, stojí za zhlédnutí, ale připravte se na hrbolatou jízdu. ()

shade000

Na to že sme boli v kine až dvaja, mne sa film veľmi páčil a som prekvapený, že neprišlo viac ľudí. Áno, je to taká road-movie do Washingtonu, no s vynikajúcimi scénami, dychberúcou kamerou a zapojením viac "artových" prvkov. Je to čo i len šialená predstava, že by sa niečo takéto mohlo stať, no nikdy nehovor nikdy. Jesse Plemons a jeho 5 minút vo filme z neho spravilo totálneho psychopata... "I've never been so scared in my entire life. And I've never felt more alive." ()

Dejvecd

Trochu strela vedľa. Na jednej strane sa to snaží pokladať otázky na množstvo sociálnych problémov (hlavne teda v USA), na strane druhej sa to snaží rozpovedať príbeh o vojnových reportéroch, a na strane tretej... ja vlastne ani neviem. Vyzerá to veľmi pekne, herci sú dobrí, a nájde sa tu hneď niekoľko scén, kedy som si hovoril: "wow, toto by bolo tak skvelé, kebyže to je trochu lepšie spracované v nejakom trochu lepšom filme." Bohužiaľ, celé je to pospájané dejom, ktorý ide od nikadiaľ nikam, postráda nejakú pointu a nedáva divákovi dôvod, prečo na neho práve minul 8 euro, s tým, že do pár hodín to celé vyšumí z hlavy. Do toho pridáme ešte dialógy/prehovory postáv, ktoré snáď musela napísať AI lebo inak si to fakt neviem vysvetliť. Vlastne asi celú primárnu zápletku musela napísať AI, a Alex Garland to asi len trochu upravil. // Vo finále trochu potknutie pre A24, ale ak niekomu na dobrý film stačí pár výbuchov a vojnovej brutality, tak asi vpohode. 4/10 ()

Bublaga

Road movie o nesourodé partičce novinářů a novinářek, která se vydala ulovit senzaci. Cesta do DC za posledním rozhovorem se Schrödingerovým prezidentem (možná ještě žije, možná ne) vede skrz občanskou válkou zmítané Státy. Takový hon na bájné zvíře. Je to také cesta iniciační, jak se stát správně odpojenou válečnou fotografkou, po které krutosti okolního světa beze stopy stečou a která je v ideálním případě ještě stihne bezchybně zachytit. Snímku se daří vybudovat napětí, nechybí překvapivé momenty i vizuálně poutavé obrazy. Často nejkrvavější okamžiky doprovází líbivá, feelgood hudba, která jen podtrhuje odtržení od reality. Otázkou ale zůstává, proč jsou USA, tam kde jsou, kdo jsou strany na opačných stranách barikády a co vlastně chtějí... Pomyslná nestrannost pressu pro film nefunguje. Chyběl mi smyl toho všeho - takové vyprázdněné bububu. ()

kubas369

7/10. Garland opět nezklamal má působivý nápad a vizuál a není schopen to proměnit v jackpot. V dnešní době, kdy jsou státy nejrozdělenější za posledních 100 let je nám servírování snímek, který je neuvěřitelně prázdný a bezduchý. O pozadí války, až na pár dobečků, víme naprosto kulový a to měl být pro mne ten největší tahák. Místo toho sledujeme partu novinářů, která se chová jako banda idiotů a sebevrahů bez sebemenšího pudu sebezáchovy. Celou dobu mi bylo naprosto jedno co se s nimi stane. Škoda promarněné šance na výživný a trefný sociální komentář. ()

Sady1993

Pro mě jsou váleční novináři hrdinové. Autoři snímku to vidí jinak, a proto z nich udělali hloupé psychopaty, co se při honbě za co nejsenzacechtivější fotky celou dobu jen motají pod nohy vojákům. Působí to naprosto směšně. Já teda čekal, že to bude v rámci možností realistické, úplný opak je pravdou. O konfliktu se nedozvíme nic, což je sice záměr, ale velmi laciný, alibistický a zbabělý. Závěr je trapný. Má to pár skvělých scén a dobré herecké obsazení, ale to je tak vše. Promarněný potenciál výborného námětu. ()

Grellenort

Takový hezký, navoněný prd. Extrémně a bezpochyby záměrně neuspokojivej film, bohužel však do tý míry, že i ta sama skutečnost je neuspokojivá. V tom filmu se toho opravdu hodně stane, ale kratičkej monolog Kirsten, kterej zazní už v traileru by ho celej mohl nahradit a bylo by to o dost levnější a naplňující zážitek. Don't do that. ()

soluuun

Neskutečně imerzivní zážitek a hlavně film, který předává spoustu podnětů k zamyšlení a témata, která vás jakožto diváka chytnou a pevně drží až do konce. I přesto, že je zde rozebírána americká společnost, je přístupný všem a lze se do něj pořádně vcítit. Poslední půl hodinu mi doslova bušilo srdce a přestal jsem vnímat čas kolem sebe, velmi dobrá práce. Emoce zde pracují na několika úrovních a v různých intenzitách, cítíte strach, znechucení, ale i jakousi podivnou formu zábavy, která pak vygraduje do prožití smutku a marnotratnosti. Jasných 5 hvězd a budu to muset zhlédnout brzy znovu, protože jsem určitě ještě nepochytil vše, co je zde nabízeno. ()

luciasce

Musím, říct, že jsem zprvu nevěděla, co od toho vlastně čekat, o to víc to na mě asi zanechalo dojem. Samotné varování toho, že nedotknutelná USA, které se vojensky nerovná téměř žádný jiný stát doplatí na rozklad zevnitř a tak nějak si myslím, že se to stane i reálně, i když ne zcela v této podobě. Už jen spolupráce Texasu a Kalifornie je dnes tak trochu scifi. V průběhu celého příběhu se vlastně nedozvíte, která strana této občanské války je ta správná a podtrhuje to scéna s Jessem Plemonsem, který se sám zeptá "and what kind of American are you?" A nikdo z dotazovaných neví, co je ta správná odpověd. ()

Fajolo

Celý film som si opakoval otázku "prečo?" a dúfal, že sa dozviem odpoveď. Zaujímalo ma hlavne, prečo tí ľudia proti sebe bojujú, ale žiadneho vysvetlenia som sa nedočkal. Dokonca mám pocit, akoby scenárista rezignoval na akúkoľvek zrozumiteľnosť a uveriteľnosť a naschvál to napísal tak, aby to vyzeralo ako z prsta vycucaný príbeh. Prečo to tak urobil? Neviem. ()

Stifmeister

///   Velmi dobře natočená adrenalinová jízda ve světě rozvrácené Ameriky, která si prochází občanskou válkou. Není to tak dávno a tato událost mohla být i skutečností. Tento film ukazuje Ameriku, jak by asi zhruba vypadala, kdyby k tomuto scénáři opravdu došlo. A musím přiznat, tento počin to myslí opravdu vážně a svému jménu nedělá ostudu. Skoro vše, na co si vzpomenete při myšlence na válku, ve filmu bylo vyzobrazeno. To ještě bylo doplněno dobrou hudbou, místy skvělou kamerou a zajímavou kinematografií. Do finální části v D.C. sice film byl skoro bez akce, ale to právě Washington parádně nahradil. Skvělé akční sekvence, parádní nápaditá kamera, zvuk, který Vám nahání husí kůži, prostě dobře odvedená práce herců a režiséra. Škoda toho finále s prezidentem, mohlo to být uděláno lépe. Bohužel i scéna pádu hlavní hrdinky byla očekávaná, ale to tolik na kvalitě snímku neubírá. Tudíž pokud Vás takovéto téma zajímá, rozhodně mohu doporučit. Pokud ale si téma války neužíváte a máte ho za nelidské, radši bych tento snímek skipnul. |7.5/10| ()

ItsMeRionit

Hele nejsem Američan, tak mě to asi nezasáhlo tak moc, i když teda jako ten audiovizuál mě opravdu odprásknul (all puns intended). Velmi zajímavý koncept mít příběh z pohledu válečných fotografů. Sám se focení věnuji a mám po zhlédnutí ohromný respekt k těmhle lidem. Konec jsem však předvídal a celkově jsem z toho měl takovej pocit že mi ještě něco chybí, takže jen 4/5. ()

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení

25.04.2024

Britský režisér Danny Boyle (Sunshine, Trainspotting) to s návratem ke svému dvaadvacet let starému hororovému survivalu 28 dní poté a jeho pokračování 28 týdnů poté opravdu myslí vážně. A co víc –… (viac)

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022

Režisér a scenárista Alex Garland (Dredd, Ex Machina) má za sebou některé z nejzajímavějších sci-fi projektů posledních let. Jeho režijní prvotina Ex Machina nadchla většinu diváků i kritiků,… (viac)