The Covenant

• Veľká Británia Guy Ritchie's The Covenant (viac)
všetky plagáty

Příběh seržanta Johna Kinleyho, který na své poslední pracovní cestě do Afghánistánu využívá služeb místního tlumočníka Ahmeda. Ten neváhá riskovat život, aby v náročném terénu Johna dopravil do míle vzdáleného bezpečí. (Prime Video)

Lachtaan

Ritchie to zase zkouší na poli, které mu doposud bylo zcela cizí a zase dokazuje, že se nemusí upínat jen do jednoho konkrétního žánru, třebaže jej ovládá (ze všech) nejlíp. Válečných kousků po roce 2000 vzniká tristně málo a od Hacksaw Ridge tu vlastně nebyl žádný z těch, co mě chytily už ve svém začátku a opustily svou atraktivitou až v unaveném konci. V tom jsem totiž já osobně postrádal ten údajný patos, kterým jsem se nechal natolik ovlivnit v připodobňovaném Lone Survivor. ()

elanius

(59/2023) / Nový Guy Ritchie a vojnový film? Myslím, že to je možno aj po prvý krát v jeho filmografii (a to dokonca chystá už ďalší). Zo začiatku som bol trochu skeptický a teda hlavne subjektívne, pretože vojenské filmy mi prídu väčšinou na jedno kopyto. A prvá polhodinka mi to len potvrdila, úplná klasika, presuny z a do b, tam streľba, pár chlapských hlášok a ide sa ďalej. O deji som , ale nevedel nič, preto ma celkom milo prekvapilo akým smerom sa príbeh vybral ďalej. A čím ďalej viac sa mi pod kožu dostávala chémia dvoch hlavných postáv. Záver som si už vyslovene užil. Koniec dobrý všetko dobré. (8/10) ()

hanagi

Je fajn vědět, že ve světě, kde se na sliby moc nehledí, ještě existuje morální povinnost jednotlivce dodržet chapské slovo. A je škoda, že závěr už se opět nese v duchu typické patetické "hurá" akce, kdy na záchranu tří lidí, kteří doposud byli všem ukradení, v hodině dvanácté dorazí půlka americké armády... ()

_DAVE_

Takové malinko televizní "Zachraňte tlumočníka Ahmeda".. Na rozdíl od Vojína Ryana z roku 1998 to bylo méně funkční v přestřelkách. Talibánci padali v detailních záběrech jak hrušky a naši představitelé byly kulkama obsypáni jen všude kolem. Ale to je takový ten Spielberg vs Ritchie. Toho "válečného" realismu se prostě nedostávalo, ale jinak vše ostatní na jedna. ()

noriaki

Za tu cestu po horách by si oba zasloužili minimálně Bronzovou hvězdu, ale za tu bitvu s byrokracií by si John Kinley zasloužil Medaili cti. Kupodivu je tahle pasáž stejně strhující, jako přestřelka s Talibanci, nebo strastiplná cesta přes Hindúkuš. Hodně tomu dojmu pomáhá hudba a Gyllenhaalovo poctivé herectví, které je mnohem uvěřitelnější když sedí zdeptaný na gauči, než když pobíhá v uniformě po základně Bagram. Poctivý chlapácký film, v nejlepším smyslu toho slova. Top 10 za rok 2023. ()

Brain-D

Tam kde Ritchie zvoral zbrklou Operaci Fortune, tak tady se extrémně vytáhl s pomalým silným "příběhem". Rozhodně jeden z nejlepších válečných filmů posledních let. Během sledování jsem měl i pocit, že jde dost možná o nejlepší film Guy Ritchieho. 95% ()

hroubek

Dlouho jsem tento film odkládal, a teď vím, že to byla velká chyba. The Covenant je hodně moc povedený válečný film, který kouká na válku z trochu jiné perspektivy. Režisér Guy Ritchie v posledních letech točí jako o život, a já z toho jako divák mám velkou radost, jelikož dostávám z mého pohledu kvalitní bijáky. Ritchie se nebojí střídat žánry, zkoušet nové věci, případně měnit své trademarky. Takže u spousty scén si řeknete, že to není typický film od Guye Ritchieho. Což v tomto případě vůbec nevadí, jelikož Ritchie podřídil svou režii, aby příběh, co nejvíce fungoval. Film parádně šlape jak v akční rovině, tak i v té lidské a osobní. Je to dobře natočené a zrežírované. Akční scény jsou parádní, jsou intenzivní a umí být hodně drsné a nepříjemné. Osobní rovina je zas podaná velmi uvěřitelně bez jakéhokoliv přehnaného patosu a klišé. Jake Gyllenhaal znovu dokazuje, že umí zahrát cokoliv a v této roli mě bavil. Dar Salim si ukradnul celým film pro sebe a já si jeho perfektní výkon užil od začátku až do konce. V menších rolích mi udělali velkou radost Alexander Ludwig, Jonny Lee Miller nebo samotný Homelander Antony Starr. Jediné, co mi tak trochu nesedlo bylo to, jak jsou v závěru hlavní hrdinové neopatrný a nechají se sledovat a zapomínají, na to díky čemu přežili. The Covenant je povedený a silný film. ()

VasaX

Dnes už "klasika" tropy survival behind enemy lines a extraction ve velmi kvalitním (po filmové stránce) akčním podání od Ritchieho. Napětí, akce, bratrství a americký patos (v nebývale decentní dávce) kvalitně rozložené podél dvou hodin stopáže. Za mě moc pěkný, tím spíš s Jakem, kterého mám moc rád, v čele. A Alexander jako bonus. Samozřejmě, nejde to do hloubky, kritika přístupu USA je jen rámcová. Ale tohle není žádné politicko sociálně špionážní drama, je to akce a tak funguje i dynamika filmu. A funguje parádně. Válečný film, co jsem si užil dosyta. A málem i slzička dojetí a radosti ukápla, když nastoupil na scénu AC-130U. Pak chvilková AH-64, být tam ještě finální přelet od A-10, tak mám pocit, že na mě Richie přímo pomrkává. Když se tak poslouchám, tak nakonec vypustím z hlavy pár detailů, nechám se unést atmosférou a přidám i tu pátou hvězdičku. Tohle bylo hodně fajn. ()

blackJag

"THERE IS A HOOK IN ME." Překvapivě zklamání, tuctová věc, bez rukopisu, přitom u Ritchieho je taková výtka minimálně neobvyklá. Jestli bych film stylem vedení něčemu přirovnal, potom jeho Aladinovi - ale co v disneyovské muzikálové produkci působí jako vyložená nutnost, je u moderního válečného filmu z Afghánistánu poněkud zarážející. 60% ()

vyfuk

Zase něco trochu jiného. Není to tak dynamické. Tak nadneseně Ritchiovské. I tak to klape. Prostě poctivý film, který je podle skutečnosti a dobře šlape. Téma zase ne tak pro mě úchvatné. Dobrý film. Nic víc. Že by mě styl nějak uchvátil se říci nedá. ()

svobik

Plnokrevná akční pecka, u které jsem věděl jen to, že se odehrává v Afghánistánu a že v ní hraje Gyllenhaal. Ve finále to byla velká výhoda - akce skvělá, fantastické budování napětí, první půlka je díky tomu prakticky bezchybná. Pak film dost zvolní a začne diváka docela ztrácet, návrat na místo činu je už ale opět špička. Po Wrath of Man opět trošku neritchieovská záležitost, ale zase skvělá. 8/10 P. S.  Famózní hudební podkres! ()

JohnSmith

Výborný válečný film. Ritchiemu se fakt povedl. Hlavně Gyllenhaal se Salimem jsou super a film skvěle táhnou. Proč jen tohle nešlo do kin? ()

Skeksis

Tak Heatha Ledgera vystriedal Dar Salim, Wyoming Afganistan, brokovnice samopaly, kone armádne vozidlá, a zlých vlkov ISIS. Inak v podstate to isté. Ťažko uveriteľný vraj skutočný príbeh. Ja neviem, mne už tie "skutočné príbehy" lezú krkom. To nik nemá fantáziu? ()

drackula

Guy Ritchie prekvapil, ale nesklamal. Bavili ma vojenské, ale aj civilné pasáže a oboje Jake Gyllenhaal s prehľadom zvládal. Dar Salim bol ale v úlohe lokálneho prekladateľa ešte o stupienok vyššie. Malo to gule a zároveň hĺbku a to je vždy vítaná kombinácia. 90% Amazon ()

V.Silver

Nepřipadalo mi to jako dvě hodiny. Skvěle to odsýpá, na nic si to nehraje, je to přímočaré, ale ne jednoduché. Užíval jsem si kameru, spoustu drobných detailů v záběrech, které dokonale vtáhly do děje. Jeden z nejlepších filmů o Afghánistánu. 85 % ()

Hollohlaway

Teskně zírající Gyllenhaal už mi začíná být dost nesympatickej. Máchání zbraní jsem mu vůbec nevěřil a prostě mi neseděl. Jinak storka dobrá, akce ujde a pár fines to má, režie je šikovně rozumná a dramaticky se to musí pochválit, včetně kamery a logicky se chovajících postav. Bezhlavě nabíhajících ručníkářů se tu skoro nedočkáte a Tálibán není vylíčenej jako banda dementních pasáků koz, ale jako nepřítel ze kterýho mrazí, atmosféra tím dost získává. ()

Wbcko

Filmy o Amerických vojácích, patriotismu, ultimate sacrifices atd. mlč nemusím a tohle jsem si pustil jen protože je to Richie... Ikdyz to ve výsledku s jeho stylem nemá nic společného. Ale sedlo mi to hodně - výborný tempo, skoro bez hluchých míst. Skvělé obsazeny, soundtrack... Vlastně všecko. Po dlouhý době dávám filmu plný hodnoceni, protože tady mi nevadilo vlastně nic. ()

Maynard.

Stejnej případ jako koment o kousek níž. Taky skoro pět hvězdiček, ale až třeba u příštího koukání. Pozitivná zpráva je, že Ritchie uplně nezmagořil a natočil během jednoho roku asi tak tisíckrát lepší film než ten přřed tím (Operace Fortune nebo jak se ta sračka jmenuje, hrozný). Tohle je starej dobrej příběh od mariňáků, který sou sice extra borci, ale jarabáků je víc... Tady to mělo skončit strašně smutným koncem a ne hepyendem jak v pořádný romanťárně. Asi nejvc mě zaujaly záběry z drona na krajinu, to se povedlo. Ale podobných filmů je poměrně dost a tenhle nijak zvlášť nevyniká... ()

kenkaku

Několik celkem (jasně oddělených) filmů v jednom. Prvních 30 minut *****: dokonale zpracovaná rutina “turnusu” v Afghánistánu. Druhých 30 minut ****: stále solidně (i když rozvlekle) zpracovaný 100km útěk. Třetích 30 minut odpad: brutálně otravná fňukací břečka hrající si na drama a umění. Posledních 30 minut ****: záchranná mise (najdi a vyzvedni). Co bohužel dominuje napříč všemi čtyřmi částmi je otravná hudba (jakože strašně stylová - housličky a spol), dlouhé záběry (velice nadšeně zpomalované) a uměle (o ničem) natahované scény. V pohodě to mohlo mít o 1/2 hodiny méně. Samotné titulky pak prozrazují, že děj je inspirován kombinací několika osudů tlumočníků US armády v Afghánistánu. A to je konec nafouklé bubliny přátelé. ()

Co nového připravuje režisér Guy Ritchie?

Co nového připravuje režisér Guy Ritchie?

19.01.2024

Britský režisér Guy Ritchie (Gentlemani, Rozhněvaný muž) v posledních letech nabral velmi zdatné tvůrčí tempo. Zatímco v loňském roce stihl představit v kinech akční komedii Operace Fortune: Ruse de… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2023

Novinka Guye Ritchieho nabírá parádní obsazení

Novinka Guye Ritchieho nabírá parádní obsazení

03.02.2023

Britský režisér Guy Ritchie (Gentlemani, Rozhněvaný muž) je v posledních letech neuvěřitelně produktivní. Od roku 2019 poslal do kin pět filmů, šestý se začne točit za měsíc, v záloze už má… (viac)