The Covenant

• Veľká Británia Guy Ritchie's The Covenant (viac)
všetky plagáty

Příběh seržanta Johna Kinleyho, který na své poslední pracovní cestě do Afghánistánu využívá služeb místního tlumočníka Ahmeda. Ten neváhá riskovat život, aby v náročném terénu Johna dopravil do míle vzdáleného bezpečí. (Prime Video)

Dejvuvprofil

Ritchie je pro mě takový sinusoidní režisér, občas natočí tuctové akční béčko, občas parádní podívanou. The Covenant je za mě příjemné překvapení a patří do druhé kategorie. Jedná se o velmi jednoduchý příběh o nepsaném morální dluhu, který je potřeba splatit. Pacta sunt servanda, závazky se mají dodržovat. "Mám v těle hák, sice není vidět, ale je tam a potřebuju ho vyndat." Válečné prostředí Afghánistánu tvoří pouze kulisy pro v zásadě niterný příběh, pomalu a stupňovitě vystavěný. Kamera skvělá, obvzlášť  scény s flashbacky, ale i akční scény nejsou špatné, přestože na nich to pochopitelně nestojí. Jasně, má to svoje mouchy, uvěřitelnosti ubírá zejména klasické filmové klišé v podobě neschopnosti desítek Talibánců strefit se do hlavních hrdinů. Skoro až má člověk pocit, že buď střílí slepými nebo jsou slepí sami. Ale přestřelky v tomto filmu vnímám jako vedlejší záležitost, hlavním motivem zůstává nutkavá, ztělesněná potřeba se vyplatit, odplatit. Anti-revenge film, pokud to tak jde říct. Finální jemný, subtilní "bro code" mluví sám za sebe. Zároveň téma filmu není samoúčelné, ale poukazuje na trpké osudy mnoha afghánských tlumočníků a jejich rodin po stáhnutí se USA jednotek z Afghánistánu v roce 2021. ()

Popinodan

Parádní film od začátku do konce. Skvělá kamera,úžasná hudba jednoduchý příběh. Guy Ritchie opět předvedl kvalitu,tentokrát ve válečném akčňáku. ()

Kucca

Na tenhle film jsem se poměrně dost těšil – čekal jsem, že typický, stokrát omletý scénář v režii Guye Ritchieho bude mít nějaký ten extra náboj. Prostě tak jak je každý zvyklý. Bohužel, film se vleče a v podstatě se nic moc neděje. V první půli Jake Gylenhaal hraje „přísného“ seržanta a je drsnej asi jako 3 vstvý toaleťák – i tak se snaží, ale nechápu, že mu to někdo věří. V druhé půlce filmu se ze serži stává posedlej blázen a tyhle role mu jdou a zde jsem ho už konečně poznával a bavil mě. I tak mi přijde, že ve filmu bylo tak 25 záběrů na jednu scénu a milion střihů. Celkově pak 30 minut se jezdí pouští, 1 hodina se kecá a řeší kraviny (protože zápletka je stejně všem jasná), 15 minut se plánuje a 15 minut se střílí. Talibanci jsou tupí jako NPC na very easy a Jake je dává no-scope 360° na 300 metrů z nekonečných zásobníků a nikdo ho nemůže trefit. Za mě prostě slabé 3 hvězdy, a to jenom proto, že mi je líto dát hvězdy 2. (60 %) PS.: Nechápu ty zdejší matadory, rádoby experty, kteří dávají 4-5* filmu, který není ničím výjimečný nebo originální, ale zároveň dávají 1 nebo 2 hvězdy na Sanitku. Prostě většina zdejších expertů není vůbec ovlivněná tím, že režíruje GR a s vlhkým ptákem v ruce si hrají na intelektuály.  ()

veverysiak

Bezpochyby skvele natočený vojnový kúsok, ktorý majstrovským spracovaním vyčnieva nad podobnými žánrovkami, avšak táto škatuľka nie je moja obľúbená značka, Guy síce nezaprie svoj štýl, ja ho mám však radšej v krimi-akčnom prevedení, takže 65%. ()

Fender

Tak tohle jsem si neskutečně užil! Naprosto výborná filmařina, která si prostě na nic nehraje a nechá film volně plynout, bez zbytečných momentů. Líbí se mi ten motiv dohody, který má bratrský význam a díky němu má cenu podstupovat rizika a klidně i zemřít, to činí z filmu až dojemný a silný snímek. Film je vlastně nenápadný a nejedná se ani tolik o akční řežbu, ale dokáže být velmi napínavý a především zdůrazňuje ctnost, jako důležitou složku, která by měla být mezi lidmi hnacím motorem. Guy Ritchie jak tak koukám umí nejen vytvářet gangsterky s hravým scénářem, ale dokáže se ponořit i do jiného žánru a pěkně nám to naservírovat, film podobného ražení u něho mile rád zase přivítám. ()

Saxos

Asi nejkvalitnější valečný film poslední doby. Dobrý příběh, ukázka každodenni rutiny na misích, následně konflikt, útěk, byrokracie, záchrana. Nezodpovězenou otázkou je, kolik takových spolupracovníků tam ve sklepích zůstalo. Foto v závěrečných titulkách. Závěr: doporučuji. ()

swenyx

Okaay po delší době zase vyšel pořádný válečný film, co dokáže probudit nějaké ty city a emoce, wow. Skvělá hudba, super práce kamery a příběh. Žádný píčovinky kolem jen dva přeživší co se snaží uprchnout Talibánu. Ahmed definice slova chlap, to co dokázal, smekám. Že začátku jsem ohledně něj byl dost suspicious, ale pak jen ukázal, že je to člověk, co drží slovo. Jake Gyllenhaal je fakt bombastickej a to jak jsem se do jeho situace vžil je toho jen důkazem. ()

Easykill

The covenant není jen válečný či akční film, především je to film o přátelství a loajalitě. Film, který dokáže chytit i za "srdíčko". O režijních a hereckých kvalitách netřeba ani psát. Pecka! ()

hony23

Vlastně skvělý válečný film. Pasáže, ve kterých prchají Kinley s Ahmedem před armádou Talibanu, jsou úžasně natočenou řežbou, při které se tají dech. Jen divák musí přečkat ten nudnější začátek... ()

Kushina

Dohoda, pouto, slib, věrnost. Ano, přesně tak Kinley jednal. Nemohl žít s pocitem, že někdo pro něj obětoval vše a on neudělal nic. On udělal naprosto vše, co mohl a když selhalo vše, co bylo dle učebnic, rozhodl se jednat na vlatní pěst a svůj dluh splatit. Prostě super film. 75% ()

rigby

Jednoduchý, ale hezký příběh, který profrčí a nic po něm nezbyde. Obalený akčními válečnými scénami, ale na druhou stranu také dlouhými nudnými pasážemi. Taková jednohubka. Vůbec nechápu to všeobecné nadšení, které rozhodně nesdílím. ()

TesterX

Poměrně slibná jednohubka, co rychle odsýpá. Problém je, že snaha o napětí moc nefunguje, natočené je to realtivně nezajímavě, takže veškeré palby zbraní nevyvolávají žádnou extra emoci. Příběh je jednoduchoučký a čitelný na míle dopředu. Takže průměrná žánrovka, co neurazí, ale z válečného prostředí je hodně lepších snímků. ()

Winster

Touzim byt Eddie a nechat se takhle picnout v prvni akci do ruky a ve druhy do šišky. Jednotka je tam hned co je vsechno v hajzl...a poznaj okamzite ze z jednotky prezil jen hlavni hrdina a tluocnik, ikdyz jich vylitlo do vzduchu na slapech i s autem. Z kopce se strili blbe, lepsi je to prece do kopce...A nekde najit chlapa s karou! ()

Kecana

Tak tohle byla pecka. Výborná kamera, skvělá hudba, atmosféra, napětí. Zkoukla jsem to jedním dechem, John a Ahmed mě totálně namotali. Musím vyzdvihnout výborný emotivní závěr, který však netlačil na pilu. Opravdu skvělé.  10/10 ()

Stifmeister

///   Ritchie to zase kruci dokázal. Já upřímně nemám slov. Není, co bych vytknul. Poutavý napínavý příběh, skvěle napsané postavy, parádní zvuk, střih a režie. O hereckých výkonech ani nemluvím. Žádné zbytečné dlouhé dialogy, pouhá akce, skvělé a nebezpečné prostředí Afghánistánu s Tálibánem v patách. Tenhle film si rád opět někdy v budoucnu zopakuji, protože za to opravdu stojí. Excelentní, doporučuji. |10/10| ()

Tomas_PO

Dobrá akčná dráma na prefláknutú tému Afganistanu, z pera Guya Ritchieho. Snatch a ani Lock, Stock and Two Smoking Barrels to zďaleka nie je, no napriek tomu je to na tento žáner nadpriemer. A to aj vďaka Jakeovi Gyllenhaalovi, ktorý dal priebehu väčšiu vážnosť. Pointa filmu tu výraznú úlohu nehrá, je to skôr zhluk tém americkej invázie do Afganistanu. Asi najväčšiu emóciu vyvolá skutočnosť, že sa jedná o reálny príbeh, hoci v skutočnosti to tak nie je. ()

Co nového připravuje režisér Guy Ritchie?

Co nového připravuje režisér Guy Ritchie?

19.01.2024

Britský režisér Guy Ritchie (Gentlemani, Rozhněvaný muž) v posledních letech nabral velmi zdatné tvůrčí tempo. Zatímco v loňském roce stihl představit v kinech akční komedii Operace Fortune: Ruse de… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2023

Novinka Guye Ritchieho nabírá parádní obsazení

Novinka Guye Ritchieho nabírá parádní obsazení

03.02.2023

Britský režisér Guy Ritchie (Gentlemani, Rozhněvaný muž) je v posledních letech neuvěřitelně produktivní. Od roku 2019 poslal do kin pět filmů, šestý se začne točit za měsíc, v záloze už má… (viac)