The Covenant

• Veľká Británia Guy Ritchie's The Covenant (viac)
všetky plagáty

Příběh seržanta Johna Kinleyho, který na své poslední pracovní cestě do Afghánistánu využívá služeb místního tlumočníka Ahmeda. Ten neváhá riskovat život, aby v náročném terénu Johna dopravil do míle vzdáleného bezpečí. (Prime Video)

NorseSword24

Po dlhej dobe som videl film, ktorý by som nazval akčný film. Ten zápal v každej akcií dosiahnutý pomocou dobrého strihu záberov a zvuku je zážitok ktorý by som si prial vidieť v kine. Akcie tu nie je toľko ako v ostatných filmoch ale keď už je, tak bola napínavá hlavne aj vďaka osobným príbehom postáv, ktoré ste napäto sledovali ako sa horko-ťažko dostavajú z prestreliek v nepriateľskom prostredí. Najväčší mínus tu je tempo, ktoré je všelijaké ale v závere to klapne. Gyllenhaala som si užil výnimočne viac než zvyčajne. ()

tomik99

Válečných filmů není nikdy dost, přesto se tento hned v několika ohledech zcela vymyká. Prvně bych vyzdvihl hudbu, která je na válečný thriller nadstandardně kvalitní a výrazná. Christopher Benstead odvedl sakra dobrou práci a i z „obyčejných“ scén udělal výjimečné. Druhou mocnou stránkou celého filmu je styl vyprávění. Příběh lze rozdělit na tři zcela odlišné pasáže – klasický válečný úvod, sebehledání proplétané traumaty hlavního hrdiny a konečně závěrečné vysvobození. Tři mini-příběhy, přesto všechny výborné. Jake Gylenhaal je pak už sám o sobě zárukou kvality. A i když ho člověk viděl v X rolích, tak mu snadno sežere i tu další, ve které má stejnou (a zároveň) jinou úlohu než v předchozích filmech. Gylenhaal je snad s Leonardem DiCapriem jeden z mála, který dokáže střídat blockbustery až po komedie, a přesto vám v hlavně neuvízne jako muž jedné role. Dar Salim se ale rozhodně nenechává zahanbit a jen svými výrazy dokázal první polovinu filmu utáhnout na svých bedrech. Povedený film. ()

Listyx

Mam rad valecne filmy, ale tyhle navoneny patosy ne. Z pribehu desne smrdi jak je ucelove naumelkovany a smrdi to z nej celou dobu. Taky se mi fakt nelibilo jak se clenove jednotky chovaji pomatene, jen aby mohli vyniknout dva hrdinove pribehu. No a od chvile kdy se to planovane posere se na to prakticky uz neda koukat. Zadne zajimave dejove zvraty se tam nevyskuji, zadna chytra akce taky ne. Celkove je to nuda a dokoual jsem to jen s velkym sebezaprenim. ()

Nix

Asi by mne zajímala jedna věc, jestli Ritchie má nějakou rozdvojenou osobnost a jedna část chce točit braky a druhá úplný opak. Asi si řekl, že letos vydá dva filmy, které budou naprosto odlišné a jeden bude brak a u druhého zkusí zabodovat, jinak si to nedokážu představit a není to poprvé, co to takhle udělal. Ale tenhle film oproti Operation je opravdu úplný opak. Tady je všechno jak má být, kamera, střih hlavně to má hlavu a patu, není to bezduchý příběh, ale takový, který vás chytne za srdce. Nespočet příběhů je z Afghanistanu a asi ještě i bude, ale tohle je prostě takový ten tip filmu, který ukazuje, že slovo pokud se někomu zavážete, není pouhé slovo a pořád to u chlapa něco znamená. A asi i u Ritchieho. Jednoduché, prosté, přímočaré s parádní akcí a napětím takovým, že nevíte z kterého rohu nebo konce přijde talibanec a bude chtít Jake či Ahmeda oddělat. Naprosto jsem to si užil a takhle to mám rád u Ritchieho, on když chce, tak opravdu umí. Tohle už stojí za to vidět a určitě doporučuju. ()

Ivo

Hurá, tak po dlouhé době zase jeden opravdový film... kdy člověk úplně zapomene že je to "jen" film... a se zatajeným dechem celou dobu vše pohlceně sleduje (a dvouhodinovka uplyne jako horská bystřina). Guy se v tomto případě projevil jako skutečný mistr formy, detailů i gradovaného napětí. K tomu ještě krásná originální působivá hudba a to vše pak na závěr naštěstí bez oněch tradičních sladce močopudných rituálů a patetických emerických dojemných oslav. Jak dobře že skutečné filmy občas ještě i dnes vznikají a žijí... I když jsou to spíše ony mega retardované frašky jako "rychle a zděsile" nebo "Honza Wick-Kájínek" a spol, co (bohužel) čvachtají na čele a současně i na dně té dnešní digitálně bublající filmové žumpy obklopené globálně mlaskajícím a chrochtajícím ovecenstvem. Tak o to je to aspoň vzácnější. Mimochodem - až později mi došlo, že to byl stejný "Ahmed", který figuroval i v tomto skvělém příběhu :)) ()

Hashirama

Krásná výprava a lokace, krásná kamera, krásná hudba. Guy Ritchie je prostě šikula a ten autorský dodatek k názvu si zaslouží, protože The Covenant je ryze jeho. Ačkoliv jde o přímočarý a poměrně procedurální thriller o kosení Tálibánu a tahání trakařů, jedná se v jádru o neskutečně příjemný film, který uhrane svou vycizelovaností, filmařskou suverenitou, přesným hereckým podáním (Gyllenhaal je možná místy nesvůj, ale jeho vous to utáhne i tak) a minimalismem, díky kterému však Ritchie destiluje ty pravé myšlenky i emoce a krásně čistě je otiskuje na plátno. Jako by tu nebyl jediný záběr či mrknutí oka navíc, ale přitom tu zůstalo vše podstatné. Škoda jen toho krátkého intermezza mezi dvěma hlavními částmi, které trochu vytrhává z tónu celého filmu. Ale až se budou vybírat nejhezčí záběry za rok 2023, odsud se bude brát jedna radost. 8,5/10 ()

junxi91

Drsný válečný thriller o strastech jednoho amerického vojáka (okupanta) v Afghánistánu a jeho průvodce a překladatele v jedné osobě. Děj je zasazen do března 2018 a do války v Afghánistánu, kdy během rutinní prohlídky náklaďáku vybouchne bomba v provincii Lashkargar, která zabije tlumočníka. Seržant John Kinley si tak musí najít náhradu a tou je Ahmed Abdullah, který je neochvějný, ale také nemilovaný, protože to dělá jen pro peníze. Během tajné mise se Kinley dozví, že Ahmed byl dříve spojován s Talibánem (prozradí ho jeden zajatec, kterého vyslýchají), ale organizace zabila jeho syna. Další mise spočívá v přesunu několik stovek kilometrů a jeden voják Afghánské národní armády nažene konvoj s dvěma HUMVEE na delší trasu, kde na ně čekají Talibánci. Ahmed však zachrání Kinleymu život, čímž si vyslouží jeho respekt. Další mise směřuje na místo možného úkrytu zbraní Talibánu, což je asi 100 km severně od letecké základy Bagram. Zde se nachází jeden důl, kde se zbraně skutečně ukrývají. Kinleyho jednotka je opět napadena povstalci, ale tentokrát jde hodně do tuhého. Talibánců je hodně a mají kromě kalachů také minomety, takže zničí oba HUMVEE a zabijí všechny Amíky, kromě Kinleyho a Ahmeda. Oběma se povede uprchnout a postřílet několik Talibánců, a musí se vrátit na leteckou základnu přes náročný horský terén. Během toho jsou opět přepadeni Talibánci a Kinley je zraněn a následně omráčen. Ahmed ho však zachrání a rozhodne se vzít Kinleyho zpět na leteckou základnu. Někteří Afghánci jim po cestě pomáhají, do toho po nich jde Taliban a musí zdolat složitý horský terén. Ahmed je fakt frajer a povede se mu dostat se až do jedné vesnice, kde však přijede hlídka Talibanu. Ti zmetci prokouknou náklad, který veze Ahmed na své drožce, a tak dojde k přestřelce. Ahmed zlikviduje tři Talibánce, a hned poté dorazí američtí vojáci a vypadá to, že vše je už v pohodě. To ovšem není pravda. Kinley je sice zachráněn a doma se svou rodinou, ale Ahmed se zase s tou svou rodinou musí skrývat v jeskyních v afghánských horách. Kinley cítí velký dluh za svůj život, a tak se díky svému nadřízenému, plukovníkovi Vokesovi, vrací do Afghánistánu, aby zajistil pro Ahmeda a jeho rodinu vízum do Spojených států. A bude to dost nebezpečné dobrodružství. Byl to skvělý film, chvílemi sice působil trochu zmatečně, ale v zásadě to šlapalo, mělo to náboj, skvělý příběh a také bylo nakonec poukázáno na to, jak Amíci v roce 2021 potupně zdrhnuli a kvůli tomu byla spousta afghánských tlumočníků zavražděna Talibánem. Amíkům se to tehdy moc nepovedlo, Ritchiemu tento film však ano. ()

Likan7

Nářez v prvních 45 minutách a nářez v poslední, záchranné části. Jen obrovská škoda toho prostředku, který šíleně drhne. Tam překvapivě Gyllenhaal dost přehrává a herecky to nedává. Je to takových 30 minut přešlapování na místě. Kdyby Ritchie roztráhnul celou tu původní pasáž na celý film, se záchranou vojáka a rodiny na konci, byla by to paráda. Ritchie totiž zvládá akci na jedničku. Je přehledná, napínavá, má skvělý zvuk. A jak je to u Ritchieho zvykem, prim tu hraje výborná hudba. Nebýt toho zaškobrtnutí uprostřed, bude to váleční kult, takhle je to jen skvělá jednohubka s vynikajícím Salim. ()

ER

Netradiční Guy Ritchie, ale skvělý a osobně mně to bavilo více, jak "Rozhněvaný Statham". Tady se vypráví až uvěřitelný příběh z Afghánistánu, kde vytvořený vztah mezi americkým vojákem a místním tlumočníkem má veškeré prvky poutavé podívané, která není jen o akci.. ()

bearmeedek

Guy Ritchie si dal záležet - a vyhrál. Příběh z Afghanistánu má napětí, ale má i něco víc. Je zde i trochu hloubky u postav a nebudu se bát říct, že i chlapské cti. Pro někoho gesto, ale filmu to ještě víc pomohlo. I to, že jde vlastně o dva následující příběhy, takže k nudě rozhodně nedošlo. Překvapení, spokojenost. ()

gemi

Irácký klon Vina Benzena v jednom z těch filmů, u kterých má člověk pocit, že trval nejmíň tři hodiny. Ne proto, že by nudil, ale proto, že se tam toho tolik stane. Dějově je to rozděleno na dvě části, přičemž každá by vydala na samostatný film. Jediné, co bych vytknul, je CGI, který zpočátku vypadá jako z konce devadesátých. Jinak super. ()

Ulmos

Námět, z kterého by leckterý průměrný rutinér vytěžil maximálně akční béčko, dotahuje Ritchie do výšin, jaké by člověk ani nečekal. Ochutnávka filmové magie, kde si všechno sedne v absolutním souladu, od precizních hereckých výkonů, přes nádhernou kameru, omamnou hudbu, až po brilantní režii s naprosto nekřesťanskou (nebo spíš neislámskou) napínavostí. A ve finále i s velmi nečekaným, nicméně drásajícím a nadčasovým přesahem. „Splaťte své dluhy.“ ()

RAFT

Režisér Ritchie nám natočil po mizerných Operace Fortune: Ruse de guerre ,film Tehe Covenant .Tenhle film se vážně povedl.Alespon nás ve filmu nečeká nuda a zbytečně ukecaný film.Film nám ukázal co vše musí vojáci dělat a jakou odvahu mají.A oba riskují vlastní životy.80% ()

Co nového připravuje režisér Guy Ritchie?

Co nového připravuje režisér Guy Ritchie?

19.01.2024

Britský režisér Guy Ritchie (Gentlemani, Rozhněvaný muž) v posledních letech nabral velmi zdatné tvůrčí tempo. Zatímco v loňském roce stihl představit v kinech akční komedii Operace Fortune: Ruse de… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2023

Novinka Guye Ritchieho nabírá parádní obsazení

Novinka Guye Ritchieho nabírá parádní obsazení

03.02.2023

Britský režisér Guy Ritchie (Gentlemani, Rozhněvaný muž) je v posledních letech neuvěřitelně produktivní. Od roku 2019 poslal do kin pět filmů, šestý se začne točit za měsíc, v záloze už má… (viac)