Kobra 11

• Česko Kobra 11 (viac)
TV spot
Nemecko, (1996–2022), 323 h 27 min (Minutáž: 44–105 min)

Scenár:

Arne Nolting, Jan Martin Scharf, Andreas Brune, Jürgen Matthäi (viac)

Erdogan Atalay, Mark Keller, René Steinke, Tom Beck, Christian Oliver, Daniel Roesner, Vinzenz Kiefer, Gedeon Burkhard, Johannes Brandrup, Gottfried Vollmer (viac)

Ich revírom je diaľnica, ich tempo vražedné, ich súpermi sú zlodeji áut, vrahovia, vydierači...  Hlavnými hrdinami azda najúspešnejšieho nemeckého akčného krimiseriálu vôbec, sú dvaja skvelo zohratí policajní dôstojníci fiktívneho kriminálneho oddelenia diaľničnej polície. V úplne prvých častiach seriálu tento tím tvorili komisári Frank Stolte (Johannes Brandrup) a Ingo Fischer (Rainer Strecker), no už v tretej epizóde vstúpil do deja dnes už služobne najstarší - a zjavne i najvytrvalejší a najodolnejší - komisár Semir Gerkhan (Erdogan Atalay) a nahradil Inga, ktorého zastrelili v akcii. O ďalších sedem epizód nahradil jeho partnera Franka, v podstate bez vysvetlenia, drsný komisár André Fux (Mark Keller), ktorý tragicky zahynul na konci tretej série pri nasadení na Malorke, keď sa po zásahu harpúnou zrútil do Stredozemného mora. jeho telo sa však nikdy nenašlo. Od pilotného filmu k štvrtej sérii sa novým Semirovým partnerom stal komisár Tom Kranich (René Steinke), s ktorým – s menšou prestávkou – vytvoril nerozlučnú dvojicu viac ako sedem rokov! Na začiatku siedmej série dostal Semir nového partnera, pretože Tom sa po tragickej smrti svojej tehotnej priateľky pri výbuchu bomby, ktorú im do auta nastražil drogový díler a ktorá vlastne mala zabiť jeho, psychicky zrútil a od svojho náročného zamestnania si potreboval oddýchnuť, na neurčito… Jeho nástupcom sa stal mladý dynamický komisár Jan Richter (Christian Oliver), ktorý sa k diaľničnej polícii nechal preveliť z oddelenia krádeží. Na konci ôsmej série sa Jan z deja vyparil, vysvetlenie jeho zmiznutia i tentoraz absentovalo… Na začiatku deviatej série však Semir vyhľadal Toma a požiadal ho o pomoc pri vyšetrovaní aktuálneho prípadu – bol totiž jediný, kto poznal tvár bombového atentátnika, ktorého považovali za mŕtveho a ktorého dovtedy nik nedokázal spoľahlivo identifikovať. A hoci Tom pôvodne plánoval po uzavretí tohto prípadu svoju prácu definitívne zavesiť na klinec, rozhodol sa napokon pre pravý opak – vrátil sa k diaľničnej polícii a znovu sa stal Semirovým partnerom. Toto rozhodnutie sa však v konečnom dôsledku pre oboch ukázalo ako tragické, ba priam osudové - na konci desiatej série totiž Toma zastrelili... Od jedenástej série sa prázdne miesto po Semirovom boku snažil zaplniť skúsený komisár Chris Ritter (Gedeon Burkhard), pracujúci dlhé roky v utajení, ktorý však len po dvoch sériách tragicky zahynul pri pokuse o záchranu bývalej priateľky. Od trinástej série sa tak novým Semirovým partnerom stal mladý komisár Ben Jäger (Tom Beck)! Nuž a keď sa ten napokon po zrelej úvahe rozhodol zavesiť policajný odznak i zbraň definitívne na klinec a venovať sa radšej sľubne sa rozvíjajúcej hudobnej kariére, od devätnástej série si Semir opäť zvykal na nového partnera, komisára Alexa Brandta (Vinzenz Kiefer). Od dvadsiatej prvej série sa Semirovým novým partnerom stal sympaťák Paul Renner (Daniel Roesner), pre ktorého bol Semir už detstva obrovským vzorom - a práca pre diaľničnú políciu splneným snom! (TV Markíza)

Recenzie používateľa Colonist k tomuto seriálu (121)

Havária (1997) (S02E09)

Průměrný díl. Člověk nemusí být poručík Columbo, aby rychle přišel na to, kdo je vrahem. Lepší by bylo, kdyby ten příběh scenáristé vystavěli jinak - znásilnění by bylo divákům zatajeno a v průběhu vyšetřování bychom postupně odhalovali vzájemná tajemství té party ilegálních závodníků. Toto odhalování kostlivců ve skříni by bylo zajímavější než takto přímočarý příběh. ()

Detské starosti (1997) (S02E10)

V dětství jsem tento díl nemusel, přišel mi extrémně nudný, přitom to vůbec není pravda. Je sice takový "nekobrácký", ale napětí mu nechybí. Příběh je předvídatelný, ale není vyloženě blbý. Navíc tato epizoda ukazuje Andrého jako správného chlapa (o to víc bolí to, co s ním provedli v 18. sérii). Rozhodně se nejedná o reprezentativní díl Kobry 11 a v žádném případě to není legendární epizoda, ale příjemně mě takhle po letech překvapila, v paměti jsem ji měl jako jeden z nejhorších dílů seriálu, což se při posledním zhlédnutí vyvrátilo. P. S. V obsahu epizody je drobná chybička, která dělá z chudáka Andrého pedofila :-) ()

Generálna skúška (1997) (S02E11)

Podprůměrný díl. Zapamatovatelná je jen závěrečná akce, jinak je to slabota, zejména po dějové stránce. A toho jeřábníka bych rozhodně nenechal na svobodě, sice zachránil Semira, ale to nemění nic na tom, že spolupracoval s těmi zločinci až do poslední chvíle. Kdyby se tam neobjevila policie, tak by se proti nim neobrátil. Navíc to nebyla sympatická nebo zajímavá postava, takže linie s jeho rodinnými problémky mi byla ukradená. Sorry za ten spoiler. K 23 let staré epizodě Kobry 11 :-) ()

Lúpežní rytieri (1997) (S02E12)

Tomuto dílu musím dát 5 hvězdiček. Nemůžu zkrátka jinak. Velkou roli hraje nostalgie, v dětství to byl můj oblíbený díl, ale i po zhlédnutí v roce 2020 musím konstatovat, že jsem se královsky bavil. Příběh je sice slabý, ale tady vítězí forma nad obsahem. Hudba Reinharda Scheureggera je po nějaké době výraznější, Semir s Andrém se správně špičkují (jejich vzájemná chemie v tomto dílu zatraceně dobře funguje) a akční scény jsou super. Zejména ta dlouhá akce s tahačem vezoucím bagr. To je ikonická scéna a za mě jde o nejlepší akci celé 2. série. Líbí se mi, že v této epizodě mají jak André (který je tu mimochodem neskutečně cool), tak i Semir svou velkou sólo akci. André při již zmíněné honičce s tahačem, Semir zas na koni. Když pak Semir po honičce přichází zpátky a vede zločince na lasu jako kovboj krávu, to je tak krásně stupidní... a o to tu právě jde. Ten díl se nebere moc vážně, je to solidní akční zábava a je to ta správná míra stupidity, kterou od Kobry 11 čekáte. Vypnete mozek a královsky se bavíte. Právě proto mám starou Kobru 11 rád, u nových dílů se člověk takhle nepobaví. Ty jsou moc vážné, s přehnanou akcí, nesympatickými postavami a stupiditou, která není zábavná, nýbrž debilní. Pro mě je tedy "Loupeživý rytíř" přehlíženým klenotem. ()

Koniec firmy Volley (1998) (S02E13)

Tenhle díl jsem neměl rád ani v dětství. Je to hodně laciná německá kriminálka, která není moc zábavná. Postavy jsou nezajímavé a navíc se chovají jako idioti (obzvláště mladá tenistka), protože to po nich vyžaduje scénář. Závěrečná akce na střechách je sice docela fajn, ale to je to jediné, co je na tomto dílu zapamatovatelné. A než se k ní člověk dostane, skoro u dílu usne. Za mě dno 2. série. ()

Udri si (1998) (S02E14)

Legendární epizoda. Pro mě určitě jeden z nejlepších dílů zlaté éry Kobry 11. U "Loupeživého rytíře" jsem psal, že nejlepší díly seriálu jsou ty, které se neberou moc vážně, mají dobrou akci a správnou míru stupidity, takže se člověk u nich může královsky pobavit. To ale není tak úplně pravda. I ty vážné díly mohou být výborné, pokud jsou dobře napsané a napínavé. To pak člověk ani nepotřebuje, aby tu auta lítala vzduchem. A to je právě případ dílu "Uhoď", který je sakra napínavý. Atmosféra je pořádně hustá, zejména v závěru - i takto po letech je finálový souboj neuvěřitelně brutální. Některé prvky příběhu jsou možná trochu přehnané (superdroga vyvolávající nadměrnou agresivitu a zároveň způsobující infarkt), ale člověk to zkrátka musí brát s nadhledem a zbytečně nerýpat. Unger je výborný záporák. Je moc dobře, že jde o navrátilce, a ne o předtím neviděného padoucha (jako třeba v dílu "Pomsta je sladká"). Psychopata Ungera známe již z epizody Brokovnice, tudíž to celé dostává hlubší rozměr. Postavy jsou v tomto dílu skvěle napsané i zahrané. Ungera jsem již zmínil, ale vynikající je i Semir jako pravý přítel, který svého parťáka podrží za každou cenu, nebo šéfová, jež se touto epizodou navěky zařadila do kolonky sympaťáků (nevěřím, že by její předchůdkyně bába Lamprechtová své podřízené takhle podporovala). Ale hlavní star této epizody je samozřejmě Mark Keller, který tu podává pravděpodobně nejlepší herecký výkon za celé své působení v Kobře 11. Zatímco u minulého dílu jsem psal, že jde o dno 2. série, tady se naopak jedná o její vrchol. ()

Deti slnka (1998) (S02E15)

"Kdo nás může zadržet? NIKDO!" Zas jeden krásně stupidní díl. Tohle je vážně blbý, ale i neskutečně zábavný. Zápletka je přitažená za vlasy, záporáci krásně přehrávají a opakují si svou mantru i při střílení na policajty...no prostě guilty pleasure. Tento díl si pamatuji od začátku do konce, je nezapomenutelný. Odpustím mu všechno, i debilní momenty, jako je například ten, kdy Semir nedokáže ze střechy auta trefit řidiče pod sebou (a řidič zas jeho, i když ho má přímo nad hlavou). Nebo když zásahová jednotka vystřelí desítky kulek, a přitom nedokáže trefit jednoho chlápka u stodoly. Objektivně to na 5 hvězdiček není, v žádném případě to není tak kvalitní díl jako třeba "Uhoď", ale je to šílená jízda, u které se vždy perfektně pobavím. Proto nemůžu jinak. Navíc honička s vrchním Nektoriánem je fakt dobrá. ()

Medzi dvoma frontmi (1998) (S02E16)

Ne, ne, ne. Pro mě nejhorší díl 2. série a jeden z nejslabších dílů staré Kobry. Nic tu nefunguje. Semir a André tentokrát nemají žádnou vzájemnou chemii (jsou tu skoro nulové interakce mezi nimi), děj není nijak zajímavý ani napínavý, akce nemá koule (bitka mezi omladinou a motorkáři je vyloženě trapná a s mizernou choreografií), epizodní postavy jsou otravné (linie sestry a jejího problematického brášky je mi úplně ukradená, byť tuším, že jsem to asi měl jako divák prožívat), nejsou tu žádné hlášky, hudba Reinharda Scheureggera se tu prakticky nevyskytuje (je nahrazena úděsnými devadesátkovými songy)....není tu prostě nic. Nic, co by tento díl zachránilo. "Stop volej" taky nemám rád, ale tam je alespoň slušné finále. Tady není ani prd. Samostatnou kapitolou je pak budoucí komisař z týmu 2 Hendrik Duryn, který příšerně přehrává a debilně se pitvoří. Není to ale zábavné přehrávání, jaké jsme mohli vidět u vůdce sekty v předcházející epizodě, tohle je jen trapné. Jednu hvězdičku dávám za narážku týkající se skříňky Engelhardtové, která odkazuje na legendární díl "Uhoď", a za konec v sovětských kasárnách, tam je náznak něčeho, co se dá nazývat napětím. Každopádně v budoucnu už budu tento díl přeskakovat, vážně se to nedá. I v dětství bylo jeho sledování utrpením. A to je co říct, jelikož jsem tenkrát Kobru 11 uctíval. ()

Zhnité jablká (1998) (S02E17)

Podprůměrný díl. Nedá se říci, že by byl vyloženě špatný, ale je to celé takové nemastné neslané a především nezapamatovatelné. Závěrečný twist je slušný a při prvním zhlédnutí ho pravděpodobně nečekáte. ()

Krátky odpočinok (1998) (S02E18)

Je to již několikátá epizoda s rukojmími, takže už nejde o nic originálního ani v rámci daného seriálu, ale je to zase výborně zpracované. Znovu musím uznat, že tato jednoduchá témata stará Kobra prostě umí. Pokaždé se to v určitých ohledech liší a pokaždé je to výborné (zatím, bude hůř). "Krátký oddech" je hodně napínavý díl. Ale nikdo mi nevymluví, že scénárista trochu neopisoval ze Smrtonosné pasti. André ve ventilační šachtě je celý John McClane a slizký právník, který se rozhodne se zločinci spolupracovat, je jasný Ellis. ()

Jed (1998) (S02E19)

Jeden z vrcholů 2. řady. Legendární díl s mnoha nezapomenutelnými momenty. Celé je to dost temné (máme tu vraždu vlastního otce či brutální znásilnění). Ronald je bezpochyby jeden z největších (a nejlepších) magorů seriálu. Zápletka je možná zase trochu přitažená za vlasy, ale člověk to musí brát s nadhledem. ()

Smrteľná sláva (1998) (S02E20)

Hodně dobrý díl s kvalitní akcí. Nemám víc, co bych napsal. Scooter neposlouchám :-) ()

Kšeftári (1998) (S02E21)

Takový pohodový díl. Vychytralý lůzr Manny je zapamatovatelná postava. Akce slušná. No prostě příjemná jednohubka. ()

Pohrebný voz (1998) (S02E22)

Průměrný kriminální příběh zachraňuje z šedi osobní rovina případu, která se týká Semira. Díky tomu je to zajímavé a rozkol mezi ním a Andrém je něco, co tu ještě nebylo. ()

Season 3 (1998) (S03)

Nejlepší série seriálu. Neduhy druhé řady jsou pryč, zůstalo jen to dobré. Všechny aspekty do sebe správně zapadají - máme tu skvělou ústřední dvojici André + Semir s vynikající chemií, dobře napsané příběhy, kvalitní hudbu Reinharda Scheureggera, hlášky a pochopitelně řemeslně zvládnutou akci (některé akční scény jsou ikonickými spektákly). Navíc oceňuji, že komická dvojka Bonrath a Herzberger konečně dostala charakterové rysy, už nejsou jen generickým křovím. V této řadě je jen jeden vyloženě blbý díl, jinak je valná většina naprosto legendární. A neříkám to jen z nostalgie, i při zhlédnutí v roce 2020 ty díly samy o sobě fungují a výborně jsem se bavil. Nejlepší epizody 3. série: ufff...to je těžké, těch je moc. Tak jen vrcholek ledovce - Tank na scestí; Žolík; Na mušce; Taxi 541; Stopařka; Smrt chlapce/Osamělé vítězství Nejhorší epizody 3. série: plurál tady není na místě, jen Stínový bojovník je blbý, ale není tak špatný jako ty nejhorší díly 2. série. ()

Posledná šanca (1998) (S03E01)

Třetí řada Kobry 11 je pro mě tou nejlepší a je v ní mnoho pětihvězdičkových dílů. V této sérii si totiž scenáristé i akční řemeslníci prostě vyhráli. "Poslední šance" sice nepatří k vrcholům sezóny, ale je to výborný díl a čtyřhvězdičkové hodnocení by nebylo spravedlivé. Je tu skvělá úvodní honička na mokré dálnici, což vizuálně vypadá hodně dobře. Pak tu máme legendární skok auta přes kanál, který zasáhne Andrého ego. No a skoky z věží působí také impozantně. Vlastně se dá říct, že celá tato epizoda je demo Action Conceptu. Je to výkladní skříň poctivé kobrácké akce, o nic jiného tu nejde. Příběh je slabší, ale nedá se říci, že by byl úplně špatný. Kaskadér a jeho přítelkyně jsou sympatické vedlejší postavy a byť jde o zločince, divák jim nemůže nefandit. Dílu také nechybí humor. Zkrátka fajn epizoda, u které jsem se vždy dobře bavil. P. S. Odjakživa mě udivovalo, kolik vulgarismů se objevuje v českém dabingu tohoto dílu. To nemá u odpoledního seriálu obdoby. ()

Šialený Leopard (1998) (S03E02)

Legendární díl. Bezpochyby jeden z vrcholů nejen třetí série, ale i celé staré Kobry 11. Je tu všechno, co má být - parádní akce, hlášky Semira a Andrého (plus running gag se Sandrou) a velmi slušný příběh s nečekaným zvratem. Prostě super. Jasně, je to přehnaný a v ději se najde několik logických bot (jak může jeden člověk tak snadno ukrást tank z hlídaných kasáren?), ale člověk to musí brát s nadhledem. Realističtější epizody jsou pryč, teď nastává éra těch správných šíleností. A je to neskutečně zábavné. ()

Stopárka (1998) (S03E03)

Skvělý díl s výtečně psychologicky vykreslenou sériovou vražedkyní. I když se ve třetí řadě najdou lepší epizody, je to tak zapamatovatelný a temný díl, že mu musím dát 5 hvězd. ()

Mŕtvy svedok (1998) (S03E04)

Jeden z těch slabších dílů třetí série. Nedá se říci, že by byl vyloženě špatný, ale je to prostě taková tuctová kriminálka s mizerným záporákem (tento typ padouchů je pak častý v pozdějších sériích) a docela otravným Olafem, který je nejen veliký smolař, ale také pořádný idiot. Horší 4 hvězdičky. P. S. Přísahal bych, že jsem měl tento díl už od dětství zažitý pod názvem "Olaf a Florian". Mandela effect? ()

Smrtiaci piesok (1998) (S03E05)

Zas jeden z nezapomenutelných dílů. Na 5 hvězdiček to asi objektivně není, ale tady u mě vítězí nostalgie. Vždy jsem měl tento díl rád. První půlka je taková pomalejší, ale nakonec se to rozjede až do velmi klaustrofobické atmosféry. Na staré Kobře se mi líbí, že je každý díl úplně jiný, nejedou podle jedné šablony, jako je tomu cca od 6. řady. Výrazný hlavní hudební motiv tentokrát není dílem Reinharda Scheureggera, nýbrž se jedná o instrumentální pasáž z písničky History Repeating. (interpret Propellerheads feat: Miss Shirley Bassey). Na začátku epizody také hraje It's not unusual od Toma Jonese a na konci zase Danke Schoen od Wayna Newtona. Na Kobru 11 docela našlápnutý soundtrack... ()