Advokát

• USA The Lincoln Lawyer
Dráma / Krimi / Mysteriózny / Thriller
USA, (2022–2024), 24 h 45 min (Minutáž: 43–56 min)

Predloha:

Michael Connelly (kniha)

Hudba:

David Buckley

Manuel Garcia-Rulfo, Neve Campbell, Christopher Gorham, Becki Newton, Angus Sampson, Kim Hawthorne, Chris Browning, Reggie Lee, Lamont Thompson (viac)

Idealistický právník úřaduje ze zadního sedadla svého Lincolnu a nabourává přitom zavedené pořádky. (Netflix)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (22)

Série 1 (2022) (S01)

Už jsem to naznačoval v komentářích/recenzích k jednotlivým epizodám, ale musím to zopakovat. Vůbec jsem nevěřil tomu, že u Netflixu zvládnou zpracovat seriál na motivy knih Michaela Connellyho takovým způsobem, abych mohl být spokojeným divákem. A stalo se. No, možné je asi všechno; někdy prý prší i žáby nebo ryby. Tvůrci u mě uspěli tím, že se více či méně (ale stále) drželi knižní předlohy a nepřeháněli to s politickou korektností. Jak už jsem se mnohokrát zmínil, mám rád ženy a herecké obsazení obou bývalých manželek mě potěšilo. No, vadil mi jen detektiv Raymond Griggs, protože jsem se těšil na personální propojení se seriálem Bosch (seriál) (2014), ale chápu, že Maddie už by byla vedle své sestřenice příliš vyspělá. Stejně je to jen taková nepatrná drobnost, protože jinak mě první sezóna po všech stránkách bavila a těším se na pokračování. / Poučení: Drž se svých zásad. ()

Zpátky v sedle (2022) (S01E01)

Hned z úvodu pilotního dílu mi bylo jasné, že tvůrci vycházejí z knihy "Rozsudek ráže 9", a protože mám od Michaela Connellyho načteno, měl jsem okamžitě jasno, kdo zabíjel, kdo je vinen a kdo je bez viny, takže moment překvapení zmizel v nenávratnu. Naštěstí je mi to úplně jedno, protože mám Connellyho příběhy rád, takže se budu určitě dobře bavit... Budu se se dobře bavit, pokud to tvůrci nepokazí. Já chápu, že byly nutné určité úpravy, takže mi například nevadí, že si Mickey najal řidičku, ale štve mě, že dochází ke změnám, které jsou úplně zbytečné. Nehoda při surfování? WTF?! Pokud někdo nečetl knihu "Advokát" a neviděl ani film The Lincoln Lawyer (2011), pak to asi sezobne, ale proč vymýšlejí takovou blbost? To nemá logiku. A druhá věc; kde je Harry Bosch? Som z toho voľajaký zmätený. / Poučení: Ten surf by Renée Ballard určitě naštval. ()

Kouzelná kulka (2022) (S01E02)

Tak jo, minule jsem se pozastavoval nad naprosto nesmyslnými odchylkami od knižní předlohy, ke kterým došlo jen proto, že se tak tvůrci rozhodli, aniž by je k tomu něco nutilo. U tohoto dílu se na to už vykašlu, protože mě druhá epizoda velmi bavila. Stále víc mi sedí obsazení jednotlivých postav, jsem spokojen s tím, jak tvůrci celou záležitost pojali, a přestože jsem už od počátku prvního dílu věděl, jak tahle záležitost dopadne, musím uznat, že mě děj pěkně vtáhl, takže se hodně dobře bavím. Ani se mi nechce věřit, že za seriálem stojí Netflix. / Poučení: S bývalými manželkami je lepší vycházet. ()

Nepodcenit přípravu (2022) (S01E03)

No, pokud se v dalším průběhu seriálu neukáže, že tvůrci jen klamali tělem, budu moct prohlásit, že jde v tomto případě o velmi slušně zvládnutou záležitost. Třetí epizoda na mě totiž působila prakticky stejně jako předchozí díl; to pátrání po souvislostech a ukryté pravdě mě velice bavilo, těší mě, že si série udržuje svou atmosféru, a k mému vlastnímu překvapení pociťuji i jisté napětí, o němž jsem si myslel, že půjde logicky mimo mě. Je to tak; po třech epizodách jsem se nedočkal výrazného zklamání, a to se Michael Connelly řadí mezi mé oblíbené autory, takže bych mohl být na odchylky od jeho knižní předlohy přímo alergický. / Poučení: Čím je klient zamlklejší, tím ukecanější musí být jeho obhájce. ()

Teorie chaosu (2022) (S01E04)

Je to fajn, ani tentokrát jsem se nedočkal zklamání, protože i čtvrtá epizoda volně ale přece, sledovala knižní předlohu a tvůrci si nezačali vytvářet svůj vlastní nezávislý příběh, jak se mnohdy stává. To ale neznamená, že bych stále necítil určité obavy, protože mi Netflix už mnohokrát dokázal, že je pro něj agitace na hodnotovém žebříčku výše, než kvalitně napsaný příběh. Nezbývá mi, než tiše doufat, že budu v tomto případě mile překvapen a nebudu litovat investovaného času. Zatím je všechno na dobré cestě. / Poučení: Na krtka je nejlepší hadřík namočený do nafty (Pro neznalé-nejde o upalování, ale o vyhnání škůdce zápachem). ()

Na porotě záleží (2022) (S01E05)

Ať už budu zdůvodňovat své hodnocení čímkoliv, faktem prostě je, že se mi na tuto záležitost dobře dívá. A to i přes to, že tentokrát došlo na typickou netflixárnu, když se ze 2 v 1 stalo 3 v 1. Řidička (gender)- splněno, černoška (rasa)- splněno, lesbička (sexuální orientace)- splněno. Jindy bych se nad tím rozčílil, ale tady mi to jaksi nevadí. Dokonce mě to i pobavilo. No, a to už je jasným důkazem toho, že tvůrci musí dělat něco správně. Vážně, bavím se tak dobře, že mi nevadí ani honba za splněním kvót. / Poučení: Je zvláštní, kolik toho má poker společného se spravedlností. 4*+ ()

Úplatek (2022) (S01E06)

Hmmm, no jo, tak to kluci, holky a všechna ostatní pohlaví i bezpohlavní jedinci z Netflixu přece jen zvládli a naštvali mě. Přestože bych si ani za krutého mrazu neomotal krk žlutomodrou šálou, nejsem fanouškem ruské nenažrané rozpínavosti, ale tím, že tvůrci zahráli tuhle lacinou, ruskou kartu, u mě narazili. Zatím nad první sezónou ještě nelámu hůl, ale všechno teď bude záležet na tom, zda zůstane ve hře Connellyho předloha, nebo se bude podlézavě hrát na politicky přijatelnou notu, která by tady vůbec neměla co dělat. Jsem teď ve stádiu vyčkávavé naštvanosti. / Poučení: Když je kolem všechno až příliš dobré, asi se na tebe něco chystá. 4*-! ()

Porotce číslo sedm (2022) (S01E07)

No, tvůrci mi nepřestávají cvičně brnkat na nervy; už došlo i na Putina, ale protože to zatím příliš nepřehánějí, tak se zatím držím. V sedmé epizodě se děj zčásti přesunul do soudní síně, což mi ale nevadí, protože mám namlouvací tanečky obžaloby a obhajoby vcelku rád. Až na ten dnes už zřejmě povinný tribut v podobě ruského oligarchy, kterého bych podle jména šacoval spíše na Srba, to tvůrci z mého pohledu opět zvládli a připravili svižný díl se slušnou atmosférou, který ve mně občas vyvolával pocit mírného znechucení, což je jedině správně, když jde o soudní jednání v případu dvojnásobné vraždy. / Poučení: Nikdy neusínej v kontejneru na odpad. ()

Návrat kouzelné kulky (2022) (S01E08)

Tento díl byl hlavně o dalším vývoji soudního procesu, přičemž došlo na tradiční kličky, pro které jsou právníci mezi lidmi tak oblíbení. I v osmé epizodě si příběh udržoval slušné tempo, tvůrci se nikterak nezapomněli, takže v něm stále docházelo k novému vývoji a v žádném případě nešlo jen o nějakou výplň. Ano, v seriálu se zatím nevatilo a já pevně doufám, že na to ani nedojde. Přesto to i tentokrát varovně zaskřípalo, protože mi to závěrečné dění kolem Izzy připadalo fakt pitomé. To je tak, když se na solidní příběh podle kvalitní předlohy začnou roubovat "geniální" nápady socialistů z Netflixu. Chtěl jsem jít do plných, ale čtyřka musí stačit. / Poučení: Když něco funguje, neopravuj to. ()

Podivná tíseň (2022) (S01E09)

Jo, jo, pořád to má grády. Ani devátá a tedy předposlední epizoda první sezóny nepřinesla žádný klid před bouří, na který jsem si už po mnohých zkušenostech navykl. Nebylo to tedy o přípravách na strhující finále; děj se dral i tentokrát kupředu nezměněným tempem, a přestože se některé záležitosti celkem vyjasnily, jiné zůstávají ve stínu a já si to užívám. Pravda, odklon od předlohy byl už teď patrnější, ale pořád se ještě nachází v toleranci (z mé strany). Musím přiznat, že mě překvapilo, jak dlouho mi spokojenost vydržela. Pokud se tvůrci ve finále nedopustili zásadní chyby, budu sice udiveným, ale spokojeným divákem. / Poučení: Kdyby byla všechna překvapení jen příjemná, byla by to ještě vůbec překvapení? ()

Rozsudek ráže 9 (2022) (S01E10)

Ale ono jo! Mozkový trust Netflixu se i přes mou skepsi udržel až do konce na uzdě a já tak mohu konstatovat, že jsem byl i se závěrečnou epizodou první sezóny spokojen. Děj plynul i tentokrát ve slušném tempu, události měly i přes rozdíly proti předloze hlavu i patu a řekl bych, že se tvůrci opravdu snažili. Dokonce mi dokázali vysvětlit, proč musel mít Mickey Haller nehodu při surfování, vtipnou záměnou pořadí případů. Tím zároveň naznačili, o čem bude druhá sezóna, jen mám neodbytný pocit, že ta už bude mít proti knižní verzi podstatně jiný průběh. / Poučení: Člověk si nemůže být nikdy ničím jistý. ()

Série 2 (2023) (S02)

I druhé sezóně jsem přidělil čtyři pěticípé, přesto začnu negativními dojmy. Měl jsem pocit, že se tvůrci proti první řadě věnovali více současným tolik oblíbeným tématům (Netflix asi dostal po první sérii sprda minimálně od dvou zájmových skupin), a taky mě úplně netěšilo, že si scénáristé hledali za každou cenu nové cestičky v původně velmi kvalitním příběhu, ale tím bych svou kritiku ukončil. Celá záležitost se pro mě totiž po dvou úvodních, poněkud utrápených epizodách vcelku slušně rozjela, přes občasné výhrady jsem se velmi dobře bavil, a i když se mi zdála být předchozí sezóna přece jen o něco málo lepší, bylo to fajn. Otevřený závěr druhé nebo spíš úvod třetí řady navíc jasně odkazuje na knihu Bohové viny, kterou jsem předevčírem rozečetl, takže se na pokračování seriálu vyloženě těším. / Poučení: Některá překvapení mohou být až smrtelná. ()

Kodex profesního chování (2023) (S02E01)

S první sezónou jsem byl až nečekaně spokojen, takže jsem se na pokračování možná až příliš těšil. První epizoda druhé řady mě ale příliš nenadchla. Michael Connelly patří dlouhodobě mezi mé oblíbené spisovatele, přesto jsem dlouho netušil, na co se vlastně dívám. Teprve podle jména Lisy Trammell jsem pochopil, že zřejmě půjde o Pátého svědka, ale kromě toho jména jsem další styčné body nenašel. Tvůrci mě následně vykolejili tím, že plynule přešli na první knihu s Mickey Hallerem, takže asi půjde o pěkný mišmaš. No, a jako mišmaš na mě působil celý tento díl, který přinesl ode všeho něco, a přitom se mnoho podstatného neudálo. / Poučení: Když tě začne zasloužilý feťák poučovat o důvěře, bude to s tebou asi nahnuté. ()

Povinnosti (2023) (S02E02)

Velice rád bych se oprostil od knižních předloh, ale zatím se mi to nedaří. Michael Connelly totiž píše tak poutavě, že se od jeho textů povětšinou nemohu odtrhnout, což se scénáristce zatím nepodařilo. To vážně není dobré, když divák pochopí vcelku průhlednou fintu na první dobrou, zatímco tvůrci mají pocit, že byla natolik rafinovaná, aby ji museli ještě polopaticky vysvětlit. Scénář napsala žena, která zřejmě ostatním ženám velmi fandí a ve spojení s Netflixem tak mohlo dojít na naprosto zbytečný, bizarní dialog mezi profesorem / děkanem a jeho bývalou žačkou, který byl dobrý jen na dvě věci. Ne, jiné dvě. 1) Do děje se podařilo naprosto "nenápadně" a "přirozeně" začlenit další agitku. 2) Mám teď poměrně slušnou představu o tom, jak se asi cítí zvíře hlazené proti srsti. / Poučení: Nebuď zvědavý, budeš brzo v base. ()

Střety zájmů (2023) (S02E03)

Třetí epizoda mě z dosud předvedeného zaujala nejvíce, asi za tím bude fakt, že se v ní tvůrci dostali zatím nejblíže k Pátému svědkovi. Nebo za mým pozitivním hodnocením stojí to, že se děj poprvé dostal i do soudní síně, a tvůrcům tak nezbývalo tolik prostoru k vymýšlení nesmyslů. I když i tentokrát Netflix ukázal, že když se do nějakého problému, který hýbe společností, zakousne, nepustí a drží se jako pitbull, ať už výsledek vypadá jako naprostá hovadina, nebo ne. Ale nechci zase jen frflat, protože jsem byl s třetím dílem ve výsledku spokojen. / Poučení: Pokud znáš nějakého sexuálního násilníka nebo harašiče, povol mu žárovku. ()

Důkazy (2023) (S02E04)

Čtvrtá epizoda ve mně zanechala podobný dojem jako předchozí díl, takže jsem mohl i stejným způsobem hodnotit. Sice stále nechápu, proč je nutné měnit Connellyho napínavou propracovanost, ale co už. Navzdory mnohým nástrahám, které si tvůrci sami nakladli do cesty, uznávám, že se od třetí části slušně bavím. Drhnou u mě jen typicky netflixovní pasáže, které do příběhu násilně roubují současné "palčivé" otázky. V tomto případě šlo o černou zeď (Černou zeď? BLM zeď?) / Poučení nebude, mám spíš sérii otázek: Pokud někomu v USA proti jeho vůli potetuji obličej, jedná se o umělecké dílo? Bude mi dotyčný muset platit tantiémy za veřejnou prezentaci mého umění? Nebo mě zavřou, protože nemám v současnosti populární pigment? ()

Podezření (2023) (S02E05)

Za mě byla pátá epizoda zatím tou nejvydařenější z druhé sezóny. Neřešila se sexuální obtěžování ze školních kabinetů, umělecky se negraffitovalo po cizím majetku a tvůrci se raději soustředili na probíhající případ, s nímž se jim vcelku dařilo, a lehce si to u mě kazili jen vedlejší dějovou linií s Kazem. Já jsem tedy pochopil klid zbraní s motorkáři, ale jaksi mi uniklo, proč by měli být v klidu i federálové. Já bych spíš čekal, že budou vidět natolik rudě, že by se před nimi jeden neukryl ani v podzemí v přestrojení za krtka. I přes takto lehce pokažený dojem je to ode mě za lepší čtyři kousky. / Poučení: Lepší mosazný boxer v kapse než zuby na asfaltu. 4*+ ()

Návrh se stahuje (2023) (S02E06)

No, po předchozím vyvedeném dílu to tentokrát nebylo úplně ono. K nějakému výraznému progresu v soudní kauze z pochopitelných důvodů nemohlo dojít, ale já jsem měl problém hlavně s tím, jak si tvůrci poradili s objednavatelem ranařů. Autor předlohy to totiž pojal ve své knize nejen mnohem zajímavějším, ale hlavně uvěřitelnějším způsobem. Těžko k tomu napsat něco víc bez toho, abych proflákl, co jsem právě viděl, takže toho radši nechám. / Poučení: Nikdy se nesnaž zastavovat úder nebo kop vlastními játry. ()

Cui Bono (2023) (S02E07)

Jo, jo, Hieronymus Bosch holt patří na místo činu a Mickey Haller do soudní síně. Epizody, které mě seznamují s tím, že žádný právní systém není bez chyb, mě zpravidla baví víc než díly, v nichž zbývá dostatek času na politickou korektnost, současná "žhavá" témata a hru na city. Nemohl jsem si taky nevšimnout toho, jak se děj stává méně uvěřitelným ve chvíli, kdy se tvůrci začnou vzdalovat od knižní předlohy. Je to znatelný rozdíl, když vám něco předloží člověk, který se pohybuje v prostředí, o němž píše, několik desetiletí, nebo když něco napíše scénárista, který přijde s nejedním nápadem, jak celou záležitost "vylepšit". / Poučení: Škoda kladiva, které padne vedle. 4*+ ()

Dohody a ujednání (2023) (S02E08)

Druhá sezóna se pro mě rozjížděla zvolna a těžkopádně, ale od třetí epizody nabrala celá záležitost pevný kurz a postupně nabírala rychlost. Osmý díl se této změně k lepšímu nevymykal, velmi dobře jsem se u něj bavil, ale stejně jako u ostatních epizod u mě zanechal jakousi nepříjemnou pachuť. Netflix prostě zůstane Netflixem, takže se sice neřešilo sexuální obtěžování, k němuž by došlo v rozmezí posledních dvaceti let, zato se našel prostor na rasovou diskriminaci, do níž byly zapojeny hned tři kožní odstíny. Fakt bych si přál, aby došlo zase jednou na film nebo seriál, v němž se nebude v první řadě řešit pitomá politická korektnost. / Poučení: Pokud nemá někdo rád oslavy, překvap ho oslavou. ()

Stranger Things znovu trhají rekordy

Stranger Things znovu trhají rekordy

01.06.2022

Po dlouhé pauze, zapříčiněné mimo jiné také pandemií covidu, se seriálový hit Stranger Things vrátil na Netflix. A to rovnou ve velkém stylu. Čtvrtá série, která byla rozdělena na dvě části, přičemž… (viac)