14 vrcholů: Nic není nemožné

• USA 14 Peaks: Nothing Is Impossible (viac)

Nebojácný nepálský horolezec Nimsdai Purja stojí před výzvou, kterou na první pohled nejde zvládnout. Za sedm měsíců chce zdolat všech 14 světových osmitisícovek. (Netflix)

Blazis34

Neskutečný sportovní počin, který mi přijde extrémně nebezpečný. I když Nimsdai Purja říká, že nemá strach, určitě mu tento přirozený pud párkrát naskočil. Záběry z vrcholů osmitisícovek jsou neskutečné, díky za ně. Tomuto dokumentu dávám 80%, čtyři hvězdy. ()

The_soloist

Pokud někdo tvrdí, že Messi nebo Ronaldo pochází z jiné planety... Tak v tom případě tento nepálec je z předaleké galaxie! Osobně jsem měl tu čest poznat pana Jaroše, kterému všech 14 osmitisícovek trvalo 16 let.. A už tenkrát mi to připadalo neskutečné, ale tohle je extra extra nadlidský výkon. ()

HERP

Neskutočné. Viem si predstaviť namiesto filmu seriál, kde každému vrchu by sa venovala osobitná epizóda. Aj tak, palec hore. ()

JoeSO

Souhlasím s názory, že to mohlo být o hodně delší. Pamatuju si, že jsem četl knížku našeho horolezce Jaroše a tam byla spousta momentů, kdy i sám Jaroš byl podle mne rád, že to přežil. Tento dokument vypadá, tak že parta Nepálských horolezců ty hory vylezla skoro bez problémů. I přesto, že hodnotím 5 hvězdami, tak mi tam chybělo trošku více napětí. Kdo hlavního hrdinu zná, ví jak to dopadne. Jako největší problém je tam vykreslena čínská byrokracie. Každopádně rozhodně doporučuji pro fanoušky 8 tisícovek i menších. ()

KolarikKing

Výborný dokument. Divím se, že jsem o tomhle nemožném výstupu neslyšel už dřív. Nimsdai Purja má můj obrovský obdiv. To co dokázal je opravdu úžasné. Jinak natočené je to velmi dobře. Uteklo to rychle a vůbec to nenudilo, což je u dokumentů super. Netflix tohle prostě umí. 8/10 ()

Sunwheel

Námet a samotný príbeh sa ani nedá počtom hviezdičiek hodnotiť. Pár výhrad k forme. Akási netflixovská plastickosť a rýchlosť tomu škodí. Pre človeka, čo sa pozeral na hory len z okna sa bude zdať, že je to pomerne jednoduchá vec si len tak počas roka vybehnúť na 14 osemtisícoviek. Pre nás, čo ich milujeme je toto absolútny vrchol ľudských síl a neskutočné zimomriavky od začiatku po koniec. Keď do toho komentuje čo sa deje samotný Reinhold Messner, cítite, že chcete byť toho súčasťou. Určite si viem predstaviť seriál a dať to robiť tvorcom Touching the Void a bola by to ultimátna záležitosť! ()

Klaricicinka

Jasný, jsou lidi, co natočí dokument o vylezení skály a v 15 minutách rozebírají, zda se budou držet bříškem palce nebo ukazováčku. Nim během 15 minut vyleze tři osmitisícovky, aniž by vám vypravěč srdceryvně popisoval jejich útrapy a muzika na pozadí vám trhala napětím půlky. Jenže Nim je Nepálec, který si na projekt musel vzít hypotéku a neběhal kolem něj štáb. Téměř vše je natáčené na telefony a go pro. Takže ano, jedná se podle mě bez prdele o největší sportovní výkon v dějinách lidstva, který se odehrál tak nějak mimochodem. Už jenom dokument o tom, kde jsou jeho fyzické hranice a co dokáže jeho tělo, by byl zajímavý!!  A pokud vám pár jeho vět o tom, že u zápaďáka by to probíhalo jinak, páč on je "jenom" Nepálec, že jsou cesty na Everest přeplněné a že šerpové mají jméno (a to teda kurva mají, jsou to taky lidi!) připadá jako patetická sračka, tak se tam jděte projít. Uvidíte, jak se velká část turistů chová v lodžiích a jak to vypadá okolo, v té "pusté" přírodě. I přes obrovský nevyužitý potenciál hodnotím za pět, protože na lepší provedení prostě neměli prachy a tudíž snaha se cení! ()

Winster

Občas to pusobi tak ze jo tady na te hore jsme teda taky byli a je to jen jedna z tech vsech tak o tom nemusime moc filmovat. Jinak je to neuveritelne co clovek muze dokazat.... ()

bonovox

Wau...to je asi najvýstižnejšie slovo na výkon mladého horolezca. Zdolať 14 osemtisícoviek za tak krátky čas je neuveriteľný výkon ktorý si zaslúži takýto dokument. Spracovanie ale mohlo byť o niečo lepšie, či už z priprav resp. zo samotných výstupov. Napr. výstup na Everest tu vyzerá ako bezproblémová vychádzka...Ale inak krásne zábery na veľhory mnohé zachraňujú ()

tomino28

Jedná se bezpochyby o úctyhodný výkon, o tom není potřeba diskutovat. Nikdo předtím nic takového nedokázal a dokument nabídne i pohled a uznání dalších horolezců (včetně legendárního Reinholda Messnera). Ale dílo jako takové překvapivě není tak strhující, jak bych čekal a jak by si samotný obsah zasloužil. Zkrátka nacpat 14 výstupů na nejvyšší hory světa do 100 minut je nadlidský výkon. A v neposlední řadě musím dodat, že navzdory tomu, co píšu na začátku, dávám osobně přednost tomu, když lidé přistupují k horám a k přírodě obecně s větší pokorou, než jaká je nám prezentována v tomto neobyčejném příběhu. ()

slashgibson

Tazko sa to hodnoti. Vyzva, ktoru zvladol je neuveritelna. Sposob akym , je spracovany a vyrozpravany pribeh pripomina vylet do Samosky na tresku. Mohlo to byt lepsie vygradovane, a lepsie spracovane. Mozno by bol lepsi serial alebo mohlo to byt lepsie zostrihane. Tvrdi, ze pride s niecim novym tak snad budu peniaze aj na  samotne spracovanie. ()

veru.loam

Skvělý projekt, který snad opravdu uvědomí širší skupinu lidí o tom, jak skvělými horolezci Nepálci jsou! Co se filmového zážitků týče, líbí se mi výběr záběrů i občasná grafika, která napomáhá informovanosti. Celý dokument svižně odbíhá, ale místy až moc svižně, jako by celému příběhu něco chybělo. Osobně bych zasadila více záběrů i vyprávění o samotných výstupech na jednotlivé vrcholy. Dokument by zasloužil o kus delší stopáž, nebo klidně podobu seriálu, kde by se každému výstupu (nebo skupině výstupů) věnoval samostatný díl, který by mohl o akci poskytnout podrobnější informace. Jako nadšenec do outdoorových sportovců ovšem velmi cením horolezecké dílo jako takové. 3.5 / 5 * ()

Sidenius

určitě by si to zasloužilo sérii. Mezi výstupem na první a třetí vrchol ve filmu uběhly dvě minuty. Ale klobouk dolů. Neskutečné záběry, lehká česká stopa a netflix to umí natočit. Zajímavý chlapík, že? ()

Bogrant

Obdivuhodné, inšpiratívne, šialené, skratkovité. Prevláda názor, že to radšej mala byť 14-dielna séria, nakoľko sa takto nedostalo každému vrcholu adekvátneho priestoru, pretože sa to z dobrej polovice zamierava i na pozadie a osobný život jedného nezlomného človeka, ktorý to dokázal. Súhlas, ale žiadne sklamanie, skôr nechápavé, no dychberúce predstavenie, s množstvom úžasných záberov a odkazom, ku ktorému sa zrejme už nikto ani len nepriblíži. ()

Annaroz

Jistě záslužný počin z hlediska horolezectví, ale film má daleko k ostatním dokumentům tohoto typu - Free Solo, Meru apod. Tady chybí napětí, spád... ()

Checherty

Souhlasím s mnoha zdejšími názory, že dokument nedosahuje úrovně sportovního výkonu hlavního protagonisty. Nimsdai Purja je neuvěřitelný a těžko pochopitelný. Rychlý styl filmu jeho nátuře odpovídá. Osmitisícovky bez větších problémů zvládá jednu za druhou. Everest, Lhotse a Makalu bral jako běžný turista hřebenovku Krkonoš. Normální horal těžko takový styl pochopí a možná i proto je zde častý názor, že každá osmitisícovka by měla mít svůj díl. S tímto já rozhodně nesouhlasím. Pro Nimsdaie to je jen půlroční zkušenost a není důvod se tímto déle zaobírat, než jen jedním filmem. Jak jsem nastínil, je to pro nás těžko pochopitelné jen do té míry, než se zkusíme vžít do mysli hlavního protagonisty :-) Další pozemský koment, že by takový počin měl mít 14 dílů, je pouze opakování naší přízemnosti a neschopnosti vnímat jiný pohled na věc. ()

dammit83

Mam tyhle dokumenty, filmy o horelezectvi rad. Vyborne zabery, obdivuhodny vykon, ale lezeni s kyslikem ten vykon degraduje min o 50 procent. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD