V druhom pokračovaní epickej ságy sa Paul Atreides (Timothée Chalamet) spojí s Chani (Zendaya) a Fremenmi, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí zničili jeho rodinu, a snaží sa zabrániť hroznej budúcnosti, ktorú môže predpovedať iba on. (Continental film)

Pajky3

Whiteley, 10.3.2024 - Je to epický příběh, který je vážně dobré vidět na velkém plátně a se špičkovým zvukem. Ale možná tím, že je to hodně podobné, tak pokračování řadím o malý stupínek níž než ten první díl, který uchvátil. Tady už člověk tak nějak věděl, co očekávat a taky to dostal, což není něco ke ztěžování, jen tomu chybí ten wow faktor. Už tak hvězdné obsazení se rozrostlo ještě o hvězdy jako Florence Pugh nebo Austin Butler, i když i tak je ve 3 hodinách těžké najít dost prostoru pro všechny postavy. Je to špičková podívaná a jsem zvědav na to, jaké bude uzavření trilogie, které nás určitě za pár let čeká. ()

Flynn

Viděno v Imaxu a za tu hromádku chechtáků to skutečně stálo. Jen teda neukáznění mamlasi na začátku projekce mi zvedali tepovku. Když už jste takový lumen, že dorazíte do kina fakt pozdě, tak se kua aspoň připravte a nečtěte si číslo sedačky z A4 vestoje uprostřed kina. No nic zpět k filmu. Film naprosto krásně navázal na 1.díl (už teď se těším na filmové maratóny s Dunou) a hned od začátku jede v příjemném tempu. Audiovizuál je prostě fenomenální a je fakt potřeba to vidět v kině. Věřím, že filmu padne hodnocení časem, až se na to lidi kouknou na TV Nova s českým dabignem prošpikované 10 sadami reklam, které z filmu udělají roztahanou nudu. Jděte do kina a zažíjte to tak, jak to režisér zamýšlel. Epické, hlasité a přitom místy komorní. Dialogy mají hloubku a smysl. Pletichy a tahání za nitky jsou husté a strategie vyhrávají a dostávají na prdel. Pro mne skutečný zážitek a už teď se těším na další promítání. ()

Martrix

Je zajímavé, jak je po bezmála šedesáti letech, námět knižní Duny aktuální. Dosaďte si místo koření ropu, místo Vladimíra Harkonnena, třeba Vladimíra Putina, místo náboženských fanatiků téměř libovolný stát blízkého východu, politikaření a intriky EU, USA, NATO... . Knihu jsem četl několikrát; naposledy před pár lety, ale mám ji čerstvě v paměti, takže některé scény pro mě byly jako její bombastická vizualizace. Z Duny jde cítit úcta k předloze...stejně jako ve všech filmech, které Villeneuve dělal. Za to má můj velký vděk, že se po vzoru mnoha jiných břídilů nesnaží tunit a exhibovat skrze vlastní "originální" nápady. Tím ovšem neříkám, že je to jen řemeslník. Svůj talent využívá nejen k dosažení nejlepšího možného audiovizuálního výsledku, ale taky aby z herců vydoloval maximum a aby vše dávalo dramaturgicky smysl. Má skvělý cit pro atmosféru, pnutí mezi postavami... . V tomto ohledu je dvojka lepší, než první film. A není to kvůli akčním scénám, kterých bylo o něco více, ale spíš díky příběhu, který má výraznější kontury a tentokrát opravdu ten úchvatný audiovizuál doplňuje...není jím válcován, jako v jedničce. Přesto....je to podivný hybrid... blocbuster s mnoha vymazlenými scénami, mixnutý solidním, ale přecejen nepříliš atraktivním příběhem. Jakkoliv jsem tím audiovizuálem ohromený, nemůžu říct, že by se mě Paulova rozpolcenost nějak zvlášť dotýkala. Nebo, že bych cítil účast s Fremeny. Je to parádní podívaná. Villeneuve je bůh, ale nejen že pět hvězd nedám...já dokonce snížím hodnocení i u jedničky. Ztotožňuji se totiž s nejčastější výtkou...přestože meteorit je to velký, svítivý a krásně vytvarovaný....emocionální dopad tomu není úměrný...vlastně je nepatrný. Ale nepovažuji to za chybu tvůrců. Vybrali si jen méně atraktivní látku, než byli třeba LoTR. Náboženský fundamentalismus muslimského ražení proti fašounským latexákům...člověk toho má v dnešní době dost (dvě probíhající války). Je to mnohem méně sci-fi, než bych si přál...to načasování mi jakožto amatérskému pacifistovi nepřišlo vhod. ()

Juto

Toto bolo dokonalé pokračovanie Denisovej prvej časti. Splnil všetky hlavné dejové body knihy a zároveň priniesol hviezdne výkony a vizuály, o ktorých väčšina filmov iba sníva. ,,Duna: Časť druhá" je inšpiratívna, vizuálne ohromujúci sci-fi pohľad a neuveriteľná kolízia mýtov, dobrodružstva a osudu v galaktickom meradle. Je to fantastický filmový žáner, ktorý sa v modernej kinematografii vidí len zriedka. 9/10 ()

PavelVanekArt

Duna 2 je skvělým pokračováním epického příběhu, kde režisér Denis Villeneuve opět předvedl svou schopnost vytvářet vizuálně ohromující světy a prohloubit fascinující vesmír Franka Herberta. Druhý díl přináší spoustu akce, dramatických zvratů a hlubšího rozvinutí postav. Nicméně, první díl byl pro mě o něco lepší. Jeho pomalejší tempo mi sedělo víc. Přestože Duna: část 2 nedosahuje stejných výšin jako první díl, stále je to vynikající film, který stojí za zhlédnutí a přináší uspokojivé pokračování jedné z největších moderně natočené sci-fi ságy všech dob. Vizuál, soundtrack, výprava, efekty, epika, to vše top, herci a jejich postavy nejvíc. Ale na poslední hvězdu to bohužel není. 4* a.k.a 85% ()

LasT_Olt

Ať už má Duna Franka Herberta jakékoliv kouzlo, na mě bohužel nefunguje. Ani po přečtení prvního dílu moc nepobírám ten všeobecný hype. Řemeslo je to perfektní, radost si zajít do kina na takhle dospělé scifi. V rámci tvorby pana režiséra je to v mých očích ale až za Prisoners a Blade Runnerem. Mohl bych tady vypsat všechny věci co mě sraly, ale pro jednou si to odpustím, byl bych akorát za debila co si vymýšlí hlouposti. Řeknu tedy jen tohle; nazývat to nejlepším scifi poslední dekády je přestřelené af, dont judge me. Z hloubky duše doufám, že jako další přijde Setkání s Rámou, to je přímo můj sen a vyměnil bych ho za tři Duny. ()

FrankSusta

Co napsat o jednom z nejvelkolepějších, nejepičtějších, nejlépe natočených, nejkulervoucích, a celkově nejlepších filmů (co lze za poslední dobu vidět v kině - především pak v IMAXu, kde jsem byl mimochodem poprvé) všech dob? Vlastně nic moc. Tady se fakt už dá jen veskrz probrat to, co vše se mi to na tom líbilo a co se mi na tom líbilo nejvíc. Pokud vyjmeme ten samotný zážitek z toho, že jsem na první projekci (protože rozhodně počítám minimálně s jednou další) byl s kámošema, všema natěšenýma jak malý dítě na Vánoce (respektive jako my), z nichž mnozí šli studovat film čistě z důvodu existence prvního filmu (samo o sobě velkolepém a prakticky jedním z nejlepších filmů všech dob, minimálně co se technické stránky týče), kdy se mě podařilo ještě napsat test z fyziky a zastavilo nás protidrogový (nejspíš, respektive Můstek je strašně nebezpečný místo - a jako vesnický buran (který strašně se jen tak z hecu chtěl strašně zapojit do traktorové stávky) toto můžu potvrdit pro celou Prahu), kámoš ztratil průkaz, snědl jsem dva anglické rohlíky, potkali jsme dva oblíbené youtubery a já nedostal pověstný ''Duna-kelímek na popcorn'', tak to samo o sobě je prostě neuvěřitelný zážitek, který byste si užili i v případě, že jste v kině (zdůrazňuji, v KINĚ!) natlačený jak indové ve vlaku... ale tento film zkrátka zpraví úplně všechno a vy se reálně začnete po skončení titulků modlit - jak fremeni k Lisánu al-Khalíbovi, Kwisatzi Haderachovi, Úsulu Muad'dibovi či kolik těch jmen ještě vlastně má! - k Denisu Villeneuvovi, protože co nám nadělil je neuvěřitelné a zkrátka jsme si to pomalu až nezasloužili (až na mě, já byl ty dva a půl roku hodnej). A možná že by se to dokonce zvrhlo ve náboženské fanatické hnutí, jako ve filmu, který (přeci jen o něco více do očí bije než kniha) ukazuje to, že ani svatá postavička není vždy hrdina a že dokáže být pěkný hajzl - a když se na to tak koukám, tak si vlastně najednou během filmu říkáš, kdo je ve filmu asi největším klaďasem (spoiler: nikdo). V celém filmu je cítit ta velkolepost, to nebezpečí, zároveň jakési přátelství, hromada lží, nejasnost situace, zneužívání moci, absolutní moc, nadvláda, schopnost úplně všeho (jdi se zahrabat Avatare, vizuál není všechno). A v tomto bodě se dostváme k jednomu konkrétnímu bodu, který jsem chtěl určitě zmínit (protože vychvalovat kameru, výpravu, příběh (i coby čtenář předlohy jsem spokojen, jenom začátek byl takový trochu uspěchaný a lehce vtipný (a kamera oranžová, což nakonec vůbec nevadí) sakra, ten začátek mi trochu leze do těch všech kladů, protože jinak tu je jenom chvála), makeup, střih, hudbu, masky a kostýmy, efekty (sic samozřejmě velkolepé) a zvuk (vyjít o rok dřív Zóna zájmu má na Oscarech soupeře (a asi by toho litovala, protože na zvuku je prakticky postavena) a zcela pochopitelně by prohrála, protože tady ten mix, ta hlasitost, ty zvukové efekty, to všechno spojené se zvukem zkrátka dělá polovinu práce a taky největším důvodem, proč je to co se týká přáce na filmu tak odzbrojující), umí každý idiot): jsou jimi herci, kteří jsou samozřejmě všichni skvělý (reálně se podívejte na obsazení... nebudu je tu vypisovat), především pak ale Paul zahrán Timothéem Chalametem (kámo, jakto, že někdo, koho bych před pár lety disoval za to, že fakt super, další mladý zženštilý herec bez talentu (moc jsem o něm nevěděl), dokáže pouštět takový strach) a nováček Austin Butler, ze kterého ten strach prostě dýchá a jestli za tohle nezíská (nominaci na) Oscara, tak se fakt naseru. Já nevím jak ho vychválit, to se musí vidět. Což ostatně platí pro zbytek. Takže, abych se tu jenom nerozplýval nad tím, jak je ten film v každém ohledu skvělý, tak Vy uděláte nejlíp a okamžitě zajdete na tohle do kina. Hotovo. Tečka. Na konci filmu jsem dojetím z kvality brečel. 9,9/10 více ZDE:   DRUHÉ ZHLÉDNUTÍ--- k*rva, když to udělá takhle silnej dojem i na druhý zhlédnutí v ''pouhém'' Dolby Atmos'', tak to už něco znamená! () (menej) (viac)

BoXBe

Přeji tomu filmu vše nejlepší. Co do rozměru světa a meziplanetárního souboje o moc,  by v žánru jen těžko hledal konkurenci. S hláškou Anakina Skywalkera "písek máš všude" na rtech využil Villeneuve prostředí dun a skal na absolutní maximum. Vizuální orgie, osudovost, gradující hudba. Všechno tu je. Nicméně přese to všechno jsem usínal, moc to Zendayi a chvílemi ani Timotheéovi nevěřil, myslel jsem na střihače a jeho slabost více řezat a na kameramany s režisérem, a jejich úpornou snahu z každé scény udělat poster. Prosil jsem několikrát, zejména někde v půli a dál, ať už konečně ze sebe vymáčknou rozhodnutí, informaci, cokoliv, co to posune rychleji dopředu. A paradoxně, kolem jinak zajímavých momentů musí režisér proběhnout jen tak okolo, aby se dostal k tomu, co chtěl nejvíce. Je to blockbuster. V kině je to audiovizuální bomba. Je to velké. Bude se to kulturně propisovat. Ale top to není. I třeba kritizovaný Napoleon (velké scény) nebo Tenet (hudba, vizuál) mě prostě baví o dost víc, Scott má ve svém filmu řádově více velkolepých scén, pokud jde o tohle. Takže Duna 2 cajk, ale pod vrcholem. Jestli to trojka zacvakne, řeknu dobrý a dám plnou palbu. Anebo taky ne a bude meditovat a vést divadelní dialogy a zase mě uspí. Update: Na druhé shlédnutí nemám důvod měnit názor. A zase jsem usnul...:-) Update: Třetí shlédnutí. Respekt, ale zásadní počin fakt ne. ()

čidlo

Villeneuva mám rád ale 91% za co? Pokud jsem dal prvnímu dílu za 80%4 hvězdy, který mě bavil o poznání více nemohu jinak než za 3..Po technické stránce super i herecké obsazení prvotřídní. U mě druhá projekce nehrozí. ()

CinemaRanger

Druhá část filmového zpracování první Duny kvalitativně navazuje na tu předchozí, v některých aspektech ji možná i převyšuje, ale já se prostě do toho tentokrát vůbec nedostal. První film miluju, mám rád i knihu, ale adaptace její druhé části se příliš táhne, akce je pomálu a ač je nápaditá, je velice krátká a postrádá krom vizuálna nějaké ty zapamatovatelné momenty, jako se stalo právě minule. A to že by se tu jen konverzovalo by mi nevadilo, kdyby většina dialogů nebyla jen o náboženství a hádání se, zda je Paul prorok nebo ne. Nuda to není, ale vzrůšo také ne. Druhá Duna je tedy opět vizuálně podmanivé dílo, které v kině nemá obdoby, ale jsem lehce zklamaný. Uvidíme ještě po druhé návštěvě kina. ()

majo0007

Prvé 2 hodiny ezoterické náboženské kecy, kydy, tlachy a záverečný fight to z biedy nevytrhol. Oproti Lynchovej Dune fiasko. Najviac ma uchvátila záverečná scéna, keď sa stádo fundamentalistických Fremenov, ktorí doteraz jazdili len na červíkoch, vybrali do HI-Tech vesmírnych lodí a započali hviezdne války... Watafak! A čo tí Fremeni vôbec žrali... piesok a kamene, a na hajzel sa len vysrať iba plýživým krokom (to už neukázali).... aby nevyplašili červíkov.... ()

sir-dave

Nemůžu si pomoct. Po jedničce, která na mě působila jako takový prolog, jsem čekal, že Duna rozjede pořádnou epickou akci, která se nekoná. Monstrózní produkce, hudba je nadupaná, málokdy je možnost slyšet lepší, spolu s vizuálním provedení neskutečný zážitek. Ale ta svižná stránka.. působilo to na mě dost monotónně, bez většího napětí. Akčních scén nasoukali všehovšudy 3-4 a všechny na jeden způsob bez nápadu. Spousta věci se opakovalo. Směřovalo to k závěrečné bitvě, která nakonec skončila někde ve střižně. Butler se záporáku nadprůměr, zbytek odešel skoro jako neškodný hmyz. Dvojka je svým zpracováním úplně jinde než většina filmů, jenomže zase vypadá jako předskokan k něčemu většímu. ()

Sharlay

Pravda č. 1: je to hustý jak sviňa! Pravda č. 2: posledních cca 70 minut to je malinko uspěchanější, ale koho to sere. Pravda č. 3: neznalí knižní předlohy si asi budou muset googlit, jestli to je opravdu správný konec a zda nebude trojka. Pravda č. 4: asi budu vzácné zvíře, ale ta hudba je podle mě prostě víc nudná než dechberoucí, tak abyste se ze Zimmera všici zase neposrali. Pravda č. 5: schválně, co si vybavíte, až přiště budete číst trojku Harryho Pottera a teď na vás najednou vyskočí "Červíček"? ()

Deusmachin

Niekoľko mesiacov predtým než som zašiel na prvú časť novej sci-fi ságy Denisa Villeneuvea, kúpil som si v kníhkupectve Panta Rei legendárnu, vraj neadaptovateľnú knižnú predlohu. Zrazu som bol ponorený do úplne nového sveta jednej piesočnej planéty. A hneď som vedel že je to výnimočne dielo v žánri sci-fi. Pôsobí to ako dekonštrukcia klasických hrdinských príbehov sci-fi. V klasickom príbehu hrdinu ktorý ide urobiť poriadok v galaktickom impériu sužovanom zlým vládcom alebo hrozbou rozpadu. Lenže Paul nie je klasickým hrdinom. Je si vedomý toho že jeho činy povedú k strašnému Džihádu s miliardovými stratami na životoch. Stáva sa obeťou diania ktoré nemá pod kontrolou a ponára sa hlbšie a hlbšie do priepasti z ktorej nie je uniku. A s tohto aspektu si to dielo veľmi cením. Mohol by som písať aj o ďalších témach aké sú enviromentalizmus, moci bezmyšlienkovej viery a fascinujúcom originálnom svete plného nápadov. Preto som bol zvedavý na spracovanie tejto klasiky v režijnom kabáte Villeneuvea ktorý nám už nadelil také počiní ako Blade Runner 2049 a Prvý kontakt, v ktorých ukázal svoj režijný talent pre audiovizuálne rozprávanie. A nesklamal. Prvá časť Duny bola s technického hľadiska vybrúsený diamant ktorý si z ostatnými vytieral ryť. Takto má vyzerať blockbuster. Nie zábavný park plný vizuálnych efektov s pochybnými kvalitami ale film ktorý si da na čas aby nás zoznámil zo svetom, ukazuje nám politické pletky, rozkvitajú témy ktoré budú dôležité neskôr. A to bol zrejme dôvod prečo mnohým ľudom prvý diel nesedel. A ja tomu rozumiem. Ale kvôli tomu že som obdivoval každý záber ako plátno a bol vedomý toho že si to buduje základy pre ďalší, tak som to toleroval. A preto som sa naň neskutočne tešil. A keď ten deň konečne prišiel... Nemohol som odtrhnúť oči. Dvojka berie jednotku a povyšuje ju na úplne novú úroveň vo všetkých kategóriách. V každej minúte bude záber ktorý by som si dal ako tapetu a kreativity z farbami a osvetleným neobutá. Herci sú tu špičkoví a ponárajú sa do svojich úľoch. Špeciálne musím vyzdvihnúť Austina Butlera v úlohe Feyd-Rautha ktorý Harconenovského maniaka zahral bravúrne. Jediný kto tak u Christophera Walkena som mal pocit že hrá Christophera Walkena ale inak sa fakt nemám prečo stážovať. A samozrejme je tu Hans Zimmer ktorý zo svojou hudbou nikdy nesklame a vždycky svojou hudbou nadvihne scénu na vyššiu úroveň. Niektorým fanúšikom kníh by sa nemuseli páčiť niektoré zmeny (hlavne čo sa týka Paulovho milostného života) ale pre mňa mali zmysel. Hlavné buď pre ich zbytočnosť ale pre väčší efekt pocitu zmení smerovania príbehu a charakteru postáv. A teraz poviem ešte jedno. Už chápem aké pocity malý predošlé generácie keď do kín po prvý krát zamierili Star Wars a Pán Prsteňov a že som to mohol zažiť aj ja teraz. Ďakujem Denis. ()

Sabrewulf

Já tu čtvrtou prostě nevypotím, ani kdybych se rozkrájel. Filmařina je to vskutku moc fajnová, perfektní řemeslo, ale to je tak všechno. Nemá to žádnou přidanou hodnotu, žádné režijní nápady, nenechalo to ve mě žádné emoce. Samozřejmě tam velkou roli hrála i TOTÁLNÍ PŘEHYPOVANOST a jak řekl kamarád:"dneska už se hajpuje každý druhý film". Z mnoha scén, např. z té v gladiátorské aréně jsem cítil takovou tu Nolanovskou nabubřelost, kdy se v jádru z úplně obyčejné scény dělá strašně fucking epic. Opět ten samý kamarád trefně poznamenal:"Tvl, sjede se půlka planety na zápas a za 3 minuty hotovo". Krom toho, zatímco první polovina filmu detailně rozpitvávávala každou scénu (režisér by byl schopný ukazovat, div ne jak si půl hodiny postava zavazuje tkaničku), ta druhá polovina se zkratkovitě smrskla, jako by jim někdo vystřihl hodinu obsahu. Finální bitva (čti hrozně uspěchané finále), před kterou jsem si řekl "tak teď přijde konečně to, proč jsem šel do kina", netrvala ani 5 minut!!! Jedna dvojice postav (klaďas - záporák), u které jsem čekal nějaký delší souboj, ukončí šarvátku jedním laciným bodnutím. Vlastně všechno ostatní, co se celé dva díly pracně budovalo, je vyřešené strašně rychle. Typ filmu, který bych podruhé celý už nedal, ta stopáž je smrtící. Z fleku vyjmenuju hromadu sci-fíček, které si zaslouží být v žebříčku nad Dunou 2 (i ta první část je lepší). Zklamání a už to nemusím vidět nikdy znovu. Nemám důvod. ()

Nivenx

Povedené pokračování kde je akce, války i různé zvraty, které jedou jak na horské dráze. Pěkně se na to dívá a víceméně je to skvělý film. Ale oproti dalším scifi filmům nevyniká! ()

Splasher

Slabší než první díl, ale stále si to u mě obhájí tu dlouhou stopáž a rozsekání do více dílů. Podobně jako u původního filmu, kde jsem po letech snižoval hodnocení, tak i tady si tipuju, že pokud toto uvidím za 10, 15 let, tak půjde hodnocení prvního a druhého dílu taktéž o hvězdu dolů. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (viac)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl