Tento černobílý téměř dokumentární snímek podle novely Trumana Capoteho (scénář napsal sám Richard Brooks) popisuje pravdivý příběh z roku 1959. Bezcitný a protřelý recidivista, 20letý Dick Hickock, si za pobytu ve vězení naplánuje přepadení a oloupení bohatého farmáře z města Holcomb v Kansasu, Cluttera. Od spoluvězně má zaručeně pravdivé informace o 10 tisících dolarů v jeho trezoru, proto se hned po propuštění chystá vyrazit do jeho domu. Na pomoc si vezme Perryho Smithe, stejně starého chlapce z rozvrácené rodiny, který nemá sebevědomí ani vzor, proto se do jisté míry v Hickockovi zhlíží. Každý z nich sám je svým způsobem slaboch a zbabělec, spolu však získávají velkou sílu a odhodlání. Dohodnou se, že na místě nenechají žádné svědky, nakoupí předem potřebné věci na svázání a umlčení obětí. V usedlosti však žádnou hotovost nenajdou a neplánovaně probuzeného farmáře, jeho ženu, syna i dceru brutálně zavraždí. Vše, co ukradnou, je tranzistorové rádio, hromádka nekrytých šeků a pár dolarů. S nimi uprchnou do Mexika. Událost otřese celou Amerikou. Jedinou stopou, kterou po sobě zanechají, je krvavý otisk boty. Zadrží je později náhodou, když se pokouší směnit nekryté šeky a při výsleších jeden druhého prozradí. V procesu jsou oba usvědčeni a odsouzeni k smrti oběšením. Každý z nich však vypráví svůj příběh jinak. (oficiálny text distribútora)

zette

Vyborny film ve vsech smerech. Nejvice zaujme citlivy strih, ktery se nenucene presune dale v deji a film neztraci na sve prehlednosti. Vyborne jsou vykresleny i obe postavy zlocincu, vcetne vice nez slusnych hereckych vykonu Roba Blakea a Scotta Wilsona. Scenar se taky povedl, pro me snad bezchybne kriminalni drama. ()

Radiq

Černobílost tomu sluší a mám úctu k tomu, že tímto filmem se zas obohatil filmový způsob vyprávění. Z pohledu zločinců. Člověk vidí do jejich duší a má aspoň trochu pocit, že k tomu mohli mít nějakou tu motivaci. Takže ta nesmyslnost tohoto ohavného činu z jejich pohledu nemusí být nutně tak nesmyslná. Dvojice vrahů zahraná parádně. Ostatní jen tak přicmrndávají. Že bych z toho ale byl nějak nadšenej? To ne. Rozhodně se na to nechci kouknout znovu a možná by tomu slušela kratší stopáž, vitráž, aviváž. ()

Mirokukii

Mrazivé a dlouhé drama dvou lidí, s hrůzným činem, jehož průběh se chytře odhalí až ke konci filmu, a náznaky nasílí. Postavy dvou vrahů jsou obsazeny, zahrány a spolu s charaktery vyobrazeny více než skvěle. Bezradnost policie, kdy k dopadení vrahů přispěje spíše náhoda, jen podtrhuje už tak skličující atmosféru. Film nemá bůhví jaké tempo, přesto je to kvalitní a napínavá podívaná. ()

Carra

I když je tento film z roku 1967, tak by měl být měřítkem podle kterého by měly být thrillery točeny. Určitě je to jeden z deseti nejlepších filmů, které jsem kdy viděl. Vyniká v každém aspektu. Scénář, kamera, osvětlení, režie... Střih a přechody jsou naprosto geniální, což je patrné hned od prvních vteřin, kdy vidíme autobus jak se transfromuje do vlaku. Pravděpodobně jeden z nejlepších aspektů tohoto filmu je nádherné využití světla a stínů, které dokonale pomáhá vystihnout atmosféru. Například ve scéně, kdy je Perry zobrazen stojící vedle zamřížovaných oken ve své vězeňské cele, zatímco venku prší a voda se valí dolů po skle okna, což způsobuje spoustu vodnatých stínů na Perryho tváři, jako kdyby se po ní valily slzy. Tento obraz je vizuálně dokonalý a zároveň velmi silný, protože se zdá být zlomovým pro Perryho v cestě za uvědoměním. Zajímavostí na dvou ústředních postavách, které byli dokonale ztvárněny, je že ani jeden z těchto dvou nezralých a drobných zločinců by nikdy nic tak hrozného samy o sobě neudělali, ale spolu vytvořili vražednou kolektivní osobnost. Neexistuje žádný způsob, jak cítit sympatie s chladnokrevnými vrahy, ale film nám inteligentně umožňuje směrovat naše pocity k více velkorysému vnímání. Mistrovské dílo. ()

July

Připadá mi sice, že film nemá takovou sílu jako Capoteho kniha a hlavně se do něj nikdy nemohlo vejít tolik detailů, nicméně... nemohu nedat nejvyšší hodnocení. Málokdy mi scházejí slova, ale teď ano. Co napsat? Podívejte se a pochopíte. A když se na film podívám po řemeslné stránce, režisér, kameramani, střihači a především herci předvedli dokonalý výkon. Je jen smutné, že měli reálnou předlohu... Isherwood: Možná právě tohle je věc, v níž se film a kniha tolik liší - pocit, který vzbudí. Protože u knihy si člověk může říkat třeba stokrát, že spáchali děsivé vraždy, ale přece se občas té lítosti neubrání, i když se snaží. P.S.: Všem ještě doporučuji jak knihu Chladnokrevně, tak film Capote. Pokud ovšem nejste slabší povaha... ()

lennyd

Dick Hickok se od svého spoluvězně dozví o jednom farmáři, který má v sejfu na farmě uchovávat relativně velkou finanční hotovost. Jakmile se dostane z vězení, domluví se se stejně starým Perrym Smithem, že farmu přepadnou a peníze ukradnou. Pečlivě vymyšlený plán selže, když na farmě žádné velké peníze nenajdou. O pár hodin již utíkají do Mexika, zanechávajíce po sobě vyvražděnou farmářovu rodinu... Knižní předlohu jsem nečetl, a ani se k tomu nechystám, ale film se líbil více než hodně. Celý film působí téměř dokumentární formou (možná to dělá černobílé zpracování), a nebo to, že se režisér nesnaží postavy žádným způsobem hodnotit - prostě celý příběh předkládá divákovi, a nechá, aby si úsudek udělal sám. Kladné body film sbírá i díky hereckému obsazení - Robert Blake i Scott Wilson ve svých rolích působí náramně přirozeně, a to jak na začátku, tak i ke konci, kdy čekají na spravedlivý rozsudek. Co bych filmu asi vytknul (i když .. filmu ... když je dle skutečné události, tak to mohu vytknout samotnému životu) že oba zločinci nebyli dopadeni na základě nějaké velké detektivní práci, ale spíše jen hloupou náhodou... ()

JohnSmith

Hodně slušná kriminálka,dnes už se takové netočí. je fakt, že tenhle styl by dnešního mladého diváka mohl nudit, ale není na škodu občas se podívat na klasiku. ()

fefee

Pozoruhodne natočené krimi drama s bravúrnym hereckým obsadením a ešte bravúrnejším koncom, ktorý ale predchádzal neskutočne dlhý monológ bez duchaprítomnosti dramatu a zhadzoval tak kvality snímku ktoré bezpochyby má, no nedrží si ju počas celého predstavenia. Škoda, slušný pravdivý nadpriemer. (3,2*) ()

jitrnic

Jedna z nejlepších filmových adaptací, charaktery postav jsou sice v románu ještě prokreslenější, ale i tak jsem měl na konci hilmu stejně nepříjemný pocit jako na konci knihy. Výborní herci, hlavně Robert Blake, skvělá kamera. ()

jatamansi

Krutý film podle kruté knihy, ale strhující. Naštěstí tuhle knihu jsem četla až po filmu a teď po shlédnutí Capoteho znovu a stále to má ty grády. V některých případech jsou slova jaksi nadbytečná a o Chladnokrevně to platí dvojnásob. Musí se to vidět, a přečíst, a husí kůže vás nepustí od první do poslední stránky a od titulků k titulkům. ()

korndaddy

Od příprav loupeže, přes její vykonání, dopadení a následné vyslýchání a čekání na smrt. To vše dokázal Richard Brooks nacpat do 130ti minut tohoto snímku, aniž by se film zdál přeplácaný a jakkoli nejasný či zmatený, jak občas bývá u filmařů zvykem. Prostě poctivá filmařina a jedno z nejlepších dramat, jaké sem měl možnost v posledních dnech shlédnout. Adept na pátej puntík. ()

Devadesát Dva

Brooks šel opravdu na dřeň, když natáčel scény na místech, kde se čtyřnásobná vražda skutečně stala, obklopen věcmi, které tam skutečně byly, včetně koně, který Clutterovým patřil - nemůžu si pomoct, ale na stále taktní rok '67 si tenhle snímek vážně nebere servítky. Po hodně dlouhé době jsem uviděl kvalitní starý film, který neztratil za bezmála půlstoletí nic ze své působivosti (čistá remasterovaná kvalitní verze asi taky udělala svoje). Robert Blake byl magnetizující. Otázkou zůstává, do jaké míry za to vše vděčíme Capoteho předloze - ta se mi zrovna dnes konečně dostala do rukou a už se nemůžu dočkat, až ji otevřu. Ale přitom je to paradox, je to čtyřnásobná vražda, dobrá, ohavný akt, ale co přimělo Capoteho a vůbec všechny zajímat se tak živě o tenhle případ? V US je tohle každou chvíli. Jako kdyby se neděly i horší věci před i po tom. V knize bude duševní stav vrahů rozebrán podrobněji, ale i přesto, vždycky jsem si říkal, proč zrovna tenhle případ? Možná, že děsivá je právě jeho jednoduchost a obyčejnost. Zaujala mě věta:"Pohrdám lidmi, kteří se neumí kontrolovat." ()

matolas

Veľmi slušná adaptácia Capoteovho románu o azda najslávnejšej dvojice vrahov v dejinách Ameriky. Perfektne vystihnutá atmosféra a čiernobiely odev tomu sekne ako riť na šerbeľ. ()

klukluka

Je to dobře udělaný film, to nepopírám. Nutí k zamyšlení nad důležitostí zdánlivě naprosto všedních věcí. Které ale ne vždycky fungují, jak by měly, a z dětí vyrůstajících bez lásky pak dělají lidské trosky. Bohužel už mi to dnes nepřijde zvláštní. Naopak, pořád si pokládám otázku, co na tom případu tehdy tak zaujalo Trumana Capoteho..? Všechno je to tak všední. Snad z pohledu současného světa..? To se tolik změnil - za těch uplynulých padesát, šedesát let..? To je pro mě osobně to nejzajímavější na celé téhle story. ()

Han22

Poctivá stará kriminálka s přesahy do dramatu. Sledujeme dvojici mladíků, která by mohla být i docela sympatická na jejich road movie. Mají svoje sny, přání, vzpomínky na minulost, je s nimi zábava a dokonce pomůžou dědovi a vnukovi nasbírat po cestě spoustu lahví na vrácení. Kromě toho jsou to ale naprostí sociopati a cíl jejich cesty je rodina, kterou chtějí oloupit, přičemž od začátku plánují nenechat žádné svědky. V druhém plánu sledujeme mravenční práci policie, která se zpočátku rozbíhá všemi směry, včetně do očí bijící pravděpodobnosti pojistného podvodu, než se neomylně zaměří tím správným směrem. Je to trošku zdlouhavé, doslov z vězení už i mírně nudný a oproti novějším podobným filmů mě rozhodně nemrazilo. Nicméně ty 4* si to rozhodně zaslouží. ()

uramek

Ojedinělá záležitost, která překlápí velmi dobrou předlohu do zcela srovnatelné filmové podoby. Málokdy se vidí takhle hravá práce s příběhovými detaily, navíc to má i v kontextu tvrdé konkurence (co do žánru i období vzniku) velmi promyšlený střih a celkově soběstačný styl. Síla. ()

Rozjimatel

"According to an expert in forensic medicine, neither one would have done it alone. But together, they made a third personality."     Nadmieru autenticky pôsobiaca kriminálna dráma, nakrútená takmer až dokumentárnym štýlom. Tvorcovia boli vskutku veľmi dôkladní pri rekonštrukcii daného zločinu, akurát si nie som celkom istý, či svoju energiu venovali tej správnej veci - zvečneniu jedného odporného činu a postaveniu pomníku dvom opovrhnutiahodným "ľudským" bytostiam. Je to zrejme subjektívna záležitosť, ale pre mňa je vrcholne nepríjemné dívať sa vyše dvoch hodín na pokrivené, skrachované existencie, ktoré v sebe nemajú ani štipku pokory (čo čiastočne pramení z americkej kultúry), ale namiesto toho trpia akýmsi "božským komplexom" (majú utkvelú predstavu, že im patrí právo rozhodovať o živote a smrti). Z formálnej stránky však ide o bezchybnú filmárčinu (výborná kamera Conrada L. Halla, výborná dramatická hudba Quincyho Jonesa, pôsobivé zakomponovanie predstáv jedného z "hrdinov"), hoci aj z toho sála chlad, všetko ale, samozrejme, v súlade s názvom filmu a tvorivým zámerom. Okrem tej zručne navodenej znepokojivej atmosféry ma film dokázal zaujať ešte aj z informačného hľadiska, pričom asi najzaujímavejšie sú tie vyšetrovacie postupy. O hercoch nie je veľmi čo písať, nie sú tu žiadne veľké hviezdy a ani nejaké výraznejšie herecké výkony (obaja hlavní predstavitelia ale zahrali svoje role pomerne presvedčivo), hádam len jedna výčitka k predstaviteľom Clutterovcov, ktorí sú umelí až hrôza.     "I think maybe... I'd like to apologize. But who to?" ()

KatRi

Tvůrci se striktně drželi předlohy, příběh je podáván tak jako v knize, ve stejné časové posloupnosti. A vzhledem k tomu, že je kniha geniální, není to chyba. Jenže film už pak čtenáře celkem ničím nepřekvapí, snad jen nemile. Ačkoli je stopáž relativně dlouhá, uteče vám to, ale pokud znáte knihu, máte stejně pocit, že jste byli o něco ochuzeni, že se to všechno odehrálo tak nějak rychle a bez těch emocí, které z knihy doslova prýštily. O hereckých výkonech dvou protagonistů netřeba diskutovat, ani o ztvárnění realizace činu. Zamrzelo hlavně upozadění vyšetřovatele, mnohem větší zážitek byl prožívat ono hledání s ním. Intenzivně. Emotivně. S očekáváním a touhou po odplatě. ()

Mikino00

Nechápu proč se točí film o takových sviních a dělají se z nich "chudáčci". Jsou to bezcitní lidé, pro které je poprava málo. Rozhodně se mi nelíbilo jak byly postavy vykresleny. ()