Fabelmanovci je film inšpirovaný detstvom a dospievaním Stevena Spielberga. Rozpráva príbeh pohľadom mladého začínajúceho filmára Sammyho Fabelmana, ktorého filmy neovládateľne uhranú po tom, čo s rodičmi navštívi svoje prvé filmové predstavenie. Vyzbrojený kamerou začne doma Sammy natáčať vlastné filmy, pričom ho jeho umelecky nadaná mama srdečne podporuje. Sammy na tejto životnej ceste odhaľuje kúzlo kinematografie ale aj rodinné tajmostvá. (Forum Film SK)

warrenur

WoW, takuto paradnu pribehovku som nevidel poriadne dlho a pan reziser ho "prerozpraval" dokonalo. Zobrazenie nalad, nadsenia a zapalu pre film od ranneho detstva bolo miestami az uhrancive a rad som to sledoval. Prekvapil ma i Paul Dano, ktoreho som mal doteraz zafixovaneho ako "creepy" a znepokojivu "entitu". :) Postava uja, co pracoval v cirkuse vysvetlucujeho lasku pre umenie a prehovaral mlademu filmarovi do duse bol tiez velmi silnym prvkom. Co mi zabranilo dat suverenny plny pocet, bol obcas herecky vykon Michelle Williams...resp. moj dojem z neho, kedy som nebol presvedceny, ze mu verim. Zaverecna scena s David-om Lynch-om v ulohe Johna Forda, bola dokonala...i utekajuca sekretarka so servitkami tesne pred nou. :D. Silne 4orhviezdie. Odporucam, vyborny Spielberg, iny ako sme z filmov doteraz videli. 85% ()

Saur.us

Feel-good rodinné drama, u kterého bych ale čekal větší důraz na filmařské mládí než na rodinné problémy. Zaplaťbambuch, že když už se natáčí, tak opravdu s citem, s mladickým nadšením a dokázal jsem se vcítit do Spielbergovy nostagie. Vrcholem jsou pak dvě konfrontace se starými filmovými vlky. První s J. Hirschem a jeho excentrickým strýcem Borisem a druhá úplně na konci s D. Lynchem! v roli slavného J. Forda. A poslední záběr, to je krásné mrknutí od samotného S. Spielberga. ()

ashtangi

Slabé 4* Pěkný film, ale pro mě lehce zapomenutelný. Nemyslím si, že se zařadí do zlatého fondu kinematografie, možná jen díky tomu, kdo ho natočil. ()

Mona-Lisa

Spielbergovo niterné vyznání filmařině a jeho rodině, jeho dětství ve dvou a půl hodinách. Film je láska- křiči každá minuta. Citlivé, odhalující, vtipné, bolavé. Zrod kluka, který na tebe mrká z každého svého filmu, který do dneška natočil. ()

kowalski

Nejlépe to zhodnotil asi opět Verbal já bych k tomu jen dodal, že Štefan na konci filmu udělal že všech křesťanů a katolíků úplné bigotní magory což bylo dost cringe. ()

montongery

Krásně natočené rodinné drama, které i přes svou délku uteče jako nic. Ale bohužel trpí jako ostatní z posledních pár filmů Spielberga - film vyznívá jaksi tuctově a zřejmě za týden nebudu ani vědět, o čem byl. ()

Pat_rick_fan

V jednotlivostiach silné a úprimne dojímavé, ale ako celok to somnou až tak nepohlo. Spielberg si točí srdcovky, a táto bola narozdiel od podobne dokonale vymazleného West Side Story aj menej sterilná, ale stále kdesi kúsok od pravej pecky. Ale samozrejme krása, ktorú treba oceniť. ()

Rockerman

Jedině z takto zapáleného, talentovaného a nápady sršícího mladíka mohl nakonec vyrůst mistr vypravěč, který má na svém kontě spoustu nezapomenutelných filmů. Krásný citlivý příběh mladého filmaře, který na udílení Oscarů bude favoritem. ()

Rathalos

Reziser Steven Spielberg je naozaj skvely,natoci uplne obycajny film,no po skonceni sa vam zda totalne neobycajny,jednoducho vie,ako zaujat divaka...:⁠-⁠) ()

BOURQUE

Steven Spielberg je jedným z posledných mohykánov, ktorí dokážu točiť také filmy, ako Fabelmanovci. Nebojí sa ukázať také obrazy zo svojho života, o ktorých vie, že možno prezradia o jeho pocitoch a vnútorných démonoch viac ako by on sám chcel. Záverečná scéna s Davidom Lynchom je jedným z malých highlightov filmu. Herecky takmer bezchybná vec s veľkou synergiou kameramana a velikána J. Williamsa. Spielbergovi dal útočisko kinematografie, v podstate ho zachránil. O niekoľko rokov to Spielberg vrátil aj s úrokmi – on sa stal jedným zo záchrancov kinematografie. Ďakujem(e)! Osobné hodnotenie: 90% (*****) ()

PEZ

Je možné, že som hneď na úvod roka videl najlepší film roka 2023 (i keď rok výroby je samozrejme 2022). Po videní v kine si fakt trúfam toto napísať. Uvidíme o 11 mesiacov, či som nemal náhodou aj pravdu. Je neuveriteľné, aby 76-ročný Spielberg natočil takýto majstrštyk. Naozaj platí, že kvôli takýmto filmom milujeme filmy a cinemu. Strašne prajem, nech tento kus vyhrá čo najviac Oscarov, lebo takéto úprimné a navyše DOBRÉ filmy sa už dnes v kine takmer vôbec nevyskytujú. Bohužiaľ, nutno dodať. 151 minút bez jedinej (!) zbytočnej scény, film ktorý ma dušu a SKUTOČNÉ postavy. A vidieť a cítiť, že je to film značne autobiografický. Réžia top, scenár top, kamera top, herci top - Paul Dano absolútne famózny (za toto už musí dostať Oscara!), Gabriel LaBelle fantastický a Michelle Williams pri niektorých scénach priam éterická a nadpozemská. Steven Spielberg všetkým na staré kolená ukázal ako sa majú točiť filmy. Filmy o filmoch. :) Platí, že po tomto filme nemusí Spielberg už nič viac natočiť. Pretože natočil svoj Magnum Opus. PS: Cameo Davida Lyncha je nielen jedno z najlepších cameií čo som kedy videl, ale je to v prvom rade neskutočná pocta od jeho rovesníka Stevena jemu samotnému. Tlieskam. 10/10 ()

Razzor_82

"Já chci dělat filmy." Příběh o tom, jak židovský génius přes své životní nástrahy k filmování přišel. Je to především Spielbergova intimní zpověď z dospívání. Natočil si ji pro sebe a okatě tím cílí na filmové ceny. Mě prostě problémy z téhle židovské rodinky nepřišli vůbec zajímavé. Vše se snaží být přehnaně uhlazené a milé. Postavy nevýrazné a nesympatické. Nejvíc jsem trpěl u afektovaného přehrávání Michelle Williams s blond helmou na hlavě. Pár zajímavých efektů z filmování jako třeba propíchaný film špendlíkem, který udělá střelbu. Jinak je to pro mě film bez emocí a života ve kterém se pořád řeší problémy stále do kola. Jestli má být film jako sen, tak tenhle mě nedojal a byl pro mě tím zlým snem v nesnesitelně dlouhé stopáži. 4/10 ()

Kalimero13

To samotné filmování tam ve skutečnosti hraje dost vedlejší kolej, většinu filmu by člověk ani neřekl, že to je protagonistova vášeň. Mnohem více je to krásná, i když často bolestivá sonda do dětství a dospívání jednoho chlapce a rodiny okolo něj. Námět starý jako lidstvo, natočený už nesčetněkrát, přesto si Fabelmans svou existenci zaslouží, díky rozmanitým, skvěle zahraným postavám, spoustě námětů, kde se můžete vidět i důvodům k zamyšlení. ()

NerdmanJarda

Dokonalost sama!!   Jsou dvě možné verze toho, jak tento film přijmete, pokud ho tedy přijmete. Spielbergovsky pojaté rodinné drama s parádními dialogy a nádherným vizuálem, to je možnost jedna. Za druhé můžete snímek přijmout jako čirou, čistou, průzračnou lásku k filmu, kinu a vlastně všem věcem, které se této časti umění týkají - já se vydávám druhou cestou. Ne každý v tom ucítí tu skutečnou lásku a oddanost řemeslu. Pan Spielberg si mě získal... ❤️ ()

tomik99

Poctivě natočený autobiografický film o životě Stevena Spielberga. Malinko jsem doufal, že film bude více o filmech a kariéře jednoho z nejinspirativnějších režisérů minulého století, bohužel, jak ostatně název napovídal a já hlupák se nechal napálit, byl především o jeho rodině. Jakmile se film věnuje filmovým praktikám, je úžasný. To, jak si malý Steven / Sam dokázal najít lásku k filmům, vytvářet praktické efekty s nulovým rozpočtem,  výborně a vkusně stříhat, je vyobrazeno na jedničku. Rodinná dramata jsou sice taktéž důležitá a právoplatně do filmu patří, ale na můj vkus tvoří až moc dominantní část celého filmu. Film trvá dvě hodiny a půl, což je dlouhá stopáž na jeden autobiografický snímek. Až moc času si pro sebe kradla nevěrná matka, na kterou bych já osobně nekladl takový důraz. Kdyby Spielberg stříhal tak jako jeho mladší já ve filmu, hodnotil bych snímek o trochu lépe. Tento film tak u mě končí na třech hvězdách (buď tři silné hvězdy, nebo velice slabé čtyři hvězdy). ()

HOFMAN

Možná že na někoho je točit film sám o sobě už trochu za hranou a sebestředné, ale řekl bych, že tenhle milej film je prostě skvělou inspirací pro mladý lidi, kteří by se filmu chtěli věnovat, ale nejsou k tomu nikým vedení. Krásně totiž ukazuje, že v první řadě nezáleží na škole nebo nějakých poučkách, ale na vášni a touze. Člověk může během dospívání být zakřiknutý a šikanovaný, nemusí se pohybovat mezi filmaři a místo jízdy mu může stačit rozklepaný dětský kočárek na prkně s amatérskou kamerou přilepenou izolepou. A místo mezinárodních soutěží pro začínající filmaře člověk může točit a stříhat videa s rodinou a ze školních akcí. A přesto se může stát jedním z největších filmařů všech dob, když ho někdo trochu popostrčí. Myslím, že právě tohle dospívání se odráží ve Spielbergově tvorbě, která je většinou taková bez výplní. Spielberg vždycky vypráví obrazem, ale ten obraz nezastiňuje příběh a člověk tak má pocit, že prostě v tom Jurském parku je. A když je potřeba trochu té kusí kůže a velkoleposti, John už se o to postará... ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům