Fabelmanovci je film inšpirovaný detstvom a dospievaním Stevena Spielberga. Rozpráva príbeh pohľadom mladého začínajúceho filmára Sammyho Fabelmana, ktorého filmy neovládateľne uhranú po tom, čo s rodičmi navštívi svoje prvé filmové predstavenie. Vyzbrojený kamerou začne doma Sammy natáčať vlastné filmy, pričom ho jeho umelecky nadaná mama srdečne podporuje. Sammy na tejto životnej ceste odhaľuje kúzlo kinematografie ale aj rodinné tajmostvá. (Forum Film SK)

M.i.k.e

nedokážu úplně posoudit do jaké míry jsou The Fablemans autentičtí, ovšem jasné je, že jde o Spielbergův nejosobnější a nejniternější kousek, ve kterém je přímo z něj zdaleka nejvíc ze všech jeho filmů. Jak už bývá jeho dobrým zvykem jde o precizně vystavěný a odvyprávěný příběh, kde všechno funguje jak má a i když se divák dočká nemalé dávky nostalgie a melancholie, nikdy nepřekročí únosnou mez a navíc sem právě tyhle prvky skvěle pasují. Osobně sem možná čekal trochu víc té lásky ke kinematografii a tvorbě filmů a méně rodinného dramatu, ale jak ve mě Fablemanovi postupně pracují, zjišťuji, že "chyba" není ve filmu, ale ve mě.Od samého začátku sem se totiž snažil tenhle film vnímat jako příběh slavného režiséra a toho co ho vedlo k tvorbě filmů a nikoliv jako rodinné drama, které vedlo k formování osobnosti mladého muže, kdy pro něj film byl něčím co mu pomáhalo od jeho vnitřních nejistot a také něčím co mu dalo jedno z jeho největších životních překvapení/zklamání.Velmi pravděpodobně tohle nebude snímek, který uvidím mnohokrát jako jiné Spielbergovi filmy, je ale jisté že ho dříve nebo později uvidím znova...80% ()

Lexonka97

Spielberg to znovu dokázal. Znovu ukázal své nadání a nadělil nám 151 minutový emoční zážitek. Prostě bezchybný film o lásce k filmařině a Spielbergův nejosobnější snímek. Pro mě, jakožto milovníka filmů to byl opravdu neuvěřitelný zážitek, na který nikdy nezapomenu. Zde opravdu není o čem 9,5/10 ()

Aljak

Popravde, príliš som sa do tohto filmu nehrnul, ale po tých úspechoch na filmových cenách som sa na to odhodlal. A napokon musím uznať, že to bolo vcelku vydarené. Trochu som sa obával, že to bude až príliš artové, ale potešilo ma, že to bolo skôr zamerané na zobrazenie Sammyho detstva so všetkým čo k tomu patrí. Oveľa viac ma však bavila arizonská a kalifornská časť filmu, kedy Sammy dospieval a začal vnímať aj iné veci ako samého seba. Najlepšia podľa mňa bola kapitola Sammyho štúdia na strednej škole, kedy objavil čaro Lásky, ale aj šikany. Kompozične a vizuálne to bolo naozaj vynikajúce. Po dialógovej stránke to prekvapivo trochu zaostávalo, a dejovo to tiež nebolo úplne top. Ale na tie solídne 4* to určite bolo. ()

William_

Neuvěřitelně příjemný snímek, na který je radost se dívat. Cítil jsem se při sledování neskutečně uklidněný - ať už kamera, střih nebo herecké výkony jsou absolutně bravurní. Jedná se bezkonkurenčně o jeden z TOP FILMŮ roku 2022, ne-li vůbec nejlepší. ()

vydumnica

Na The Fabelmans som sa tešila tak ako vlastne na všetky Spielbergove filmy. Môj obľúbený režisér, skladateľ, kameraman všetci pokope :-) a ešte k tomu aj veľmi zaujímavý námet. Láska k filmu🙂. Pridaná hodnota je to, že je to vlastne inšpirované osobnými skúsenosťami geniálneho režiséra. Ako dobre, že ho máme :-). Tak trochu sa bojím, aby to už nebol jeho posledný a rozlúčkový film, no dúfam, že nebude. Do 5* mi tam niečo chýbalo, teda vlastne okrem silných a emocionálne špičkových scén sa tam našlo aj zopár nudnejších. Celkovo však je to veľmi pekný film po technickej aj príbehovej stránke. ()

honajz2

Dlouhou dobu skvělé vyznání lásce k filmu, které se pak neuvěřitelně rozplizne ve scénách ze školy, kde se vše promění v typický film o outsiderovi na střední škole, včetně šikany. V tu chvíli sice film drží stále pohromadě, ale přišlo mi, že se až moc opájí minulostí a celkem klasicky a unyle předkládá tisíckrát viděné jinde bez jakékoli invence. Mé čtyři hvězdy tomu naštěstí zachránil závěr s Davidem Lynchem a pointou s horizontem a tak nakonec můžu vítězoslavně říct "Ano, tohle se Spielbergovi povedlo.". A že mě to potěšilo, vzhledem k tomu, že jsem se bál, aby v sobě ještě měl um natočit i takový typ filmů. Přesto si mě nejvíc film získal ve své první polovině a z té si ho taky budu pamatovat nejvíc, protože tam mě postupné objevování kouzla filmu a všeho, co ho tvoří, bavilo nejvíc. A výrazně tomu pomohla moje slabost pro nápadité amatérské filmy, kde se efekty a náročnější scény tvoří na koleně, pomocí všeho co je po ruce, ale kreativně a nápaditě. A ještě víc mě těší, že po tolika letech má Spielberg pro tuhle tvorbu taky slabost a umí ji předat, podobně jako třeba Gondry v Prosíme přetočte (ačkoli to má úplně jinou výstavbu). Celkově milý film. Slabé 4* ()

BarryLyndon

Jak psal Pepo. Škoda, že už nikdo netoci filmy jako Spielberg. A já jsem moc rád, že mne na pár hodin nechalnakouknout do části svého světa. Bylo to kouzelné a podmanivé.  Strašně moc mne herecky překvapil Seth Rohem, krásný výkon. A mám pocit, že si málo vážíme Paula Dana, ten byl fenomenální a soška pro něj herecký výkon ve vedlejší roli by u něj byla v dobrých rukách. 9/10 ()

Streeper

Za mě zatím nejlepší film z této awards season, co jsem viděla. Dala bych 4,5 kdyby byla možnost. Steven Spielberg podobně jako Damien Chazzelle natočil ódu na Hollywood a točení filmů, akorát od Stevena je to osobnější a lepší. Bála jsem se, že mě to nebude bavit, protože rozpadlou rodinu má každé třetí díte a pro filmový příběh to není nic originálního. Jak jsem se mýlila! Steven je prostě jeden z nejlepších režisérů a tenhle film to dokazuje. Už od malička měl v sobě tu obrovskou lásku k filmům a právě ty natáčecí scény mě osobně bavily nejvíc. Občas jsem měla pocit, že právě ta rodinná linka mi dojem z filmu trochu kazí, protože místy mi to přišlo zdlouhavější než by mohlo být, ale to je jen detail. Opravdu jsem se bavila a byla skvělé pozorovat jak začala cesta tomuto legendárnímu režisérovi. ()

bourec

I přes to, že Stevenovi v posledních letech hvězdiček malinko ubývá, což je ovšem jen můj pohled, a i přes určitou rozkolísanost atraktivnosti filmových děl, což je taky jen můj názor, je Spielberg jednou z největších filmařskejch ikon. Fabelmanovi jsou natočený fakt pěkně. A to i přes určitou rozkolísanost. Člověk se nechá strhnout vyprávěním o jeho dospívání, a o jeho cestě k filmařině. Ovšem pochybuju, že bych film ještě někdy vyhledával. Jednou stačí. Od toho mám jiný mistrovy filmy. 60%. ()

Rocky88

Bezchybně natočené, zajímavé, uvěřitelné, v neposlední řadě výborně zahrané dětskými herci (Dano mi úplně neseděl). Proč jen 3? Celé je to velepředvídatelné a chybí mi tu osudovost, nějaký záblesk událostí, které jeden z nejlepších režisérů historie a směřovatel kultury světu přinesl. Stačilo málo, třeba jako to bylo v Chazellově Babylonu. Takhle to bylo na pokrčení ramen a vypnutí přehrávání... ()

Lenka.Vilka

Tak tenhle film mě hodně překvapil. Věděla jsem, že se mi to bude líbit. Ale byla jsem překvapená, že AŽ TAK hodně. Tohle je milý a krásný film o rodině, o velkém snu a jeho realizaci, který se musí líbit každému, kdo má srdce. Byť uznávám, že stopáž tohohle filmu se někomu může zdát smrtící, protože za ty dvě a půl hodiny tam není žádná epická bitva ani žádný cgi kraviny, ale je tam jenom...ta krása. A jestli vás tohle nechytne, tak na film do kina nechoďte, protože to vám napoví už trailer. Mohla bych se tady rozplývat hodně dlouho nad tím, co chce film říct; nad tím, jak je krásně natočený; nad tím jak jsou krásně napsané postavy; jak je to bravurně zahrané. Ano, každý tady hraje svou roli tak dokonale, až to nepůsobí jako role, ale je to tak přirozený jako dýchání. A je těžký vybrat někoho, kdo je mimo...no, nikdo takový tak vážně není. Co se mi ale nejvíc líbilo byly právě ty momenty, kdy se nejenom mluví, ale zároveň ukazuje, proč je umění (jakékoliv) tak strašně důležité. Protože co vám jiného zbývá, když jste někdo jako Sam? Takže jo, možná jsem většinu filmu byla ráda, že je v kině tma (a mmch, u nás to dávali jenom 2x, přičemž nevím, kdo tam byl na prvním promítání, ale na druhém s námi byl jenom už jeden chlap a to bylo brutálně málo) a nikdo neviděl, že většinu doby se buď usmívám jako debílek nebo jsem dojatá a párkrát jsem tomu dala průběh. Protože celkově ty části, kdy Sam využívá filmy k situacím, kdy neví, jak jinak vyjádřit svoje emoce... to bylo nádherný. A pravdivý. A taky ten fakt, že občas rodina nemůže být na prvním místě, když to znamená, že budou všichni nešťastní.  To není správná cesta. Jo, tohle bylo vážně krásný. A nebude mi dělat vůbec žádný problém Fabelmanovi zařadit do svého každoročního  vánočního sledovací listu. A jo, ten závěrečnej fórek s kamerou byl fakt vtipnej. PS: hele, já se během psaní komentáře dojala. Takže dobrej film, že? :) ()

Topco

Nový Spielberg je prekvapivo viac rodinný než cinefilský. Rodina (často dysfunkčná) je u Stevena frekventovaná téma, ale možno aj preto, že tento raz ide sčasti o autobiografický počin, idú jeho úprimné spomienky miestami až bergmanovsky na kosť. "Vynálezca" novodobých blokbastrov nakrútil dielo o svojom detstve a dospievaní. O radostiach a bolestiach s kamerou v ruke. O láske k pohyblivým obrázkom a v neposlednom rade o fascinácii filmami, ktoré boli stvorené pre kiná, a to prekvapivo neveľkolepým štýlom. Jeho novinka má výstižný názov. Fabelmanovci sú v prvom rade neopulentnou, úprimnou rodinnou drámou, kde je cinefilský rozmer „iba“ bonusom. ()

C0r0ner

Subjektivně silné čtyři, objektivně musím kousek přidat. Dvě a půl hodiny filmové i lidské nádhery o tom, jak vznikají sny a jak vznikl největší snílek (= jméno Fabelman nebude náhoda) v historii kinematografie. Technicky i herecky naprostá špička a tady budou padat Oscary. 90% ()

moviefreak

Malý veľký film, o ľudských detailoch, ktoré dokážu zmeniť celý život človeka. Technická stránka je bezchybná, avšak príbeh ma častokrát krát aj napriek skvelým hereckým výkonom nechal chladným. Ale za všetko si môžeme samy, vo filme hrdinovia, a v mojej realite moje vlastné nadočakávania... ()

campix

Fabelmanovi jsou z těch velmi osobních a autorských filmů velkých režisérů jedním z nejlepších. Snad můžeme děkovat produkci stojící na vlastních nohou mimo nějaký ze streamovacích gigantů. Speilberg totiž natočil velmi příjemný a civilní snímek, který ačkoliv je hodně obyčejný, tak utíká jako voda a dokážete se s rodinkou hodně ztotožnit. Mladý Gabriel LaBelle je v hlavní roli velmi příjemným překvapením a tahouni ve formě rodičů (Dano - Williams) rozhodně nezklamali. Takhle nějak měla vypadat Lékořicová pizza. Bohužel ne všem je dáno a Spielberg stále ukazuje, že jeho ruka je velmi jistá. Asi bychom od něj chtěli něco jiného, ale když už měl potřebu nějakou takovouhle retrospektivu (jako ostatní) natočit, tak to dopadlo alespoň takhle. ()

Pajky3

Londýn, 29.1.2023 Nový film od Spielberga byl můj narozeninový treat a byla to volba na jistotu. Spielberg totiž prostě špatné filmy nedělá. Tady navíc nechává trochu nahlédnout do svého dětství a dospívání. Mozaika příběhů, které formují hlavního hrdinu fungují dobře a člověk si ani neuvědomí, že to má dvě a půl hodiny. Vlastně je úplně jedno, jak moc je to autobiografie a jak moc je to fikce, ale to nevadí, protože je vidět, že tenhle film se dělal s láskou k řemeslu. ()

Flynn

Nadherne zpracovani vasne pro film. Pro me to vylo pohlazeni po dusi. Krasna kamera, skvele postavy. Spielberg proste umi a vzdy bude patrit mezi me oblibence. ()

Martrix

Když se ve spojitosti s Hollywodem řekne poctivá filmařina, naskočí mi jako první právě Spielberg. Zcela jistě, by o něm měl vzniknout čistě životopisný film. Jednou. Těšil jsem se, že Fabelmanovi budou malá ochutnávka, takový životopisný předskokan. Jenže tvrzení, že jde o částečně autobiografický film, je dost zavádějící a v tomto ohledu se má očekávání nevyplnila. Což není nutně špatně. Kde končí očekávání, tam začíná překvapení. A v tomto případě příjemné. Filmařské začátky maleho Sama, nebyly ani zpoloviny tak zajímavé, jako skvěle vykreslení rodiče, speciálně pak matka se úžasnou M. Williams. Mnoho krásných a silných okamžiků, je spojeno právě s její postavou. Jako rodinné drama fungují Fabelmanovi na jedničku. Přestože je ústřední postavou Sam, je jeho příběh vyprávěn hlavně skrze rodinu. Ale bez toho odrbaného klišé...rodiče se rozvedli, pili, hádali se... . Ne, Spielberg to udělal zase po svém. Tak, jak to umí jen málo tvůrců. Víte, že sledujete jen film, přesto vás ty emoce a ta opravdovost zasáhnou, protože...jsou tak nějak ryzí. Věříte, že v tom není jen kalkul-past na diváka. Po dvou třetinách filmu bych se nerozpakoval napsat, že je to krásný film. Ale po závěrečných titulkách se hodí spíše konstatování, že je to velmi dobrý film s mnoha krásnými momenty. Ta pátá hvězda, po prvním shlédnutí, zatím jen poblikává. ()

Juto

Je to poloautobiografický film Stevena Spielberga, ktorý je venovaný jeho zosnulej mame a otcovi, je silným spomienkovým kúskom vedený pozoruhodnými výkonmi Michelle Williamsovej a Paula Dana, ktorí sú požiadaní, aby kráčali po jemnom tónovom lane a poskytli portrét nedokonalého manželstva, ktoré je srdcervúce a nežne zároveň. Ide o Spielbergov najosobnejší film, ktorý nádherne oživuje spomienky na detstvo a mladosť s bohatým zmyslom pre jedinečnú vášeň pre kinematografiu, ktorá ho formovala. 8/10 ()

zette

Nevim jak moc byl Spielberg ve svych vzpominkach autenticky, ale film o mladem a nadejnem klukovi je odvypraven velice dobre. Pekny pribeh, klasicky velmi dobra rezie... ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům