Unesený

• Česko Můj syn (viac)
Veľká Británia / Francúzsko, 2021, 96 min (Alternatívna 91 min)

Edmond Murray (James McAvoy) je rozvedený muž, ktorý sa odsťahoval od svojej bývalej ženy Joan (Claire Foy) a ich sedemročného syna, aby sa mohol venovať svojej kariére za hranicami. Keď chlapec zmizne, Murray sa vracia do Škótska. Onedlho vyjde najavo, že ich dieťa bolo unesené. Rodičia najprv prepadajú zúfalstvu, ale potom Murray dokáže, že je ochotný urobiť čokoľvek, aby syna našiel. Vydáva sa na cestu, ktorá ho privedie až na pokraj síl a spochybní všetky jeho presvedčenia. (TV Markíza)

Skeksis

Nikdy nepochopím, keď ten istý režisér sfilmuje svoj film znova s inými hercami a v inom prostredí. Je to ako keby som prepísala svoj román, iba zmenila určité pasáže a zasadila ho do iného prostredia. Nielen, že tým dehonestuje svoj predošlý film, ale sa sám strápňuje. Je to ako: aha, tak som to vylepšil! Tiež nechápem remakom filmov a seriálov, ktoré boli oveľa lepšie pôvodné, napr. juhokórejský Oldboy, švédsky Muži, ktorí nenávidia ženy, dánsky film Bratia, britský seriál Bron/Broen, britský seriál Broadchurch, a kopec iných filmov a seriálov. Ich znovunatočením ich urážajú, akoby pre nich neboli dosť dobré. Zažalovala by som ich z plagiátorstva! Ale keď ten istý režisér natočí dvakrát svoj trochu pozmenený film, tak z toho mi ide vybuchnúť hlava. Napriek tomu toto nebolo zlé. Ten z roku 2017. som nevidela. Bolo to výborne natočené, skvelá hudba, herci, aj prostredie. Ale mierna stupidita typu: obyčajný človek sa odrazu premení na agenta FBI, ktorý dokáže s jednou palicou a hasiacim prístrojom či čo to bolo, zneškodniť štyroch ľudí so zbraňami, a holými rukami zabiť človeka, ma podráždila. A stopy našiel priveľmi jednoducho. Inak by som možno dala aj štyri. ()

zsn

2x to vidět nemusím. A je to zase jen předělávka něčeho severského. S McAvoyem v hlavní roli mi to rozhodně nevadí, ale proč dop_dele dělají konkurenční verze?! Nikdy na tu severskou stejně nemají. ()

sedm.1

Můj syn je film dvou naprosto rozdílných polovin. Zatímco ta první totiž nabízí poměrně výrazné, tísnivé a přesvědčivé áčkové drama, tak ta druhá je nevěrohodným, snad až akčním béčkem, a mě moc mrzí, že se tvůrci nedokázali držet žánrového nastavení právě z oné první dramatické poloviny po celou dobu, kde fungovali jak silné emoce, tak působili skvělé herecké výkony a chvílemi mi jako rodiči běhal i až mráz po zádech. Ten žánrový zvrat navíc nechápu o to víc, že vzhledem k veškerému dějovému vývoji ona druhá polovina působí jako nesedící pěst na oko a veškeré do té doby fungující jednotlivosti postupně mizí a jsou spíš nahrazovány naivností a tuctovostí. Co každopádně hraje zásadním způsobem celému filmu do karet, je naprosto dech beroucí, fascinující a nedocenitelné, syrové, zamračené a přesto přenádherné prostředí Skotka, čehož dokázali tvůrci nadmíru dobře využít a záběrů na onu čarovnou krajinu je více než dost, a je to prostě nádhera, poskytující celému filmu jeho výraznou atmosféru zcela zadarmo. Opomenout ovšem nemohu ani očekávaně výborný emoční výkon Jamese McAvoye, mile překvapila i Claira Foy, ale i ostatní herci, tedy minimálně ti z té první poloviny. S odřenýma ušima tedy nakonec budu hodnotit průměrnými třemi *, ale opakuji, je to škoda, jelikož odehrávat se to ve stylu celé první poloviny filmu, šlo by o pořádně hutné, ponuré, silné drama, takto se ale prostě jedná jen o poloviční zážitek, kazící přihlouplé, nevěrohodné akčně thrillerové finále. ()

Lukoboss

Nebýt J. McAvoye a jeho hereckýho výkonu, možná bych šel s hodnocením ještě níž. Kromě něj je ještě plusem pošmourný a sychravý prostředí, který obvykle známe ze severských filmů, no a tam ty klady pomalu končí. Dokonce si troufám říct, že existuje přímá úměra mezi vyslovením "my son" z úst a kvalitativním úpadkem filmu. Prostě ke konci už to diváka přestane zajímat, hlavní rozuzlení je takový nijaký a velice slušná první třetina je ta tam. ()

janesX

Občas sa stane, že po dopozeraní filmu mám taký - mierne nervy dráždiaci pocit, že som ten čas mohol využiť inak. A tu sa to žiaľ stalo. Spomedzi filmov o únosoch tento patrí medzi tie veľmi slabé. Porovnám ho s filmom z podobného prostredia, tiež o únose a na čsfd má len o jedno percento viac (61%): je to film Není kam utéct (2011) Ten je podľa mňa veľmi podceneným filmom (u mňa je stále za 5), videl som ho viackrát a od Můj syn som možno očakával podobnú, aspoň trochu napínavú jazdu, no nedostal som zďaleka ani len slabý odvar. Nemôžem tomu dať viac ako dva, ani náhodou! ()

SatyR.film

Krimi z prostredia severu mám rád, no tento remake sa vôbec nepodaril. Nelogický záver muža pobehujúceho so železnou tyčou po dome, čo to ako malo byť...? 1* zo súcitu ()

bllm

Už jsem dlouho neviděla něco tak zbytečnýho. Mizernej scénář nezachrání ani hezká kamera a bohužel ani McAvoy. Je mi záhadou, jak dokázali ještě jednou sehnat peníze na znovunatočení tohohle blbýho, nanicovatýho příběhu. ()

BOURQUE

Mračné, opršané a chladné severské prostredie vytvára depresívne podmienky pre príbeh „únos dieťaťa“. Samotný príbeh sa postupne rozbaľuje, ale v druhej polovici sa jednotlivé prvky sa dajú do pohybu príliš rýchlo a samotný záver je bez väčšieho napätia a rozuzlenia. Z hereckých postáv sa do popredia dostáva najmä James McAvoy, pre Calire Foy, paradoxne, tu veľa priestoru nezostane. Osobné hodnotenie: 71% (***) ()

dalziel

Pán režisér asi nikdy nepočul o Einsteinovej definícii šilaenstva: „Robiť niečo tým istým spôsobom a očakávať iné výsledky. To je šialené.”A.E. neviem čo by ma donútilo natočiť remake vlastného filmu. Aj keď téma je už ohraná no stále aktuálna potenciál nebol z ďaleka využitý.Čakal som na koniec totálne Maso nakoľko ten severský motív na škótsky spôsob gradoval veľmi sľubne. Možno do tretice to Christianovi Carionovi vyjde.😁 ()

DAPDO

Včera večer jsem tomu dal odpad, dneska po přečtení, že McAvoy neměl scénář a dialogy a musel improvizovat, měním na jednu hvězdu. Už mi dává aspoň trochu smysl, proč ty konverzace ve filmu byly tak tupý. Osobně teda moc nechápu, proč někdo točí takový filmy, přece když něco točím, musí mi být jasný, že bez pořádnýho scénáře to nemůže bejt nějáká pecka. A tohle fakt nebyla, měl jsem nutkání vypnout to už v půlce, nakonec jsem dokoukal jen proto, že jsem byl zvědavej, jak to celý dopadne. Klidně jsem si tu třičtvrtě hodinu mohl ušetřit, zakončení bylo stejně blbý, jako předcházející minuty. ()

figliar

James McAvoy rozhodne vie hrať, čo dokazuje aj v tomto filme. Prvú polovicu sa jedná o zaujímavú kriminálku s atmosférou anglického vidieka a klasickou zápletkou, kde otec berie vyšetrovanie prípadu do vlastných rúk. No príbeh postupne stráca grády, záverečná polhodina je totálny chaos a film je ukončený strašne hlúpym, rýchlim a lacným spôsobom. Škoda, pretože z daného príbehu sa dalo vyždímať viac. ()

Maximilianus

Zo začiatku to vyzeralo trochu ospalo a nezáživne, ale nakoniec sa to svojím spôsobom rozbehlo. Film si počas celej dĺžky držal svoje tempo, ale atmosféra a postupné čiastočné odkrývanie pozadia niektorých udalostí mali svoje čaro. Myslím si, že námetom nejde o nejako originálny film a mne osobne nesadlo to ospalé tempo, ale James McAvoy a Claire Foy hrali veľmi dobre, a vo výsledku pôsobí film zaujímavo a predsalen trochu netradične. 7,4/10. ()

Stillborn83

Slušný rozjazd, zaujímavá a „vďačná“ zápletka, nádherná príroda a scenérie, sympaťák James McAvoy. Divák je neustále udržiavaný v napätí, ale postupne prichádza veľa nelogických zbytočností v strede filmu, ktoré sa snažia, samozrejme, zamotať celý prípad a odviesť pozornosť inde, aby - „ta-dááá“ - prišiel nečakaný zvrat, kto mohol uniesť chlapca. Lenže to pôsobí komicky a amatérsky. Celkovo to nedrží súdržne pokope, v scenári bolo veľa zbytočných odbočiek bez vysvetlenia. A to vyvrcholenie bolo neuveriteľne absurdné. A Claire Foy fakt asi môže hrať len britskú kráľovnú, prípadne vojvodkyňu. Veľmi som sa udržiaval, aby som nedal len *. Strata času, škoda. ()

srolyma

Poměrně krátký a víceméně komorní, ale parádní thriller o únosu dítěte. Jednoduché, nekomplikované, přímočaré, navíc krásná skotská příroda. Povedlo se. ()

Mamutol

Zbytečný film s nevýrazným a hloupým koncem. Nedozvíme se, proč k těm únosům docházelo, kdo to organizoval atd. Prostě mi to přišlo jako jeden díl z nějaké telenovely. ()

wowylgu313

40% Bylo to tu mockrát, máme tu další variantu. Jen tentokrát né moc povedenou. Některé scény připomínali film Zmizení kde hlavní role byla obsazena Hugh Jackman. Ano, tady máme James McAvoy a nemyslím si že mu to sedlo. Celé to nedávalo moc smysl. Nezajímá podívaná, kterou divák dokouká jen pro to že už prostě začal koukat. Žádné nečekané zvraty, žádné zajímavé nápady. Prostě tuctový klišé v horším provedení. Dost zbytečných dialogů, scén. Dvě hvězdy za hlavního protagonistu a za krásnou krajinu a za snahu udělat něco co už existuje ale v lepším kabátě. Což se nepovedlo. Ovšem snaha se cení. ;) ()