Edward (Johnny Depp) je výtvorom starého vynálezcu, ktorý však zomrel skôr, ako ho stačil dokončiť a nahradiť dômyselnú konštrukciu ostrých nožníc ľudskými rukami. Edward zostal úplne sám v chátrajúcom hrade a ktovieako dlho trvalo, kým ho celkom náhodou objavila podnikavá zamestnankyňa kozmetickej firmy Peg (Dianne Wiestová), ktorá sa nad ním zľutovala a vzala ho so sebou do mesta. Hoci Edward vyzerá ako nejaké hrozivé monštrum, v skutočnosti je dobrácky, milý a veľmi plachý. čoskoro si získa uznanie a obdiv svojím strihačským umením, či už ako záhradník alebo kaderník. Lenže, ako to už chodí, sú medzi nami aj ľudia závistliví a zlí, ktorým chlapcova obľuba nedá spať, najmä keď si všimnú náklonnosť, ktorú prejavuje k príťažlivej mladej Kim (Winona Ryderová), ktorá je jediným človekom, ktorý mu rozumie... (TV JOJ)

Staple

Zjistil jsem, že nejsem schopen objektivně hodnotit tento Burtnův koncert. Jako malý mě chytla v celku dospělá zápletka, která ve mě probudila lásku k filmu. Kouzelný Johnny Depp v nejlepších letech, kdy hrál ty nejlepší podivíny, které jsem si zamiloval a Edward je prostě vrchol jeho kariéry, kde ještě nemusel přehrávat jako nejhorší pirát všech dob (kterého stejně miluju). Burton ještě nebyl parodie samasebe a svoji úchylnou vizi držel na uzdě. Prostě přenádherný film, který naprosto změnil můj pohled na film jako takový. ()

Gregor_Samsa

Tahle klasika mě dlouho míjela, prostě Tim Burton není úplně mé kávy šálek, já ty jeho Karliky a jiné fantaskní čokolády nebaštím. Maximálně tak krásnou klavírní melodii Dannyho Elfmana z Corpse Bride. No ale na Edvarda jsem vyrazil do kina s A., výjimečná projekce v Oku, spousta dětí, co se bály, a rodičů, co si film napůl užívali a napůl konejšili své potomky. Je to krásný smutný film a Elfmanova hudba parádní. Okolí nás semele, když se lišíme. A láska nezmůže vše. Pro mě to lepší z Burtonova světa. [80%; 2016-12-18 Bio Oko] ()

LencaN

Střihoruký Edward je ikona. I když příběh oplývá spíš jednoduchým dějem, je osud Edwarda dojemný a nádherně a citlivě zpracovaný. Drsné scény jsou vystřídány i těmi velice romantickými. Viděla jsem párkrát jako malá. Ale přijde mi, že až teď v dospělém věku a s okem lehce zkušenějšího diváka dokážu zcela ocenit jeho pozitiva. Kostýmy a kulisy jsou prvotřídní. Ten kontrast mezi stylově vypiplanou městskou částí zahalenou do pastelových barev a trávníků střižených snad podle pravítka a mezi temným domem, kde Edward žil, je až neuvěřitelný. Působí to až lehce pohádkově. Přitom se vše vyvíjí docela dramaticky. A až úplný závěr Vám vyrazí dech. Jak svou brutalitou, tak tím, jak vás dojme vyprávění té stařenky. Edwarda vidět je nutnost každého. A doufám, že i se stále novými přicházejícími filmy, které jsou chrleny do kin, zůstane Střihoruký Edward filmovou stálicí a lidé na něj nezapomenou. ()

PTuranyi

Tim Burton skĺbil v tomto filme rozprávkové dobromyseľné frankensteinovo monštrum s realitou amerického malomesta. Na tejto vzorke ľudí od premotivovanej dobroprajnej a neúspešnej Avon lady, ktorá Edwarda objaví a ujme sa ho, cez papučové domáce puťky až po miestnu nymfomanku či náboženskú fanatičku, dokumentuje pokrytectvo obyvateľov mestečka, ktorí okrem Peg a jej rodiny sa od Edwarda odvrátia akonáhle sa vyskytnú prvé problémy. Príbeh aj scenár sú výborné a produkcia udržiava atmosféru na vysokej úrovni ako hudobne tak aj vizuálne. Kimin starecký make up sa mi síce zdal príliš vráskavý, ale vzhľadom na dobu ok. Herci svoje postavy stvárnili veľmi dobre a okrem mladého Johnnyho Deppa, ktorý mal neľahkú úlohu zahrať emócie "monštra" bez citov, sa mala možnosť blysnúť aj Winona Ryder. 90% ()

Daline

Čiré, koncentrované kouzlo. Tim Burton i Johnny Depp v té nejlepší formě, úžasný scénář (miluji vtip i hloubku tohoto filmu), a to vše citlivě doplněno neméně citlivou a dojemnou hudbou Dannyho Elfmana. Čím jsem starší, tím se mé vnímání Střihorukého Edwarda mění, více oceňuji různé myšlenky, a více mu rozumím. Podle mě tedy mistrovské dílo a film, který už navždy zůstane součástí mého života, a který okupuje kus mého (snad ne zcela ledového) srdce. ()

Super8martiN

Unikátní příběh svým námětem i zpracováním. Druhý kousek, co jsem od Burtona viděl a propadl jsem mu. Danny Elfman jakoby navíc na 100% pochopil, co chce Burton sdělit a každá scéna je tak úžasně dokreslena krásnou hudbou. ALE! Mám s filmem jeden zásadní problém. Celé to stojí a padá na jedné malé otravné věci. SPOILER! Od půlky filmu si jen opakuji: ,,řekni už sakra pravdu!" Stačilo by jednoduché přiznání a vše by bylo zase v pořádku. Ale co, i tak jde o nádherný film odvyprávěný místy fakt krkolomnou a místy nápaditou kamerou Czapskyho. ()

F2003F

Prevleky Džonyho ani úlety Tima si ma nikdy nezískali ako širokú verejnosť rovnako ako celé smiešne fantasy (až na pár málo výnimiek). Úspech tejto rozprávky som asi pochopil z jeho dielne vzhľadom naň najmenej a neprišiel jej na chuť ani pri niekoľkonásobnom zhliadnutí. Teraz na mňa pôsobí dokonca odpudivým pocitom ako úhľadne zabalená prázdnota snažiaca sa vizuálne vytrieskať s nadržanými nadšencami žánru. Pritom Edwardov predstaviteľ má svoj jedinečne kúzelný prejav, zapamätateľný bez štipky výraznejšieho nadhľadu v prejave. ()

jackieboy

Já si nikoho jiného než Deppa nedovedu pro Edwarda představit.Stejně, jako si nedovedu představit nikoho jiného pro režii tohoto geniálního, kultovního snímku. Precizní interiéry, ještě lepší exteriéry (je to možné?ano!je to Burton) a herecké výkony hraničící svou genialitou s kýčem. Prostě klasická Burtonovka s něčím navíc, s něčím, co nedovedeme popsat a v čem se skrývá to pravé kouzlo Střihorukého Edwarda. ()

bobbec

U Burtona ťažko nespomenuť výtvarnu stranku filmu. Krásne prostredie posilnujúci príbeh. Okrem W. Rider boli herecké výkony vážne dobre. Myslim, že každý kto videl Burton-ou či i len jeden film, vie v čom je jeho kúzlo. Jasný, štylistický rukopis ako v deji, prostredí či kostymov sa vymyká od iných režisérov sučastností. ()

cashplouch

Stejně jako ostatní Burtonovy pohádkové příběhy, i tenhle je něčím bizarní - v tomto případě je to titulní hrdina. I po letech film obstojí, stále má své zvláštní kouzlo. Všechny složky filmu jsou vychytané, jak už to u Burtona většinou bývá. Herci výborní (Depp ve své první velké roli). Někdo filmu vyčítá přemíru sentimentu, já bych to tak neviděl - dávky emocí jsou přesně odměřené a šikovně se míchají s lehkým humorem. ()

bery77

Johnny Depp a Tim Burton rozjíždějí své mistrovské dílo. Nestratí se ani Winona Ryder v roli Kim, která se pomalu ale jistě zamilovává do Edwarda. Bez debat dávám jasných pět hvězdiček. ()

Fill16

Pohádkově kouzelné, krásně udělané, melancholické....a nádherná hudba Dannyho Elfmana + režie Tima Burtona. To už je snad záruka kvality ne? ()

panic25

mistrovské dílo tima burtona, s vynikajícím deppem v hlavní roli, příběh, který mě dostal hned od začátku až do konce, nechápu, proč depp nedostal ocenění za tenhle strhující výkon, i když byl na začátku kariéry, výborným partnerem winona ryderova nápad udělat člověka s nůžkami místo rukou absolutně fantastický ()

Zemřel herec Alan Arkin

01.03.2014

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno

05.04.2013

Jedinečnou možnost vidět na velkém plátně tituly jako Hello, Dolly!, Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediů, 2010: Druhá vesmírná odysea, Mistr, Střihoruký Edward, Smrtonosná past a další budou mít… (viac)

Depp a Burton v říši divů

Depp a Burton v říši divů

09.08.2008

Filmový svět zná spoustu dvojic. Momentálně dost možná nejznámější a bezpochyby nejvytíženější jsou Johnny Depp a Tim Burton. Jejich spolupráce začala už v roce 1990, kdy spolu natočili Střihorukého… (viac)