Edward (Johnny Depp) je výtvorom starého vynálezcu, ktorý však zomrel skôr, ako ho stačil dokončiť a nahradiť dômyselnú konštrukciu ostrých nožníc ľudskými rukami. Edward zostal úplne sám v chátrajúcom hrade a ktovieako dlho trvalo, kým ho celkom náhodou objavila podnikavá zamestnankyňa kozmetickej firmy Peg (Dianne Wiestová), ktorá sa nad ním zľutovala a vzala ho so sebou do mesta. Hoci Edward vyzerá ako nejaké hrozivé monštrum, v skutočnosti je dobrácky, milý a veľmi plachý. čoskoro si získa uznanie a obdiv svojím strihačským umením, či už ako záhradník alebo kaderník. Lenže, ako to už chodí, sú medzi nami aj ľudia závistliví a zlí, ktorým chlapcova obľuba nedá spať, najmä keď si všimnú náklonnosť, ktorú prejavuje k príťažlivej mladej Kim (Winona Ryderová), ktorá je jediným človekom, ktorý mu rozumie... (TV JOJ)

zdepapepa

Silné 3 hvězdy. Klasická trojka DEBilů (Depp-Elfman-Burton) opět hraje kvalitní herecký koncert, tehdy stále ještě pohledná Winona Ryder zdatně sekunduje Johnnyho hereckému koncertu, který jen dokresluje ztvárněnou vizi kostýmovým a kulisářským oddělením. Ani se nedivím, že tehdy obdrželi nominaci na Oskara právě za ty masky. ()

phoebess

film, který jsem poprvé viděla jako malá holka a hned mi učaroval... a Johnny Depp se díky němu stal jedním z mých nejoblíbenějších herců... příběh o člověku s nůžkami místo rukou, kdo by si byl tehdy pomyslel, že tenhle film jednou budou znát skoro všichni... možná i díky Timu Burtonovi, že ho tak skvěle natočil, ale i Depp má na tom svou nevelikou zásluhu, však kdo by byl schopný zahrát Edwarda líp než on sám :) ()

Z0oMb3E

Podľa mňa najlepší film dvojice Burton-Depp. Celý film je konfrontácia ľudských hodnôt a pravidiel s ešte nenakazeným až detským vnímaním sveta hlavného hrdinu. Podlosť, falošnosť, klamstvo, agresivita, závisť... to sú všetko vlastnosti s ktorými sa Edward v živote nestretol, a jediný spôsob zachovania samého seba je únik. ()

frashmaker

Pěkný, hravý a zajímavě fantastický film. Jako malý jsem ho neměl rád. Myslel jsem že je to film o někom kdo skutečně existuje. Ale když si to zpětně vybavím, tak je to podle mě asi nejlepší Burtonův film, protože jinak jeho snímky příliš v lásce nemám a nikdy mi nijak extra nepřirostly k srdci. Až ho budou dávat, tak si ho musím zopakovat, protože mé vzpomínky jsou hodně mlhavé. A pak se tu k němu možná vyjádřím konkrétněji. ()

Hannibal92

Taková Deppova klasika. Střihoruký Edward je jeden z filmů na kterých jsem vyrůstal. Už naprosto od malička jsem ho měl rád, na ten už se nedá zapomenout. ()

MICHAEL73

Již mnohokrát jsem přemýšlel, jak lze shrnout kvalitu jednoduchých pohádkových filmů od Burtona, jež stejně čiší kouzlem a hřejí lidská srdce. Ze všech jeho unikátů je Edward mně osobně nejbližším a nejvíce oslovujícím. Kdybych byl kritikem, nedovedl bych hodnotit na základě vnějších aspektů tento film. Dokážu totiž jen prohlásit, že film je pravé umění, neboť někomu látka a zpracování sednou a jiným zase ne. Mně však nejen neskutečně sedly, ale celý film mi zanechal na srdci šrámy vyhotovené z krásy kouzel Edwardových nůžek. Nemyslím tím samozřejmě jen nůžky, ale celý oslovující příběh, který mne, nevím proč, zasáhl takových způsobem jako málokterý. Možná je mi blízký, možná je mi cizí, a proto mne fascinuje... Vím jen to, že je to film, který svoji smutnou stránkou dokáže rozveselit a zasáhnout nejednu duši svou nekonečností. ()

katasta

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Neobehraný příběh člověka, který se něčím liší, v našem případě nůžkami místo rukou. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp a jeho kariéra tak mohla vzrůst téměr na vrchol. Edwarda zahrál skvěle a po boku Winony Ryder zazářil. Jako snad každý snímek Tima Burtona je i tento snímek tak trochu ponurý. Je smutný, dojemný a na konci vás přivede k pláči, nebo alespoň k malé empatii. ()

Asgy

Parádní "pohádka" Tima Burtona s jěště parádnější hudbou a výborným Johnym Deppem. Škoda, že jsem tenhle film neviděl už jako dítě, ale až mnohem později. Příběh, který mě celkem dojal, naštěstí není jen obyčejným příběhem, ale má i co řici o chování lidí. Jak zpíval Jim Morisson - People are strange. ()

Praxis

Pro mě osobně daleko nejlepší film Tima Burtona. Nádherně zrůdný Johnny Depp, romantika sršící z filmu každým coulem. Jo, tohle je opravdu krásný film u kterého se nebojím ukázat i slzy! ()

ivishka

Tim Burton je světoznámý a skvělý režisér..nevím čím to je jestli režisérem,atmosférou filmu nebo samotnými herci ale vždy jeho filmy(alespoň ty, které jsem měla tu čest vidět) mají zvláštní kouzlo, které upoutá ale spíše doslova strhne pozornost.. Tento film si pamatuji již z děství a ráda se na něj podívám nejen proto,že tam hraje má velice oblíbená herecká ikona Winona Ryder. Musím přiznat, že střihoruký Eda mě vždy strašlivě děsil, protože ty nůžky...pravděpodobně bych si ho do domu nepozvala... Smutný(dá-li se to tak říci)výtvor vynálezce se "válí" na půdě starého, časem zašlého domu až jednoho dne se objeví Peggy -postarší dáma, která aby přinesla nějákou korunu do domácnosti pracuje jako prodavačka kosmetiky a shání v domě nějákého živáčka. Najde Edwarda a pozve ho do města. Plachý Ed se ocitne ve městě a přichází velká spousta událostí, která poté zase donutí Edu stáhnout se do své ulity-svého starého domu dále od města.Smutné ale do určitých hranic o mezilidských vztazích a o sobeckosti každého z nás. ()

Sandiego

Jen hudba by dokázala roztát ledovce. Můžu vidět Edwarda posté a vždy mám na konci slzy v očích. Možná to je moralitka, která bere veškeré emoce útokem, ale její stylizace, fantazie a hlavní postava plná kontrastů z ní činí nezapomenutelnou podívanou. Burton pro mě již nikdy nic tak čistého nenatočil, i když jeho filmy jsou pro mě posvátné. A Edward je filmem, na který vzpomínám vůbec nejčastěji. ()

nirvanafan

Edwarda považuju za Burtonův nejlepší film. Vypovídá o tom, jak může dopadnout pokus zapadnout do společnosti někoho, jenž není zrovna "normální" podle obecných měřítek, a především ukazuje lidskou hloupost, netoleranci a egoismus. To všechno odehrávající se v uzavřené komunitě satelitního městečka, kde každý ví všechno o všech. ()

Laxik

Když si vezmete 10 nejúchylnějších věcí, co jen na světě jsou, najdete mezi nimi představivost Tima Burtona, dutý pohled Johnnyho Depppa a americké předměstí. No a nechtějte vidět Burtonovu představu amerického předměstí terorizujícího dutého Edwarda s pobledlým a těžce dutým obličejem Deppa, protože to se trumfnout nedá. Střihoruký Edward aneb moderní Frankenstein (neplést s Moderní Popelkou) naštěstí není jen bizarní romantickou komedií, ale hraje i na trochu drsnější strunu a vrací nás tak do časů, kdy se o Timu Burtonovi ještě dalo říkat, že je to režisér nekompromisní. Romantická linka vycucaná z prstu (chci říct nůžek) a jiné lehce otřepané motivy zde ale bohužel najdeme a mě osobně docela iritovaly, ale jako společenská karikatura či pohádková variace antické tragédie to i díky skvělému a překvapivému konci funguje výborně. ()

PKD

Ach jo. Pokaždé,když se objeví absolutní hororová legenda Vincent Price (aka Priceless),řvu jak malej harant. A vlastně už od úvodní scény. Nenávidím tento film a zároveň miluju. A ta dojáková hudba... ()

Pierre

Dneska jsem viděl poprvé. Námět je velmi zajímavý a celé mě to bavilo. Depp se pro podobné role musel narodit. Nakonci jsem nebrečel, ale měl jsem vztek. Vztek na pokrytectví lidí, které je nekonečné. ()

Zemřel herec Alan Arkin

01.03.2014

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno

05.04.2013

Jedinečnou možnost vidět na velkém plátně tituly jako Hello, Dolly!, Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediů, 2010: Druhá vesmírná odysea, Mistr, Střihoruký Edward, Smrtonosná past a další budou mít… (viac)

Depp a Burton v říši divů

Depp a Burton v říši divů

09.08.2008

Filmový svět zná spoustu dvojic. Momentálně dost možná nejznámější a bezpochyby nejvytíženější jsou Johnny Depp a Tim Burton. Jejich spolupráce začala už v roce 1990, kdy spolu natočili Střihorukého… (viac)